domač kompresor od hladilnika

Odgovori
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

domač kompresor od hladilnika

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Kupil sem doma narejen kompresor s hladilniškim kompresorčkom Necchi, plin R12, moč 140W. Pritrjen je na 25 l rezervoar.
Uporabljal ga bom za airbrush barvanje.

Imam kupček vprašanj:
1) baje se mora takemu kompresorju občasno dodajat žlico olja sicer zgublja na moči. Zanima me katero olje moram dodati in kam.-predvidevam da mu dam posrkat na cevko kjer sesa zrak?
Ker ne poznam zgodovine kompresorja me še zanima če je možno kako pogledat koliko olja moram dodati. Prejšnji lastnik mogoče nikoli ni dodal olja zato bi ga moral jaz toliko več.

2) kako vem v kakšnem stanju je moč kompresorja? Mogoče po času ki ga rabi da v 25 litrov stisne 8 barov zraka?

3) Z airbrush bom predvidevam rabil do največ 3 bare. Mora biti pri takih nizkih tlakih kondenzni lonček drugačen kot tisti za višje bare?

4) Glede na to da je v zraku zaradi kompresorja z oljem poleg vlage tudi olje, me zanima če to kaj vpliva pri airbrush barvanju z vodnimi barvami. Ali to olje ločuje kondenzni lonček ali mora biti nameščena še kaka druga stvar?

5) airbrush šlaufek je dolg 1.5 m. Bi bilo narobe če bi dal vmes še en šlauf dolžine parih metrov da bi imel lahko kompresor v sosednjem prostoru?
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: domač kompresor od hladilnika

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

4) Glede na to da je v zraku zaradi kompresorja z oljem poleg vlage tudi olje, me zanima če to kaj vpliva pri airbrush barvanju z vodnimi barvami. Ali to olje ločuje kondenzni lonček ali mora biti nameščena še kaka druga stvar?
Pri višjih temperaturah je skoraj nemogoče odpraviti oljnih par iz sistema,zato ker je tudi kompresor zasnovan tako da ti olje kroži po sistemu.Kondenzni lonček služi za odpravo kondenza, za olje pa oljni separator.Cenovno se verjezno ne splača predelovat,glede na cene namenskih kompresorjev.....moje mnenje.
Slika
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Re: domač kompresor od hladilnika

Odgovor Napisal/-a štajerc »

Pozdravljen,
sam imam že par let v delavnici prav takšen kompresor za razna izpihovanja itd, pa mu še nikoli nisem dodal olja...
2. tak kompresor res rabi več časa da napumpa rezervoar do željenega tlaka, ampak za sam airbrush ne boš opazil da ne bi zmogel, saj kot si že sam omenil potrebuješ za zračni čopič majhen tlak, drugače ti barvo odpihne.
3. lonček za odstranjevanje vlage, če je ali ni...razen če se misliš s tem bolj profesionalno ubadati, jaz ga nimam. Drugače pa so vsi enaki.
4. za odstranjevanje olja je razoljevalnik. Na pogled je videti enak kot za odstranjevanje vlage, vendar je princip delovanja drugačen. Vsebnost olja je majhna, po želji ga lahko dodaš prav tako kot za vlago.
5. dolžina ne vpliva na delovanje, ko je enkrat pritisk v cevi, je tam. Pri tako majhnem porabniku ne bo razlik. Razen glede sprememb tlaka, če imaš regulator na kompresorju boš moral vedno v drug prostor da spremeniš tlak. Drugače pa bo potrebno kupit pripravno grupo če želiš zajeti vse v eno. Regulacijo, razoljevanje, razvlaževanje. Le ta pa stane...preveč za nas amaterje ;)

L.P.
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: domač kompresor od hladilnika

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Se popolnoma strinjam z zgoran napisanim. Uporabljam ga za akrilne barve, pa olje še ni prišlo do šobe. Če bi, bi takoj vedel.
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: domač kompresor od hladilnika

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Izčrpen odgovor =D>
Zanima me še če se 2K barva ki se uporablja za barvanje avtomobilov lahko nanaša tudi z airbrushem (šoba 0.55)
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: domač kompresor od hladilnika

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Tudi z 0,3 :) Moj EC v celoti.
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: domač kompresor od hladilnika

Odgovor Napisal/-a airbrus »

za fotrov avto gre 2K barva, za moj pa je barva na vodni osnovi in je tolk gosta da z airbrushom ne bo šlo. Z vodo se ne meša čeprav je na vodni osnovi-rekel prodajalec. Bom pa penzlal
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: domač kompresor od hladilnika

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Pravim ti, tisto goščo sem spravil skozi 0.3 brez redčenja, pa na EC-ju ni vidnih napak. Vsekakor pa moraš preko dati ustrezen avto lak. Tudi tega sem redčil zgolj 10%, deloval je precej gost.
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: domač kompresor od hladilnika

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Kaj je to EC?
Probal sem skozi šobo 0.25 mm. Zdelo se je kot da se je hotelo občasno mal zatikat ampak je vseeno šlo vredu.
Čez čas ko se bo barva v kozarcu že malo posušila je pa ne bom več mogel uporabit ker so v mešalnici rekli da se je z ničemer ne redči, tudi z vodo ne čeprav je na vodni osnovi.
No za avto bom uporabljal šobo 0.8 mm.
So za pred barvanjem/lakiranjem kake posebne priprave površine? Jaz sem opral z vodo, posušeno obrisal lise vodnega kamna s čisto bombažno krpo. Za prah pa bi mogoče prišle v poštev take antistatične krpe :-k
http://trgovina.mercator.si/market/krpa ... 8606713591
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: domač kompresor od hladilnika

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

viewtopic.php?p=545601#p545601

Prvo kar moraš narediti je sloj primerja ("špric kit" - jaz sem uporabljal 2K compactprimer od Mobihel-a), nato akrilna barva, nato 2K akrilni lak. Površine se pred barvanjem vedno očisti z redčilom barve, ki jo boš nanašal. V tem primeru, ko redčila ni, pa sem površine čistil s tehničnim alkoholom - (z vodo ne boš razmastil površine, kar je bistvo, da se barva dobro prime).

Nikakor ne čisti z antistatičnimi krpami ipd. Krpa mora biti vlažna, kot že rečeno - redčilo barve ali alkohol. Barvaj v čistih, zračnih, odprtih prostorih s čim manj prahu.
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: domač kompresor od hladilnika

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Sem polakiral. Uporabil sem lak v spreju ki sem ga našel v kleti. Zdaj je težava v tem da so na nekaterih mestih svetle lise zaradi lakiranja. Mogoče zato ker laka ni bilo veliko in je na koncu vmes tudi špricalo. Antistatičnih krpic nisem uporabljal.
Meglena mesta sem zbrusil in nekje prišel do kovine. Me zanima če se bo barva prijela kovine, ali bi moral uporabit šprickit.
Zanima me tudi če se barva prime na matiran (brušen) lak.
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: domač kompresor od hladilnika

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Zdaj sem lakiral z airbrushom z 2K lakom ampak ni šlo ok. Šoba je 0.77, tlak sem nastavil 4 bare. V istem času ko sem porabil barvo, sem porabil samo kako desetino laka. Mešal sem ga z 10 % razredčila.
Držal sem jo max 10 cm od pleha. Tu pa tam je iz pištolce tudi malce pljunilo.
Ne vem zakaj ni šlo. Mogoče enostavno pištolca ni namenjena lakom ampak samo barvam.

Je že kdo poskušal na airbrush z lakom 2K?
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: domač kompresor od hladilnika

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

airbrus napisal/-a:Sem polakiral. Uporabil sem lak v spreju ki sem ga našel v kleti. Zdaj je težava v tem da so na nekaterih mestih svetle lise zaradi lakiranja. Mogoče zato ker laka ni bilo veliko in je na koncu vmes tudi špricalo. Antistatičnih krpic nisem uporabljal.
Meglena mesta sem zbrusil in nekje prišel do kovine. Me zanima če se bo barva prijela kovine, ali bi moral uporabit šprickit.
Zanima me tudi če se barva prime na matiran (brušen) lak.
Lak mora bit vedno "svež", kasneje napak ne gre popravit. Če si že na kovini ni druge kot vse še enkrat. Na kako kovino pa barvaš?
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: domač kompresor od hladilnika

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

airbrus napisal/-a:Zdaj sem lakiral z airbrushom z 2K lakom ampak ni šlo ok. Šoba je 0.77, tlak sem nastavil 4 bare. V istem času ko sem porabil barvo, sem porabil samo kako desetino laka. Mešal sem ga z 10 % razredčila.
Držal sem jo max 10 cm od pleha. Tu pa tam je iz pištolce tudi malce pljunilo.
Ne vem zakaj ni šlo. Mogoče enostavno pištolca ni namenjena lakom ampak samo barvam.

Je že kdo poskušal na airbrush z lakom 2K?
Kaj misliš s "ni šlo ok"?
2K lak sem zelo enostavno nanašal z okrog 2,5 bara in 0,3 šobo. Lak nanašaš samo toliko da vse prekriješ svetleče, naprej zalivaš.

Če je pljuval imaš zapacano pištolo. Po vsaki rabi se ta mora temljito očistit.
airbrus
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 19 Mar 2015, 10:54

Re: domač kompresor od hladilnika

Odgovor Napisal/-a airbrus »

Lakiral sem blatnik in zadnja vrata avta. Na prvem delu je bil rezultat najslabši. Verjetno je bil vzrok to da lak ni bil čisto svež.
Šel sem z eno k poceni kompresorju priloženo ličarsko pištolo. Ne vem če sem dobro nastavil pištolo. Tudi nisem vedel kako se vidi koliko laka je dovolj nanešenega. Ko sem šel z drugim slojem je kmalu začelo ven pihat nekakšne posušene bele iglice-to je bilo verjetno od presuhega laka. Potem je bil posušen lak uglavnem hrapav, ponekod so belkasta območja-verjetno od tistih iglic.
Kasneje sem šel še drug del lakirat in je rezultat tudi nekoliko hrapav. Tu sem vsaj pazil da se zadeva ni posušila že v pištoli.

Ob priliki grem v Interdiskont po novo ličasko pištolco.

Se nanese toliko laka da je površina že mokra *špeglasta* , ali se šele ob sušenju zgladi?
Kaj pomeni če se v lončku delajo mehurčki?
Se barva prime na matiran lak, ali bi moral zbrusit do kovine in najprej s šprickitom?
lukasmuka
Tekmovalec
Prispevkov: 224
Pridružen: 05 Feb 2011, 19:44

Re: domač kompresor od hladilnika

Odgovor Napisal/-a lukasmuka »

za barvo je dovol če zmatiraš z gobico.
Lak če boš nanašal tako, da bo "špeglasta" površina je preveč, ti bo steklo, ali pa kasneje spokalo.
malo si poglej na youtube kako se dela. je miljon videov
Odgovori

Vrni se na Maketarstvo