Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Moderatorji: mihah, bovi

Zaklenjeno
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

URAN8 napisal/-a:In tukaj je vse kar je narobe.
Zavzemanje za neke licence ali potrdila, kjer bo spet nekdo služil z izdajo le teh, po vsej verjetnosti nekdo ki nima blagega pojma o modelarstvu. Nekaj takega še predobro poznam v svojem poslu. Vsakih pet let moram obnavljati izpit za delo z okolju škodljivimi toplogrednimi plini za delo z hladilnimi napravami , katerega mastno plačamo (celoten izpit 800€+) od katerega pa ni nobene koristi. Nabijajo z nekimi mednarodnimi pogodbami in pravili, ko jih pa karkoli vprašaš okoli konkretnih primerov pa nimajo pojma "to še ni usklajeno, ne vem, ne vem...." Torej plačujem za nekaj kar potem 15let nihče ne kontrolira, kazni za kršitelje pa niso spisali še nobene! Torej kakšna je korist od izpitov , licenc, potrdil razen kasiranje in polnjenje žepov vseh, ki imajo že sedaj pristavljen lonček in neskončnega brezna državnega proračuna. Raje dobro spisana realna pravila, katera bo dovolj dobro obveščen modelar lahko dejansko upošteval. Zraven vsakega modela knjižico s pravili letenja in kaznimi za kršitelje, ker tisti ki kupi multi-instant pilot-kopter NE BO ŠEL NA NOBEN IZPIT! Licence , izpiti in karkoli podobnega je smrt za modelarstvo!

Kakšen pa je ta , ki je tak kot jaz? Kaj si hotel s tem povedat, a sem jaz ker nisem v klubu kaj slabši modelar? Poznam kar nekaj modelarjev, klubašev, ki že vrsto let delajo velike modele, makete jadralcev, motorce tudi po 150ccm in so oni z katastrofalno slabo grajenimi modeli bolj nevarni kot sosed ki gre z Easyem na svojem travniku prvič okusit lepote letenja in ni v klubu!

Vaša vetrna vreča pa vem, da ni padalska, je pa zato naša na našem travniku , kot sem zapisal. Poleg tega pa Vi letite dejansko na travniku za gasilskim domom, podobno kot gre kdo drug letet za svojo hišo. Mi tudi letimo vedno na istem travniku s to razliko , da nimamo statuta/pravilnika, torej ali potem mi kaj kršimo ali smo manj odgovorni? Da ne pozabim, že vrsto let imam urejeno modelarsko zavarovanje za letalske modele.
Saj ne vem če se splača še pisati...torej bom bolj direkten...V zakonu o letalstvu nas praktično ni, poleg tega so sprejeli uredbo (ki je trenutno zamrznjena) , ki se navezuje na 18 člen zakona in zavezuje vse za obvezno registracijo modelov. Sedaj so izbili še droni in morali bodo nekaj napisati tudi v zakon, karkoli bo, bo slabše za nas kot je sedaj.O tem je veliko napisanega že do sedaj. Torej na nek način bodo regulirali in seveda tudi omejili letaje "povsod in s vsem". Omejitve ki so predlagane, so za nas nesprejemljive, ker potem pa res moramo vse prodati, kot si napisal. Nekdo ki je v registru letalske zveze Slovenije, bo sigurno drugače obravnavan, kot nekdo, ki to ni.
Tudi za firme bo potrebna licenca, v kolikor se bodo ukvarjale s to dejavnostjo, skratka nekega letanja "prosto po Prešernu" ne bo več, zakonsko mislim. Kdo bo pa to nadzoroval in v kolikšni meri, je pa drugo vprašanje, saj že danes ne. Polemika vedno nastane ob izrednih dogodkih, takrat pa izvlečejo vse člene iz zakonodaje, ki majo kaj zraven ali ne, ne glede na posledice. Droni so nam pač pobrkali vse in ni več razlike "fičfiriči", kot sem napisal in nami, ki smo organizirani, vemo kaj počnemo in tudi vemo kaj lahko in kaj ne. Pod "taki kot ti" sem mislil modelarje ki to so, niso pa v klubih, tudi pri nas letajo taki, eden od njih že več kot 40 let.

