Velikosti IMBUS ključev

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja in odgovori začetnikom.

Moderator: mihec87

Odgovori
digibum
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 Feb 2013, 20:19

Velikosti IMBUS ključev

Odgovor Napisal/-a digibum »

Zdravo,

zraven RTR avta sem dobil paketek štirih imbus ključev.
Določeni vijaki imajo imajo neke vmesne dimenzije utorov za imbus ključe, tako da ne paše noben od priloženih ključev. Niti noben od teh, ki jih že imam doma.
V čem je fora? Sedaj poskušam odstranit pinion zobnik iz motorja pa mi spet "zdrkuje".

So to razlike v metričnih ključih in colskih ključih?
Nebi morali biti vsi vijaki ali metrični ali colski?
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Velikosti IMBUS ključev

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Verjetno si našel problem..Sam na takšen problem še nisem naletel(vsaj ne pri hpi,tamiya,carson..Izmeri z kljunastim merilom utor ter primerjaj z colskimi velikostmi čeprav če je večina vijakov metričnih ravno tako navoji, lahko da so vijaki enostavno klump..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
digibum
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 Feb 2013, 20:19

Re: Velikosti IMBUS ključev

Odgovor Napisal/-a digibum »

Ključki so 2,05mm,
vijak je pa 2,3mm.

S tem, da je vijak ravno tako obrnjen, da je težko dostopen s kljunastim merilom.
Bom imbus ključku odrezal 5mm, pa bom videl kako bo...
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Velikosti IMBUS ključev

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Glede na navodila ima model colski standard vsaj ključi so priloženi.
Tools Included
• Wheel
Wrench
• Four(4) Hex“L” Wrench Set: .050-inch, 1/16-inch, 5/64-inch, and 3/32-inch
• Shock Bottom wrench
• Turnbuckle/Shock Top wrench

http://losi.com/ProdInfo/Files/LOSB0123-Manual.pdf
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
kurnt29
Profesor
Prispevkov: 1993
Pridružen: 21 Nov 2010, 22:34
Kraj: THN

Re: Velikosti IMBUS ključev

Odgovor Napisal/-a kurnt29 »

Zdrava logika nam (uporabnikom modelov) pravi, da naj bi bili na modelu vse glave vijakov v enakem "merilu".
Torej vsi imbus metricni ali imbus colski ali krizni (phillips) ali kako drugace. Nikakor en taksen, drug drugacen.
Vendar je kar nekaj proizvajalcev, ki se tega ne zaveda. Tako sem na zacetku tudi sam unicil nekaj vijakov in imbus izvijacev.
Sprva izvijac normalno sede v utor, ko pa nanj obesis nekaj sile, enostavno pobere robove ali na vijaku ali na izvijacu (na aluminiju se to sploh rado dogaja). Za to pa seveda obstaja vec resitev..

1. Nabavis metricne in colske imbus vijake v tistih merah, ki jih pogosto potrebujes.
2. Zamenjas vijake z taksnimi, ki ti odgovarjajo.
The losi --> You will need both metric and standard and a lot of different sizes to both.
Torej odgovor na tvoje vprasanje: Da, Losi uporablja tako metricne kot colske imbuse.
_________________________________
Mess with the best.. die like the rest!
_________________________________
Traxxas Slash VXL
Traxxas Slash VXL 1:16
Traxxas Slash VXL 4Ă—4
Go Traxxas or get left behind.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Velikosti IMBUS ključev

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

V zgoraj pripetih navodilih(str40) je kosovnica kjer je tudi razvidno kakšni vijaki so na modelu(veseli miks).Vijak ki gre v plastiko se še da zamenjat za metričnega, navoji ki so vrezani v kovinske dele pa nimamo ravno izbire(če hočemo da je kot se zagre)..Je pa tudi da velikokrat priloženi/vgrajeni vijaki niso ravno kaj posebnega. Če kupuješ vijake vzami vsaj 10.9 ali več trdoto
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
digibum
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 Feb 2013, 20:19

Re: Velikosti IMBUS ključev

Odgovor Napisal/-a digibum »

V vsakem primeru moram dobiti 3/32" (2,38mm) ključek, da spravim zobnik z motorja.

Morda kdo ve, kje bi to v Sloveniji imeli?
V Merkurju nimajo, jutri vprašam še v raznih kovinarjih... Upam, da bom kaj dobil.

#############################
Sem šel v Thempix, sprobal metrične in colske. Noben ni pasal :D
Ko pridem domov bom z izvijačem probal #-o
GKLURMAN
Tekmovalec
Prispevkov: 253
Pridružen: 20 Mar 2013, 19:51
Kraj: Polhov Gradec

Re: Velikosti IMBUS ključev

Odgovor Napisal/-a GKLURMAN »

Te imbus majhni vijaki so ziva beda tudi sam imam ze miljon imbus kljucev jih odrezem odvijem dvakrat in privijem tretjic je konec veselja. Veliko bolje je navadni vijak ali x.
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Velikosti IMBUS ključev

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

V kolikor je orodje ustrezne kakovosti; dimenzijsko ustrezno brušeno (nekateri proizvajalci izdelajo ključke z manjšimi odstopanji), primerno kaljeno (dovolj, da se ohranja trdnost, pri tem pa se mora ohraniti žilavost materiala), da so vijaki ustrezne kakovosti (velja podobno, kot za orodje in se jih loteva z zadostnim občutkom (majhen vijaček pač ne more zdržati toliko navora, kot njegovi večji bratje) in natančnostjo (ključ mora vedno v celoti sesti v vijak), je uporaba imbus vijakov še kako prikladna. V kolikor izostane kateri od zgoraj navedenih elementov pa kaj hitro pride do uničenja in potencialno precej neprijetne situacije.

LP
Alex
digibum
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 Feb 2013, 20:19

Re: Velikosti IMBUS ključev

Odgovor Napisal/-a digibum »

Sem dobil tudi colski ključek, ravno tako zdrkuje.

Zdele samo še pogledam v garažo če imam levi sveder, sicer z rezilko odbrusim zobnik, ker to je pa preveč...
GKLURMAN
Tekmovalec
Prispevkov: 253
Pridružen: 20 Mar 2013, 19:51
Kraj: Polhov Gradec

Re: Velikosti IMBUS ključev

Odgovor Napisal/-a GKLURMAN »

digibum napisal/-a:Sem dobil tudi colski ključek, ravno tako zdrkuje.

Zdele samo še pogledam v garažo če imam levi sveder, sicer z rezilko odbrusim zobnik, ker to je pa preveč...
Ocitvo je v vijaku glava zdrkana!!!!
digibum
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 Feb 2013, 20:19

Re: Velikosti IMBUS ključev

Odgovor Napisal/-a digibum »

Takrat sem vijak kar izvrtal ven z levim svedrom... Mi je pa povzročil tak glavobol hjooo...
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike