Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Moderatorji: mihah, bovi

Zaklenjeno
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Spremljam zadevo na eno oko in od daleč.

A logika teh 30m je ista kot v cestnem prometu. Pijanec se ubije, ker na ovinku z omejitvijo 80km pri 130kmh prileti v drevo. Nato spremenijo omejitev na 60kmh in postavino radar....

Pa saj pri 80 je že leta vse OK... In na modelarskih letališčih tudi, vsaj 500m okrog ni težav. Zakaj torej sploh razmišljati o 30m? V množici na Prešrnovem trgu je že 2m od pilota preveč...

Kaj bodo butalci iz priporočil prepisali v predpise bomo pa še videli. Upam da ne 15m ( saj veste, za vsak slučaj, da bi ziher....)

Pa veliko užitkov z droni in ognjemeti:

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... -down.html

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2129
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a JozeS »

a.) izven vidnega polja oziroma na razdaljah daljših do 30 metrov stran od osebe, ki upravlja brezpilotni zrakoplov,

Kaj tole sploh hoče povedati: .. na razdaljah daljših do 30 metrov stran od osebe, ..

LP,J.
Uporabniški avatar
URAN8
Freak
Prispevkov: 524
Pridružen: 23 Nov 2004, 22:29
Kraj: Radeče

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a URAN8 »

Mogoče so to samo moje želje, ampak jaz to berem kot , da naj se ne leti bližje kot 30 metrov ampak dalje stran zaradi osebne varnosti. V vidnem polju je super, kot do sedaj, samo pristanke in vzlete bi morali izvzeti iz teh 30 metrov in potem ni nikakršnega problema za "nedronarje" oziroma modele letal , helijev in multikopterjev ki ne letijo FPV.
LP Andrej
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2129
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a JozeS »

... daljših do 30 metrov..

LP,J.
Uporabniški avatar
URAN8
Freak
Prispevkov: 524
Pridružen: 23 Nov 2004, 22:29
Kraj: Radeče

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a URAN8 »

Phoinix napisal/-a:Še enkrat, razumete, da ni mišljeno za modelarje ampak "dronarje"? In ti postanejo nevarni na razdaljah več kot 30 m ker ne znajo obvladovat naprave?
Verjetno je res tako mišljeno , samo naši "stručkoti" nas vse skupaj mečejo v isti koš kot drone ali brezpilotnike. Nikjer ni definirane razlike med različnimi skupinami in to nas vse skupaj najbolj skrbi.
LP Andrej
Uporabniški avatar
SUKHOI
Profesor
Prispevkov: 1141
Pridružen: 11 Okt 2007, 20:14
Kraj: Vir
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a SUKHOI »

Phoinix napisal/-a:Zaenkrat je tako. Če si tak stručko, ugotivi kako se ločimo... Boš pomagal vsem, LZS, EASA, CAA,...

Kamera, prenos slike.... ?
Počasi se daleč pride, hitr pa še dlje.
http://www.micra-tech.com

LP Miha
Uporabniški avatar
URAN8
Freak
Prispevkov: 524
Pridružen: 23 Nov 2004, 22:29
Kraj: Radeče

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a URAN8 »

Phoinix napisal/-a:Zaenkrat je tako. Če si tak stručko, ugotivi kako se ločimo... Boš pomagal vsem, LZS, EASA, CAA,...
Izgleda da sem stopil na živec z "stručkotom". S tem sem ciljal na tiste nesposobne uradnike in njihove ritoliznike, ki nimajo pojma kaj počnejo in bodo posledično z nekimi nepremišljenimi potezami samo upravičevali svoj obstoj na državnih funkcijah, kot se vedno znova in znova pokaže za resnično.
Ajde, zdaj pa spat, pa jutri ne na levo nogo vstat :D
LP Andrej
Uporabniški avatar
rsquattro
Freak
Prispevkov: 649
Pridružen: 04 Sep 2005, 18:21
Kraj: Kamnik/Ribno/Bled

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a rsquattro »

Pri pripravi predpisov naj se striktno upošteva, da gre za pilote, ki letijo z droni. Če je že potrebno iskati prevod "drone", je izbira slaba. Pilot brezpilotnika je preširok izraz. Ne predstavljam si številnih nemških, avstrijskih, italijanskih... pilotov, da bi se držali takih pravil. To je ogromen svet modelarstva. Četudi se nekdo zelo trudi za ureditev zadeve, s takimi nasveti in okrožnicami prej škoduje kot pa koristi vsem modelarjem.
Hangflieger
Uporabniški avatar
URAN8
Freak
Prispevkov: 524
Pridružen: 23 Nov 2004, 22:29
Kraj: Radeče

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a URAN8 »

Phoinix napisal/-a:Jaz sem modelar in se zavedam omejitev, prostora, nevarnosti in letim tudi fpv. Razlika z "dronarjem"? Kupi in leti ne da bi upošteval karkoli. Zato so nevarni.

To kar si napisal zgoraj je povsem nepremišljeno in posplošeno, praktično čisto v temo, ker nekateri se zelo trudijo urediti zadevo...
Res, tako kot se velikokrat dogaja pri urejanju določenih področij v naši državi. Mislim da si pri urejanju zračnega prostora ne moremo privoščit takšnih ali drugačnih napak, pa naj si bodo to le slovnične napake ali pa nepremišljeno in posplošeno brcanje v temo, kot si sam ugotovil. Če že z obvestilom niso dovolj jasni, kaj nas šele čaka z zakonom. Vem tudi , da se veliko ljudi trudi to področje ustrezno urediti, čeprav nekateri napeljujejo vodo na svoj komercialni mlin, vendar me res skrbi, ker se govori samo še o brezpilotnih letalnikih in pika. Torej nas vse skupaj mečejo v isti koš z tistimi igračami, ki dejansko delajo zgago vsem.
In tudi sam sem modelar že 25 let, letim odgovorno , imam zavarovanje in upoštevam varnost vseh okoli sebe.

Bom dal zdaj mir in prostor prepustil komu , ki bo bolj produktiven in strokoven na tem področju.
LP Andrej
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9301
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a mihah »

Veste npr. kaj se dogaja v Nemčiji? Preberite https://www.dmfv.aero/presse/wir-wollen ... icherheit/

Na kratko povedano - modelarstvo kot ga vsi poznamo je resno ogroženo! Ampak obstajajo višji komercialni interesi - Amazon, DHL, itd. Ja, brezpilotniki bodo razvažali paketke...

Dogajajo se resne stvari, ki se jih mnogi ne zavedate. V najbolj črnem scenariju se bodo Nemci lahko zadovoljili z indoor letenjem in letenjem do 50 oz 100 m. Pa imajo DMFV s 86000 člani. Kaj imamo slovenski modelarji?

Fantje, s tem ni več heca.
www.lipo.si
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Phonix, razumem, da ni prijetno poslušati kritike oziroma odzive nekomu, ki je z vsemi svojimi močmi in dobrimi nameni sodeloval pri pripravi priporočil nove zakonodaje, vendar moraš razumeti tudi, da je marsikoga pretreslo, razjezilo, ali zaskrbelo prebiranje zgoraj omenjenega priporočila za povečanje varnosti, ki je sicer res namenjeno povečanju varnosti z nekaterimi od svojih priporočil, a hkrati izjemno površno, posplošeno in nedodelano, da ne rečem nič o tipkarskih napakah, ki jih žal pred objavo nihče ni opazil...kar daje slutiti, da je bilo v naglici vkup zmetano in objavljeno zaradi bližajočega Novega leta. Zato je razumljiva zaskrbljenost, da se podobno ne bo zgodilo tudi v kakem bolj zakoličenem zakonu, ki bo omogočal da si bodo birokrati po svoje razlagali člene in nabijali kazni (ki so mimogrede kar "lepe").