Edino kar trdim je, da bodo zagotovo omejitve in da bo licenca verjetno tista, ki nam bo še v naprej omogočala letenje. Praviš da imaš zavarovanje plačano, zakaj nebi plačal nekje še članarine (cca 30 EUR) in imel dokument, da si modelar. Ok, čas bo prinesel svoje, vendar tako je pač moje mišljenje.
Uporabniški avatar
URAN8
Freak
Prispevkov: 524
Pridružen: 23 Nov 2004, 22:29
Kraj: Radeče

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a URAN8 »

tomazslo napisal/-a:
Edino kar trdim je, da bodo zagotovo omejitve in da bo licenca verjetno tista, ki nam bo še v naprej omogočala letenje. Praviš da imaš zavarovanje plačano, zakaj nebi plačal nekje še članarine (cca 30 EUR) in imel dokument, da si modelar. Ok, čas bo prinesel svoje, vendar tako je pač moje mišljenje
:D :D :D :D
In spet sem manj vreden in nisem modelar ker nisem včlanjen v klubu. Poleg tega mi ni moralno, da si v nekem klubu samo zato , da imaš nek papir ali izkaznico potem pa aktivno ne sodeluješ pri dejavnostih kluba. Modelar sem, ker se ukvarjam z modelarstvom in ne potrebujem nekega članstva da bi si to dokazoval.
Po taki logiki se bo lahko letelo samo na klubskih pistah in Gozd Martuljek lahko zaprete. A potem tistih 70km do kluba ne bo preveč?
LP Andrej
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

URAN8 napisal/-a:
:D :D :D :D
In spet sem manj vreden in nisem modelar ker nisem včlanjen v klubu. Poleg tega mi ni moralno, da si v nekem klubu samo zato , da imaš nek papir ali izkaznico potem pa aktivno ne sodeluješ pri dejavnostih kluba. Modelar sem, ker se ukvarjam z modelarstvom in ne potrebujem nekega članstva da bi si to dokazoval.
Po taki logiki se bo lahko letelo samo na klubskih pistah in Gozd Martuljek lahko zaprete. A potem tistih 70km do kluba ne bo preveč?
Ne bova prišla naprej, ker nočeš razumeti kaj pišem....
Še enkrat, nisi drugorazredni modelar, trdim le, da bo preje ali kasneje potrebno imeti nek dokument, kjer se boš izkazal, da si modelar...vse ostalo kar piševa je off topic te teme. Mimogrede, na pisti v klubu sem vsaj 20x na leto, prav tako lahko delujem vedno, ko me potrebujejo. Kar se Gozd Martuljka tiče pa takole. Kot sem že napisal, imam vso potrebno dokumentacijo, vključno z načrtom letenja, poleg tega se vodi v registru tudi kot zasilna pristajalna točka in je pod video nadzorom. Nikjer ni določeno, da morajo biti modelarske steze nekoga last, morajo pa imeti odgovornega skrbnika. Vendar spet sva izven te teme.

Skratka moje mnenje je, da bo nova zakonodaja pač tako urejena, da se brez licence (mogoče lahko tudi neka pisna izjava o usposobljenosti) in zavarovanja ne bo smelo legalno letati. Koliko bo pa to nekdo spoštoval, je pa drugo vprašanje. Že sedaj včasih "malo kršimo" razne zakone in predpise, naprimer pri nas včasih tudi malo zaidemo v TNP, če veter ni pravi tudi pristajamo in vzletamo drugače, kot je v "planu letenja", kaki FPV gostje uporabljajo nelegalne frekvence in podobno. Vendar to ni tisto, kar je nevarno in škodljivo, kvečjemu je manjši prekršek, ki tudi kasneje (če ne pride do res kake hude stvari), ne bo sankcioniran. Avta ne smeš voziti brez izpita, tudi na področju modelarstva bodo morali obstajati neki dokumenti, s katerim se boš izkazal, da si seznanjen z pravili letenja, da si seznanjen z nevarnostmi in, da se znaš odgovorno vesti v tem prostoru. Samo to in nič drugega. Če bomo v javni obravnavi znali lobirati v to smer, smo rešeni, drugače se nam pa slabo piše. Pa če si še tako proti temu, bo tako, na žalost so novi drugačni časi, ne glede na to, kako je bilo v preteklosti. Nove tehnologije in ceneni modeli, predvsem pa trg, so pač naredili tako, da je danes že vsak mulc "modelar". To pa povzroča nered na tem področju in zaradi tega je tudi vsa ta zbrka.

l.p. Tomaž
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!

