Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Moderatorji: mihah, bovi

Odgovori
Triatlet
Razpravljalec
Prispevkov: 95
Pridružen: 01 Avg 2013, 06:38
Kraj: Kranj - Stražišče

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Triatlet »

Sinoči sem se ugonabljal s tem, kako zame pomembne člene prekopirat v nek drug format (Word, ali čisto navaden txt), pa je ta pdf fajl iz uradnega lista nekako zaščiten na tak način, da kopiranje ali prenašanje členov iz njega ni mogoče, ker se pri tem prenesejo neki drugi znaki oziroma kvadratki tako, da ni mogoče ustvariti nek svoj izvleček na svojem urejevalcu teksta. Je kdo tak maher, da lahko uredbo pretvori v uporabniku in urejevalcu tekstov bolj prijazno obliko, pa jo prilepi kot priponko tukaj na forumu?

Bo tole OK? Na koncu dokumenta je malo premetalo tabele, ampak za silo naj bi bilo ok
Predlog_uredbe_97.doc
(502.5 KiB) Prenešeno 142 krat
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Po moje mal preveč gruntamo okoli vseh teh členov....pri nas vsak zakon tako zavijejo, da se lahko razlaga tako ali drugače...v glavnem, če se bomo držali tistega osnovnega, nas nihče ne bo preganjal ali sekiral, edino v primeru kakega hudega izrednega dogodka nas bo. Kar se tiče snemanja in uporabe frekvenc izven prostih frekvenčnih pasov, se tako ali tako tudi že pred uredbo ni smelo, snemal si lahko, le javno objaviti nisi smel (seveda dokler ni tožnika to počnemo). To določajo drugi zakoni in je v uredbi le povzetek iz zakonodaje. Kar se daljav in višin tiče, ti pa nihče ne more dokazati, ker naši modeli nimajo črnih skrinjic, razen če narediš "crash" izven 500m. Vesel sem indetifikacijskih nalepk ali ploščic, ker smo tako rešeni registracij, ker smo že od lanske direktive o oznakah, vsi v prekršku. Prav je tudi, da se je z uredbo določilo cone, da ne bo res vsak smrkavec brenčal nad našimi glavami, čeprav direktiva ne bo tega preprečila. Edino če bi nadzorni organi to spremljali in sankcionirali, kar je pa skoraj nemogoče, da bi bili ravno v tistem trenutku tam, kjer se bo nekaj dogajalo. Sam sem pač mnenja, da se v bistvu nas kaj dosti ne dotika vse skupaj, da bomo "frcali" več ali manj tako, kot smo do sedaj, odgovorno in kolikor toliko varno, kar je pa tudi osnovni namen uredbe. Tisti, ki se pa profesionalno in komercialno ukvarjajo s temi zadevami, je pa tudi prav, da to počnejo po nekih predhodnih dovoljenjih in soglasjih, kar pa do uredbe ni bilo urejeno.
jankos
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 24 Avg 2015, 17:27
Kraj: Ormož-Maribor-Radlje ob Dravi

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a jankos »

Ultralajt napisal/-a: Sinoči sem se ugonabljal s tem, kako zame pomembne člene prekopirat v nek drug format (Word, ali čisto navaden txt), pa je ta pdf fajl iz uradnega lista nekako zaščiten na tak način, da kopiranje ali prenašanje členov iz njega ni mogoče, ker se pri tem prenesejo neki drugi znaki oziroma kvadratki tako, da ni mogoče ustvariti nek svoj izvleček na svojem urejevalcu teksta. Je kdo tak maher, da lahko uredbo pretvori v uporabniku in urejevalcu tekstov bolj prijazno obliko, pa jo prilepi kot priponko tukaj na forumu?
Tukaj objavljeno uredno je možno kopirati kamorkoli:
http://quadcopter.si/2016/07/28/uredba- ... 8-07-2016/
zinko
Freak
Prispevkov: 605
Pridružen: 24 Okt 2007, 14:46

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a zinko »

Kaj zdaj glavno cesto lahko prečkaš ali ne? Se pravi ne kršim zakona če letim vstran od objektov vsaj 50m ?
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Mene pa zanima kaj je sedaj s temi izpiti? Je to obvezno opraviti za vse kateri želimo leteti ali je to le za tiste, kateri se želijo ukvarjati profesinalno. :-?
Če je to za vse, bo še manj zanimanja pri mladih, 90 EUR namreč za marsikoga ni malo denarja, saj vemo, da veliko mulcev komaj spravi skupaj za EPP avionček. ](*,)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

pidalc napisal/-a:Mene pa zanima kaj je sedaj s temi izpiti? Je to obvezno opraviti za vse kateri želimo leteti ali je to le za tiste, kateri se želijo ukvarjati profesinalno. :-?
Če je to za vse, bo še manj zanimanja pri mladih, 90 EUR namreč za marsikoga ni malo denarja, saj vemo, da veliko mulcev komaj spravi skupaj za EPP avionček. ](*,)
Samo v primeru, če hočeš izvajati "letalsko dejavnost". Sem pa pade žal tudi tudi tako imenovano "snemanje iz zraka".
4. Izvajanje letalskih dejavnosti je uporaba sistema brezpilotnega zrakoplova, za plačilo ali brez njega, kadar gre za potrebe opravljanja nalog iz zraka (npr. snemanje iz zraka, oglaševanje iz zraka, nadzor iz zraka, protipožarna zaščita, proženje plazov, letenje v znanstveno-raziskovalne namene, letenje za televizijske in filmske potrebe in potrebe poročanja, letenje za potrebe posebnih dogodkov).
Še sreča, da jaz ne snemam iz zraka, ampak iz modela! :lol:
suler71
Tekmovalec
Prispevkov: 224
Pridružen: 18 Mar 2006, 20:31
Kraj: mežica

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a suler71 »

Torej,konkretno za mene velja(vsaj upam da je tako):
1.letim nad področjem I.ter II.
2.modeli so vsi lažji od 5kg
Tako da si uredim zavarovanje ter nalepim nalepke na vsak model(dva letala in dva helija) in to je to,ali sem kaj pozabil?
Seveda pa me zanima nalepka,kako naj izgleda ter če je lahko v notranjosti modela-na scale model nekako ne paše najbolj.
LP Boris
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Kot sem razumel,prilepljena v modelu na vidnem mestu,prilepil sem jo na tisti del kje nalega kabina,če odpreš kabino je povsem vidna.Zunaj pa ne vidim nobenega smisla,kaj če moj naslov "svetit"iz zraka,mi bodo še kako davščino zaračunali,če bom delal reklamo zase...
Priponke
oznaka modela.jpg
oznaka modela.jpg (131.01 KiB) Pogledano 8760 krat
Slika
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Jaz pa to takole razmišljam.
Ne glede na to, koliko je nekdo pozitivno ali negativno naravnan do te uredbe, je vseeno nek napredek, v primerjavi s tistim, kar je zakonodaja od nas zahtevala pred uredbo in kar nihče od nas ni upošteval. Dejansko smo prav vsi kršili zakonodajo, če ne drugače vsaj v tistem členu o obvezni registraciji, da ne govorim o uporabi frekvenčnega prostora, motenju zasebnosti, varnosti in podobno. Ta uredba nam daje kar nekaj maneverskega prostora, mislim pravno, saj frcali bomo tako kot smo do sedaj. Nihče nas ni preganjal pred to uredbo in nihče nas tudi v bodoče ne bo, če se bomo vsaj za silo držali napisanega. Nalepiti nalepko nekam na model, se mi zdi pa še najmanjši problem v primerjavi s tistim, kar bi nam sledilo pred to uredbo, če bi se inšpekcijski organi držali črke zakona, ne glede na dejstvo, da je že sama direktiva o oznakah bila tako napisana, da ni bila izvedljiva.
Sam pozdravljam uredbo, seveda se bo kaj v njej skozi prakso še popravilo, vendar imamo prvič v SLO nekaj napisanega tudi za naš "hobi" in ga ne bomo več izvajali v neki zakonski praznini, po kateri bi nas pa zagotovo lahko "prizemljili", če bi se nekdo v to zapel.
BojanG
Razpravljalec
Prispevkov: 57
Pridružen: 16 Nov 2013, 17:41
Kraj: Maribor

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a BojanG »

Ultralajt napisal/-a:
zinko napisal/-a:Nisi edini ki marsičesa ne razume. Kje je pravilnik ki velja sedaj? Res da vozim 1x na dva mesececa,in si vedno zmislijo nekaj novega. Tako da sploh ne spremljam več kaj se dogaja.
Meni je nerazumljiva (med drugim) tudi skrivnostna zahteva, da se ime modela ne sme začeti s črko D?
Na naprave, težke do pet kilogramov, boste morali namestiti nalepke, na težje naprave pa negorljive ploščice z naslednjimi podatki:
-ime modela, ki se ne sme začeti s črko D,
-podatek o operaterju oz. lastniku, ime in priimek, naslov in kontaktni podatki,
-teža modela.
Vzorce bo na svoji strani objavila agencija.

Pa ravno, ko sem začel risati jadralca z imenom Dora in akrobata z imenom D`best! :lol: :lol: #-o
Da ne omenjam maketo Jugoslovanskega jadralnega letala, ki mu je bilo ime Delfin..... :o :-k

Naštejem vam lahko najmanj 500 tipov letal, primernih za izdelavo leteče radijsko vodene makete, katerih ime se začne s črko D !!!! #-o

Skratka, dokler ne bom prebral kaj bo pisalo v uradnem listu, kjer upam, da bodo zadeve dobro definirane in obrazložene, brez možnosti dvoumne razlage ali razumevanja, mi bodo nekatere dosedanje zahteve in priporočila veljale kot zelo Debilne.
Identifikacijsko oznako določi lastnik letalskega modela. Nikjer ne piše, da mora biti to ime modela ali, da ne bi smela biti za vse modele enaka. Poleg tega ima marsikdo več modelov z istim imenom, ki je nanešeno z barvo in se ga ne da odstraniti. Jaz nameravam na nalepki vse svoje modele označevati z FAI ID številko, ki bo kmalu nadomestila številko FAI licence.

Lp, Bojan
BojanG
Razpravljalec
Prispevkov: 57
Pridružen: 16 Nov 2013, 17:41
Kraj: Maribor

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a BojanG »

tomazslo napisal/-a:
ogblaz napisal/-a:Če sem sedaj prav videl so letala pod 500g dovoljena za letenje?
kolikor sem jaz bral uredbo je edina omejitev za modele do 5 kg, da morajo imeti indentifikacijsko nalepko (ki jo sam napišeš), da moraš imeti zavarovanje in, da letaš v coni I ali II...do 300 m in višine 150 m. Če sem kaj narobe razumel me pa popravite...
Glede na spodnjo razlago agencije predvidevam, da zavarovanje letalskih modelov do 20 kg ni obvezno (je pa v praksi seveda nujno potrebno).

Lp, Bojan
Priponke
Zavarovanje.jpg
Zavarovanje.jpg (149.3 KiB) Pogledano 8631 krat
BojanG
Razpravljalec
Prispevkov: 57
Pridružen: 16 Nov 2013, 17:41
Kraj: Maribor

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a BojanG »

ogblaz napisal/-a:Če sem sedaj prav videl so letala pod 500g dovoljena za letenje?
Omogočena je prosta uporaba brezpilotnih zrakoplovov z vzletno maso 500 g ali manj, če se z njimi ne izvajajo letalske operacije. Kljub temu pa je potrebno upoštevati pravila letenja zapisana v 11. členu.

Lp, Bojan
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a sasos »

Mimogrede, uredba 785/2004 v 2.členu, točka 2g tudi določa, da se ne uporablja za letala z manjšo maso od 500kg, če se uporabljajo za nekomercialne namene.

Oziroma če prav razumem, po uredbi, na katero se sklicujejo v razlagi, je potrebno zavarovati modele nad 20kg, če se uporabljajo za izvajanje letalskih dejavnosti?
Ali pa da za letalske modele veljajo strožji zavarovalni pogoji, kot za letala s človeško posadko do 500kg?
uredba 785/2004, 2.člen, 2.točka napisal/-a:Ta uredba se ne uporablja za:
(a) državne zrakoplove, kakor so opredeljeni v členu 3(b) Konvencije
o mednarodnem civilnem letalstvu, podpisane
7. decembra 1944 v Chicagu;
(b) modele zrakoplovov z MTOM, manjšo od 20 kg;
(c) letalne naprave, ki se dvignejo v zrak s pomočjo nog
(vključno z motornimi jadralnimi padali in motornimi
zmaji);
(d) privezane balone;
(e) zmaje;
(f) padala (vključno s padali, ki se dvignejo v zrak s pomočjo
čolna, avtomobila ali vitla);
(g) zrakoplove, vključno z jadralnimi letali z MTOM, manjšo
od 500 kg, in mikrolahka letala, ki:
— se uporabljajo v nekomercialne namene, ali
— se uporabljajo za lokalno usposabljanje pilotov, ki ne
poteka prek mednarodnih meja,
pod pogojem, da se to nanaša na zahteve glede zavarovanja,
predvidene s to uredbo, v zvezi z vojnimi tveganji in
terorizmom.
uredba 785/2004, 3.člen napisal/-a: (i) „komercialna operacija“ pomeni operacijo proti plačilu in/
ali najemu.
uredba 785/2004, 7.člen napisal/-a: Zavarovanje odgovornosti do tretjih oseb
1. V zvezi z odgovornostjo do tretjih oseb znaša najnižje
zavarovalno kritje za nesrečo prav za vsak zrakoplov:
Kategorija; MTOM (kg); Najnižje zavarovanje (milijon SDR)
1; < 500; 0,75
Trenuten tečaj je okrog 0.8eur za 1 SDR, torej je po tej uredbi predpisana minimalna zavarovalna vsota za komercialne zrakoplove od 20 do 500 kg v višini okrog 0.94 mio eur.


Ta uredba se ne opredeljuje do nekomercialnih zrakoplovov do 500 kg. Dopušča pa, da posamezna država sprejme strožje zahteve.

Slovenski "Zakon o obveznih zavarovanjih v prometu" predpisuje uredbo 785/2004, torej v Sloveniji na splošno velja, da nekomercialni zrakoplovi do 500 kg nimajo obveznega zavarovanja?
BojanG
Razpravljalec
Prispevkov: 57
Pridružen: 16 Nov 2013, 17:41
Kraj: Maribor

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a BojanG »

Če prav razumem zavarovanje za letalske modele pod 20 kg ni obvezno in zato to ni prekršek v zvezi z zavarovanjem za katerega je v 23. členu predpisana globa od 100 do 600 EUR. Seveda pa je vsak od nas odgovoren za svoje letenje in zato je zavarovanje v praksi nujno.

Vprašanje pa je kaj oz. kako naj bi bilo zavarovano. Škoda, ki jo lahko povzroči upravljavec letalskega modela s katerim koli letalskim modelom ali škoda, ki jo lahko nekdo povzroči s točno določenim letalskim modelom, ki ga je zavaroval njegov lastnik? Za lastnika brezpilotnega zrakoplova s katerim se bo opravljala dejavnost ali za lastnika letalskega modela nad 20 kg ni problem zavarovati točno določen zrakoplov. Ker pa imamo modelarji večinoma več letalskih modelov manjših mas, ki običajno ne povzročijo večje škode, je zavarovanje vsakega modela posebej neprimerno.

Modelarji potrebujemo zavarovanje odgovornosti proti škodi, ki jo lahko pri upravljanju letalskega modela povzročimo tretjim osebam in ne zavarovanje lastnika zrakoplova proti odgovornosti za škodo povzročeno tretjim osebam. Zavarovanje mora torej skleniti upravljavec in ne lastnik zrakoplova. V tem primeru na polici ne bodo navedeni posamezni modeli ampak njihove splošne karakteristike (npr. letalski modeli z operativno masa pod 20 kg).

Lp, Bojan
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Majčkeno sem se razjezil, ko je policijski helikopter prečesaval mojo vas in okolico na višini, kjer bi se lahko nahajal tudi moj model, torej pod 150 metri!
Seveda bi se jaz pravočasno umaknil, ampak je**ga, kaj če bi bil bolj neumen kot sem... 8-[ ?
Izgleda, da so bili na "nujni vožnji", ker sem izvedel, da so iskali neko osebo. Verjetno se bo v naslednjih dneh mogoče kaj bolj konkretno izvedelo, kaj zaenga vraga je to bilo.
Priponke
Search&Rescue.jpg
Search&Rescue.jpg (281.17 KiB) Pogledano 9052 krat
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 867
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

...
Zadnjič spremenil goodhunting, dne 31 Jan 2017, 09:55, skupaj popravljeno 1 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

goodhunting napisal/-a:Vojska in Policija sta izvzeti iz tega pravilnika....

Gh
Nisi ujel moj "point"!
Leteli so tam, kjer bi se lahko popolnoma zakonito nahajal leteč model do 5 kg mase, kar pomeni, da so (zavestno ali nezavestno) tvegali lastno varnost.
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 867
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

...
Zadnjič spremenil goodhunting, dne 31 Jan 2017, 09:55, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

Sploh ni važno 1-2 al pa 10 že pamet ti da vedet, da ne ogrožaš življenja z hobijem.....
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

UROŠ MURKOVIČ napisal/-a:Sploh ni važno 1-2 al pa 10 že pamet ti da vedet, da ne ogrožaš življenja z hobijem.....
Tudi pred uredbo smo se umikali tako helikopterjem, kot padalcem in zmajarjem...ne vidim v tem problema.....za vse nas je dovolj prostora....
BojanG
Razpravljalec
Prispevkov: 57
Pridružen: 16 Nov 2013, 17:41
Kraj: Maribor

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a BojanG »

Ultralajt napisal/-a:
goodhunting napisal/-a:Vojska in Policija sta izvzeti iz tega pravilnika....

