Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Moderatorji: mihah, bovi

Odgovori
ogblaz
Razpravljalec
Prispevkov: 160
Pridružen: 14 Dec 2015, 21:45
Kraj: Domžale

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a ogblaz »

Če sem sedaj prav videl so letala pod 500g dovoljena za letenje?
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

ogblaz napisal/-a:Če sem sedaj prav videl so letala pod 500g dovoljena za letenje?
kolikor sem jaz bral uredbo je edina omejitev za modele do 5 kg, da morajo imeti indentifikacijsko nalepko (ki jo sam napišeš), da moraš imeti zavarovanje in, da letaš v coni I ali II...do 300 m in višine 150 m. Če sem kaj narobe razumel me pa popravite...
Uporabniški avatar
AirKiller
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 29 Avg 2005, 19:58
Kraj: Nova Gorica

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a AirKiller »

o_O
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Jaz sem pogledal zemljevid mojega področja in si odmeril dobrih 30 metrov od vseh objektov zajetih v direktivi, ter si rišem področje, kjer lahko letim.. Še ni fertik...Omejeno na 500 metrov od moje referenčne točke na vzletišču, ter 150 m v višino. Opazil sem, da imam eno vrzel med objekti, ki mi omogoča dostop na teren, kjer je največ termične aktivnosti. :lol: =D>
Priponke
mapa.jpg
mapa.jpg (299.1 KiB) Pogledano 8715 krat
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Ja saj to bi lahko vsi narisali...sam ni potrebno....Mislim, da sam predlog niti ni tako slab, kakor bi lahko bil, mal smo tud mi pripomogli, da je tak kot je. Važno je, da smo vsaj za silo nekje umeščeni, ker so nas v zakonu o letalstvu enostavno spustili. Še nalepke sprintamo do tistga cajta, ko bo objavljeno v UL, pa bo. Tisti, ki ma pa kaj težjega od 5 kg, bo pa na mušter tablice počakal.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

tomazslo napisal/-a:Ja saj to bi lahko vsi narisali...sam ni potrebno
Meni se je zdelo potrebno zato, da vem pri čem sem. Tista "špranja" na sever proti pogozdenem delu mi je zelo razširila maneverski prostor, saj tam gor najdem največ termike, ki se sproži na meji med travniki in gozdom (najbrž se termika odlepi pri hišah)
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a belovic »

Nekatere stvari mi še vedno niso jasne npr.:
8. člen
(uporaba radiofrekvenčnega spektra)
(1) Operater in lastnik letalskega modela morata pridobiti dovoljenje za uporabo radiofrekvenčnega spektra na podlagi zakona, ki ureja elektronske komunikacije, in v skladu s tehničnimi omejitvami, navedenimi v načrtu uporabe radijskih frekvenc.

Skratka kje in kako v praksi za sistem 2,4 ki ga uporabljam za letalske modele? http://www.akos-rs.si/radijski-spekter
zinko
Freak
Prispevkov: 605
Pridružen: 24 Okt 2007, 14:46

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a zinko »

Nisi edini ki marsičesa ne razume. Kje je pravilnik ki velja sedaj? Res da vozim 1x na dva mesececa,in si vedno zmislijo nekaj novega. Tako da sploh ne spremljam več kaj se dogaja.
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Kot jaz razumem in upam,da se ne motim ,je naprimer "letalski model za prosti čas"razred" A1"....vsa tista papirologija je pa za komercialno dejavnost.Torej,navodila proizvajalca....samogradnja???,izjava o psihični stabilnosti,piše lahko izjava,ali bo kdo podpisal zame...?Zavarovanje ?sam ga imam že kar nekaj časa sklenjenega.Izjava o poznavanju predpisov?...očitno bo moral nekdo podpisat zame,piše ni potreben izpit............................................................Ne vem začel bom s tisto nalepko,pa ni nikjer kakih idej,po moje ko se bo to uredilo bomo dobili v vsaki trgovini nalepko na katero boš s flomastrom vpisal podatke ,ozadje pa seveda logotip firme....
Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

zinko napisal/-a:Nisi edini ki marsičesa ne razume. Kje je pravilnik ki velja sedaj? Res da vozim 1x na dva mesececa,in si vedno zmislijo nekaj novega. Tako da sploh ne spremljam več kaj se dogaja.
Meni je nerazumljiva (med drugim) tudi skrivnostna zahteva, da se ime modela ne sme začeti s črko D?
Na naprave, težke do pet kilogramov, boste morali namestiti nalepke, na težje naprave pa negorljive ploščice z naslednjimi podatki:
-ime modela, ki se ne sme začeti s črko D,
-podatek o operaterju oz. lastniku, ime in priimek, naslov in kontaktni podatki,
-teža modela.
Vzorce bo na svoji strani objavila agencija.

Pa ravno, ko sem začel risati jadralca z imenom Dora in akrobata z imenom D`best! :lol: :lol: #-o
Da ne omenjam maketo Jugoslovanskega jadralnega letala, ki mu je bilo ime Delfin..... :o :-k
Slika
Naštejem vam lahko najmanj 500 tipov letal, primernih za izdelavo leteče radijsko vodene makete, katerih ime se začne s črko D !!!! #-o

Skratka, dokler ne bom prebral kaj bo pisalo v uradnem listu, kjer upam, da bodo zadeve dobro definirane in obrazložene, brez možnosti dvoumne razlage ali razumevanja, mi bodo nekatere dosedanje zahteve in priporočila veljale kot zelo Debilne.
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 867
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

...
Zadnjič spremenil goodhunting, dne 31 Jan 2017, 09:56, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 867
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

...
Zadnjič spremenil goodhunting, dne 31 Jan 2017, 09:56, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 867
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

...
Zadnjič spremenil goodhunting, dne 31 Jan 2017, 09:56, skupaj popravljeno 1 krat.
jankos
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 24 Avg 2015, 17:27
Kraj: Ormož-Maribor-Radlje ob Dravi

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a jankos »

13. člen, 4. odstavek:
1.jpg
1.jpg (19.65 KiB) Pogledano 8318 krat
Če si jas tole prav razlagam, se to, da jas svojo hišo slikam, in jo za lastno zadovoljstvo objavim na internetu ne šteje kot dejavnost, in torej to lahko počnem?
Seveda pod pogojem da je ne slikam iznad naselja , torej da ne letim izven območja I ali II.
Lp, Jankos
Triatlet
Razpravljalec
Prispevkov: 95
Pridružen: 01 Avg 2013, 06:38
Kraj: Kranj - Stražišče

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Triatlet »

Hja, hkrati pa imamo 13. člen, 4. točka: Za izvajanje letalske dejavnosti se ne šteje, če se dejavnost opravlja za lastne nekomercialne namene z letalski modelom opretivne mase do 25 kg po omejitvah, ki veljajo za letalske modele.

Al si jest kej napačno razlagam tukaj?
zinko
Freak
Prispevkov: 605
Pridružen: 24 Okt 2007, 14:46

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a zinko »

Se pravi kje lahko sedaj vozim drona? Za hobi da gledam sliko preko telefona. Težak ni 5kg. Če lahko kdo enostavno napiše..bi bil zelo hvaležen.

Pp
llogar
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 14 Feb 2011, 14:22

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a llogar »

A modra kartica ustreza zavarovanju v smislu te uredbe?
Tam nekje v zavarovalnih pogoje gre prebrati:
Zavarovanje odgovornosti zasebnika velja za naslednje nevarnosti iz zasebnega življenja zavarovanca:
imetništvo in uporaba:
avtomobilskih, letalskih in ladijskih modelov, če za njihovo posest in uporabo ni potrebno posebno dovoljenje. Zavarovanje ne velja za čas udeležbe na kakršnih koli prireditvah;
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Vglavnem so vsi pravilniki in uredbe napisani v nekem čudnem nerazumljivem jeziku in vsaka uradna oseba jih razume po svoje s tem da te vedno hoče prepričat da ima samo on prav...!Potrebno bo zadevo prebrat in ne vem,predebatirat ,izbrat zadeve ki se nas tičejo......na hitro sem šel skozi pa sem si izbral te člene..13 člen določa dejavnost...6 člen kje lahko letiš....9 člen kaj moraš imeti na modelu..2 člen kaj model je... "A sem poenostavil"sedaj pa še kdo.........
Priponke
13 ÄŤlen.PDF
(505.85 KiB) Prenešeno 252 krat
Slika
pudding
Tekmovalec
Prispevkov: 211
Pridružen: 08 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a pudding »

Triatlet
Razpravljalec
Prispevkov: 95
Pridružen: 01 Avg 2013, 06:38
Kraj: Kranj - Stražišče

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Triatlet »

AlesZ napisal/-a:Vglavnem so vsi pravilniki in uredbe napisani v nekem čudnem nerazumljivem jeziku in vsaka uradna oseba jih razume po svoje s tem da te vedno hoče prepričat da ima samo on prav...!Potrebno bo zadevo prebrat in ne vem,predebatirat ,izbrat zadeve ki se nas tičejo......na hitro sem šel skozi pa sem si izbral te člene..13 člen določa dejavnost...6 člen kje lahko letiš....9 člen kaj moraš imeti na modelu..2 člen kaj model je... "A sem poenostavil"sedaj pa še kdo.........
Tudi 7. ter 8. člen se nas tičeta, čeprav glede 8. člena mi ni čisto jasno, kam naj pošljem kaj, da bom lahko dobil dovoljenje, ter kako naj si izmenjujem informacije o rabi frekvenčnega spektra? S kom točno?
2016-08-04_071816.jpg
2016-08-04_071816.jpg (25.62 KiB) Pogledano 8739 krat
V 11. členu piše o splošnih pogojih za letenje ... in tukaj so naše omejitve: najmanj 30m od hiš, do višine 150m, ter oddaljenost max 500m, ter da nisi znotraj cone letališča CTR (znotraj 5km si prizemjen, zunaj 5km radija v coni CTR pa do max 50m nad tlemi? Če prav razumem) pa še nekaj splošnih varnosntih točk.
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Tudi 7. ter 8. člen se nas tičeta, čeprav glede 8. člena mi ni čisto jasno, kam naj pošljem kaj,
Jaz razumem,da sta ta dva člena vezana na opravljanje dejavnosti in jih 13 član "negira" za primere "hoby " letenja,za normalno rekreacijsko letenja uporabljaš 2,4 "free" pas....vsaj jaz tako razumem.V bistvu to je tisto kar sem zgoraj napisal,predebatirat moramo tole,nato pa mogoče čistopis tega v neki obliki dati pod" prilepljeno",da bo vedno zgoraj in pri vsakem obisku strani vidno.......
Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

AlesZ napisal/-a:.....nato pa mogoče čistopis tega v neki obliki dati pod" prilepljeno",da bo vedno zgoraj in pri vsakem obisku strani vidno.......
Sinoči sem se ugonabljal s tem, kako zame pomembne člene prekopirat v nek drug format (Word, ali čisto navaden txt), pa je ta pdf fajl iz uradnega lista nekako zaščiten na tak način, da kopiranje ali prenašanje členov iz njega ni mogoče, ker se pri tem prenesejo neki drugi znaki oziroma kvadratki tako, da ni mogoče ustvariti nek svoj izvleček na svojem urejevalcu teksta. Je kdo tak maher, da lahko uredbo pretvori v uporabniku in urejevalcu tekstov bolj prijazno obliko, pa jo prilepi kot priponko tukaj na forumu?
zinko
Freak
Prispevkov: 605
Pridružen: 24 Okt 2007, 14:46

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a zinko »

Printscreen teksta ki ga ga zelis prenesti v word kot sliko ti ne pomaga?
klemenmo
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 31 Maj 2011, 21:32
Kraj: MKV-Vrhnika

Re: Nova Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov 2016

Odgovor Napisal/-a klemenmo »

uporabi online konverter:
http://www.onlineocr.net/dashboard
lp Klemen
Odgovori

Vrni se na Predpisi in zakonodaja o brezpilotnikih v Sloveniji in po svetu