Pravkar sem prejel ameriško modelarsko revijo, kjer je objavljeno, da FAA (Federal Aviation Administration) zahteva registracijo za vse letalske modele, helikopterje in multikopterje, če so težji od 0.55 funta (250 gr). Ni pa potrebna posebna licenca za hobi modelarje. Pilot mora biti starejši od 13 let. Registrera se na FAA spletni strani z naslovom in el-naslovom, stane 5$ in velja za vse modele.

LP
Peter
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a Kladu »

No koliko bo še novih multikopterskih pilotov, ko so stvari že na kupone ](*,) ](*,)

http://1nadan.si/ponudba/Izdelki/25518/ ... view=False
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
primo25
Razpravljalec
Prispevkov: 68
Pridružen: 07 Feb 2008, 14:50
Kraj: ŠENTJERNEJ

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a primo25 »

Kladu napisal/-a:No koliko bo še novih multikopterskih pilotov, ko so stvari že na kupone ](*,) ](*,)

http://1nadan.si/ponudba/Izdelki/25518/ ... view=False

Samo nekdo mora kupit, ki še ni držal komande...
Pa po možnosti, za začetek naj leti tam, kjer je veliko ljudi.(tam so itak slike najboljše) ](*,)
Pol se pa mi sprašujemo, če koga motimo. ](*,)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Mene pa zanima, kako dolgo se mislijo tenstat tile novi predpisi, oziroma kdaj bi naj bila zadeva objavljena v Uradnem listu? A kdo ve? So postavljeni kaki obvezujoči roki?
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Čisto za hec, oziroma tudi malce iz radovednosti, sem izračunal "nevarnost"(kinetična energija s katero zadeva prileti v nič hudega sluteč mimoidočega..), ki jo predstavljata dve vrsti letalnih naprav, moj Marabu in 500gr težak multikopter v primeru, da ostaneta brez elektrike. Žal sem v pomanjkanju konkretnih vrednosti predvideval, da je prosti pad reda velikosti 80km/h. Pikiranje Marabuja je preverjeno 55 km/h, let v failsafe pa 17km/h.

Marabu (masa 3800gr): 42 joulov (failsafe)
Marabu (masa 3800gr): 444 joulov (pikiranje na nos)
Multikopter (masa 500gr): 123 joulov (prosti pad)
Multikopter (masa 7000gr): 1728 joulov (prosti pad)

Seveda se lahko vrednosti spreminjajo zaradi različnih količnikov upora padajoče naprave, ter začetne višine, ker zadeva potrebuje kar nekaj poti, da se razmere kolikor toliko ustalijo. Vsekakor padec multikopterja z enega metra ne more biti enakovreden padcu iz 10 ali 50m...

Je pa za razmislek, ane?
primo25
Razpravljalec
Prispevkov: 68
Pridružen: 07 Feb 2008, 14:50
Kraj: ŠENTJERNEJ

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a primo25 »

Ultralajt napisal/-a:Mene pa zanima, kako dolgo se mislijo tenstat tile novi predpisi, oziroma kdaj bi naj bila zadeva objavljena v Uradnem listu? A kdo ve? So postavljeni kaki obvezujoči roki?
Tudi mene zelo zanima ista zadeva...Sam sem pregooglov vse možno, pa nisem našel nič pametnega.
Je imel kdo kaj več sreče?
Je pa od tega zelo odvisna nadaljnja investicija v ta lep hobi...
A tebe tudi to matra?
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Ultralajt napisal/-a:Je pa za razmislek, ane?
Dodaj še površino, na katero bodo aplicirani ti jouli ob stiku padajočega objekta s tlemi ;)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

pegasus napisal/-a:
Ultralajt napisal/-a:Je pa za razmislek, ane?
Dodaj še površino, na katero bodo aplicirani ti jouli ob stiku padajočega objekta s tlemi ;)
Vsekakor! Kladivo s špičasto stranjo bolj poškoduje desko, kot pa s ploščato, četudi bi v obeh slučajih zamahnil enako močno. Zato so ponavadi koli, ki jih zabijamo v tla (pa prekle tudi) spodaj koničaste. Tudi če ti pade ena kila svinca na nogo, bolj zaboli, kot pa če ti pade ena kila slame.
Ampak, kdo pa tega še ne ve... :-k
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Phoinix napisal/-a:Kineticna energija ... Največja razpoložljiva, torej let z močjo, ne prosti pad.
Kakor kdaj. Mene je zanimalo, kaj je v prostem padu..tako, brez štroma.

Pod polnim plinom...takele zadeve so že malo na meji norega, kar se kinetične energije tiče:

https://youtu.be/d6sz8bquB50?t=21s

https://youtu.be/9GB6r1HUkP0?t=30s

Mitja
Uporabniški avatar
odisej01
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 04 Nov 2007, 14:24
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a odisej01 »

Pozdrav vsem

Včeraj sem našel še nekaj novega o uporabi "dronov". Za začetek sem najprej prebral tole http://www.finance.si/8842571/Pri-droni ... ogo%C4%8De

Potem sem raziskoval še naprej na strani Aganecije za civilno letalstvo http://www.caa.si, kjer imajo objavljene dokumente za javnost.
Prvi dokument se nanaša na pomembne informacije za uporabnike dronov, objavljeno Ljubljana, 25.1.2016
Informacija_za_uporabnike_dronov_18.1.2016.pdf
(64.94 KiB) Prenešeno 168 krat
Druga dva dokumenta pa KAJ MORA UPORABNIK DRONOV VEDETI O UPRAVLJANJU LE TEH?
Droni oziroma brezpilotni zrakoplovi so ena izmed najaktualnejših tem v letalstvu, zato je agencija pripravila obvestilo za javnost ter izsek najpomembnejših zadev. "citat"
press_relase_droni.pdf
(199.5 KiB) Prenešeno 156 krat
POMEMBNO_uporaba_dronov.pdf
(131.7 KiB) Prenešeno 162 krat
Zdaj bi pa imel nekaj vprašanj na to temo če mi seveda lahko pomagate:
Sem lastnik "drona" uporabljam ga predvsem za snemanja. Pred kradkim sem dobil naročilo, da neki stranki preverim stanje ostrešja iz zraka. Lokacija snemanja bo center Ljubljane, okolje za marsikatero prepovedjo za letenje z čimerkoli :)

Kakšna dovoljenja bom sploh vse potreboval, predno bom sploh lahko odšel na to snemanje in da seveda ne bom v prekršku z 1001 predpisom, ki so si ga izmislil v zgornjih dokumentih. Ker kot opažam so se posvetili predvsem pisanju kaj vse se ne sme početi z dronom in kazni za to. Nič pa ne piše kaj lahko človek dela z tem in kako pride do določenih dovoljen.
Uporabniški avatar
odisej01
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 04 Nov 2007, 14:24
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a odisej01 »

Hvala za odgovor :) Drone je pa hvala bogu težak samo 3,5kg z vsem kar je gor. Upam pa da ne bodo zahtevali še kakšne licence za pilota :)) Ker je namreč nimam tako kot večina modelarjev v SLO...
Uporabniški avatar
odisej01
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 04 Nov 2007, 14:24
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a odisej01 »

Kater proizvajalec bi ti pa sploh izdal kakšno potrdilo, ki bi zadostovalo za upravljanje drona. A se to sploh da dobiti? Za kaj takega sploh prvič slišim. Ju3 imam namem osebno poklicati direktorja CAA da mi prosim pojasni kakšen je postopek za pridobitev dovoljenja za snemanje z dronom. Če dobim zadovoljive odgovore jih objavim v temi. Do takrat pa ](*,)
Uporabniški avatar
odisej01
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 04 Nov 2007, 14:24
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a odisej01 »

Res živimo v Banana republiki... Bolj kot berem ta priporočila CAA bolj mi je jasno da ne bom kaj dosti dosegel. Dokler se ne bodo sprejela določena priporočila na ravni EU bodo v SLO raje pisali kazni in stvar bolj kot ne prizemljili. Mogoče bi moral pa še go. Bulc kontaktirati, glede na to da je prometni komisar in ima tudi letalstvo v svoji domeni. :o
Dave3D
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 13 Okt 2015, 18:24

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a Dave3D »

Najprej naj sploh določijo kaj smo,ker enkrat smo stari otroci ki se igramo z igračkami,
ko pa pridemo do kazni smo pa naenkrat piloti brezpilotnih zrakoplovov in ne vem kaj še...
Najprej naj osnove določijo....
Pa v zakup je treba vzeti nekoga ki se z tem bavi 10 ali 40 let in 16 letnega pobalina z očkovo visa kartico.
You tube je prepoln posnetkov ko tipčki krstni let opravljajo na plaži med 6000 kopalci.
Treba bo tudi začeti ozaveščati kupce.Na škatli od drona naj piše da potrebujete 90 dni opravkov po ustanovah in
2 fascikla raznih papirjev da lahko naredite krog okrog hiše.
V končni fazi pa komaj čakam nekega CAA inšpektor pajaca ki mi grozi z 3x po 600€ kazni ker si na Homu sproščam živce.
Uporabniški avatar
odisej01
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 04 Nov 2007, 14:24
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a odisej01 »

Ekola, danes sem govoril z g. Žanon Pižornom iz CAA. Pravi, da za moj primer NE bodo izdali dovoljenja, saj naj bi let potekal v urbanem okolju, zračnem prostoru, itd... Pravi, da če mi izda dovoljenje in če se v tem primeru kaj zgodi, za to odgovarjajo oni. Poslal mi je tudi vse dokumente, ki jih je potrebno izpolniti, oddati v obliki vloge, na podlagi katerega se odločijo ali izdajo takšno dovoljenje ali pa pač ne! Dokumente pripenjam spodaj. Bi dodal še KMZ datoteko kjer vrišete plan leta ampak je ne morem zaradi omejitev na strani foruma. Če jo kdo potrebuje naj me kontaktira.
Priponke
Razmišljanje ali so operaterji dronov piloti_dec2015.pdf
(50.85 KiB) Prenešeno 191 krat
SpecifiÄŤne zahteve za kaj mora vsebovati priroÄŤnik za letenje za potrebe dela v zraku_2015.pdf
(95.33 KiB) Prenešeno 159 krat
vzorec ustne obravnave za UAS -e_26102015.pdf
(73.2 KiB) Prenešeno 156 krat
Uporabniški avatar
odisej01
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 04 Nov 2007, 14:24
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a odisej01 »

Očitno bomo vsi prizemljeni nekaj časa... Ampak še vedno je pa nelegalna opcija, samo da nikogar ne obvestimo o našem letu in se ob izvajanju leta z dronom obnašamo v skladu z pravili, ki veljajo v civilnem letalstvu.
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

Dej nehite že enkrat pametovat kaj bo ko bo ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) Počakajte, da bo uradno pol pa pametujte zaenkrat še ni nič točno dorečeno.
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a krko »

Mogoče sem spregledal, ker nisem bral celotne teme.

Kolikor je meni znano, se zračni prostor začne 300 m nad tlemi. Je to res?
Torej če letimo do višine 300 m ne ogrožamo nobenega.

Kako je na področjih, kjer je omejeni zračni prostor?

Bo zakon prepovedoval tudi letenje nad neurbanimi prostori ali samo nad urbanimi?

Za kje (urabni ali neurbani) bo potrebno pridobiti dovoljenje?
krko
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 11 Nov 2012, 16:56

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a krko »

Torej če pravilno razumem, je sedaj še vedno dovoljeno leteti do višine 1000 čevljev izven kontroliranega zračnega prostora?
Uporabniški avatar
odisej01
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 04 Nov 2007, 14:24
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a odisej01 »

Predlagam, da si pogledate VFR karto in vam bo kmalu jasno kje se da leteti in kje niti slučajno ne, oz. za to ne boste dobili dovoljenja.
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a gusar »

MKM
klemenmo
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 31 Maj 2011, 21:32
Kraj: MKV-Vrhnika

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a klemenmo »

Ob pogledu na VFR karto se mi poraja vprašanje kako se potem lahko leti na pisti v Smledniku....Če bi bili modelarji (oz RC letala) problematični bi se sigurna že kaj zganilo v smeri nadzora/prepovedi letenja tam.
Problem lahko nastane če bodo (zakonsko) izenačili modelarji in dronarje.


lpk
lp Klemen
Zaklenjeno

Vrni se na Predpisi in zakonodaja o brezpilotnikih v Sloveniji in po svetu