Nov z airbrushom

airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Kupil sem airbrush pa imam nekaj vprašanj da ne bom že na začetku naredil kakšne neumnosti.
Najprej bi se airbrusha navadil s packanjem po papirju. Zanima me s kakšno barvo bi prišel najceneje skozi.
V predalu imam še nekaj stare barve od rotringa, ink kartuš za tiskalnik in barv za štampiljke/nalivnike. So vse te barve narejene na vodni osnovi?
Moj airbrush ima teflonska tesnila kar pomeni da lahko uporabljam tudi druge barve. Ampak bi vseeno raje barval z vodnimi barvami ker te najbolj poznam. Drugih barv pravzaprav ne poznam. Katere vrste barv vi uparabljate za airbrush? S slikarstvom se še nisem ukvarjal zato bi moral poleg airbrusha verjetno prakticirat še slikanje ali pa se udeležit kakega tečaja. Obstaja mogoče kakšna slovenska knjiga ki te nauči slikanja?
Cilj mi je da se naučim z airbrushom slikat po pločevini-če mi bo uspelo.
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a Icoman »

V končni fazi lahko tut tempero zmešaš z vodo pa bo cheap, al pa barvo za pirhe narediš malo bolj gosto...
Zelo priporočljiva je hitra spojka na airbrushu za zrak... da ne šraufaš skos cevi dol...
Svetujem ti da si takoj v štartu nardiš komoro za pranje in praznenje ker bo menjava barve veliko hitrejša z manj svinjarije... nekaj podobnega kot v tem videu :https://www.youtube.com/watch?v=fpjdv7hZv7E
Na ta "cleaning station" pa montiraš še stojalo za airbrush. Na YT maš polno začetniških video tutorialov za AB in tudi podrobne tutoriale za slikanje raznih plamenov, lobanj... šablon...
Vsekakor pa je treba začet trenirat enakomerne linije in se spoprijateljit z knofom za doziranje barve če seveda imaš doube action pištolco.
Da se ti bo barva manj prijemala na notranje dele ti svetujem da zadevo mažeš z litijevo mastjo... in pa iglo nikoli ne izveci nazaj, ampak samo naprej. Dobro je tudi imet kako veliko kartonasto škatlo v kateri barvaš, da ti atomizirana barva ne leti po sobi.
Sicer pa jst nisem nek AB umetnik ampak samo kak avijonček pobarvam sem in tja.
šmergl itaq rulz
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a airbrus »

- Pištola je double action ja. Sem prebral da se mora vedno najprej pritisnit tipko za zrak in jo tudi zadnjo spustit. Barva pa se dozira vmes.

- Zakaj se igla izvleče samo naprej in ne tudi nazaj?

- Če prav mislim se ob menjavi šobe menjajo tudi igle (vidim da so vse tri igle različne)

- Pištolo sem razstavil in sestavil. S čisto zadnjim navojem nastaviš da ima tipka nekaj lufta. Kaj pa nastavljaš s predzadnjim navojem?

- Zanima me še kje pri montaži obstaja nevarnost da se šoba ali igla poškoduje oz. česa se ne sme preveč priviti? Če se prav spomnim sem nekoč nekje zasledil da je treba nekaj manj privit da se šoba ali igla se poškodujeta, ampak ne vem kaj je tisto.
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Iglo izvlačiš samo naprej zato, da ne zapacaš z barvo tega vodila (cevke) po kateri šiba igla... barva je namreč samo v sprednjem delu in ni potrebe da povlečeš barvo nazaj.
Erbraši sicer imajo podobno sestavo ampak kaj in kako se štela na tvojem boš pa mogu RTFM.
Jst mam iskušnje samo z Paasche VLS pro ki je lahko tudi single action če hočeš.
A kompresor že imaš?
šmergl itaq rulz
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Kompresor imam predelan od hladilniškega kompresorja da je tih. Ker ima samo 24 litrov bom nanj priklopil še eno prazno jeklenko od plina.
Zdaj gledam litijeve masti. Pri nekaterih piše tudi bela litijeva mast, obstajajo tudi take v spreju. Ne vem kaj bi bilo bolje. Rad pa bi takšno da je v čim manjši embalaži ker najbrš se tega ne rabi veliko.
Razmišljam tudi o nakupu manjšega rabljenega rezalnika ploterja da bom z njim rezal šablone. Ampak zaenkrat je to samo razmišljanje. Najprej moram spoznat risanje in airbrush da vidim kolk sem kaj umetniške sorte.
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Včeraj sem prvič preizkusil airbrush - s tempera barvami.
Že takoj na začetku sem se vprašal kako na kompresorju nastaviti pravi izhodni tlak. V navodilih za airbrush piše od 1 do 2.5 bara. Ne vem če moj manometer kaže prav.
Ali pa se je treba ozirati na tlak po občutku? Na kaj je treba bit pozoren v tem primeru?
In kaj se zgodi če bi šlo čez pištolo recimo 8 barov zraka-se pokvari?
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Na izhodu moraš imeti reducirni ventil......sicer,pa si prepričan,da ti cevi prenesejo 8 barov...?
Slika
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Imam reducirni ventil in na njem manometer (to je tudi edini manometer na kompresorju) . Kompresor mi preko stikala polni do 6 barov in se kasneje spet vklopi pri 3,5 barih. Ko kompresor polnim, na manometru narašča tlak do 6 barov. Kakorkoli vrtim ventil, manometer še naprej kaže 6 barov.
Na porabnik sem priklopil polnilec gum in na koncu zamašil. Takrat sem povečeval pretok reducirnega in vzporedno je naraščal tudi tlak na polnilcu gum-ko je prišel do 2 bara, sem se ustavil. Na manometru je takrat kazal malo manj (netočnost)
Ko imam priklopljen porabnik, manometer kaže manj. Ne razumem še najbolje delovanja reducirnega ventila.
Kako pa vi nastavljate ustrezen tlak? S polnilcem gum verjetno ne.
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Naloga reducirnega vantila je ,da ti drži konstanten nastavljen tlak do porabnika.V omrežju imam nekako 7 barov na izhodu ventila pa 3.....če se ne da nastaviti imaš verjetno okvarjen ventil......
Priponke
red ventil.jpg
red ventil.jpg (127.09 KiB) Pogledano 7432 krat
Ireducirni ventil.jpg
Ireducirni ventil.jpg (117.26 KiB) Pogledano 7432 krat
Slika
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Razvozlal sem da se tlak viša če zašraufuješ reducirni ventil in da je treba zrak po spremembi ventila sprostit drugače bo še naprej kazal npr. večji tlak, čeprav si ga z reducirnim ventilom pred tem že zmanjšal. In tudi da mora biti na reducirni ventil priklopljen porabnik drugače ne bo kazal...
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

In potem ko začneš barvat ugotoviš,da je v prostoru to kar problem.Rabiš par letvic,odpaden kerton,star ventilator,pištolo za vroče lepilo,selotejp in "kopreno za kuhinjsko napo..........................................
Priponke
IMGP1146_1.JPG
IMGP1146_1.JPG (105.6 KiB) Pogledano 7372 krat
IMGP1147.JPG
IMGP1147.JPG (110.25 KiB) Pogledano 7372 krat
IMGP1151.JPG
IMGP1151.JPG (129.59 KiB) Pogledano 7372 krat
Slika
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Uf, kako bi mi prav prišlo 10 minut dvigala... sem v nedeljo zapel in odtrgal zaščito pod motorjem.
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

No, to je razlog zakaj tako iščem tisto znamenito perforirano ploščo.
Zadevo sem se namenil vgraditi trajno na ponk ...

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Če si modelar je fajn met tak gol v hiši. Jaz pa nisem modelar, rad bi se naučil packat po plehu v garaži. V garaži bom pač vklopil rusko klimo in mogoče nadel kakšno masko za škropljenje trtja. Letos se bom ukvarjal z muhami pred garažo. Po plehu pa bom resno začel mogoče drugo leto-če bom pri sebi našel kaj umetniškega navdiha. :-({|=
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Zanima me če je moj airbrush pokvarjen.
Na izkušnje se ne morem orientirat ker je to moj prvi airbrush. Poleg tega sem kupil rabljenega.
Airbrush med barvanjem prekinja. Poleg tega vidim na internetu da se da z airbrushem drobno pisat - meni pa ne uspe narediti tanke ostre črte.
Uporabljal sem drobno šobo in barvo Marabu http://www.artstore.co.uk/50ml-marabu-s ... 257-p-3894
Priponke
air.JPG
air.JPG (26.94 KiB) Pogledano 7210 krat
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Uporabljaj barve za airbrush, pa ne bo prekinjanja. Jaz uporabljam Tamiya akrilke.
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a slayer »

Mogoče so v barvi kakšne drobne smeti ali grudice in zato prekinja :-? .Poskusi barvo pred uporabo precediti skozi zelo fini filter...takšen kot ga uporabljajo avto ličarji.
Lp.
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Uporabil sem drugo barvo ki pa ni prekinjala.
Prvo barvo bom poskusil prefiltrirat.

Še par vprašanj se mi je pojavlo:
- Na netu sem našel nekakšen lubrikant za airbrush. Uporabljate vi tudi kaj takega?
http://www.airbrush.si/sl/pribor-za-cis ... ikant.html

Ko sem kupil rabljen AB je bil namazan z nekakšno prozorno mastjo. Mogoče litijevo mastjo? Ker nisem vedel kaj je to, sem jo tako obrisal iz igle in šobe.

- Je kdo od vas kupil barvno kolo kot pripomoček pri mešanju barv?
http://www.airbrush.si/sl/ostalo/895-barvno-kolo.html
Na netu vidim da krog v grobem pove kako se obnašajo barve pri mešanju. Npr. pri mešanju modre in rdeče dobiš violčasto. Jaz bi raje kaj takega ki ti pove koliko procentov katere barve zmešaš da dobiš neko določeno barvo po lestvici. Obstaja na netu kaj takega? Mogoče kak programček?
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Z čem jaz mažem moj AB sem ti že napisal, za barvno lestvico pa imam en star tiskarski RAL katalog. To ti prav dosti ne pomaga pri aditivnem mešanju barve ker so to recepture za tiskarsko barvo. Je bolj kot ne "starting point" če si omejen samo na CYMK barve. Je pa v redu če bi rad dobil točno določeno nianso. Enostavno položiš željeno barvno noto iz kataloga in poleg bel list papirja. Vzameš najbolj podobno že pripravljeno nianso in potem svetliš ali temniš le to. Na papir pa probaš. Jaz tapkam barvo po belem papirju kar z prstom. Samo malo piko barve raztegnem kolikor gre in počakam da se malo posuši... potem pa dodajam kar se mi zdi... po občutku.
šmergl itaq rulz
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Kupil sem pred časom litijevo mast v spreju ampak mi ni najbolj uspelo. Takšno: http://www.uaeboats4sale.com/images/dis ... /clem9.jpg
Mogoče sem preveč šprical. Se namaže samo iglo, brez šobe?
Ali pa bi moral uporabit mast iz škatle?

http://www.elementlab.org/default.asp?m ... -shema-cgp
Iz mešanja treh osnovnih barv vidim da se dobi črna. Ampak ta črna nima tako močne črnine kot kupljena kajne?
Pri RGB pa vidim da se iz rdeče in zelene dobi rumeno. Tega nisem vedel in bom ob prvi priliki sprobal.

Jaz bom kupil rumeno, rdečo, modro, belo in črno barvo.

Po netu sem iskal če obstaja stran za AB, z materialom (šablonami) ki ga naprintaš na papir, nalimaš na les/plastiko in izrežeš z žagico. Nič takega mi ni uspelo najti.
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a Icoman »

tešk boš dobu rumeno barvo iz rdeče in zelene. Mism da to velja bolj za svetlobo in filtre... mogoče še raster ampak dvomim da te dve barvi dejansko zmešaš in da bo padla ven rumena.
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Ne mešat aditivnega mešanja barv (seštevanje), ki velja pri svetlobi in subtraktivnega mešanja barv, ki velja za barve in podobne reči.

Če zmešaš dve barvi svetlobe, dobiš svetlejšo barvo (več svetlobe...) tako npr modra + zelena svetloba data rumeno... Če zmešaš vse barve svetlobe v pravem razmerju, načeloma dobiš belo.
Če pa mešaš npr tempera barve na paleti, dodajanje več barv "odšteva" barve - dodajanje barv "temni" barvo. Tako velja obratno - rumena + modra data zeleno. Če zmešaš vse barve skupaj, dobiš približek črne.
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Imam airbrush z lončkom z doziranjem barve od spodaj. Razmišljam kako naj naredim da bo šlo na koncu čim manj barve v izmet.
Kupil bom barve Schmincke Aero color ki so precej drage in ker nimam airbrusha z dodajanjem barve od zgoraj, bi bilo mogoče najboljše če bi v nek kozarček namešal barvo in in ob uporabi samo menjaval pokrovčka z in brez cevke.
Recimo kozarček od zdravil na katerega bi namestil cevko premera 5 mm.

Ima kdo še kako drugo idejo?
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a slayer »

Po moje je bolje ,da pri tem ne odkrivaš tople vode in uporabljaš airbrush tak kakršen pač je.Za učenje pa uporabi najcenejše barve (najprej črno)...recimo razredčeno vodno tesarol akril.Porabo barve pri airbrushu (kot pri vseh drugih pištolah) pač moraš vzeti v zakup.Drugače pa nabavi double action pištolco z lončkom zgoraj :wink:
Lp.
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: Nov z airbrushom

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Je že kdo delal šablone za airbrush? Se da kje dobit načrte? Fotke šablon od trgovin na netu so premajhne da bi jih lahko sam izdelal.
Odgovori

Vrni se na Maketarstvo