Splošna debata: Osnovnošolska sekcija

Forum Modelarski krožki je namenjen predstavitvam projektov osnovnošolskih modelarskih krožkov, njihovemu sodelovanju, vzpodbujanju druženja in tekmovanj med njimi. Zaradi preglednosti, naj vsak modelarski krožek odpre eno nit v okviru Modelarskega krožka.

Moderatorji: miharix, Aleks

Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Splošna debata: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Škoda bi bilo vsako reč zatreti v kali, forum tako zadnje čase nazaduje po vsebini, tako da hvalabogu, da kdo hoče pisati kaj modelarskega tu gor :). Niso več tisti časi ko je bilo kup tem o gradnji in si vsak dan čekiral po 5 različnih avtorjev, kaj novega so naredili :). No, pa saj bo kriza enkrat mimo in se bodo spet našle finance in čas za hobi, pa bo tu spet bolj pestro :).

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a miharix »

Bo kmalu vsebina, nič bat. ;)

Preden greva z Aleks-om "spemat" vse učiteje in ravnatelje v SLO,
hočeva le počakat, da mine standardna hektika zaradi redovalne konference, ki je konec tega meseca.

Če že pišem...

Iščem predloge za model, ki bi bil primeren za popolne začetnike a izgleda "hudo".
Da bi ga uporabil kot "skupinsko gradnjo" v OŠ rubriki.

Ma kdo načrt za kak tak "hud, kul, noro dober..." model?
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Model avta, vlaka, bagra, čolna, letala? :D
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a miharix »

JKSniper napisal/-a:Model avta, vlaka, bagra, čolna, letala? :D
Ni važno. Glavo da je kul & simple. :D
Za besedico kul se prestavi v svoja OŠ leta.
Simpl pa mora bit, da popolnemu začetniku, ki nima ravno potrplenja(takih je zdaj veliko) ne zbije volje.
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
dart2
Tekmovalec
Prispevkov: 339
Pridružen: 17 Jan 2007, 16:14
Kraj: ptuj

Re: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a dart2 »

Mislim da dve leti star model iz TIM-a tam jesenske številke. Prostoleteči model letala ki je super izi z par rebri ter malo folje. Pa maš mogoče komplet zadevo kot predstavitveni model. Če pa je to pretežko pa mogoče tisti model jadralca iz deprona ki ga je Mitja zrisal. Ali pa kakšen prostoleteči model g. Zaica.
Ali pa kak od teh modelov iz balze GOOGLE. Vsaj moj začetek je bil podoben ko sem prvič šel na letalske delavnice Aviotech Ptuj.
Lp, Nejc
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Če se postavim v OŠ vode, bi me najbolj fasciniralo to, da bi izdelal nek prostoleteči model, ki ima možnost vgradnje servotov, sprejemnika in akkujev, lahko pa je tudi brez tega. Isti model torej kot RV ali kot prostoleteči, pa da se potem otroc sami odločjo kaj bodo delal in imajo možnost naredit kot prostoleteče, dajo svinec dol, in gor servote, pa je RV jadralec. Če se kupi kitajska folija in kakšni standardni deli kot so šarnirji, itd, lahko pride zadeva reees poceni.

Če se rabijo rebre oz. šablone za izdelavo krilnih reber, lahko ponudim CNC razrez tega, brezplačno. Želel bi le material.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Ko sem jaz pred letom vodil modelarski krožek se je, izmed vseh projektov izkazal za najbolj uspešnega projekt izgradnje 2R Cessne.

http://www.modelarstvo.si/modeli/cessna ... opora.html

Izdelali smo šablone in rezali dele iz stiroporja kot za šalo. Učence sem razdelil v pare, da so pomagali drug drugemu in jih tako še bolj motiviral. Največje veselje pa je bilo prekrivanje modela z barvnimi selotejpi. Tu se je videla njihova domišljija.

Naredili smo enih 8 prostoletečih, 3 pa RV vodene. Po izkušnjah je tale model najhitreje sestavljen in daje največ užitkov. Prostoleteče smo spuščali po zimi kar v telovadnici in pa seveda poizkusili tudi štart na vrvico, ki je najcenejši in odličen za sproščanje otroške energije. Model je tudi ekstremno odporen udarce. :D

viewtopic.php?f=103&t=44315&start=25

Slika
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a sasos »

JKSniper napisal/-a:Če se postavim v OŠ vode, bi me najbolj fasciniralo to, da bi izdelal nek prostoleteči model, ki ima možnost vgradnje servotov, sprejemnika in akkujev, lahko pa je tudi brez tega. Isti model torej kot RV ali kot prostoleteči, pa da se potem otroc sami odločjo kaj bodo delal in imajo možnost naredit kot prostoleteče, dajo svinec dol, in gor servote, pa je RV jadralec.
Poleg zgoraj omenjene Cessne smo pri nas po tej logiki izdelali/predelali tudi model A1ke. Rezultati so odlični, za učenje je model precej boljši, kot cessna, saj je počasnejši in po potrebi bolje jadra (zadostuje minimalni veter na pobočju). Je pa z njim opazno več dela, tudi strošek materiala je za nekaj evrov višji. Model je precej odporen na udarce, saj je navsezadnje prostoleteč :). Masa prostoletečega in RV je praktično enaka. Če ga primerjam s popularnim Easystarjem, je model počasnejši, a v močnem vetru (turbulence) bistveno bolj vodljiv.

Model zgleda tako:
http://www.betal.org/zak11_12/20.php
Uporabniški avatar
Buschi
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 06 Nov 2005, 15:14
Kraj: Šempeter v Savinjski dolini

Re: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Sedaj ne vem, ali debata mentorjev poteka tle ali doli med klubskim oddelkom.

Zanima me, kako recimo rešujete ''disciplinske'' težave in kako je recimo z financiranjem modelov.

Hvala.
Mentor modelarskega krožka.
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a miharix »

Mentorji dajmo debatirat naprej doli med klubskimi oddelki.

Hvala.
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Splošna debata: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a miharix »

Phoinix napisal/-a:Relavantni del sem prestavil v vaše roke.
Hvala!


Modele si pri nas učenci sami financirajo. Šola le nudi na razpolago orodja & prostor.

Gledede kako majhno skupinico imam (le 3-je :( ) disciplinskih težav ni.
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Splošna debata: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a sasos »

Material financirajo učenci, prostor in večino orodja šola, posebno orodje društvo.
Poleg tega imajo učenci za lažji začetek na voljo društveni oddajnik/sprejemnik/baterije, pa tudi dva modela, s katerima se učimo letenja.

Letos krožek redno obiskuje 12 učencev in disciplinskih težav ni. Na začetku se dogovorimo za pravila (vsako leto ja treba še kakšno dodati :whistle: ) in potem ni odstopanja (oz. razred kot razred, vsekakor ne pričakujem, da 3 ure sedijo na stolu in delajo...).
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Splošna debata: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a miharix »

Kratki info:

Zaradi čakanja, da mine hektika ob zaključku redovalne konference.
Je proženje masovnega razpošiljanja vabil, vsem učiteljem tehnike & mentorjem krožkov & ravnateljem, izvedlo šele včeraj.

Pošiljanje so/bodo, kot predhodno že dogovorjeno, izvedle osebe, ki imajo ustrezne sezname. Zaradi tega je pričakovat manjši časovni zamik preden prispe info v prave roke.

Z mojih šol(2) še zaenkrat nisem dobil informacije, da bi kaj prispelo.

Le kdo bo prvi dobil e-pošto in se registiral na forum?
Ter še bolj napeto ugibanje: Koliko šol se bo do konca leta, sploh odzvalo?
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Splošna debata: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a sasos »

In za kakšno pošto gre, če ni skrivnost?
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Splošna debata: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a miharix »

:lol: Vserbina sigurno ni skrivnost če je razposlan taki masi.

Nagovor je bil poslan kot html mail z pdf priponko istega besedila, le da pdf ni vseboval 2. strani tega,
ki ga prilagam. Prav tako sem v tem, ki prilagam odstranil polni imeni.

Ps: Prvotno sem pomotoma pripel delovno verzijo besedila, ne dejansko poslano. :oops:
Priponke
forum_nagovor_masked.pdf
(234.6 KiB) Prenešeno 228 krat
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Splošna debata: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Tukaj bi še mogoče opozoril na objavljanje slik otrok na internetu. Poskrbite, da imate dovoljenje od staršev, da ne bo pozneje kakšnih zapletov glede varovanja osebnih podatkov.
Sicer starši tako podpišejo izjavo za objavo slik v okviru šole ampak dajte še posebej za objave na forumih/FB.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Andreja
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 02 Okt 2013, 22:40

Re: Splošna debata: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a Andreja »

Pozdravljeni.

Na osnovni šoli iščemo mentorja za modelarski krožek, saj si učenci zelo želijo izdelati letalo, ki so ga našli v reviji TIM. Iščemo torej navdušenca, ki bi skupaj z njimi to letalo izdelal in morda bi se tako tudi v bodoče na šoli obdržal modelarski krožek.

Za kakršnokoli informacijo glede zgoraj zapisanega sem vam zahvaljujem.

Lep pozdrav!

Andreja Bečan
(učiteljica geografije in pedagogike)
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Splošna debata: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Katera šola, kater kraj?
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Splošna debata: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Na naši vaški osnovni šoli, so me prosili, če bi lahko za nadarjene učence pripravil za dvakrat (ker bi jih bilo za dve skupini) po dve šolski uri predavanja v katerem bi predstavil svoj hobi, letalsko modelarstvo.

Nisem se še zatrdno odločil, ali bom šel v to ali ne, ker moram najprej razdelati sam pri sebi, kako naj bi to potekalo.
Pred leti, sem nekaj podobnega že imel na šoli, vendar je bilo to na nekem tehničnem dnevu, kjer sem malce poletel z Gupijem, na šotorskem krilu pa imel razstavljene modele in RV naprave. Ko sem z modelom pristal,sem razložil nekaj osnov iz letalskega modelarstva, nato pa odgovarjal na vprašanja učencev. Vprašanja učencev so se predvsem vrtela okoli tega, kako daleč lahko peljem model, ter kakše so cene. Na žalost nikogar ni zanimalo, kako je kaj narejeno ali kaj v zvezi s samo izdelavo, ampak bolj ta komercialna stran tega.. kje dobim in koliko me bo stalo. Sem bil kar razočaran nad tem, ko sem videl, kako otroci gledajo na to.... kriva je ta potrošniška družba in želja s čim manj truda dobiti čim več.

