Avto za 5-letnika oz. kdaj začeti?

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja in odgovori začetnikom.

Moderator: mihec87

Odgovori
Uporabniški avatar
BostjanPerdan
Tekmovalec
Prispevkov: 412
Pridružen: 12 Feb 2003, 01:00
Kraj: Golnik, EU

Avto za 5-letnika oz. kdaj začeti?

Odgovor Napisal/-a BostjanPerdan »

Pozdravljeni!

Kakšen avto bi bil primeren za 5-letnika oziroma kdaj je otrok dovolj star za resno vožnjo RC-avtov?

Na podlagi izkušenj s poceni igračo (darilo od babice), ki je zdržala en sam dan, sem prišel do sledečih zaključkov:
- avto mora biti trpežen, saj ga otroci občasno mečejo kot žogo, ga lovijo, po nesreči skočijo nanj, itd.
- razpoložljivi morajo biti nadomestni deli (če se da, na daljši rok, da ne bo zadeva prehitro za v smeti)
- možnost omejitve maksimalne hitrosti za lažji začetek
- obvezno ločeno vzmetenje koles
- pogon na vsa 4 kolesa
- napajanje z Lipo baterijo
- kvaliteten pogon z BL motorjem

Vesel bolm splošnih in konkretnih predlogov. Hvala! :D
Lep pozdrav,
Boštjan Perdan
AK Kranj
N0t0ri0us
Tekmovalec
Prispevkov: 417
Pridružen: 23 Dec 2010, 11:59
Kraj: Škofja Loka

Re: Avto za 5-letnika oz. kdaj začeti?

Odgovor Napisal/-a N0t0ri0us »

Začeti takrat, ko je otrok dovolj zrel za kaj takega... Kdaj je to ne vem. Se pa otroku ne sme zdeti smešno namensko zaletavanje v ovire, kotaljenje. Mora se zavedati da se stvar pokvari in da jo je treba pazit.

Kako vozi igračo in jo prvi dan uniči ne vem. Niti ne vem kakšna je, dvomim pa da je bila tako slabo narejena da je razpadla sama od sebe.
Če ti otroci skačejo po avtu in se z njemu žogajo je to popolnoma neprimerno. Lovljenje avta pa ni nedolžna zadeva in v rokah neizkušenega in/ali nespametnega voznika se hitro konča z modrico na nogi ali celo mavcem. Večina malo bolj spodobnih zadev doseže vsaj 40km/h in teža le teh je do 5kg.

Pozabil si glavno stvar. Ceno in kje ga BOŠ vozil (vsi vemo kako je ko se kupuje to za "sina" :lol: )oziroma kakšna oblika (truggy, buggy, monster truck, cestni)
p.s: Pri nakupu takih modelov striktno piše na škatli ali prva stvar v navodilih "this is not a toy" ali kaj podobnega.
Uporabniški avatar
BostjanPerdan
Tekmovalec
Prispevkov: 412
Pridružen: 12 Feb 2003, 01:00
Kraj: Golnik, EU

Re: Avto za 5-letnika oz. kdaj začeti?

Odgovor Napisal/-a BostjanPerdan »

Zdravo!

V mislih sem imel res eno začetniško zadevo, npr. 1:16 električen offroad avto, npr.: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _RTR_.html

Vsekakor ne pretežak in ne prehiter, pa da imam možnost popravila v primeru poškodb (dostopnost nadomestnih delov). Cena do 100 eur oziroma bolj pomembno je razmerje kvaliteta / cena.
Lep pozdrav,
Boštjan Perdan
AK Kranj
suler71
Tekmovalec
Prispevkov: 224
Pridružen: 18 Mar 2006, 20:31
Kraj: mežica

Re: Avto za 5-letnika oz. kdaj začeti?

Odgovor Napisal/-a suler71 »

Pozdravljeni.
Jaz sem naredil takole.Kupil sem rabljenega Carson Thora(1:8) z pokvarjenim metanol motorjem za simbolično ceno.Pri kitajcu kupil RV in100A regulator.Doma sem imel letalski motor velikosti 3548(900kv)ter akku-je 5000mah 3S(ki jih sicer uporabljam v letalu).Model sin(star je dobre štiri leta) že vozi drugo sezono,doseže približno 20-30km/h.Na začetku sem seveda zmanjšal plin do hitrosti hoje,postopoma pa ga zvečeval.S tem akkujem avto vozi približno eno uro.
LP Boris
nofeardh
Začetnik
Prispevkov: 28
Pridružen: 08 Okt 2013, 15:34
Kraj: Logatec

Re: Avto za 5-letnika oz. kdaj začeti?

Odgovor Napisal/-a nofeardh »

Najbolj "sigurna" in trpežna RC stvar za malega nadobudneža je crawler. Seveda ne sme hoditi po njemu in ga metati naokoli, je pa recimo 6 letnik že dovolj sposoben vožnje takega modela. Vsi ostali modeli so pa prehitri za tako starost. 8-9 letnik je pa že sposoben voziti 1:8 off road model z ustrezno omejeno hitrostjo po namenski progi (kjer ni veliko trdih ovir). To govorim iz lastnih izkušenj z hčerkami in nečakom.
N0t0ri0us
Tekmovalec
Prispevkov: 417
Pridružen: 23 Dec 2010, 11:59
Kraj: Škofja Loka

Re: Avto za 5-letnika oz. kdaj začeti?

Odgovor Napisal/-a N0t0ri0us »

Bratranec je pri petih letih čisto solidno vozil 1:8 zverino. Seveda sem mu jo dal "samo" z 2s lipo in pa 50% gasom ampak je s presenetljivo previdnostjo vozil. Lepo počasi in premišljeval kaj dela oziroma kaj se bo zgodilo. Za njega vem, da mu ne bi bilo problem kupiti vandala ali kakšno drugo "igračo" ki doseže +40km/h

Vozil pa je tudi sosedov "mulc" isto star 5 let na katerega sem moral stalno pazit, v desetih minutah sem vsaj 5x posredoval, da se ni povozil... Gas brez premisleka tako naprej kot nazaj. Se je zaletel v el. drog enkrat.. popravil, še enkrat,.. 3m vzvratno in 20 cm mimo droga. v breg gas navzgor, dokler ga ni premagala gravitacija in se je prikotalil nazaj in še bi lahko našteval..

Če je tvoj sin tak kot prvi, potem vzemi tole:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=64514

Če ni tak, potem daj gor motor z manj kot 1000kv in zmanjšaj throttle.

Rabiš še baterijo in polnilec.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Avto za 5-letnika oz. kdaj začeti?

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Zdravo,

Vandala sem priporočil že večkrat in se pridružujem zgornjemu priporočilu.

Osnovnega daljinca ne poznam, da bi vedel, ali se da omejiti hitrost.

Če vzameš kit ali ARTR boš daljinec kupil malo boljši in bo tudi lahko za več modelov.

Motor tale: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 600kv.html


Modelov 1/18 ali 1/16 pa ne priporočam. Morda kot kako indoor poslastico za eksperte.... Zadeva odločno prenežna v primerjavi z Vandalom.

Kar se tiče sposobnosti pa poguglaj Beny Chi 5 year old...

Vse odvisno od posamezmika in motivacije.

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
DACAR
Freak
Prispevkov: 529
Pridružen: 20 Jan 2014, 09:48
Kraj: LJ
Kontakt:

Re: Avto za 5-letnika oz. kdaj začeti?

Odgovor Napisal/-a DACAR »

Tudi sam se sprašujem podobno. Moj mali modelar (star 4 in pol) sicer obvlada scx10, ampak samo če hoče! Zelo hitro "not pade" in se težko kontrolira, da ne bi pritisnil do konca. :lol: POnavadi se vožnja konča z mojim vpitjem, trganjem komande iz rok in njegovim smehom. :) Vse to kljub omejitvam na komandi.
Razmišljam, da bi mu Wraith še najbolj služil. Če bi mi ga pomagal sestavit (oz. jaz njemu), bi ga mogoče bolj cenil?! :roll: Ali pa bo treba še kako leto počakati. Sicer pa sem opazil, da Axial ukinja starega Wraitha, ki se ga je dobilo tudi v KIT verziji...
GMADE GS01 - Toyota Hilux
MST CFX - Jeep Wrangler
Tamiya FF-03, TA-02SW, M-03, TT-02, CC-01, DT-02, DT-03, TT01E
www.stories-photography.com
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Avto za 5-letnika oz. kdaj začeti?

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

DACAR napisal/-a: ampak samo če hoče!
se težko kontrolira,
trganjem komande iz rok in njegovim smehom.
pomagal sestavit (oz. jaz njemu), bi ga mogoče bolj cenil?!
To je to... Če hoče. Pri svojih otrocih in nečakih, sosedovih mulcih in obiskih smo poskusili marsikaj... Če ni interesa - ni pomoči. Če je interes pa se da marsikaj. Običajno te naše modele smatrajo kot igrače za iskanje meja.

In tu je vse odvisno od posameznika ali ga potegne ali ne... Običajno največ odtehta družba, zabava, lahko pa da interes za tehniko in montažo. Za montažo je skoraj zagotovo pre majhen in bo obupal ob dolgotrajni in za ta nivo pre zahtevni montaži...

Lahko pa probaš. Izjeme potrjujejo pravilo ;-)

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Avto za 5-letnika oz. kdaj začeti?

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

DACAR napisal/-a:Tudi sam se sprašujem podobno. Moj mali modelar (star 4 in pol) sicer obvlada scx10, ampak samo če hoče! Zelo hitro "not pade" in se težko kontrolira, da ne bi pritisnil do konca. :lol: POnavadi se vožnja konča z mojim vpitjem, trganjem komande iz rok in njegovim smehom. :) Vse to kljub omejitvam na komandi.
Razmišljam, da bi mu Wraith še najbolj služil. Če bi mi ga pomagal sestavit (oz. jaz njemu), bi ga mogoče bolj cenil?! :roll: Ali pa bo treba še kako leto počakati. Sicer pa sem opazil, da Axial ukinja starega Wraitha, ki se ga je dobilo tudi v KIT verziji...
Razmišljam... (pa se bom spet ponavljal...) a glede na to, da imaš doma že nekaj modelov in opreme...

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html Vandal KIT = 65€
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=24954 - motor = 18€
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=56410 - regler = 23€

Baterije imaš, servo se sigurno tudi kak kje valja in imaš za 100€ buggya, ki bo ob tem motorju dovolj počasen, da se mu ne more nič zgoditi (tudi ob malo bolj konkretni objestnosti), ob 50% nastavitvi bo itak za učit, na 3S pa bo vseeno dal nekaj od sebe... In če bo preživel - greš na 3600kV mortor in zabava se začne ;-)

Pa uvodno šraufanje lahko izkusi (montaža motorja, servoata in elektronike...)

Morda še ena komanda http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=76720 - 35€ in se zabavata oba hkrati... Če se naveliča, boš set z lahkoto vnovčil za več kot 100€ (RTR...)

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
DACAR
Freak
Prispevkov: 529
Pridružen: 20 Jan 2014, 09:48
Kraj: LJ
Kontakt:

Re: Avto za 5-letnika oz. kdaj začeti?