Mene osebno je bodlo v oči to, da se najdem noter (zaradi posploševanja poimenovanja "letalnikov"), nesmiselno priporočilo o tem kako naj letim v novoletnem času ko se zberejo množice ljudi in pa seveda v priporočilu omenjene kazni.

Pijem jutranjo kavo, in na glas razmišljam, zato ne biti jezen name, če bi rad javno na forumu podelil nekaj misli, za katere vem, da so skupne meni in moji generaciji modelarjev.
Naj povem sledeče:
- z modelarstvom se ukvarjam dobrih 43 let! Začel sem s prostoletečimi modeli, nadaljeval z U-kontrol modeli, nato pa po vmesni pavzi prešel na radijsko vodene modele. Praktično sem dal skozi celo evolucijo in nisem nek "instant" modelar, ki kupi na bangood mnogopropelersko igračko in začne brezglavo noreti kot kakšen adolescentni šofer. Moji koraki navzgor so bili stopnico za stopnico in z vsako od njih sem se dodobra spoznal, preden sem šel naprej.
- sebe ne smatram za dronerja. Sem klasičen modelar, ki ima znanje in sposobnost konstruirati, graditi in leteti modele, ki so zanesljivi, uspešni in varni.
- moji modeli niso DRONI. Moji modeli so Radijsko vodeni modeli jadralnih in motornih letal, ter radijsko vodene leteče makete pravih letal.
- moji modeli niso brezpilotni. Res da na krovu nimajo posadke (pilota ali potnikov..razen kakšne muhe, ki se znajde na vetrobranskem steklu) jih pa jaz PILOTIRAM, zato NISO BREZPILOTNI. Pri pilotaži mojih modelov poznam in upoštevam sposobnosti le teh in tudi njihove vgrajene opreme in ne silim izven meja, ki omejujejo varno letenje. To se nanaša tako na obvojnico leta, kot na lokacijo letenja.
- Če je (ali bo) moje ukvarjanje z modeli letal zakonodaja vrgla v isti koš z vsem kar frči po zraku, tako imenovani "brezpilotniki" "droni" "troti" in kaj vem kaj vse si bodo brihte še izmislile, bom z nadaljevanjem mojih dosedanjih aktivnosti zaradi nenormalno visokih zagroženih kazni le te moral povsem ustaviti. V bistvu mi bo zakonodaja odvzela nekaj, kar dopolnjuje moje življenje, saj v mojem modelarstvu vidim hobi, v katerem se lahko razvijam tako v smislu oblikovanja in preizkušanja novih idej, zamisli, oblik, preverjanja idej v praksi, prenašanje znanja na mladino, sledenje novosti na področju opreme, druženje s podobno mislečimi modelarji, izmenjavanje idej in rešitev, konstrukcijskih detaljev, pristopa k izdelavi nekaterih sestavnih delov itd..
- moram priznati, da sem v svoji zgodbi imel tudi nekaj razbitih modelov. V začetku moje poti so bili razlogi napake v pilotaži, kasneje napake v elektoniki, morda kakšna zaradi precenjevanja lastnih in modelovih sposobnosti, v zadnjem desetletju pa ne beležim nobenih "incidentov" v mojem hobiju. Hkrati pa imam vest, ki mi pravi, da je treba imeti urejeno zavarovanje proti škodi povzročeni tretji osebi, zato na primer se lani nisem udeležil srečanja oldtimerjev v Celju, ker nisem obnovil zavarovanja (to je druga zgodba...prehajam od Triglava k Tilii)

Pa še tole!
Kaj imata ta dva skupnega, da ju zakonodaja meče v isti koš (brezpilotni letalniki)?

Slika
Klasičen modelar z desetletji vloženih v hobi.(slika je realna)

Slika
Instant "dronar" z "najnovejšo" tehnologijo v rokah. (slika je simbolična)

Da ne bom koga užalil, moram povedati, da sem tu izpustil vrsto modelarjev, ki imajo dolgoletne izkušnje v modelarstvu, pa jih je prevzela nova tehnologija FPV modelov in multikopterjev in zadeve obvladajo. Nekateri za hobi, nekateri za organizirana tekmovanja, deljo znanje in izkušnje....kapo dol!
So pa žal nekateri prešli na področje, ki je komercializirano in v tem vidijo neko svojo novo tržno nišo. (prodaja opreme, prodaja uslug, khmm organizacija plačljivih obveznih tečajev na vidiku..??) Ti zadnji pa se bojim, da peljejo preveč vode na svoj mlin in se ne menijo za kolateralno škodo, ki nam jo povzročajo s tem.

Če me bo kdo kritiziral, da ne razumem zakonodaje, oziroma napisanih priporočil, zakonov ali definicij, se je treba vprašati zakaj jih ne? Ali so morda napisana preveč konfuzno, nerazumljivo, zagonetno za navadnega modelarja ki ni pravnik ali birokrat, ki ne zna brati med vrsticami, ali kateri si ne upa po svoje razlagati dvoumne besede v prebranem?
Že kako slabo leto nazaj sem opomnil, da je treba začeti z definicijami. Torej, kaj je klasičen model in kaj je dron. Če bi se te zadeve v štartu pravilno definirale, bi se tudi natančno vedelo, kak naj velja za "modelarja" z zgornje slike in za "donerja" s spodnje slike! Namreč, razloga za njuno letenje sta si zelo zelo različna, zaradi tega tudi njun način in odnos do letenja!

Mitja
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

Tudi jaz spremljam tole debato in se pač sprašujem (v dobronamernem duhu in z namenom pomaganja in ne obstruiranja)...

Začel sem pred mnogo leti... klasika... balsa in prostoleteče zadeve... nadaljeval z daljinsko vodenimi letali na metanol... imel pavzo in se vrnil z elektro helikopterji...

moje vprašanje za vse skupaj je... ali bi se mi/vi v vašem začetku modelarstva otepali dostopne tehnologije, če bi le ta bila na voljo?
Ko sem jaz začenjal... ni bilo takšne tehnologije ("droni" in žiroskopi in podobno), tako da mi ni preostalo drugega kot to kar sem uporabljal. Napredna tehnologija zame takrat je bila 4kanlana RV naprava... ki pa sem jo imel...

point ki ga hočem poudariti je, da je danes tehnologija tukaj... da omogoča poceni in enostaven dostop do vseh možnih "reči ki letijo" in da ne glede na to kako si mi to želimo so "droni" tukaj in ne bodo izginili. Nerazumsko je pričakovati, da bo kdorkoli v "aparatu" rekel, da sedaj loči nekoga ki je z modelarstvom zrasel gor od nekoga ki samo kupi na spletu. Končno stanje je takšno da oba s tem letita po zraku...
ja vem kaj so razlike... ampak s stališča državnega aparata... jih ni. In vse kar moramo sedaj doseči je to, da bodo pravila - ki bodo veljala za vse - takšna, da bomo mi vsi lahko z njimi živeli in se še vedno ukvarjali s tem hobijem...

gh
Uporabniški avatar
Marko Mencin
Freak
Prispevkov: 728
Pridružen: 02 Dec 2004, 20:25
Kraj: LJ-Barje
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a Marko Mencin »

Ultralajt,

se strinjam s tvojim napisanim mnenjem in se mu pridružujem!

Vsekakor je treba najprej definirati pojme, kot so modelar, pilot letečega modela, pilot oziroma voditelj brezpilotnika, čolnar, raketar........

