pravilna nastavitev airbrusha

Odgovori
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

pravilna nastavitev airbrusha

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Imam airbrush Badger 150, ki stoji v omari ker ne poznam točne logike nastavitve.
Imam težave da se igla zabije v šobo, ali pa se premalo nasloni na šobo in potem barva uhaja še predno potegneš tipko za barvo.

Na youtube sem našel video ki lepo prikaže in razloži ampak je problem v tem da premalo znam angleško.
Mogoče bo kdo pogledal od 9. minute in 15 sekund naprej in mi pomagal.
https://www.youtube.com/watch?v=kfrxYns7SkM

Tu sem še za razlago pofotkal elemente:
http://shrani.si/f/3p/vk/HxC7ViQ/dsc01031.jpg

Mislim da imam težave pri točkah 1,2 in 5
1. Najprej sem skupaj privijačil elementa A1 in A2. Tip na youtube ju ni privijačil do konca. Zakaj ne oz. čemu služi A2?
2. Sklop A sem nato privijačil v airbrush. Koliko je potrebno privijačit-zategnit?
3. Element B sem rahlo privijačil na A.
4. Iglo sem porinil toliko da se je spredaj naslonila na šobo.
5. Element B, ki služi temu da fiksira iglo, sem privijačil/zategnil. Pri tem se hoče zavrtet tudi A - mislim da to povzroči to
da se igla preveč pritisne na šobo. Moram pri vijačenju B, s prstom bremzati sklop A da se ne zavrti?

Če prav mislim mora biti med A in B nekaj prostora, drugače se igla med delom ne more nasloniti na šobo zato pušča barvo.
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: pravilna nastavitev airbrusha

Odgovor Napisal/-a slayer »

A2 služi za nastavitev trdnosti vzmeti.Če je privit do konca naj bi bil sprožilec bolj trdo odziven,če pa A2 odvijaš pa postaja bolj mehak.To je mišljeno za poteg nazaj s čimer doziraš barvo.Iglo moraš potisniti v ležišče do konca,da se nasloni v šobo nato pa del B z občutkom priviješ.Prav tako moraš del A1 priviti do konca v ohišje.Pozoren bodi tudi na vijak,ki nastavlja hod sprožilca,ker,če je ta privit do konca postane ta airbrush 'single action'.Se pravi,da ti za doziranje barve sprožilca ni več potrebno vleči nazaj ampak ga samo pritisnes.V primeru 'double action' ti pritisk na sprožilec namreč sprosti samo zrak...se pravi brez barve.
Tvoji problemi s tem airbrushom so mogoče povezani s kakšno poškodbo igle ali šobe,ki jo je morda povzročil prejšnji lastnik.
Glede na enostavnost in robustnost tega tvojega airbrusha skoraj ne bi smel imeti težav.Moj je 'double action' kitajc za 15€ (izdelan bolj tako-tako) pa z njim nimam nobenih težav.
Lp.
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: pravilna nastavitev airbrusha

Odgovor Napisal/-a airbrus »

slayer napisal/-a:
1. Iglo moraš potisniti v ležišče do konca,da se nasloni v šobo nato pa del B z občutkom priviješ.Prav tako moraš del A1 priviti do konca v ohišje.

2. Pozoren bodi tudi na vijak,ki nastavlja hod sprožilca,ker,če je ta privit do konca postane ta airbrush 'single action'.
Lp.

Točka 2: Mislim da nimam takšnega vijaka. Do opisanega *single action* načina pridem tako, da najprej potegnem sprožilec, pritisnem iglo ob šobo in privijem vijak B.

Točka 1: Če se A1 privije do konca v ohišje, potem ob privitju B z občutkom, ni več nevarnosti da bi se obrnil tudi A1 in s tem na silo pritisnil iglo na šobo.
To je potem OK.

Igla na koncu res ni idealno ravna ampak je vseeno precej dobra. Mogoče bi jo lahko boljše zrihtal če bi imel mikroskop. Na internetu sem videl da se popravila lotijo tako da iglo dajo v bormašino in iglo rahlo pritisnejo ob zelo fin brusni papir...večinoma popravilo uspe.
Šoba ni iz rostfreja ampak je en rumen material. Mogoče je to mesing, ki je mehak. S prostim očesom ni šans da bi videl morebitno razpoko.

V kratkem bom sprobal s fino 0.22 mm šobo naredit čim tanjšo črto da vidimo kolk je natančen.
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: pravilna nastavitev airbrusha

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Kot rečeno sem s fino šobo poskusil narediti čim tanjšo črto. Za barvo sem uporabil prastaro in še nerabljeno črnilo za rotringe. Črta je bila tanka ampak ni bilo ponovljivosti. Včasih je bila res ostra včasih pa sploh ne. Za to je bila verjetno kriva igla ki ni bila čisto idealno ravna.
Potem sem iglo zravnal na ta način da sem jo pod kotom postavil na krožnik in ji z žlico peglal konico medtem ko sem iglo vrtel. Zdaj ni bilo opaziti več niti malo ekscentričnosti. Potem sem jo še rahlo pobožal na brusnem papirju 2000. Ampak res narahlo. Uglavnem je šla stran umazanija in vrh konice je postal malenkost bolj oster.
Zdaj sem poskusil naredit tanke črte z originalno barvo za airbrush. Zdaj je bil airbrush pošteno trmast. Pogosto barva ni šla ven niti ko sem do konca odprl barvo, čeprav je bil kozarček z barvo novo odprt. Kot bi bila pregosta.
Poskusil sem s črnilom za rotringe in tu ni bilo zatikanja. Črte niso bile toliko tanke kot pred brušenjem, so bile pa ponovljive.
Opasil sem tudi da med šobo in ohišjem, zaradi opraskanega (lani mi je padel na tla) roba ohišja pušča zrak ampak to ne bi smelo vplivat na barvanje saj lahko na kompresorju povečam pretok.

Ostaja vprašanje zakaj so težave z airbrush barvo.
Jutri bom poskusil nekako odpraviti puščanje zraka.
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: pravilna nastavitev airbrusha

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Tisti del ki je puščal zrak sem zrihtal z brusnim papirjem in nič več ne pušča.
Težave s Createx barvo pa ostajajo enake.

Potem sem odprl barvo Schmincke Aerocolor ki je dražja kot Createx. S to barvo je bil užitek risat. Linije so tanke in ostre in nobenega zatikanja barve ni občutit. Črnina je res prava in jo težko primerjaš s temno sivino od Createxa.
Edina stvar ki me moti je ta da na začetku ko počasi odpiraš barvo ta kar naenkrat pljune, kar bi bilo pri najfinejših stvareh lahko nadležno. Ali pa se moram navadit in pogruntat kako to čim bolj zmanjšam.

Na Schmincke embalaži piše: pred uporabo pretresi.

Pri Createx barvi posode nisem pretresel zato sem šel zdaj še enkrat poskusit.
Tokrat je barva prekinjala samo še pri najmanjšem dodajanju barve.

Ne znam si razložit zakaj so linije s Schmincke tako ostre, od Createxa pa sploh ne in zakaj mi pri najmanjšem dovajanju Schmincke barve za začetku rahlo pljune barvo. Kot da bi bila ta barva bolj lepljiva. Mogoče bom vedel kdaj drugič kaj več povedat ko bom imel za sabo že nekaj ur kilometrine.
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: pravilna nastavitev airbrusha

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Da ne odpiram nove teme... zanima me kako naj na airbrushu Badger 150, ki ima dovod barve odspodaj, predelam dovod tako, da bom lahko barval navpično navzdol. Če to storim zdaj se mi razlije barva.
Odgovori

Vrni se na Maketarstvo