Odgovor Napisal/-a DACAR »

rc-ryder napisal/-a:
DACAR napisal/-a:Tudi sam se sprašujem podobno. Moj mali modelar (star 4 in pol) sicer obvlada scx10, ampak samo če hoče! Zelo hitro "not pade" in se težko kontrolira, da ne bi pritisnil do konca. :lol: POnavadi se vožnja konča z mojim vpitjem, trganjem komande iz rok in njegovim smehom. :) Vse to kljub omejitvam na komandi.
Razmišljam, da bi mu Wraith še najbolj služil. Če bi mi ga pomagal sestavit (oz. jaz njemu), bi ga mogoče bolj cenil?! :roll: Ali pa bo treba še kako leto počakati. Sicer pa sem opazil, da Axial ukinja starega Wraitha, ki se ga je dobilo tudi v KIT verziji...
Razmišljam... (pa se bom spet ponavljal...) a glede na to, da imaš doma že nekaj modelov in opreme...

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html Vandal KIT = 65€
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=24954 - motor = 18€
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=56410 - regler = 23€

Baterije imaš, servo se sigurno tudi kak kje valja in imaš za 100€ buggya, ki bo ob tem motorju dovolj počasen, da se mu ne more nič zgoditi (tudi ob malo bolj konkretni objestnosti), ob 50% nastavitvi bo itak za učit, na 3S pa bo vseeno dal nekaj od sebe... In če bo preživel - greš na 3600kV mortor in zabava se začne ;-)

Pa uvodno šraufanje lahko izkusi (montaža motorja, servoata in elektronike...)

Morda še ena komanda http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=76720 - 35€ in se zabavata oba hkrati... Če se naveliča, boš set z lahkoto vnovčil za več kot 100€ (RTR...)

LP
Hvala za komentar. Dobro opcijo si mi predlagal. Sem tudi sam "podobno" razmišljal in že nabavil njegov prvi model. Doma čaka v škatli (skrit). Dobi ga za rojstni dan. Do takrat moram nabavit še servo, komando in sprejemnik in bo zadeva komplet. :D
Gradnja, bo predstavljena tudi tu.
GMADE GS01 - Toyota Hilux
MST CFX - Jeep Wrangler
Tamiya FF-03, TA-02SW, M-03, TT-02, CC-01, DT-02, DT-03, TT01E
www.stories-photography.com
N0t0ri0us
Tekmovalec
Prispevkov: 417
Pridružen: 23 Dec 2010, 11:59
Kraj: Škofja Loka

Re: Avto za 5-letnika oz. kdaj začeti?

Odgovor Napisal/-a N0t0ri0us »

Kdaj ima rojstni dan?

Običajno se zgodi, da na koncu ostaneš brez kakega dela :D

Poglej za šibke točke avta in naroči rezervne dele.. ni hujšega kot nov avto kateri ti stoji 14 dni zaradi čakanja na dele :)
Uporabniški avatar
DACAR
Freak
Prispevkov: 529
Pridružen: 20 Jan 2014, 09:48
Kraj: LJ
Kontakt:

Re: Avto za 5-letnika oz. kdaj začeti?

Odgovor Napisal/-a DACAR »

N0t0ri0us napisal/-a:Kdaj ima rojstni dan?

Običajno se zgodi, da na koncu ostaneš brez kakega dela :D

Poglej za šibke točke avta in naroči rezervne dele.. ni hujšega kot nov avto kateri ti stoji 14 dni zaradi čakanja na dele :)
Hvala za namig.
Avgusta ima RD. Malo sem pohitel z nakupom, ker je bila cena ugodna in zadnji primerek, ki sem ga našel po taki ceni. Pa še dovolj časa imam za nakup drobnarij, ki jih bova rabila, da bo avto vozen.
Obljubljen mu je bil, ker si je želel takega "za dim delat" in ker je bil zelo priden :)
GMADE GS01 - Toyota Hilux
MST CFX - Jeep Wrangler
Tamiya FF-03, TA-02SW, M-03, TT-02, CC-01, DT-02, DT-03, TT01E
www.stories-photography.com
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike