nitro motor ne vžge

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja in odgovori začetnikom.

Moderator: mihec87

Odgovori
trolledx
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 06 Maj 2015, 18:02

nitro motor ne vžge

Odgovor Napisal/-a trolledx »

Pozdravljeni!

Doma imam rc avtomobil off road z nitro motorjem po precej letih sem ga probal vžgal a ne daje znakov življenja zanima me kaj bi lahko bilo narobe.
Pogledal sem žarilno svečko katgera deluje, cilinder nima kakšnih ris v notranjosti bencin pride v cilinder.
Pomislil sem na nepravilno nastavljen vpli njač vendar nevem kako naj ga nastavim saj ne poznam tovarniških nastavitev.

Hvaležen vam bi bil če bi mi kako pomagali kaj naj probam, pogledam...
Z modelarstvom se sicer ne ukvarjam zato če kakšnega morda pomembnega podatka nisem napisal ali vas še kaj zanima mi povejte...

LP
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: nitro motor ne vžge

Odgovor Napisal/-a tornado »

Odkod pa si?
Lp Rado
trolledx
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 06 Maj 2015, 18:02

Re: nitro motor ne vžge

Odgovor Napisal/-a trolledx »

okolica nove gorice
trolledx
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 06 Maj 2015, 18:02

Re: nitro motor ne vžge

Odgovor Napisal/-a trolledx »

Mi nihče ne zna pomagati mogoče kakšen predog?
Je mogoče krivo ker imam 16% mešanico?

LP
Uporabniški avatar
Rocher
Freak
Prispevkov: 511
Pridružen: 16 Sep 2013, 20:25
Kraj: Celje

Re: nitro motor ne vžge

Odgovor Napisal/-a Rocher »

Za začetek povej kakšne vrste motor in posledično vplinjač imaš na modelu. Gre za vplinjač kjer nastavljaš samo iglo za visoke obrate (tista igla kamor natakneš cevko iz rezervoarja), ali ima poleg igle za prosti tek (na strani vplinjača) tudi iglo za nizke obrate (znotraj držala kamor natakneš servo za gas/zavoro)?

Si preveril ali pride gorivo v notranjost vplinjača? To narediš tako da iztakneš filter, loputico na polno odpreš (pazi da ti kaka umazanija ne pride zraven) in pihneš v cevko ki je na izpuhu. Če gorivo pride v notranjost imaš za silo dovolj odprto iglo za visoke obrate, tisto boš prilagodil kasneje ko bo motor tekel. Poskusi odvijačiti iglo za nizke obrate dokler ne bo poravnana z ohišjem (odvijači jo čisto do roba nosilčka v katerem je). Nato poskusi ali bo vžgal.

Glede na to da uporabljaš 16% gorivo ima edino vlogo tip svečke katero uporabljaš. Ponavadi piše kaj na njej v stilu R5, R3 ... Poskusi podati še kakšno slikico motorja, vplinjača, trenutno nastavljenih igel ...

lp
*LOSi 8ight 2.0 EU - Novarossi*
*LOSi Tenacity DB PRO*
*HPi SavageX 4.6*
*AXiAL SCX10ii Trail Honcho*
*LOSi Mini T 2.0*
*Custom brushless whoop 65mm*
*TBS Source One*
*FlyFish Volador Vx3*
trolledx
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 06 Maj 2015, 18:02

Re: nitro motor ne vžge

Odgovor Napisal/-a trolledx »

Glede vrste motorja nevem točno kaj misliš. Vplinjač je tisti z dvema iglama.
Gorivo v vplinjač pride.

Na svečki je zgolj številka 6, kakšna bi morala biti da bi bilo optimalno.

Mogoče bojo kaj več povedal slike:

Slika
Slika
Slika

Hvala ter LP
Uporabniški avatar
Rocher
Freak
Prispevkov: 511
Pridružen: 16 Sep 2013, 20:25
Kraj: Celje

Re: nitro motor ne vžge

Odgovor Napisal/-a Rocher »

Aha. Vidim da imaš iglo za nizke obrate, tisto na ta tretji sliki preveč odvijačeno ven, in ti zaliva motor. Privijači jo notri približno do polovice, potem pa če motor ne bo vžgal odvijaj za polovico obrata. Za vsak poskus probaj štartat motor, če bo vžgal. Poglej tudi če imaš dovolj dobro nastavljen prosti tek. Tega nastavljaš z iglo na prvi sliki. Ko pogledaš skozi odprtino kamor natakneš filter mora biti razmak pri loputi ob zaprtem gasu (na daljincu ne pritiskaš na petelin, ga pustiš v neutralni legi) nekje 1,5-2mm od oka. Mislim pa tudi da imaš preveč hladno svečo. Za vsebnost nitrometana kot ga imaš, sicer proizvajalci nitro motorjev predpisujejo R5 ali R6 svečo, ampak to je odvisno tudi od tipa goriva ki ga uporabljaš (proizvajalec ala Tornado, LRP, TopRC ...).

Motor bi sicer s to svečo tudi moral teči, a če ti ne bo uspelo bi jaz osebno poskusil še z R5 svečo. Stane nekje 4€ od oka in niti nimaš takšnega stroška.

Poskusi pa poročaj :).

lp
*LOSi 8ight 2.0 EU - Novarossi*
*LOSi Tenacity DB PRO*
*HPi SavageX 4.6*
*AXiAL SCX10ii Trail Honcho*
*LOSi Mini T 2.0*
*Custom brushless whoop 65mm*
*TBS Source One*
*FlyFish Volador Vx3*
trolledx
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 06 Maj 2015, 18:02

Re: nitro motor ne vžge

Odgovor Napisal/-a trolledx »

Hvala za odgovor.
Bom poskusil jutri pa poročam.

Mi morda zna kdo povedati še kaj je tisti vijak pod odprtino za zrak malo levo če pogledaš na drugo sliko.

Lp
Uporabniški avatar
Rocher
Freak
Prispevkov: 511
Pridružen: 16 Sep 2013, 20:25
Kraj: Celje

Re: nitro motor ne vžge

Odgovor Napisal/-a Rocher »

Tisto je omejevalec hoda za loputo. Če ga odvijačiš boš lahko loputo potegnil čisto ven iz ležišča.

lp
*LOSi 8ight 2.0 EU - Novarossi*
*LOSi Tenacity DB PRO*
*HPi SavageX 4.6*
*AXiAL SCX10ii Trail Honcho*
*LOSi Mini T 2.0*
*Custom brushless whoop 65mm*
*TBS Source One*
*FlyFish Volador Vx3*
trolledx
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 06 Maj 2015, 18:02

Re: nitro motor ne vžge

Odgovor Napisal/-a trolledx »

Sem probal danes..
Malenkost bolje je saj se sliši po zvoku da nekaj brca vendar še zmeraj ne užge.
Sam motorček se je tudi malenkost ogrel,

Lp
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: nitro motor ne vžge

Odgovor Napisal/-a tornado »

Takšno testiranje in navodila na daljavo neminovno vodijo v uničenje motorja. Glede na tvoje (ne)poznavanje motorjev bo to kar hitro. #-o
Potrudi se in najdi nekoga v tvoji okolici, da ti pregleda in nastavi motor, predvsem pa da ti razjasni osnovne pojme modelarstva in nastavitve motorja.
Motor je po tolikem času nedelovamnja potreben temeljitega čiščenja, pregleda, (in skoraj 100%) menjave ležajev. Neočiščeno, postano gorivo v motorju opravi svoje.
To moje pisanje ne vzami kot zlonamerno, prav nasprotno v tvoje dobro, da boš usposobil model in užival v njem. [-(
Če bi bil iz mojih krajev bi ti rade volje pomagal, a žal,.......
Lp Rado
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike