Aerozaprega maket starodobnih letal

Vse o srečanjih aerozaprege, jadralnih in motornih modelih za aerozaprego ter pravilih letenja.

Moderatorji: Pisaneli, Glider

Odgovori
Uporabniški avatar
Peter Karner
Freak
Prispevkov: 558
Pridružen: 30 Mar 2008, 12:12
Kraj: Celje
Kontakt:

Aerozaprega maket starodobnih letal

Odgovor Napisal/-a Peter Karner »

Druženje je potekalo v lepem vremenu in sproščenem vzdušju. Nenapovedano je z zvokom petvaljnega zvezdastega motorja prireditev popestril PO-2, ki je vzletal in pristajal na celjskem letališču. Video o dogajanju na modelarski stezi:
http://www.youtube.com/watch?v=O80HUN51h20
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Aerozaprega maket starodobnih letal

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Peter, hvala za film!

Jaz šele pregledujem, kaj sem včeraj sploh ujel v objektiv in bom naredil kako objavo še kasneje, morda popoldne ali proti večeru.

Dan mi je minil v prijetnem druženju in kramljanju z kolegi.
Martin, danes zjutraj bi pa z veseljem zagrizel v tiste zrezke, ki si mi jih ponujal proti večeru. Ampak včeraj sem imel prostora le še za pecivo.

Brane, Zdenko in Matjaž so se kar lepo najadrali, medtem, ko jaz včeraj nekako nisem bil "taprav".
V drugem šlepu se mi je odprla prednja kabina, kar pa se na veliki razdalji ni videlo. Model je v šlepu nenadoma začel opletati, kot da ga je zagrabila neka turbulenca, medtem, ko je motorni model letel mirno. Zato sem vedel, da to ni turbulenca ampak je nekaj narobe z modelom. Takoj sem odpel in malce natrimal model po smeri in nagibu. Ko sem priletel nižje, sem opazil, da se ob boku prednjega dela trupa nekaj blešči. Skorajda sem si oddahnil, ko sem videl kam pes taco moli.
Za naslednji let sem zaklop kabine dodatno zavaroval s srebrnim selotejpom. No, da mi je še malce prečistilo krvni obtok do najmanjših kapilar, je poskrbel moj tretji pristanek, kjer sem pristajal nesproščen, saj sem bil nizko in čakal da poleti zaprega in pristane še en model. Nato sem se iz neprave višine in pozicije strmo z odprtimi zavorami spustil v finalu na pisto, ampak nisem opazil (jebena globinska zaznava), da dejansko ciljam na koruzo ne pa na prag piste...bil sem krepko "prekratek". Marjanu se imam zahvaliti, ki je stal zraven mene, da me je opozoril na koruzo, da sem potem lahko zadnji moment izravnal model, ki je rahlo "pobrenkal" po vršičkih, se dvignil ena dva metra, nakar sem ga pripeljal na pisto v dokaj normalen pristanek. No kasneje sem videl, da tisto ni bila koruza ampak neka trstika ob začetku travnika.
Nato sem si rekel, da imam dosti za ta dan in sem se raje zapletel v pogovore s kolegi, tako da je dan mignil, kot bi tlesknil s prsti.
V bistvu smo se imeli zelo v redu, Martin se je odrezal kot gostitelj, hrane in poslastic je bilo še preveč...

Za popestritev dogajanja v starodobnem stilu, pa je poskrbel še Slovenjegraški PO-2, ki je celo popoldne delal šolske kroge na letališču, ker se je nekaj pilotov prišlo prešolat še na tega starodobnika.

Bolj za šalo, kot zares, sem si na šilt kape pritrdil mini kamero, češ, "nikoli mi nihče ne posname vzleta in pristanka, pa bom to naredil sedaj kar sam". :wink: :lol:
Hvala Peter, ker si tudi ti posnel kar sem hotel videti! No tudi posnetki s kape so zanimivi.. bi jim lahko rekel: pilotov pogled na njegov model...

Aja, pa na mušice ne smem pozabiti! Tolikšnih rojev mušic enodnevnic pa še v življenju nisem videl! Za hec sem stekel po travniku in je dobesedno pikalo v lice in roke, ko so se te male nadležnice zabijale vame. Bile so tako predrzne, da so se celo usedale na naše objektive, pa tudi pokvarile marsikatei posnetek, kjer je kamera hotela ostriti njih, ne pa model v daljavi. Nadležno je bilo tudi, ko sem opazoval model v višini, pa so mi mušice začele lesti vsevprek očal. Ko sem si jih hotel odpihniti z očal, pa so se mi stakla zarosila...Zanimiva izkušnja!

Slika
Minimoa med pristajanjem.

Slika
Minimoa in Polikarpov v ozadju.

Slika
Triglav III, Minimoa, Cirus HS62.

Slika
Polikarpov PO-2, kuruznik...

Slika
Minimoa vedno vzbudi zanimanje...
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 15 Sep 2013, 09:49, skupaj popravljeno 1 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Aerozaprega maket starodobnih letal

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Slika
KA6E

Slika

Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Aerozaprega maket starodobnih letal

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Slika
Citabria in Čeh John Deer.

