Modelarstvo v tretjem tisočletju

Moderatorji: mihah, bovi

Odgovori
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Modelarstvo v tretjem tisočletju

Odgovor Napisal/-a mihah »

Zavedati se je potrebno, da modelarstvo kot ga poznamo starejši, ne bo nikoli enako. Ročne spretnosti oblikovanja materialov so že zamenjali v veliki večini miška, računalnik, 3D printerji in CNC stružnice. Tehnologija brezpilotnikov v v zadnjem času izredno napredovala. Ni ga junaka, ki bi bil sposoben dnevno spremljati vseh novosti. Tehnologija je postala cenovno dostopna širšim množicam.

Brezpilotniki so postali zelo zanimivi fotografski in snemalni pripomočki, kdor je imel v rokah izdelek firme DJI in je hrati zaprisežen modelar "stare vrste", ve o čem govorim. Prebereš navodila, napolniš akumulatorje in že si snemalec iz zraka.

Razvoj tehnologije je odprl povsem novo področje, ki na podlagi modelarstva razširja obzorje in nudi nove atraktivne načine letenja (FPV oziroma prvoosebno pogled). Dejansko s samim modelarstvom kot ga poznamo iz preteklosti nima veliko skupnega. Z razvojem in izjemno prodajo je dostopnost cenenih in boljših brezpilotnikov vedno večja.

T.i. "dronerji" so v prvi vrsti bolj agresivni in imajo interes, predvsem komercialni. Trenutno ni predpisov, ki bi urejali to področje. Naš uradni izobraževalni proces ni najbolj ustrezen razvoju tehnične kulture. Glas modelarjev je skoraj neslišen v medijskem prostoru, tudi zaradi upada splošnega zanimanja. No, o tem lahko debatiramo v ločeni temi.

Dejstvo je, da modelarstvo ni posebno zanimivo zanimivo za medije. Mediji tovrstnih modelov oz. letalnikov ne uporabljajo pri svojem medijskem poročanju, uporabljajo pa tiste druge, katerih letalniki praviloma spadajo v področje "dronerjev". Ljudje imajo radi lepe posnetke in slike, ki jim jih mediji omogočajo. Modelarji pač ne.

Na modelarskem področju ni ne slabih, ne dobrih novic. Modelarji pač letimo odgovorno in varno ter vemo, koliko časa in denarja gre za gradnjo modelov. Cenimo svoj trud. Preprosto povedano, »droner« bo šel ob izgubi modela verjetno kaj kmalu v trgovino po novega.

Sedaj pa kar je pomembno! Poskrbimo, da imamo tudi mi jasno definirane skupne interese, katere bomo branili.
Kateri pa so skupni interesi?

Ker smo nasplošno modelarji rahlo konzervativni, nam je vsekakor v interesu, da ostane naša zunanja aktivnost neprizadeta.
Medijem in vsem moramo jasno povedati, kako se ločimo od »dronerjev«.
Modelarji po vsem svetu smo zelo hvaležna »vrsta«. Spoštujemo red, saj nespoštovanje lahko privede do izgube modela, v katerega smo vložili ves svoj trud.

Upam, da razumete simboliko tega GIFa:
Slika

Modelarji ne smemo dovoliti da nam vzamejo naš preljubi hobi.

Modelarstvo kot ogrožena vrsta. Zavedati se je potrebno, da je modelarstvo ogrožena vrsta, sploh, če se primerjamo z ekspanzijo "dronov" Zakaj!?
Ker:
- so postali brezpilotniki, "droni" predvsem zelo zanimivi fotografski in snemalni pripomočki,
- je razvoj tehnologije prinesel tudi neko novo področje, ki na podlagi modelarstva razširja obzorje in nudi nove, atraktivne načine letenja (fpv)- kar je pozitivno,
- je dostopnost cenenih in boljših naprav precej večja,
- so dronerji pač bolj agresivni in imajo interes, predvsem komercialni,
- ker ni ustreznih predpisov,
- naš uradni izobraževalni proces ni najbolj ustrezen razvoju tehnične kulture,
- je samo modelarstvo morda zašlo v manjšo krizo (o razlogih bi lahko debaterali, vendar v kakšni ločeni temi).

Pa tudi to, da modelarstvo ni ravno preveč zanimivo za medije:
- ker mediji tovrstnih modelov, letalnikov ne uporabljajo pri svojem medijskem poročanju, uporabljajo pa tiste druge, katerih letalniki praviloma spadajo v področje dronerjev.
- ljudje imajo radi lepe posnetke in slike, ki jim jih mediji omogočajo. Modelarji pač ne na takšen način.
- ker na modelarskem področju ni ne slabih, ne dobrih novic (modelarji pač letimo odgovorno in varno ter vemo, koliko časa in denarja gre za gradnjo modelov)

Zato je za nas še toliko bolj pomembno, da imamo skupna stališča in sodelujemo pri nastanku ustreznih predpisov -> viewtopic.php?f=170&t=93194
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Modelarstvo v tretjem tisočletju

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Fantje vse pohvale za vaš trud in voljo, da ste se spravili urejati to področje.
Kot vidim, ste vložili že ogromno dela. =D>
Priponke
Well Done.jpg
Well Done.jpg (9.38 KiB) Pogledano 12798 krat
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Modelarstvo v tretjem tisočletju

Odgovor Napisal/-a scrat »

Bravo Miha. Zelo dobro napisano. =D>
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Re: Modelarstvo v tretjem tisočletju

Odgovor Napisal/-a bovi »

Ja, zadeto bistvo in opis realnega stanja.
Tudi sam vidim tako.
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Re: Modelarstvo v tretjem tisočletju

Odgovor Napisal/-a bovi »

Pisaneli napisal/-a:Fantje vse pohvale za vaš trud in voljo, da ste se spravili urejati to področje.
Kot vidim, ste vložili že ogromno dela. =D>
Hvala, to je začetek, bomo se trudili naprej po naših močeh :)
zinko
Freak
Prispevkov: 605
Pridružen: 24 Okt 2007, 14:46

Droni

Odgovor Napisal/-a zinko »

Spet mutijo... in izgleda da se bodo res postavili zakoni za uporabo dronov..

Od 20:10 minute dalje..

http://4d.rtvslo.si/arhiv/studio-city/174377102
Uporabniški avatar
Rocher
Freak
Prispevkov: 511
Pridružen: 16 Sep 2013, 20:25
Kraj: Celje

Re: Droni

Odgovor Napisal/-a Rocher »

Velika težava je v tem da se država zgleduje po butastih Američanih ki z modeli res ne znajo upravljati še manj pa se želijo spustiti v ta hobi v tolikšni meri da bi postali izobraženi modelarji. Pravilno da se bo zahtevalo licenco za upravljanje in snemanje z takšnim letalnikom saj si dan danes to dovoli vsakdo. Tudi zmeraj manj upravljalcev je seznanjeno s tem kako visoko lahko leti in kako je s takšnim obnašanjem nevaren drugim. Marsikdo od novodobne mularije se ne zaveda s kakšno stvarjo imajo opravka in da določeni letalniki niso igrače in lahko ob napačni uporabi povzročijo veliko škode pa naj bo materialne in kakšne druge.

Moje mnenje je da dokler letimo LOS (line of sight) ne vidim potrebe po kakršnikoli licenci, saj oseba ki upravlja z letalnikom na takšen način poseduje dovolj znanja da ne ogroža stvari in ljudi okoli sebe. Je pa res da bo treba doreči kaj v smeri prepovedanih con letenja in to nadzirati a tukaj ne spet vprašanje za našega Cerarja, kako bo to financiral če pa še policistom ne moremo pošteno plačati za njihovo delo.