LP

Marko
We is E-xperts.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a Krist »

Ultralajt napisal/-a:Phonix, razumem, da ni prijetno poslušati kritike oziroma odzive nekomu, ki je z vsemi svojimi močmi in dobrimi nameni sodeloval pri pripravi priporočil nove zakonodaje, vendar moraš razumeti tudi, da je marsikoga pretreslo, razjezilo, ali zaskrbelo prebiranje zgoraj omenjenega priporočila za povečanje varnosti, ki je sicer res namenjeno povečanju varnosti z nekaterimi od svojih priporočil, a hkrati izjemno površno, posplošeno in nedodelano, da ne rečem nič o tipkarskih napakah, ki jih žal pred objavo nihče ni opazil...kar daje slutiti, da je bilo v naglici vkup zmetano in objavljeno zaradi bližajočega Novega leta. Zato je razumljiva zaskrbljenost, da se podobno ne bo zgodilo tudi v kakem bolj zakoličenem zakonu, ki bo omogočal da si bodo birokrati po svoje razlagali člene in nabijali kazni (ki so mimogrede kar "lepe").

Mene osebno je bodlo v oči to, da se najdem noter (zaradi posploševanja poimenovanja "letalnikov"), nesmiselno priporočilo o tem kako naj letim v novoletnem času ko se zberejo množice ljudi in pa seveda v priporočilu omenjene kazni.

Pijem jutranjo kavo, in na glas razmišljam, zato ne biti jezen name, če bi rad javno na forumu podelil nekaj misli, za katere vem, da so skupne meni in moji generaciji modelarjev.
Naj povem sledeče:
- z modelarstvom se ukvarjam dobrih 43 let! Začel sem s prostoletečimi modeli, nadaljeval z U-kontrol modeli, nato pa po vmesni pavzi prešel na radijsko vodene modele. Praktično sem dal skozi celo evolucijo in nisem nek "instant" modelar, ki kupi na bangood mnogopropelersko igračko in začne brezglavo noreti kot kakšen adolescentni šofer. Moji koraki navzgor so bili stopnico za stopnico in z vsako od njih sem se dodobra spoznal, preden sem šel naprej.
- sebe ne smatram za dronerja. Sem klasičen modelar, ki ima znanje in sposobnost konstruirati, graditi in leteti modele, ki so zanesljivi, uspešni in varni.
- moji modeli niso DRONI. Moji modeli so Radijsko vodeni modeli jadralnih in motornih letal, ter radijsko vodene leteče makete pravih letal.
- moji modeli niso brezpilotni. Res da na krovu nimajo posadke (pilota ali potnikov..razen kakšne muhe, ki se znajde na vetrobranskem steklu) jih pa jaz PILOTIRAM, zato NISO BREZPILOTNI. Pri pilotaži mojih modelov poznam in upoštevam sposobnosti le teh in tudi njihove vgrajene opreme in ne silim izven meja, ki omejujejo varno letenje. To se nanaša tako na obvojnico leta, kot na lokacijo letenja.
- Če je (ali bo) moje ukvarjanje z modeli letal zakonodaja vrgla v isti koš z vsem kar frči po zraku, tako imenovani "brezpilotniki" "droni" "troti" in kaj vem kaj vse si bodo brihte še izmislile, bom z nadaljevanjem mojih dosedanjih aktivnosti zaradi nenormalno visokih zagroženih kazni le te moral povsem ustaviti. V bistvu mi bo zakonodaja odvzela nekaj, kar dopolnjuje moje življenje, saj v mojem modelarstvu vidim hobi, v katerem se lahko razvijam tako v smislu oblikovanja in preizkušanja novih idej, zamisli, oblik, preverjanja idej v praksi, prenašanje znanja na mladino, sledenje novosti na področju opreme, druženje s podobno mislečimi modelarji, izmenjavanje idej in rešitev, konstrukcijskih detaljev, pristopa k izdelavi nekaterih sestavnih delov itd..
- moram priznati, da sem v svoji zgodbi imel tudi nekaj razbitih modelov. V začetku moje poti so bili razlogi napake v pilotaži, kasneje napake v elektoniki, morda kakšna zaradi precenjevanja lastnih in modelovih sposobnosti, v zadnjem desetletju pa ne beležim nobenih "incidentov" v mojem hobiju. Hkrati pa imam vest, ki mi pravi, da je treba imeti urejeno zavarovanje proti škodi povzročeni tretji osebi, zato na primer se lani nisem udeležil srečanja oldtimerjev v Celju, ker nisem obnovil zavarovanja (to je druga zgodba...prehajam od Triglava k Tilii)

Pa še tole!
Kaj imata ta dva skupnega, da ju zakonodaja meče v isti koš (brezpilotni letalniki)?

Slika
Klasičen modelar z desetletji vloženih v hobi.(slika je realna)

Slika
Instant "dronar" z "najnovejšo" tehnologijo v rokah. (slika je simbolična)

Da ne bom koga užalil, moram povedati, da sem tu izpustil vrsto modelarjev, ki imajo dolgoletne izkušnje v modelarstvu, pa jih je prevzela nova tehnologija FPV modelov in multikopterjev in zadeve obvladajo. Nekateri za hobi, nekateri za organizirana tekmovanja, deljo znanje in izkušnje....kapo dol!
So pa žal nekateri prešli na področje, ki je komercializirano in v tem vidijo neko svojo novo tržno nišo. (prodaja opreme, prodaja uslug, khmm organizacija plačljivih obveznih tečajev na vidiku..??) Ti zadnji pa se bojim, da peljejo preveč vode na svoj mlin in se ne menijo za kolateralno škodo, ki nam jo povzročajo s tem.

Če me bo kdo kritiziral, da ne razumem zakonodaje, oziroma napisanih priporočil, zakonov ali definicij, se je treba vprašati zakaj jih ne? Ali so morda napisana preveč konfuzno, nerazumljivo, zagonetno za navadnega modelarja ki ni pravnik ali birokrat, ki ne zna brati med vrsticami, ali kateri si ne upa po svoje razlagati dvoumne besede v prebranem?
Že kako slabo leto nazaj sem opomnil, da je treba začeti z definicijami. Torej, kaj je klasičen model in kaj je dron. Če bi se te zadeve v štartu pravilno definirale, bi se tudi natančno vedelo, kak naj velja za "modelarja" z zgornje slike in za "donerja" s spodnje slike! Namreč, razloga za njuno letenje sta si zelo zelo različna, zaradi tega tudi njun način in odnos do letenja!

Mitja
Se podpišem pod tole.
Moja zgodba je podobna, le da sem modelar 26 let. Začel sem z ladijskimi modeli, potem sem se ukvarjal z raketnim modelarstvom ( danes žal malce manj) in RV letali, multirotorji, skratka z vsem kar leti.
Me pa jezi to, da nas bodo prave modelarje vrgli v isti koš, kot instant "modelarje", ki so v bistvu fotografi z razširjeno dejavnostjo ( snemanjem iz zraka).

Kot pravijo:" Upam na najboljše, pričakujem najslabše."
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Phoinix napisal/-a:
Ultralajt napisal/-a: ... khmm organizacija plačljivih obveznih tečajev na vidiku..??
...Da konkretno vprašam, kdo pa so tisti, ki so se "izjalovili" in zahtevajo denar za usluge? Da še enkrat vprašam iz druge strani... kateri modelar je moral plačati komu za udejstvovanje v hobiju?
Vidim, da tole potrebuje dodatno pojasnilo. Ko sem napisal "na vidiku..?" nisem s tem trdil da je že tako, ampak da morda prihaja. "na vidiku".... na obzorju....primer: dim na vidiku )na meji med nebom in morjem) mornarju da slutiti, da bo kmalu zagledal parnik, ki se mu najbrž bliža iz daljave.

Tega, da bom (ne vem iz katerih razlogov) napačno razumljen, me je vedno strah in se trudim pisati kolikor se le da direktno in nedvoumno, a izgleda, da se napačnemu razumevanju napisanega le ne da izogniti povsem.
Poznamo primer, ko oko vidi tisto, kar hoče srce videti... morda je tako tudi pri branju. Obesimo se na nek del izjave, ki si jo lahko z napačnim razumevanjem prikrojimo tako, da postane bumerang piscu.

Bežim pred bumerangi... :D
Phoinix napisal/-a:PS: Hočeš nočeš, brezpilotniki so sredstva za komercialne dejavnosti: Amazon, UPS, DHL, vse to že obstaja. Komercialna dejavnost - vsekakor. Tudi v Sloveniji so podjetja, ki se s tem ukvarjajo, tržijo znanje in tehnologijo. Ampak, kaj imajo ti z modelarstvom?
Evo, tle pa enako misliva. Kaj imajo z modelarstvom'? Popolnoma nič! In zato zamerim vsakemu, ki me poizkuša enačiti z njimi in me tiščati v njim prirejene okvirje.


Ajd živjo! Grem pospravt delavnico, v soboto imam koline, pa moram vso modelarsko kramo umaknit na varno!
Uporabniški avatar
rsquattro
Freak
Prispevkov: 649
Pridružen: 04 Sep 2005, 18:21
Kraj: Kamnik/Ribno/Bled

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a rsquattro »

Phoinix, ne morem se znebiti občutka, da si verjetno vključen v pripravo tega pravilnika. Saj ni vse slabo, z vsem spoštovanjem. A pravilo do 30 m (oz. če je pravopisna napaka) mi pa ne gre v "lajšto". Pravila morajo biti, a taka?



MihaH: Tudi v nemčiji pa zakonodaja skoraj gotovo ne bo šla skozi, pač pa bo verjetno res pripeljala do tega, da se loči dronarje, jadralne, raketne modelarje, čolnarje itd...

Se opravičujem ampak za letala je ta predlog pravil neuporaben.
https://www.youtube.com/watch?v=JS58oOYOt1k
Hangflieger
Uporabniški avatar
rsquattro
Freak
Prispevkov: 649
Pridružen: 04 Sep 2005, 18:21
Kraj: Kamnik/Ribno/Bled

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a rsquattro »

Phoinix napisal/-a:Vsekakor sem bil vpet, ne pa tudi vključen; križem rok pač ne čakam na boga kot večina. Vpet sem bil do te mere, da se je začelo premikat v pravo smer, da se je prepoznal problem, da se loči model od nesnage in da so se kolesca premaknila iz zakrčenega stanja neinteresa pristojnih. Moj prispevek k dejanskemu pravilniku (vsebini) pa je zanemarljiv. Ta je naloga CAA (JACL) in MZI.

Obvestila ne bom komentiral dlje, če se ne razume bistva, ki sem ga označil na prejšni strani v priponki viewtopic.php?f=170&t=93197&start=100#p581406
Velja. Edino še to. Torej je napaka in bi moralo pisati daljši od 30m?
Hangflieger
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

NO COMMENT!

Slika

:-k
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Še ena kost za glodat :o Kmalu bomo imeli leteče avtomobile ...
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

... samo to pa pol ne bo dron....
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a bovi »

Ultralajt napisal/-a:NO COMMENT!
:-k
Zelo lep in napreden občudovanja vreden modelarski izdelek, za katerega je bilo porabljeno ogromno časa in resursov :).
Made in Slovenia.
matej555
Razpravljalec
Prispevkov: 119
Pridružen: 04 Nov 2013, 18:59
Kraj: radeče

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a matej555 »

sam pod kaj se bo pa tole štelo? a je to tut dron? ker tole mi zgleda, pa najbrž tut je zelo nevarna stvar.
http://phys.org/news/2016-01-chinese-dr ... rying.html
Priponke
2-chinesedrone.jpg
2-chinesedrone.jpg (36.11 KiB) Pogledano 8660 krat
LP
Matej
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a bovi »

Ne, ni drone :)
Lahko bi rekli da lahko spada med rotornike (rotorcraft)...
Ne bo predmet Pravilnika o sistemih brezpilotnih zrakoplovov :)
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Obstoječi in novi predpisi SLO (december 2015)

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

koliko časa je pa takšna reč lahko v zraku? S kakšno baterijo in koliko je nosilnost...??

gh
Zaklenjeno

Vrni se na Predpisi in zakonodaja o brezpilotnikih v Sloveniji in po svetu