NOVOSTI V DELAVNICI

Kontaktna oseba: Darin Hvalec, e-mail: darin.hvalec(at)gmail.com

Moderatorji: klemen7, Marko Mencin

Uporabniški avatar
Marko Mencin
Freak
Prispevkov: 728
Pridružen: 02 Dec 2004, 20:25
Kraj: LJ-Barje
Kontakt:

NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a Marko Mencin »

Najnovejši model za F3A s precej posebno zasnovo počasi nastaja že od lanske jeseni. Delo je od decembra pa do pred kratkim stalo, sedaj se bo začelo ponovno premikati.
Izrez delov je laserski.

Aja, ime mu bo HYPERSHADE-evo.

Marko
Priponke
Slika po CAD podatkih
Slika po CAD podatkih
H1.jpg (123.45 KiB) Pogledano 19356 krat
IMG_37.jpg
IMG_37.jpg (67.54 KiB) Pogledano 19355 krat
IMG_44.jpg
IMG_44.jpg (65.84 KiB) Pogledano 19355 krat
We is E-xperts.
Uporabniški avatar
mai2sky
Freak
Prispevkov: 593
Pridružen: 05 Dec 2003, 09:32
Kraj: Semič
Kontakt:

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a mai2sky »

Bravo Marko. Ne vem zakaj a vidim te v povezavi s kakim proizvajalcem ali prodajalcem (MTL, Krill, Oxai,...). Saj vem, da te komercialna stran hudo ne zanima, ker si cel predan modelarjenju a tudi drugi del bi morda šel. Angažiraj sinova...
[-o< [-o< [-o<

Lp
Igor
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Moj projekt trenutno kaže bolj kot ne na nepremičnino,mogoče pa kdaj bo.Vglavnem žačel se je tako ,da sem poskeniral lasersko izrezane kose modela proizvajalca Jamara,te dele povečal v željeno velikost,peš popravil,na indigo sistem prenesel na vezano ploščo in izrezal.Vedno mi pade motivacija ko se približuje "letališče".To mi manjkajo nalepke in vgradnja naprave.....
Priponke
IMGP2764.JPG
IMGP2764.JPG (133.94 KiB) Pogledano 19148 krat
IMGP2784.JPG
IMGP2784.JPG (116.97 KiB) Pogledano 19148 krat
IMGP2841.JPG
IMGP2841.JPG (149.38 KiB) Pogledano 19148 krat
Slika
Uporabniški avatar
Marko Mencin
Freak
Prispevkov: 728
Pridružen: 02 Dec 2004, 20:25
Kraj: LJ-Barje
Kontakt:

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a Marko Mencin »

Lepo Aleš......nikar ne čakaj nalepk, saj jih lahko naneseš tudi kasneje in narediš nove fotografije :wink: :wink: =D> =D>

Lep dan!

Marko
We is E-xperts.
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

maja....ja,do takrat se bo steza posušila,pa kolesa imam še za uredit.....
Priponke
mellizo slika.jpg
mellizo slika.jpg (148.04 KiB) Pogledano 18701 krat
Slika
Uporabniški avatar
Marko Mencin
Freak
Prispevkov: 728
Pridružen: 02 Dec 2004, 20:25
Kraj: LJ-Barje
Kontakt:

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a Marko Mencin »

Bravo!
=D> =D> =D> =D>
Kakšna bo oprema?

Marko
We is E-xperts.
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Trenutno "suhi" test.........................Nekaj je zaj.... senzor vrtljajev,so pa ob ponovljenem testu nekje max 6300RPM pa na navzdol......Moram pa še enkrat ponoviti,da vidim razliko na na MPX-sovem" FlightRecorder-ju".......
Priponke
Mellizo.PDF
(1.6 MiB) Prenešeno 204 krat
Zadnjič spremenil AlesZ, dne 24 Feb 2015, 11:01, skupaj popravljeno 1 krat.
Slika
Uporabniški avatar
joco
Razpravljalec
Prispevkov: 52
Pridružen: 27 Okt 2003, 12:47
Kraj: Vuzenica

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a joco »

Lepo izdelano ...., kolk je pa razpon kril..
JOCO!
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

joco napisal/-a:Lepo izdelano ....,kolk je pa razpon kril..
Slika
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Malo sem pospravil,je pa to nov projekt"klopca za razmišljanje o projektih"
Priponke
Pri men doma seveda........
Pri men doma seveda........
klopca.jpg (202.56 KiB) Pogledano 18249 krat
Slika
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Ni na vidiku kakega novega projekta,tole je za "ubijanje" časa,da se megla dvigbe........
Priponke
mali p 1.jpg
mali p 1.jpg (152.62 KiB) Pogledano 17787 krat
Slika
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Rebra so že sanirana z sekundnim lepilom,nato z "dremel rezalko" odstranjena iz modela.Nato "peš"klonirana in kos po kosu zamenjana z novimi.....
Priponke
mali p 2.jpg
mali p 2.jpg (115.45 KiB) Pogledano 17760 krat
mali p 3.5.jpg
mali p 3.5.jpg (136.34 KiB) Pogledano 17760 krat
Slika
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Zadeva je dobila svojo obliko nazaj,še prekritje s folijo pa gre na žebelj do pomladi.Je pa sedaj en čuden čas,tako da moram pred peglanjem končat en hiter projekt......
Priponke
mali p 4.jpg
mali p 4.jpg (131.42 KiB) Pogledano 17566 krat
mali p 5.jpg
mali p 5.jpg (116.77 KiB) Pogledano 17566 krat
pro x.jpg
pro x.jpg (121.65 KiB) Pogledano 17566 krat
Zadnjič spremenil AlesZ, dne 24 Dec 2015, 23:33, skupaj popravljeno 3 krat.
Slika
tomaz234
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 13 Okt 2012, 07:26

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a tomaz234 »

Hey, lepo si popravil a nekaj me moti, a imaš podvozje prišraufano s kovinskimi vijaki, sem imel podobno ampak ob slabem pristanku mi je odrgalo pol letala, sedaj mam s plastičnimi vijaki in ob nezrelem pristanku mi samo poreže vijake, podvozje pusti za samo, letalo pa pristane na trebuhu- poškodba minimalna, potrgana folija na trebuhu in to je to.
lp in lepe praznike
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Vijaki ostanejo taki kot so,kot pravi reklama na Radiu 1....vsak taprav dec,ima taprave šraufe.Je pa po taki zadevi potrebno narediti zaključek in razmisliti zakaj je do tega prišlo.V tem primeri je komisija podala razsodbo "malomarnost upravljalca" Takoj po vzletu na višini 15 m pod primernim kotom vzpenjanja je sledila odpoved pogona.Kar se mene tiče imam za uspeh, da v takem primeru uspeš pridobiti toliko vzgona, da ga nekako kontrolirano prizemljiš.če upoštevaš da je levo in spredaj grmovje....
Priponke
iztaknil se je originalen konektor na senzorju,sedaj je zadeva izvedena z žicami,direktno...
iztaknil se je originalen konektor na senzorju,sedaj je zadeva izvedena z žicami,direktno...
mali p 7.jpg (125.62 KiB) Pogledano 17541 krat
Slika
tomaz234
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 13 Okt 2012, 07:26

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a tomaz234 »

Hehe, meni radio 1ne plačuje ur popravila, tudi neurejena pista lahko trga podvozje, odvisno od koles, na 150cmčez krila imam 80mm velika kolesa in kar požira luknje na travniku, večjih več ne morem dat gor ker te že zgledajo malenkost prevelike.drgač pa hvala takrat za namig o motorju, joker se je odnesel odlično v prvi sezoni, upam da še zdrži kakšno.
Lp
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Sem se poigral malo z logerjem in uredil podatke.Praktično sem z Katano in Slikom prebil enako časa v zraku,to je 24h,z vsakim po 12.Slika sem polikal,tisti vmesni projekt pa tudi končal in oddal.
Priponke
slick popravljen.jpg
slick popravljen.jpg (120.11 KiB) Pogledano 17468 krat
pro x1.jpg
pro x1.jpg (144.28 KiB) Pogledano 17468 krat
Slika
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Glede na vreme je sedaj pravi čas da stestiram tole zadevo.Mi že kar nekaj časa leži v predalu.Ni se mi dalo, ker moram spremeniti kompleten program na napravi in za začetek mehansko strimat model,ne vem pa če mi bo sploh všeč.Ampak menda je to sedaj moderno.........
Priponke
hw stabilizacija.jpg
hw stabilizacija.jpg (145.5 KiB) Pogledano 17361 krat
hw stabilizacija1.jpg
hw stabilizacija1.jpg (133.24 KiB) Pogledano 17361 krat
Slika
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Menda bo tri dni slabega vremena,pa sem izkoristil tole sonce.Prepih je bil na stezi kar precejšen.Na misel mi je prišlo,da bi bilo dobro videti kaj počnejo servo mehanizmi v takem vetru, če je vključena stabilizacija.Kamera je bila z selotejpom pritrjena na levi copatek,treslo in vibriralo je vse,nastalo je pa tole......
Slika
Uporabniški avatar
Marko Mencin
Freak
Prispevkov: 728
Pridružen: 02 Dec 2004, 20:25
Kraj: LJ-Barje
Kontakt:

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a Marko Mencin »

Živjo!

Tudi pri meni se nekaj dogaja; Dopolnil sem svoj strojni park s temle: https://www.stepcraft-systems.com/cnc-3 ... raft-2-600

Sestavljanje je šlo kar hitro, v dveh dneh. Precej časa mi je vzelo odsesavanje in priprava delovnega mesta v moji že tako natrpani delavnici.
Za rezkalnik sem uporabil zaenkrat kar ročni rezkalnik od ID-TOOLS, ki ima 135W in regulirane obrate do 35.000/min, ki sem mu naredil jekleno prirobnico fi 20 z navojem M18x1,5
Z rezkarjem fi 1mm se strojček ne pregreva in zaenkrat bo ostalo tako, saj ne bom rezkal serij. Stroj je namreč namenjen v glavnem izdelavi prototipov.
Seveda pa se da na standardno prirobnico fi 43mm namestiti tudi polprofesionalne in profesionalne rezkalnike, kot je tale: http://cnc-plus.de/de/Fraesmotoren---Er ... -800W.html

Pri namestitvi softvera sva z Jernejem kiksnila, potrdila sva napačno verzijo stroja (sedaj je verzija V2) .Tako je stroj delal kose v velikosti 150%. Razlika je v korakih vreten, ki so pri stari verziji 2mm, pri novi pa 3mm.
Softver sva v nedeljo nanovo naložila in sedaj je OK.

Skoraj vsi kosi za model EXPERIENCE 30 so že izrezkani. Nadaljujem pa ta teden.
Pri stroju dobiš tudi osnovni program za pripravo CAM programa WinPC-NC- starter, ki omogoča osnovne funkcije za enostavno graviranje in rezkanje. Je pa problem narediti program s presledki, da bi se izrezani kosi držali v osnovni plošči materiala. Tako zaradi vsesavanja teh kosov v šobo ob rezkarju ne morem uporabljati avtomatskega odsesavanja, temveč moram sneti cev in to pazljivo delati ročno ter hkrati odstranjevati kose.
Zaradi tega se bom odločil za testiranje programa od http://www.estlcam.com/, ki stane 39€

Poslikam, kako sem zadevo pripravil in objavim!

LP

Marko
Priponke
CNC STEPCRAFT 600
CNC STEPCRAFT 600
stepcraft600.jpg (122.16 KiB) Pogledano 16995 krat
We is E-xperts.
Uporabniški avatar
Marko Mencin
Freak
Prispevkov: 728
Pridružen: 02 Dec 2004, 20:25
Kraj: LJ-Barje
Kontakt:

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a Marko Mencin »

Evo, še tri slike, kako sem uredil.
Priponke
STEPCRAFT-1-res.jpg
STEPCRAFT-1-res.jpg (67.6 KiB) Pogledano 16917 krat
STEPCRAFT-2-res.jpg
STEPCRAFT-2-res.jpg (61.24 KiB) Pogledano 16917 krat
STEPCRAFT-3-res.jpg
STEPCRAFT-3-res.jpg (74.33 KiB) Pogledano 16917 krat
We is E-xperts.
Uporabniški avatar
Marko Mencin
Freak
Prispevkov: 728
Pridružen: 02 Dec 2004, 20:25
Kraj: LJ-Barje
Kontakt:

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a Marko Mencin »

Zdravo!

Nadaljevanje je sledeče:

-preizkusil sem Estlcam, ki dejansko omogoča veliko več; Žal pa je kompatibilnost s CNC kontrolerjem WinPC-NC Starter slaba in ne omogoča vseh funkcij in ne podpira 3D rezkanja. Osnovni program rezalnih poti in premera rezkarja se prenese, vendar pa je treba ponovno v parametrih nastaviti globino rezkanja, hitrost poniranja v material in pa rezalno hitrost (vse to tudi piše v opombah v Estlcam programu, ko izberemo ta kontroler).
- parkirno pozicijo in pa nulto XYZ točko se seveda določa v WinPC-NC in shrani.

Včeraj sem torej uvozil svoj CNC program s končnico .plt, kjer so narejeni tudi presledki za držanje materiala, v WinPC-NC. Ko se program odpre, je treba vedeti, da so poti rezkanja že določene in ne delamo ničesar v 2D, pač pa samo nastavimo parametre rezkanja, določimo parkirno pozicijo in pa nulto XYZ točko in shranimo. Nato poženemo program in stvar dela. Kos sem rezkal z avtomatskim odsesavanjem in gre super!

LP

Marko
We is E-xperts.
Uporabniški avatar
Marko Mencin
Freak
Prispevkov: 728
Pridružen: 02 Dec 2004, 20:25
Kraj: LJ-Barje
Kontakt:

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a Marko Mencin »

Zdravo!

Do sedaj sem že kar nekaj narezkal. Seveda sem se srečal kot večina začetnikov tudi z zažiganjem rezkarjev. Vsa umetnost je v kombinaciji materialov, premera rezkarja, hitrosti pomika in vrtljajih.
Balso bom v bodoče rezkal z rezkarji fi 1,2mm, cca 25.000 RPM in poiskal primerno hitrost. Zaenkrat gre OK s hitrostjo pomika 8mm/s.
Vezana plošča je bolj občutljiva stvar. Uporabljal bom rezkarje fi 1,5mm, vrtljaji cca 20.000/min in hitrost pomika cca 7mm/s. Sicer pa bom še videl, kako se bo stvar obnesla na dolgi rok.

Glavna težava pri uporabi rezkalnega strojčka od ID-Tools je nenatančen prileg stročnice v vretenu. Le-ta ima preveč zračnosti v vdolbini v vretenu in posledično rezkar močno otepa.
Pri tem sem razmišljal tudi v smeri izdelave pravega rezkarja in uporabi električnih komponent iz tega strojčka, vendar sem ocenil vse skupaj za preveč kompleksno - glede na rezultat veliko preveč dela.
Ker zaenkrat še nimam namena kupovati kakega resnejšega rezkalnika, je bilo pač treba nekaj storiti.
Proxxonova stročnica je sicer kvalitetna, vendar po premeru stebla paše še manj.
Na koncu sem se odločil investirati 20 minut v izdelavo nove jeklene stročnice. Zadeva je uspela in sedaj je tek rezkarja brez vidnega opletanja.
Ko bom rezkal naslednjič, pa preverim natančnost.
We is E-xperts.
Uporabniški avatar
URAN8
Freak
Prispevkov: 524
Pridružen: 23 Nov 2004, 22:29
Kraj: Radeče

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a URAN8 »

Zdravo.

Tale mašinca gre lahko brez težav veliko hitreje https://www.youtube.com/watch?v=erljC1-v18M . Moč rezkarja je tukaj primerljiva raznim Dremlom in ID-Tools zadevam. Najbolje za rezanje balse in vezane plošče se obnese diamantni spiralni rezkar ,kot tudi na posnetku, jaz jih kupujem tukaj http://www.sorotec.de/shop/Zerspanungsw ... alverzahnt . Takšen rezkar je močnejši kot navaden dvorezni in manj cefra les, primeren je tudi za GFK in CFK, ne pa za plastike in aluminij.
Stepcraft cnc se da lepo predelati na Arduino Estlcam krmiljenje brez kakšnih posegov v elektroniko cncja. http://www.igm-oberland.de/thread.php?postid=111171
Ali pa http://www.estlcam.com/anschluss.php
LP Andrej
Uporabniški avatar
Marko Mencin
Freak
Prispevkov: 728
Pridružen: 02 Dec 2004, 20:25
Kraj: LJ-Barje
Kontakt:

Re: NOVOSTI V DELAVNICI

Odgovor Napisal/-a Marko Mencin »

URAN8, hvala za vse te informacije!

Vsekakor bom ščasoma še marsikaj poizkusil!

Sicer pa sem si za poizkušnjo priskrbel tele rezkarje:

1,5mm http://www.amazon.de/PsmGoods-Hartmetal ... 11_TE_dp_1

1,2mm http://www.amazon.de/St%C3%BCck-Hartmet ... TE_3p_dp_1

Preizkusil jih še nisem, bom pa objavil, kako se obnesejo!

Lep pozdrav!

Marko
We is E-xperts.
Odgovori

Vrni se na Modelarsko letališče Ljubljana - Barje