Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Moderatorji: mihah, bovi

Odgovori
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ne vem, če prav razumem?
Ko grem letet v planine z enim ustreznim jadralnim modelom na pomožni motor rabim kake papirje?
ko grem letet z enim hitrejšim impeler modelom, hotlinerjem ali pylonom na en osamljen travnik rabim kake papirje?
Če rabim neke papirje, kje in kako pridem do njih?

Se opravičujem za nevednost, ampak nimam časa pregledat vseh xxl strani na to temo. :oops:
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3307
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Mipo »

raktivec napisal/-a: 15 Jan 2023, 18:52 Ko grem letet v planine z enim ustreznim jadralnim modelom na pomožni motor rabim kake papirje?
ko grem letet z enim hitrejšim impeler modelom, hotlinerjem ali pylonom na en osamljen travnik rabim kake papirje?
Če rabim neke papirje, kje in kako pridem do njih?

Se opravičujem za nevednost, ampak nimam časa pregledat vseh xxl strani na to temo. :oops:
Da.
Da.
https://www.caa.si/registracija-in-uspo ... -a1a3.html
Izvoli.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3307
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Stanko P. napisal/-a: 14 Jan 2023, 09:24 Saj bo hitro, ker se takoj vkalupite za vsako bedarijo.
Tudi vozniških dovoljenj in tehničnih pregledov za cestna vozila nekoč ni bilo. Nato so prišle te bedarije in verjamem, da si jim podlegel tudi ti in ne samo drugi.
Uporabniški avatar
letalko
Tekmovalec
Prispevkov: 286
Pridružen: 13 Mar 2006, 17:25
Kraj: PREBOLD
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a letalko »

Mene je samo strah kdaj bo treba peljat letala na tehničnega :) Sam to nam še fali, pol smo pa 1A v Europi. Ko tole prebiram mi kar obrača trebuh. Vse je delano teoretično. Kaj meni pomaga ta izpit ter neke registracije; bom bolje letel in manj katerega ogrožal. Letno naberem cca. 200ur za oddajnikom ter še nobenega v dobrih 25 letih nisem poškodoval ali ogrožal. Kot samouk letenja sem Multiplexovo Pando 10x lepil in sčasoma gladko začel pristajati. Ali sploh še kdo tu ve kaj je štartguma; moderni modelarji?

Ko bo pa začetnik, katerih dandanes skoraj ni, naredil ta pameten izpit ter registriral svojega easystarja bo pa letel varno in niti slučajno ga ne bo izgubil iz dometa oz. vidnega polja.

Pa kje vam je kmečka logika ](*,) ](*,) ](*,)
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 867
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

Mipo napisal/-a: 15 Jan 2023, 20:26
raktivec napisal/-a: 15 Jan 2023, 18:52 Ko grem letet v planine z enim ustreznim jadralnim modelom na pomožni motor rabim kake papirje?
ko grem letet z enim hitrejšim impeler modelom, hotlinerjem ali pylonom na en osamljen travnik rabim kake papirje?
Če rabim neke papirje, kje in kako pridem do njih?

Se opravičujem za nevednost, ampak nimam časa pregledat vseh xxl strani na to temo. :oops:
Da.
Da.
https://www.caa.si/registracija-in-uspo ... -a1a3.html
Izvoli.
to da naredis tole licenco ti vzame morda pol ure.. pa imas mir. Nic ne boli...

mi je pa zanimiv del, kjer moras narediti najavo na CAA ce bos letel nad dolocenim obmocjem. A to je ze kak urejeno/digitalizirano?

lp
K
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1069
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Mipo napisal/-a: 15 Jan 2023, 20:30
Stanko P. napisal/-a: 14 Jan 2023, 09:24 Saj bo hitro, ker se takoj vkalupite za vsako bedarijo.
Tudi vozniških dovoljenj in tehničnih pregledov za cestna vozila nekoč ni bilo. Nato so prišle te bedarije in verjamem, da si jim podlegel tudi ti in ne samo drugi.
Ne vem, če je primerljivo. Te bi vi predlagali, da še za avteke delamo ispite pa jih vozimo na tehničnega - to je potem isti nivo.
Pravo letalo - model letala.
Pravi avto - model avtomobila.

Naprave nad 25kg in naprave s kamero izvzemam iz tega konteksta - te naj se le veselo registrirajo.

p.s. - se ne nanaša izključno na uporabnika Mipo
Saj nič ne pravim, če je zakonodaja primerna.
Ampak 90% zakonodaje je namenjeno jeb**ju naroda v živi mozak, in dotična uredba ni nič drugega. (kao glede varnosti in pa napadov - 'terorist' ne bo nikdar registriral sebe in letalnika)

Posledično tisti, ki zagovarjate tako zakonodajo in se ji podrejate, sodelujete v je**nju poštenega človeka.
Vem, da vas je takih večina in da so to ostre besede ampak malo se zamislite.