lp
*LOSi 8ight 2.0 EU - Novarossi*
*LOSi Tenacity DB PRO*
*HPi SavageX 4.6*
*AXiAL SCX10ii Trail Honcho*
*LOSi Mini T 2.0*
*Custom brushless whoop 65mm*
*TBS Source One*
*FlyFish Volador Vx3*
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Re: Droni

Odgovor Napisal/-a bovi »

zinko napisal/-a:Spet mutijo... in izgleda da se bodo res postavili zakoni za uporabo dronov..
Od 20:10 minute dalje..
http://4d.rtvslo.si/arhiv/studio-city/174377102
Do predpisi se bodo vzpistavili in so nujno potrebni. Samo kakšni, to je vprašanje?
In to predvsem zaradi dronov, ne modelarjev. Modelarji smo žal kolateralna škoda.
Oboji spadajo v skupino brezpilotnikov, a je med obema skupinama velika razlika in jo je potrebno razlikovati.
Tu smo na modelarskem forumu, ne dronarskemu :)
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Re: Droni

Odgovor Napisal/-a bovi »

Rocher napisal/-a:Velika težava je v tem da se država zgleduje po butastih Američanih ki z modeli res ne znajo upravljati še manj pa se želijo spustiti v ta hobi v tolikšni meri da bi postali izobraženi modelarji. Pravilno da se bo zahtevalo licenco za upravljanje in snemanje z takšnim letalnikom saj si dan danes to dovoli vsakdo. Tudi zmeraj manj upravljalcev je seznanjeno s tem kako visoko lahko leti in kako je s takšnim obnašanjem nevaren drugim. Marsikdo od novodobne mularije se ne zaveda s kakšno stvarjo imajo opravka in da določeni letalniki niso igrače in lahko ob napačni uporabi povzročijo veliko škode pa naj bo materialne in kakšne druge.
Moje mnenje je da dokler letimo LOS (line of sight) ne vidim potrebe po kakršnikoli licenci, saj oseba ki upravlja z letalnikom na takšen način poseduje dovolj znanja da ne ogroža stvari in ljudi okoli sebe. Je pa res da bo treba doreči kaj v smeri prepovedanih con letenja in to nadzirati a tukaj ne spet vprašanje za našega Cerarja, kako bo to financiral če pa še policistom ne moremo pošteno plačati za njihovo delo.
lp
Tako je, morda bo čez čas potrebno kakšno potrdilo o poznavanju zračnega prostora, kar bo za vse modelarje na enostaven način možno pridobiti preko modelarskih klubov in internih tečajev znotraj kluba.
Ampak nekje bo potrebno tudi "uradno" določiti, kdo je modelar.
Zakaj? Zna še namrež zgoditi, da se bodo ljudje iz dronerske sfere začeli predstavljati kot modelarji in to izkoriščati. To pa niti približno ni dobro.
Za večino nas modelarjev, ki smo člani modelarskih klubov ni problema, nekaj pa je dobrih in poštenih modelarjev, ki pa zaradi lastnih, takšnih ali drugačnih prepričanj to niso, pa so kljub temu modelarji... Morali bi najti neko skupno rešitev.
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Re: Modelarstvo v tretjem tisočletju

Odgovor Napisal/-a bovi »

Vprašanje o dronerjih?

Koliko dronerjev bi znalo ustrezno voziti LOS?
Pod ustrezno mislim po modelarsko, letenje in manevriranje proti sebi itd?
Grem stavit, da jih 80% ne zna.
Potem pa GPs ne dela ali odpove (se dogaja), folk pa tudi v dokaj enostavnem atti-ju ne zna leteti in varno pristati.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Modelarstvo v tretjem tisočletju

Odgovor Napisal/-a Krist »

bovi napisal/-a:Vprašanje o dronerjih?

Koliko dronerjev bi znalo ustrezno voziti LOS?
Pod ustrezno mislim po modelarsko, letenje in manevriranje proti sebi itd?
Grem stavit, da jih 80% ne zna.
Potem pa GPs ne dela ali odpove (se dogaja), folk pa tudi v dokaj enostavnem atti-ju ne zna leteti in varno pristati.
Se popolnoma strinjam.
Ko sem jaz začel leteti z tricopterjem davnega leta 2010, je bil izziv obdržati model pri meru za več kot 5s.
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Re: Modelarstvo v tretjem tisočletju

Odgovor Napisal/-a bovi »

:) ja, se spomnim tvojega legendarnega tricopterja in žirotov po vsaki osi...
To so bili časi.
Uporabniški avatar
Davy Crockett
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 20 Nov 2013, 19:07

Re: Modelarstvo v tretjem tisočletju

Odgovor Napisal/-a Davy Crockett »

Predvsem problem danes predstavljajo pnf multirotorji oz. ala DJI Phantom stvari, ker se ta zadeva lahko upravlja brez kakršnega koli znanja o multirotorjih in modelarstvu, a potrebne so izkušnje in znanje ter varno upravljanje. Sem videl že nekaj ljudi, ki so s temi zadevami leteli nizko nad gručami ljudi ipd.. Če bi bil upravljalec neka oseba, ki bi imela nekaj osnovnega znanja o modelarstvu to sigurno nebi naredila. Drugače pa ljudje sploh ne vedo kaj se lahko zgodi oz. kakšno nevarnost predstavlja tako početje, npr. če odpove regulator oz. kaj drugega, bi zadeva z vrtečimi se noži padla v osebo in jo močno poškodovalo. In take stvari se dogajajo, žal. Jaz mislim, da bi v zakonodaji morali ločiti multirotorje in letala.
l.p.
Uporabniški avatar
Glider
Dr. Modelar
Prispevkov: 2031
Pridružen: 26 Dec 2004, 15:04
Kraj: V stebru

Re: Modelarstvo v tretjem tisočletju

Odgovor Napisal/-a Glider »

Zdravo,

takole nemška modelarska zveza vabi v svoje vrste novodobne modelarje...spet so pred nami in samo kaj se lahko naučimo, žal...

Lp Uroš
Priponke
3.jpg
3.jpg (84.59 KiB) Pogledano 12402 krat
peglej, peglej, da navš scuru..

www.aerozaprega.si
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Re: Modelarstvo v tretjem tisočletju

Odgovor Napisal/-a bovi »

Zanimivo in pametno.
Očitno so prepoznali, da se je modelarstvo razvilo in se razvija, da obstajajo nove oblike itd.
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Modelarstvo v tretjem tisočletju

Odgovor Napisal/-a mihah »

Spremljam malo DMFV, njihov pravnik je zelo dobro pripravljen glede tematike brezpilotnikov. Sigurno v združitvi vidijo več priložnosti kot golo finančno korist. Kdo pa je še toliko pripravljen? Nova dronarska zveza bi bila brca v temo po mojem mnenju.
www.lipo.si
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Modelarstvo v tretjem tisočletju

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Pijem kavo, se pogovarjam "z najpametnejšim" (sam s seboj ;) ) in godrnjam.. :)

Enkrat poleti sem pogledal video na kanalu "RC Model reviews" (najbrž vsi poznate sivobradega umirjenega možakarja, ki objavlja zanimive in poučne filme s področja letalskega modelarstva na svojem kanalu)

Zelo sem se strinjal in tudi nekako našel samega sebe v njegovih pogledih na zakonodajo, ki mu hoče pristriči peruti, oziroma omejiti hobi, ki ga goji že desetletja.

Če s svojimi besedami nekako zaobjamem, kako sem ga takrat razumel, pravi takole:

" Ne morem vas nikakor spoštovati, ker me s svojo zakonodajo imate za slepega, gluhega in popolnoma nevednega! Ali res mislite, da se bom s svojim modelom namerno postavil po robu, ali se celo zaletel v letalo ali helikopter, ki bo slučajno priletelo v moj doseg? Ali res ne veste, da bom helikopter zaslišal že veliko veliko prej, preden ga bom zagledal? Ali ne veste, da nisem slep niti gluh, niti neumen, zato se bom v takem primeru vsekakor varno spravil dol in s tem preprečil nevarno situacijo!? Ali ne veste, da v svoji dolgoletni karieri nisem še nikoli povzročil nobene škode s svojim hobijem, ter da se vsa ta leta izobražujem, izpopolnjujem in sem sproti na tekočem z vso tehniko in tehnologijo, ki spremlja ta hobi? Svoje znanje predajam tudi naprej! Prosim vas, ne imejte me za neumnega, kajti s tem izgubljate vso moje spoštovanje do vaše inštitucije in intelegence!"

Mislim, da se nekako tako počutimo vsi modelarji, ki imamo že nekaj kilometrine za sabo. Najbolj tragikomično pa bo, če bom poslušal učiti me predavatelja, ki mi po poznavanju modelarstva ne bo segel niti do gležnja, razen v kaki njemu edini specifiki, kjer bom seveda pogrnil na celi črti. To so finte, ki ti jih včasih nastavijo, da izpadeš neveden...

To poznam že izpred več kot dveh desetletij, ko sem bil prisoten na prvi rundi državnih izpitnih testov za pilota jadralnega zmaja, kjer si moral napisati napačen odgovor, da si naredil izpit, kajti izpraševalci, oziroma tisti, ki so sestavili teste, sploh niso poznali zmaja, niti njegovo aerodinamiko, tehniko letenja in varnost (prišli so iz Beograda). Zato je na primer bilo odpiranje padala treba opisati kot je to običajno pri letalih, kar pa za zmaja nikoli ni in nikoli ne more biti enako. Če si hotel da te požegnajo, si torej moral napisati tako kot je komisiji utrezalo, ne pa tako kot je zares prav in specifično za zmajarstvo. Spomnem se pokojnega Soma (kasneje znan pilot Anuške), ki ga je to tako razkurilo, da je liste testov zložil v mala papirnata letalca, jih zmetal v komisijo in protestno zapustil dvorano...

Srčno upam, kot sem že nekajkrat napisal, na zrdavo pamet vseh udeleženih v tej proceduri priprave zakona ali uredbe, ter pogum, da ne bomo preveč papeški od papeža!

Če kdo ne pozna izreka "preveč papeški od papeža", naj opišem s primerom:

Dobite pismo od ravnatelja osnovne šole, da ne bodo odgovarjali za morebitne poškodbe otrok na zunanjih igralih parka osnovne šole, zato naj starši ne spuščajo otroke brez nadzora na to igrišče preko vikendov. No, starš pa potem enostavno svojim otrokom odredi, da čez vikend ne smejo iti ven iz hiše.

No, saj s takim ukrepom zadostite zahtevi ravnatelja...še preveč!!!


LP Mitja

Slika
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 22 Dec 2015, 12:05, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Modelarstvo v tretjem tisočletju

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Ultralajt napisal/-a:"Prosim vas, ne imejte me za neumnega, kajti s tem izgubljate vso moje spoštovanje do vaše inštitucije in intelegence!"
Dobrodošel v klubu ...
Tole je čisto vsakdanja bolečina. Demokracija je namreč tiranija večine, večina pa je po definiciji povprečna (da ne rečem kaj bolj ostrega).

Trik v tem procesu je, da najdemo srednjo pot. Po budistično ... Lahko stojite ob strani, spremljate dogajanje in negodujete, kako vam večina uničuje hobi, lahko pa se aktivno in konstruktivno vključite v proces. Izbira je vaša.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Modelarstvo v tretjem tisočletju

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

pegasus napisal/-a:
Ultralajt napisal/-a:"Prosim vas, ne imejte me za neumnega, kajti s tem izgubljate vso moje spoštovanje do vaše inštitucije in intelegence!"
Dobrodošel v klubu ...
Tole je čisto vsakdanja bolečina. Demokracija je namreč tiranija večine, večina pa je po definiciji povprečna (da ne rečem kaj bolj ostrega).

Trik v tem procesu je, da najdemo srednjo pot. Po budistično ... Lahko stojite ob strani, spremljate dogajanje in negodujete, kako vam večina uničuje hobi, lahko pa se aktivno in konstruktivno vključite v proces. Izbira je vaša.
Bajdevej Jure, malce si iztrgal citat iz konteksta.
To nisem trdil jaz, ampak sem povzel izjavo kolega iz RCModelReviews Youtube kanala, s katero se v celoti strinjam.

Moja izbira je, da prenašam moje občutke tistim (kapo dol), ki imajo voljo, čas in živce, da so se izpostavili in stopili v pripravo zakonodaje. Mislim, da morajo vseeno dobiti glas iz "baze", pa magari v obliki "glasnega razmišljanja ali negodovanja". Smatram, da je tudi to oblika konstruktivnega in aktivnega vklopa v proces, čemu bi se sicer na forumu odpirale teme o teh rečeh? Da izražamo svoje predloge ali mnnenja in poglede, želje, pričakovanja, rešitve, vizijo...

Še vedno se mi zdi, da z izmenjavo menj in pogledov, kritik in odobravanj na forumu naredimo več, kot "mnogi stari mački" ki se sploh ne oglasijo, da jim potem ni potrebno na dolgo in široko razlagati ali braniti svojih prepričanj. So vsak zase in si mislijo vsak svoje. Mogoče tudi zato, ker je glas upoštevan, sprejet ali razumljen v odvisnosti od tega, koliko te kdo "obrajta" ali kolikšen trn si nekomu v peti. Recimo, tukaj na našem forumu je par tipov, ki gredo pogledat kak moj film na youtubu samo zato, da kliknejo na ikono "ni mi všeč"... To kar dosti pove ane?

LP Mitja
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Modelarstvo v tretjem tisočletju

Odgovor Napisal/-a Krist »

Ultralajt napisal/-a: Še vedno se mi zdi, da z izmenjavo menj in pogledov, kritik in odobravanj na forumu naredimo več, kot "mnogi stari mački" ki se sploh ne oglasijo, da jim potem ni potrebno na dolgo in široko razlagati ali braniti svojih prepričanj. So vsak zase in si mislijo vsak svoje. Mogoče tudi zato, ker je glas upoštevan, sprejet ali razumljen v odvisnosti od tega, koliko te kdo "obrajta" ali kolikšen trn si nekomu v peti. Recimo, tukaj na našem forumu je par tipov, ki gredo pogledat kak moj film na youtubu samo zato, da kliknejo na ikono "ni mi všeč"... To kar dosti pove ane?

LP Mitja
To je tako, kot pri volitvah. Če ne greš na njih, se ne rabiš potem jezit na izid volitev... In bit jezen na celi svet.

To tudi meni ni jasno, zakaj dajo ni mi všeč, pač pustiš pri miru...
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Modelarstvo v tretjem tisočletju

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Nič se nismo (ali pa nisem zasledil), kakšno vlogo igrajo proizvajalci in pa prodajalci opreme? Koliko se jih je vključilo v najnovejša dogajanja okoli prihodnosti hobija?
Uporabniški avatar
Davy Crockett
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 20 Nov 2013, 19:07

Re: Modelarstvo v tretjem tisočletju

Odgovor Napisal/-a Davy Crockett »

Morali bi narediti slovenski dokumentarni film o FPV -ju in modelarstvu na splošno, ki bi ozaveščal in informiral ljudi; nekako v ten smislu: https://vimeo.com/95342541
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Re: Modelarstvo v tretjem tisočletju

Odgovor Napisal/-a bovi »

Uporabniški avatar
Davy Crockett
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 20 Nov 2013, 19:07

Re: Modelarstvo v tretjem tisočletju

Odgovor Napisal/-a Davy Crockett »

Odgovori

Vrni se na Predpisi in zakonodaja o brezpilotnikih v Sloveniji in po svetu