Slika
Spet Krško! :wink:

Slika
Mušice.... na miljone!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Aerozaprega maket starodobnih letal

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Slika
Pristajanje KA6E

Slika
Pristajanje Triglava.

Slika
John Deer.....aka Miss Morava
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Aerozaprega maket starodobnih letal

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Slika
PO-2 si ni "upal" tako nizko nad koruzo in trstiko, kot jaz s Cirusom! :wink: :lol: #-o

Slika
Uporabniški avatar
yamatuma
Freak
Prispevkov: 522
Pridružen: 29 Jan 2008, 09:09
Kraj: Zgornja Kungota

Re: Aerozaprega maket starodobnih letal

Odgovor Napisal/-a yamatuma »

Hvala vsem !

Bilo je res prekrasno, lep sprejem in odlična pogostitev... Če že za zajtrk dobiš čevapčiče, to lahko pomeni samo eno... Dan bo odličen, hahaha ! Skratka, vsak se je lahko naletel kolikor je želel...

Lep pozdrav, Dejan
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Aerozaprega maket starodobnih letal

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Staro ali novo...oboje nudi prav posebne užitke!

Slika

Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Aerozaprega maket starodobnih letal

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

No, da ne pozabim na moj model...

Cirus HS-62 in PO-2 sta najbrž stara znanca!

Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Aerozaprega maket starodobnih letal

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Na napakah se učimo, pravi star pregovor!
No, je pa še eden, ki pravi, da se je na tujih napakah učiti ceneje, kot pa na lastnih.

No, dva kratka videa sem že spravil na youtube (ne jemat komentarjev z videa resno, saj veste, da sem nakladač..):

Prvi polet: http://www.youtube.com/watch?v=Nj55OBYJ6OM

Drugi polet, pri katerem se mi je med šlepom odprla kabina: http://www.youtube.com/watch?v=pj6Vap1jAB4

Tretji, pri katerem sem pa na krilu do pristanka pripeljal zajeten kos (vršiček) trstike, pa se šele nalaga gor.
Link sledi... najbrž bo tole: http://www.youtube.com/watch?v=WjEhbFq6 ... e=youtu.be

LP Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Aerozaprega maket starodobnih letal

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Aerozaprega maket starodobnih letal

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Tretji, pri katerem sem pa na krilu do pristanka pripeljal zajeten kos (vršiček) trstike, pa se šele nalaga gor.
Link sledi... najbrž bo tole: http://www.youtube.com/watch?v=WjEhbFq6 ... e=youtu.be

LP Mitja[/quote]

Uf tole je blo pa blizu sem kar malo trznil ko sem gledal pristanek,Ampak si pa svetsko pristal parav na začetek piste :D
LP
R
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Aerozaprega maket starodobnih letal

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

:D Ja, je šlo res za las... šele kasneje, ko sem si ogledoval posnetek, sem v celoti dojel, kaj se je res zgodilo.

Ko sem oplazil vršičke trstike, sem videl, da sem zelo blizu tistega (sicer mehkega) vrbovega grma, zato sem model cuknil navzgor in levo, stran od grma, proti pisti. Potem sem pa moral spet model usmeriti v os piste in to tik nad tlemi. Je uspelo, četudi z rahlim zdrsom desnega konca krila po travi.

Mislim, da mi je bila v pomoč velika dobrodušnost modela, ki se res lepo odziva na komande in nerad pade v kovit zaradi negativne puščice krila in rahlega geometrijskega zvitja.

Sicer je ravno v Celju padla debata o potrebnosti ali nepotrebnosti zvitja krila. Sem med redkimi, ki ga zagovarjajo. Mislim, da pri oldijih nič ne škodimo modelu, če mu ga naredimo, še posebej, če je krilo zelo zašiljeno. Kolikor izgubimo pri letenju z visoko brzino, odtehta dobrodušnost pri počasnem kroženju in stabilnosti v takem režimu.
Oldiji itak niso narejeni za visoke hitosti. Če ga spimpamo s hudo sodobnim profilom, potem se izgubi scale izgled letenja v zraku.

Seveda pa bi pri kakšnem oldiju, kot so na primer Meteor, Orao IIC, Košava ali kaj podobnega z večjo vitkostjo krila in zaobljenim trupom,pasal malo boljši profil in to bi seveda zelo lepo vplivalo na prodornost modela in max fineso.

Uff... sem že zabredel...
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Re: Aerozaprega maket starodobnih letal

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

Mi je kar malo žal,da nisem prišel z Saltom.....konec koncev je tudi že oldtajmer :roll: .
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
Uporabniški avatar
mzupancic
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 10 Dec 2004, 13:48
Kraj: Krško

Re: Aerozaprega maket starodobnih letal

Odgovor Napisal/-a mzupancic »

Ja Mitja, atraktivno si pristal k nogi, na prag steze. Več si človek že skoraj ne more želet.

lp, Matjaž
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Aerozaprega maket starodobnih letal

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Naredil sem še en kratek film, ker snemal nisem ravno kaj dosti, sem pa zato na konec postavil še nekaj fotografij..

http://www.youtube.com/watch?v=bubDh9jKIoU

Tule je pa še galerija slik:
http://s71.photobucket.com/user/ultrala ... 013?sort=2

LP Mitja
Odgovori

Vrni se na Aerozaprega