S temi bedarijami že gre vseskupaj predaleč.
Ali bomo najavljali vsakikrat ko gremo srat ali smo ljudje. (Verjetno je glih tukaj keč - neverjetno število osebkov se je izkazalo, da so 'brezdušne školjke' in bi dejansko tudi to sprejeli!)

Pa ne bom pisal 'Brez zamere.'
RC Addict!
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3307
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Zanimivo pojmovanje: mi in vi.
Vsi: "mi" in "vi" smo bili pozvani k sodelovanju pri pripravi zakonodaje. Je pa res, da med "mi" spada cela Evropa in bilo je pač več glasov za zakonodajo v sprejeti obliki.
Imamo možnost ignoriranja in sprejeti posledice. To lahko naredimo mi in vi.
Meni je bilo zanimivo prebrati pravila za uporabo brezpilotnika (čeprav to ni - pilot je na tleh). Pa nisem ravno ljubitelj takih formalnosti; mi bi glasovali proti.

Zamere pa ni. :D
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6026
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Lahko rečem samo, bravo, Stanko, jaz sem se tudi odločil po svoji vesti in ni mi žal! Ko se primerja razne zahteve... Če bi bilo isto... izpit za avto, motor, traktor... smo naredili kdaj? Kolikokrat do sedaj smo ga ponavljali? (poklicni šoferji izvzeti!)
Kot je Miloš djau, nobene zamere tut z moje strani [-o< :lol:
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1069
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Da ne bo nejasnosti.

Prejšnji post
V prvem stavku je vi kot vikanje @ Mipo.
Vse ostalo je:
vi - ki ste se podredili
mi - ki se nismo

Ta post
V nadaljevanju:
mi, nas - vsi letalski modelarji, vseh letalskih modelarjev

Zakonodaja, bi po moje bila smiselna, če bi se posebej obravnavali navadni 'klasični' modeli letal - brez kamere - ker to niti približno niso 'droni'. To nikdar ni prišlo niti v obzir.

Jaz sem pač mnenja, da pri pripravi teh in podobnih predpisov javnost nima besede, čeprav se predstavlja nasprotno. Če ima kdo kaj za doreči pri gluparijah so to velike korporacije, ki si želijo prilastiti 'pravico' uporabe 'lufta' za svoje storitve in ki imajo tudi denar za lobiranje.
So pa določeni špekulanti zadevo seveda podpirali, ker so mislili, da bojo lahko 'preprodajali' licence - nasprotno so vse skupaj še dodatno potunkali.

V prihodnje nas bojo itak omejili tak, da bomo lahko leteli le še v telovadnicah (če se nas bodo upravitelji usmilili in nas ne bodo prijavili) ali hišah-garažah. Če gledamo sedaj so letališča (že tu bi verjetno moralo biti pogojno v okviru organizacije - športna letališča) in okolica prepovedano območje (koliko vidim tudi tnp je komplet no-fly cona). Ko bodo razne pošte, amazoni in podobni dostavljali z raznoraznimi letalniki, bo pa še vse ostalo pobarvano z rdečo. Zemljevid: https://caa-slovenia.maps.arcgis.com/ap ... Urq8LlDP8Y

Lahko me mate za 'teoretika zarote' čas bo pa pokazal.

Nisem pa 'kriminalec', kar me dotična uredba skuša 'prepričati'.

Je pa že sedaj preverljivo dejstvo, da smo precej modelarjev izgubili prav zaradi tega. To je slabo za hobi, tehnično sfero in posledično še za kaj.

Sam se modelarstvu zaradi tega ne bom odrekel, ker je zame to najlepši hobi na svetu. Imam še kar nekaj letalskih projektov za speljati, ki bodo pač imeli bolj poudarek na gradnji in popestritvi raznoraznih prostorov, kar pa ne pomeni, da ne bodo poleteli. Čolne na splošno bolj malo vozim. So pa avtomobilčki trenutno itak najbolj aktualni in znajo biti privlačna alternativa.