Gh
Nisi ujel moj "point"!
Leteli so tam, kjer bi se lahko popolnoma zakonito nahajal leteč model do 5 kg mase, kar pomeni, da so (zavestno ali nezavestno) tvegali lastno varnost.
Vsi zrakoplovi s posadko imajo prednost pred letalskimi modeli zato smo se jim vedno dolžni umakniti. To je povsem razumljivo in tudi zapisano v uredbi. Letimo pa smemo tudi z modeli, ki imajo maso več kot 5 kg.

Lp, Bojan
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Še vedno mislim, da nihče noče razumeti, da sem s svojim prvim postom hotel samo na glas povedati, da dvomim v ozaveščenost marsikaterega tapravga pilota. Mislim, da se spuščajo tako nizko tudi iz prepričanja, da se jim mora vse živo umakniti. Že, že... saj se bomo umikali..itak pametnejši popusti. :lol: ampak nekdo s pravim letalom bo enkrat presenetil kakšen model in ne bo časa za umik... Samo povem, da pri tem objestnem obnašanju (letenju) potegne takratko tisti ki ima rit v zraku, ne tisti ki jo ima na tleh. :lol:
BojanG napisal/-a:Vsi zrakoplovi s posadko imajo prednost pred letalskimi modeli zato smo se jim vedno dolžni umakniti.
Problem je v ljudeh v teh zrakoplovih... včasih mislijo, da se jim bo umaknil tudi daljnovod:
V nesreči letala slovenskega obrambnega ministrstva Turbolet L-410, ki se je zgodila pri naselju Dvor pri Žužemberku, ni bil ranjen nihče. Poškodovano pa je bilo letalo, vodi daljnovoda, v katere se je letalo zapletlo, in dva stanovanjska objekta, ki so ju poškodovali pretrgani vodi.
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 867
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

...
Zadnjič spremenil goodhunting, dne 31 Jan 2017, 09:55, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
VaZl
Tekmovalec
Prispevkov: 350
Pridružen: 17 Nov 2004, 18:07
Kraj: ex LJ; blizu Sl. Bistrica, pod Pohorjem :-)

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a VaZl »

Po moje se malo preveč obremenjujemo s to uredbo, pač so nekaj spravili na papir, da se bo vedelo če bo šlo kaj narobe. Itak pa ti zdrava pamet daje vedeti, da letenje nad ljudmi, objekti... , ni dovoljeno in to je sedaj črno na belem. Na koncu pa bo kot z ostalimi stvarmi, vozniki avtomobilov, motoristi, drogeraši, črnograditelji, goljufi...., ve se kaj se ne sme, kršiteljev je zmeraj več, sankcionirat vseh se pa ne da....

LP, Zlato
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

VaZl napisal/-a:Po moje se malo preveč obremenjujemo s to uredbo, pač so nekaj spravili na papir, da se bo vedelo če bo šlo kaj narobe. Itak pa ti zdrava pamet daje vedeti, da letenje nad ljudmi, objekti... , ni dovoljeno in to je sedaj črno na belem. Na koncu pa bo kot z ostalimi stvarmi, vozniki avtomobilov, motoristi, drogeraši, črnograditelji, goljufi...., ve se kaj se ne sme, kršiteljev je zmeraj več, sankcionirat vseh se pa ne da....

LP, Zlato
Točno tako Zlato....je pa res malo prestrašila tiste dronarje, k so nam frcali nad glavami vsak dan...tega je sedaj občutno manj, ker se več al manj zavedajo, da lahko kaj hitro nekdo polet dokumentira in pošlje na pravi naslov. Drugače pa preveč že pišemo okoli tega...jaz sem že nalepke dal natisniti, ne glede na to, kak bo mušter...važno je da nalepka je in, da so gor podatki o lasniku...za ostalo se pa ne sekiram, ker več al manj frcam v mejah uredbe....
Odgovori

Vrni se na Predpisi in zakonodaja o brezpilotnikih v Sloveniji in po svetu