Direktiva o varnosti glede uporabe brezpilotnih zrakoplovov

Moderatorji: mihah, bovi

Uporabniški avatar
cuvaj
Tekmovalec
Prispevkov: 211
Pridružen: 03 Avg 2009, 10:59
Kraj: Sevnica

Re: Direktiva o varnosti glede uporabe brezpilotnih zrakoplo

Odgovor Napisal/-a cuvaj »

Najlažje je vladati, če je folk skregan med sabo. Najmanj bodo imeli dela, če se bomo kar sami med seboj prijavljali. Danes ti mene, jutri jaz tebe! Oko za oko....
Tako ne gre. Se pa strinjam, da nad ljudmi nima ne dron in ne letalo kaj iskat. Nam je pa vsem jasno, da pizdarije z droni počnejo skoraj izključno amaterji z Fantomi! Skoraj na nobeni kritični fotografiji še nisim videl samogradnje ali pa kakšne bolj profi zadeve. Povsod samo fantomi. (Pa da ne boste odgovorni piloti fantomov užaljeni!)
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Direktiva o varnosti glede uporabe brezpilotnih zrakoplo

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

cuvaj napisal/-a:Najlažje je vladati, če je folk skregan med sabo. Najmanj bodo imeli dela, če se bomo kar sami med seboj prijavljali. Danes ti mene, jutri jaz tebe! Oko za oko....
Tu se pogovarjamo o tistih, ki letajo tam kjer ne smejo in pri tem ogrožajo varnost. Tisti resni in usposobljeni točno vedo, kaj lahko in pod kakimi pogoji, torej bodo poskrbeli, da tako tudi bo in njih ne bo nihče od nas niti kontroliral, niti prijavljal, saj se več ali manj poznamo med sabo in točno vemo kašne so njihove sposobnosti. Treba pa je prijaviti tiste objestneže, ki resno ogrožajo tako varnost, kot pravico do zasebnosti. Torej brez skrbi, ni nevarnosti, da bi drug drugega prijavljali, saj nenazadnje smo vsi v istem hobiju, ponavljam hobiju.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Direktiva o varnosti glede uporabe brezpilotnih zrakoplo

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Treniram nove aktivnosti v zvezi z letenjem daljinsko vodenih modelov.

Danes nameravam popoldne ali proti večeru letet, pa sem opazil, da že kako uro mojo vas preletavajo športna letala nekako v smeri jugozahod/severovzhod.
Laično razmišljam, da gre mogoče za kakšen "aerorally" čeprav dvomim, da bi se odvijal na ponedeljek. Poleg tega, se v radiju 20 km okoli moje vasi (Lisca in Nebesa nad Šentrupertom) danes začenja odprto Državno prvenstvo v prostem letenju, Cviček 2016 (danes otvoritvena slovesnot, jutri pričetek letenja).

No, sedaj pa poizkušam ugotoviti, kje najdem informacije o tem, kje se bodo odvijale te aktivnosti, da bom vedel ali veljajo do tal ali do 150m, da bom lahko letel z mojim modelom, ali pa ostal na tleh.

Recimo, da grem na kontrolo zračnega prometa Slovenije:

Okej, po par minutah iskanja najdem tole o zmajarskem tekmovanju:

Q) LJLA/QWPLW/IV/M/W/000/070/4557N01510E023
A) LJLA
B) 21.06.2016 10:00
C) 26.06.2016 18:30
D) 1000-1830
E) INTERNATIONAL HANG GLIDER COMPETITION WILL TAKE PLACE WITHIN AREA:
455456N 0150050E (TREBNJE)
460456N 0150710E (CIMERNO)
461842N 0150347E (DOBRIC)
460324N 0153946E (BISTRICA OB SOTLI)
454934N 0153027E (PLANINA NA POBOCJU)
454920N 0153005E
ALONG SLO CRO BORDER
454128N 0151832E
453553N 0151022E (LOKVE)
455456N 0150050E (TREBNJE)
TAKE OFF SITE:
455954N 0150533E (NEBESA NAD SENTRUPERTOM)
460401N 0151700E (LISCA)
LANDING SITE:
455849N 0150503E (SENTRUPERT)
F) GND
G) 7000FT AMSL

Publication time: 20.6.2016 9:32:20
Link: C0982/16
Če kliknem na ikono "google earth" pa mi pokaže območje, ki ga ta Notam zajema:
cviÄŤek open 2016.jpg
cviÄŤek open 2016.jpg (275.11 KiB) Pogledano 13288 krat
Torej je od jutri pa do nedelje pri meni prepoved modelarskega letenja, če prav razumem, ker sega omejitev do tal, ali pa je letenje dovoljeno, a z upoštevanjem, da se lahko nenadoma prikaže kakšen zmajar, ki bo hotel pristati na bližnjem travniku. Nihče me ni nedvoumno podučil o pravilnem obnašanju v tem konkretnem primeru.

Mitja
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Direktiva o varnosti glede uporabe brezpilotnih zrakoplo

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Ja Mitja, saj veš da take stvari sploh niso dogovorjene in ne pričakuj kakega odgovora, tudi če boš vprašal. Edino, kar ti bodo rekli, da pač ne smeš leteti. Pri nas, v naši ozki dolini so zmajarji, padalci (pa sem pa tja še kak helikopter) skoraj vsak vikend, še posebno v tem času, ko takrat k je kaj vremena, vsi hočemo to izkoristiti. Se pač umikamo v razdaljo, kjer jih z našim frcanjem s tem ne ogrožamo. Veliko jih celo pristaja na naši pisti. Saj v luft je za vse dovolj prostora. Vem pa kaj si hotel povedati, samo pač tko je...eno je papir, drugo je realnost. Res pa je tudi, da v glavnem letamo z modeli, ki so razen jadralcev manjši in bolj počasni, tako da s izogibanjem nimamo problemov. Kaj večjega in hitrega si pa tako ali tako tu ne moremo privoščiti že zaradi ozke doline in kopico bližnjih ovir.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Direktiva o varnosti glede uporabe brezpilotnih zrakoplo

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Phoinix napisal/-a:Wow, fantje. Ne tako na nož. Morda je pa kaj kar še ne poznate...

NOTAM je NOtice T AirMen:
- lahko so restriktivni; take omejitve zračnega prostora bodo večinoma zabeležene o v AIP (Aeronautical Information Publication) http://www.sloveniacontrol.si/acrobat/a ... en-GB.html,
- lahko pa so samo informacija o določeni aktivnosti, kot je ta v navedku. V zaključku notama ponavadi tudi piše npr. CAUTION ADVISED ali kaj podobnega.

Torej ne na prvo žogo; zaprli so mi zračni prostor ueeee, ampak poiskati "žakaj in žato".
Ma kaj " na nož"? Ne jemlji mojih postov kot da grem na nož, pa tudi ne kot neko jamranje "ueee".... ker te potem ne bom mogel več resno jemati. Na konkretnem primeru sem hotel pkkazati kaj lahko naredim kot povprecen modelar smislu iskanja informacij in kot si sam pogruntal, ne morem vedeti vsega in zato mi informacije ki sem jih uspel najgi ne dajejo vseh odgovorov. Tvoj link je vsekakor dobrodosel, saj nimamo vsi usposabljanja in spoznavanja ter dnevno profesionalno uporabo teh zakonskih zadev, kakor ti ki si profi heli pilot.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Direktiva o varnosti glede uporabe brezpilotnih zrakoplo

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Phoinix napisal/-a:Kar nekaj nas je na forumu, ki bi radi pomagali, zato je treba samo vprašat.
Ja. morda sem prošnjo za razlago napisal preveč na koncu in ne preveč direktno?
Ultralajt napisal/-a:Nihče me ni nedvoumno podučil o pravilnem obnašanju v tem konkretnem primeru.

Mitja
Uporabniški avatar
VaZl
Tekmovalec
Prispevkov: 350
Pridružen: 17 Nov 2004, 18:07
Kraj: ex LJ; blizu Sl. Bistrica, pod Pohorjem :-)

Re: Direktiva o varnosti glede uporabe brezpilotnih zrakoplo

Odgovor Napisal/-a VaZl »

Zanimiv članek danes v Financah, žal je plačljiv....

Je v Sloveniji še varno leteti? To zdaj preverja evropska inšpekcija

Razmere v slovenskem letalstvu ta teden preverja inšpekcija Evropske agencije za varnost v letalstvu (EASA). Nazadnje, ko so bili tu, so slovenski letalski agenciji (CAA) nalili kar precej čistega vina - v štirih dneh so odkrili 12 neskladij z evropskimi standardi.

Če je že v "pravem" letalstvu vse na hojladrija, me prav zanima kdo se je lotil urejanja na področju uporabe brezpilotnih zrakoplovov...



LP, Zlato
Uporabniški avatar
URAN8
Freak
Prispevkov: 524
Pridružen: 23 Nov 2004, 22:29
Kraj: Radeče

Re: Direktiva o varnosti glede uporabe brezpilotnih zrakoplo

Odgovor Napisal/-a URAN8 »

http://www.br.de/mediathek/video/sendun ... tml#&time=

Odličen prispevek o dronih in modelarstvu. =D> =D> =D>
LP Andrej
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Direktiva o varnosti glede uporabe brezpilotnih zrakoplo

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

URAN8 napisal/-a:http://www.br.de/mediathek/video/sendun ... tml#&time=

Odličen prispevek o dronih in modelarstvu. =D> =D> =D>
Eden od modelajev je dal eno zanimivo primerjavo - omejitev letenja pod 100m je kot bi igral klavir na dve tipki...

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Direktiva o varnosti glede uporabe brezpilotnih zrakoplo

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Evo, sem si vzel nekaj pavze (obnavljam staro sedežno garnituro..šivanje, tapeciranje pa to..) za eno kavico ob monitorju na najbolj priljubljenem forumu, pa mi pride na pamet tole:

Ja, Nemci so še bolj bogi kot mi!
Vidi se, da tisti ki urejajo tole (tudi pri njih), dejansko nimajo nobene povezave z modelarstvom, ker en birokrat, ki bi bil tudi modelar, ali vsaj malo poznal ta hobi, ne bi predpisal takih omejitev.
Mislim, da se ne smemo tolažiti s tem, da nam je bolje kot Nemcem, saj imamo mi celih 150 metrov do plafona, medtem ko imajo oni dosti manj. To je tako kot, da bi se tolažil, ker ti je crknila krava, s tem, da sta pa sosedu crknili dve in si ti zato na boljšem! #-o

Sem slišal od kolega, da nas modelarje birokrati z vladnih institucij gledajo tako nekako : "Ja kdo pa ste? Saj niste nič organizirani! Saj nimate kompetentnega sogovornika! .. itd..

Ja hudiča, tudi štorklje, čaplje, kanje, galebi, goske, race in planinski orli nimajo kompetetntnega predstavnika, niti niso organizirani, pa predstavljajo zaradi svoje divje nepredvidljive narave večje tveganje za generalno aviacijo, kot pa povprečen osveščen modelar, kakršnih nas je nabrž vsaj 80% med vsemi modelarji.! :lol: :lol:

https://youtu.be/mep6ZoX0664?t=15s
https://youtu.be/wVq3dfDDFKY?t=26s
https://youtu.be/PRRkBNf8T9w?t=13s

LP Mitja

(samo nekaj mojega jamranja...lahko preslišite, če vam je volja... :) )
Odgovori

Vrni se na Predpisi in zakonodaja o brezpilotnikih v Sloveniji in po svetu