Če bom šel še enkrat v to, bom najprej v učilnici pokazal power point oprezentacijo o tem, kaj je letalsko modelarstvo, predstavil samogradnjo modela, ter za tiste "neučakane", kje se danes lahko kaj kupi in koliko to stane. (Na srečo je sedaj na voljo ogromno začetniških kompletov). To bi naj trajalo eno šolsko uro.
Naslednjo šolsko uro, pa bi učencem na mizo stresel nekaj "puzzlov" iz deprona, topolovega špera in balze, da bi si lahko vsak izbral en preprost model (krilo, trup, rep) da bi si ga zlepil in odnesel domov za spomin. Ob sestavljanju teh modelov, pa bi jim na zaslonu predvajal še kakšne filme (kratke a atraktivne) o letenju z modeli.

Upam, da si bom našel čas, da pripravim to čez zimo in spomladi to tudi izpeljem.

Gradivo, ki si ga bom pripravil, bom najbrž objavil potem tudi tukaj, da bo na voljo vsem, ki bi ga želeli uporabiti na sličen način...

LP Mitja
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Splošna debata: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Moje mnenje je, da je dobro predstaviti modelarstvo mlajšim. Klub potrošništvu - druge plati pač ne poznajo. Tisti nekateri, ki bi imeli voljo in interes tako do tega pridejo, sicer pa odplavajo v druge vode in jih v modelarstvo ni več.
Ni nujno da so to le nadarjeni. Taki imajo ponavadi polno aktivnosti. Običajno ostanejo tisti z ročnimi spretnostmi.
Če boš rabil pomoč v ladijskem modelarstvu mi sporoči.
LP Niko
Andreja
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 02 Okt 2013, 22:40

Re: Splošna debata: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a Andreja »

Osnovna šola Vodice (pri Komendi).

Pozdrav,

Andreja
Andreja
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 02 Okt 2013, 22:40

Re: Splošna debata: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a Andreja »

Občutek imam, da bi te fante kar zanimala sama gradnja. Mislim tudi, da so precej potrpežljivi, vsi so navdušeni sestavljalci modelov doma in Tehnic kock.
Mislim pa, da so si izbrali letalo, ki je brez motorčka, torej ne leti.
Na šoli zaenkrat nimamo krožka, kjer bi se lahko urili v ročnih spretnostih.

Lep pozdrav,

Andreja
loop
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 14 Avg 2008, 21:10

Re: Splošna debata: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a loop »

Andreja napisal/-a:Občutek imam, da bi te fante kar zanimala sama gradnja. Mislim tudi, da so precej potrpežljivi, vsi so navdušeni sestavljalci modelov doma in Tehnic kock.
Mislim pa, da so si izbrali letalo, ki je brez motorčka, torej ne leti.
Na šoli zaenkrat nimamo krožka, kjer bi se lahko urili v ročnih spretnostih.

Lep pozdrav,

Andreja
Pozdravljeni,

sem kandidat za mentorja za vaš modelarski krožek, sem vam poslal ZS s telefonsko številko.

Lep pozdrav, Aleš.
Uporabniški avatar
Buschi
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 06 Nov 2005, 15:14
Kraj: Šempeter v Savinjski dolini

Re: Splošna debata: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Je mogoče na tem foromu kakšnem mentor, ki tekmuje z kategorijo C1, po novem D1: avtomobili-prosta vožnja v cilj?

Hvala.
Mentor modelarskega krožka.
Uporabniški avatar
Pisk
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 06 Feb 2005, 19:59
Kontakt:

Re: Splošna debata: Osnovnošolska sekcija

Odgovor Napisal/-a Pisk »

Ultralajt napisal/-a:Na naši vaški osnovni šoli, so me prosili, če bi lahko za nadarjene učence pripravil za dvakrat (ker bi jih bilo za dve skupini) po dve šolski uri predavanja v katerem bi predstavil svoj hobi, letalsko modelarstvo.
...

Upam, da si bom našel čas, da pripravim to čez zimo in spomladi to tudi izpeljem.

Gradivo, ki si ga bom pripravil, bom najbrž objavil potem tudi tukaj, da bo na voljo vsem, ki bi ga želeli uporabiti na sličen način...

LP Mitja
Mitja, ti je uspelo kaj pripraviti in ali nameravaš objaviti?
Zelo verjetno bom letos pričel z izvajanjem modelarskega krožka na šoli (prvič), pa bi mi (še) kakšna ideja ali pripomoček kar prav prišel.

Lp,Jernej
Nepomembna osebna modelarska stran: http://leti-leti.splet.arnes.si/
Odgovori

Vrni se na Modelarski krožki