Vzgib po letenju/vodenju letečih modelov pa ostaja - s kančkom grenkega priokusa.
RC Addict!
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Nimam nič proti izpitu. Kot so omenili tudi za avto, pa čoln, pa kolo, ... se rabi. Saj ni drag pa tudi ni zahteven. Par ur in ga imaš. Nič splabega ni pri temu kvečjemu koristno!
Me pa moti napoved leta. Pa vraga kako jaz vem kako bo pihal veter, kje bodo oblaki, kje bo kak lep pogled itd. PA saj nimamo rednih letalskih linij ](*,)
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6026
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Ha! Izpit (tudi) zame ne bi bil problem, če bi ga opravil enkrat. Tako je pa ko bi vozil kamion z nevarnimi snovmi, nekaj ne špila tukaj, kot je že Stanko napisal, uspešno so ubili še en hobi (hmmm, morda je bil pa to njihov cilj :-s :-k ).
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6685
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Brezveze kle neki polemizirat..itak majo to v rokah "velke ribe"
Je kot je ..prej ko se bote s tem sprijzanil,manj bo sivih las
Še dobr da je pojem modelarstvo bolj širok spekter in ni vse samo aviacija
So tudi druge zvrsti lepe in zanimive...
če pa se najdejo "bedaki" ko bodo zahtevali razne izpite in te jajca še za avtomodelarstvo,čolnarstvo etc...naj si ga pa gladko vtaknejo ..no ne bom napisal tiste grde besede ..
Uporabniški avatar
letalko
Tekmovalec
Prispevkov: 286
Pridružen: 13 Mar 2006, 17:25
Kraj: PREBOLD
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a letalko »

Vse hočejo uničit in imet popoln nadzor, zaenkrat tej bandi dobro uspeva, mi pa jo plačujemo💣💥
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Letenje dronov: sosed vam mora dati dovoljenje
Dobro napisano. Vredno, da se prebere.
Lahko bi bilo napisano kakšno leto prej, ampak kako že rečejo: "bolje pozno kot nikoli".

Lp,
Andreo
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2130
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Andreo29 napisal/-a: 23 Jan 2023, 09:41 Letenje dronov: sosed vam mora dati dovoljenje
Dobro napisano. Vredno, da se prebere.
Lahko bi bilo napisano kakšno leto prej, ampak kako že rečejo: "bolje pozno kot nikoli".

Lp,
Pozdravljeni,

v gornjem članku je vse lepo napisano.

Tudi mene je na začetku zmotilo, da so prišla nova pravila in z njimi zahteve za registracijo in preverjanje znanja.
Pred dvem leti pa sem se registriral in opravil A1/A3 spletno usposabljanje, ki velja pet let. Registracijo je treba obnoviti po dveh letih in pol.

Tudi za padalce, zmajarje, jadralne padalce, jadralne pilote, balonarje in motorne športne pilote so postavljena pravila. Vse je napisano na strani od CAA.

Je tole spodaj opisano početje sprejemljivo ali dopustno?

V večjem turističnem kraju sem videl drona letati nizko čez celo jezero tam pa čolni, plavalci, na obali pa polno ljudi. Pilota na daljavo ni bilo videti nikjer, verjetno je bilo FPV letenje.
Nič kaj prijeten občutek ob misli, da ne ve kaj dela ali pa da bo šlo kaj tehnično narobe.

Tudi slikanje pilota s prijatelji, z dronom 4 m nad nad tlemi, sem večkrat doživel in to na sprehajališčih polnih ljudi.
Srhljivo, tisti štirje vrteči noži.

Pa tujci in domačini so v naselju z dronom letali nad hišami in vrtovi.
Nek namen so že imeli!

Res smo bili modelarji dolgo edini, ki smo leteli že, ko dronov še ni bilo. Razvoj je prinesel nove možnosti letenja brezpilotnih letalnikov zato je bila uvedba reda in pravil nujna za varnost vseh udelženih in neudeleženih.

Vsak, ki želi leteti mora vedeti kje in s kakšnim dronom ali modelom sme leteti, pod kakšnimi pogoji sme leteti in kakšne zahteve mora izpolnjevati glede usposobljenosti za letnje na določenem območju. Tudi modelarji smo enako odgovorni za svoje početje in temu sta namenjena registracija in cretifikat o opravljenem usposabljanju.
Prav je, da je to urejeno.

Tudi za e-skiroje in kolesa s pomožnim motorjem so pravila, ne glede kje se voziš.

LP, J.
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

A ni na CAA nekdo, ki je vodja sektorja brezpilotnih letalnikov, ki je tudi modelar, ki bi moral kaj naredit v tej smeri, pa tudi tukaj na forumu je...
???
Pa naj iz prve roke poda informacije.
Samo najbrž ne bo.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3307
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Mipo »

mimixrv napisal/-a: 26 Jan 2023, 14:08 A ni na CAA nekdo, ki je vodja sektorja brezpilotnih letalnikov, ki je tudi modelar, ki bi moral kaj naredit v tej smeri, pa tudi tukaj na forumu je...
???
Pa naj iz prve roke poda informacije.
Samo najbrž ne bo.
In kakšna informacija naj bi to bila?
Predlagam, da postaviš vprašanje, če ob vsem pisanju še kaj ni jasno.
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

raktivec napisal/-a: 15 Jan 2023, 18:52 Ne vem, če prav razumem?
Ko grem letet v planine z enim ustreznim jadralnim modelom....rabim kake papirje?
Meni so na Veliki Planini že buzoriral, prav tako 1x tudi avstrijskim kolegom.
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3307
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Zaunkönig napisal/-a: 29 Jan 2023, 05:29 Meni so na Veliki Planini že buzoriral, prav tako 1x tudi avstrijskim kolegom.
Žandarji?
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Mene dva žandarja in en iz letalske zveze. Kolege iz avstrije pa žandarji na konjih :lol:
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 867
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

Kaj so pa zahtevali od tebe? Dokazila o opravljenem testu? Najavo na CAA?
Zaporo zracnega prostora?
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Torej, v mojem primeru so prišli zaradi prijave tretje osebe. Prosili so me za pristanek in nato zahtevali vse dokumente....registracije na modelu nisem imel, sem se pa zgovarjal da je tekmovalni model s FAI nalepko in mojo št. licence, kar sem dokazal tudi kartico LZS. Nato se je začelo... Rekli so da je prišlo do prijave zaradi motenja s hrupom, in da je prepovedano snemati in leteti na območju planine. Malo začuden pogledam na model..nato na njih....jim obrazložim da je to jadralno letalo, brez pogona, brez kamere, kar lahko sami vidijo..ampak se niso pustili. Še vedno so vztrajali da sem v prekršku, naredili popis itd. Nato najdem vmes na netu zakone...kje in kaj lahko letimo... Naletel sem na nema ušesa, tudi na vprašanje če je prijavo naredil lastnik parcele ( v tem primeru bi bil res v prekršku) ...spet brez odgovora ..le to da se naj poberem iz hriba. No ampak k sreči se je v ozadju pri cerkvi nato zaslišal in videl nek večji dron....nato jih vprašam ..ali iščete morda njega ....se pogledajo...rečejo ja ...mi dajo dokumente in grejo tja. No ena gospa, ki je v bližini vlekla na ušesa ves postopek, mi je nato razložila da že cel teden neka ekipa snema film, in da skoz neki brni po zraku :D

Zgodba avstrijskih kolegov je bila pa da sta prišla dva policista na konju in jim prepovedala letenje na območju velike planine, češ da je prišla prijava iz letališča da letijo v zračnem prostoru. Žal mi je da me tisti dan ni bilo gor, da bi tem dvema lipicancema razložil ctr območja...
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 867
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

Hvala za to razlago... res zanimivo. Osebno niam taksnih izkusenj pa me je zanimalo kako tak postopek poteka s stalisca modelarja.
Tezavo vidim samo v "najavi leta na CAA" ker ne vem kako prakticno speljat postopek...
lpK
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2130
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a JozeS »

goodhunting napisal/-a: 31 Jan 2023, 07:44 Hvala za to razlago... res zanimivo. Osebno niam taksnih izkusenj pa me je zanimalo kako tak postopek poteka s stalisca modelarja.
Tezavo vidim samo v "najavi leta na CAA" ker ne vem kako prakticno speljat postopek...
lpK
Tukaj: https://www.caa.si/geografske-omejitve-za-uas.html
Ĺ tevilka - najava leta.pdf
CAA odprta
(218.36 KiB) Prenešeno 36 krat
LP, J.
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 867
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

JozeS napisal/-a: 02 Feb 2023, 17:26
goodhunting napisal/-a: 31 Jan 2023, 07:44 Hvala za to razlago... res zanimivo. Osebno niam taksnih izkusenj pa me je zanimalo kako tak postopek poteka s stalisca modelarja.
Tezavo vidim samo v "najavi leta na CAA" ker ne vem kako prakticno speljat postopek...
lpK
Tukaj: https://www.caa.si/geografske-omejitve-za-uas.html

Številka - najava leta.pdf
LP, J.
ja, tole sem si prebral. Ne razumem kako oddam to najavo leta...
posljem po mailu?
Prav tako me zanima kaj se zgodi, ce jo posljem 11 ur pred poletom?

Pa se enkrat ne da iscem luknje, resnicno si zelim razumeti, kako deluje ta sistem za najave v RS.

lp
K
Odgovori

Vrni se na Predpisi in zakonodaja o brezpilotnikih v Sloveniji in po svetu