Tanki kabli na manjših akumulatorjih

Prodaja MRU d.o.o., Zaloška cesta 147, Ljubljana, pon-pet 8-16 / info(at)lipo.si / GSM 040 513 482

Moderator: mihah

Odgovori
Godzila
Začetnik
Prispevkov: 47
Pridružen: 21 Jul 2012, 21:19
Kraj: Ljubljana

Tanki kabli na manjših akumulatorjih

Odgovor Napisal/-a Godzila »

Imam vprašanje glede tega akumulatorja LINK
Kabli so zelo tanki, nekateri no name kitajski akumulatorji imajo tak presek za balansiranje. Zanima me, ali so ti kabli sploh sposobni prenesti tok, ki ga je sposoben dati od sebe akumulator?
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Re: Tanki kabli na manjših akumulatorjih

Odgovor Napisal/-a štajerc »

Na kratko...učili so me, da presek 1 mm2 dolgotrajno drži 2-3A brez da bi se grel... Seveda pa še imamo tu vrsto kovine, ki je uporabljena itd. Lahko bi razglabljali na veliko o tem..
Če sem prav razumel si spraševal o preseku kablov na servisnem priključku..ta ni namenjem nekim tokovom. Namenjen je v osnovi za balansiranje med celicami, zato pa ne potrebuje ogromnih presekov.
L.P.
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2130
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: Tanki kabli na manjših akumulatorjih

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Podatki o kablih so v tabeli poleg slike.

LP,J.
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Tanki kabli na manjših akumulatorjih

Odgovor Napisal/-a mihah »

Živjo,

o tem sem pisal na FB: http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 490&type=3

Sedajšnja serija ima dokaj tanke silikonske kable preseka 0.5 mm2 (20 AWG) in nameščen JST priključek, ki dovoljuje tokove maksimalno do 4A. V Gens Ace Slovenija smo že poslali predlog proizvajalcu, da v prihodnjih serijah zamenja kable za vsaj 1.5 mm2 in namesti ustrezne priključke. Žal je pri tem ostalo.

Pri konkretnem primeru sem odrezal kable na minimum in namestil 2mm pozlačene banance. S tem je padev napetosti v primerjavi z debelejšimi kabli zanemarljiv oz pri taki dolžini celo manjši. Pri sebi imam vedno narejeno tako, da pride moški del na + pol akumulatorja. Da ne pride do kratkega stika vedno, ko niso akumulatorji v uporabi zaščitim moški priključek s končkom silikonske cevke.

Polnjenje z iMars polnilnikom v avtu na zadnjo vtičnico s tokom do 4A, sicer napetost pade pod 10V :-) Maksimalni dovoljeni polnilni tok za 1300mAh 25C je 5C, to je 6.5A! Polnilni kabel imam prirejen po svoje, saj lahko vzporedno polnim do 2 akumulatorja. Polnilni kabel in balansirna ploščica so že standardni del polnilnika.

Model, v katerega so nameščeni akumulatorji, Rare Bear "hitra pena pylon unlimited" :-) Več o modelu: viewtopic.php?f=35&t=64838

VIdeo: http://youtu.be/gKllsOObyeo

Vsak si lahko sam izračuna padec napetosti na kablih: http://scriptasylum.com/rc_speed/wire_resistance.html

Primer 3S 30A:

Izgube pri tovarniških 100mm 16WG(1.31mm2) ~ 2.4W
Izgube pri 35 mm 20AWG(0.5mm2) ~ 2.1W
Priponke
1300_1.jpg
1300_1.jpg (100.96 KiB) Pogledano 3361 krat
1300_2.jpg
1300_2.jpg (93.41 KiB) Pogledano 3361 krat
1300_3.jpg
1300_3.jpg (193.41 KiB) Pogledano 3361 krat
www.lipo.si
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 899
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Tanki kabli na manjših akumulatorjih

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Tukaj je tabela površine preseka žice glede na napetost, tok in dolžino žice. Sicer je tabela v ameriških - AWG merah, vendar je na začetku pretvornik iz AWG v mm2.
Primer za tale aku: 3S 1300mAh/30C
max tok 32.5A pri nominalni napetosti 11.1V. Glede na tabelo iz omenjene strani za 10" dolgo žico (cca 25cm) je potrebna žica z oznako AWG 12 (12V, 40A, 10"). AWG12 pa ima 3mm2.
Lp,
Andreo
Godzila
Začetnik
Prispevkov: 47
Pridružen: 21 Jul 2012, 21:19
Kraj: Ljubljana

Re: Tanki kabli na manjših akumulatorjih

Odgovor Napisal/-a Godzila »

Se pravi je to daleč premalo ](*,) Ne znam izračunati presekov/tokov ipd, ampak mi je bilo že "od oka" jasno da tukaj nekaj ni v redu. MihaH, hvala za pošten odgovor brez izmotavanja ali zagovarjanja proizvajalca. Prodajalec v trgovini mi je rekel da so dovolj debeli, drugače bi dal že proizvajalec debelejše. Je pa plus, da se akumulator ne more uničiti z pretirano porabo toka :D

Hvala za tabele. Iz akumulatorja ne bom vlekel max toka, sigurno ne max deklariranih 65A. Zamenjal jih bom z 2 ali 2,5mm2. Nikoli še nisem razdiral LiPo akumulatorja. Ali lahko pričakujem kako težavo? Mislim da sem enkrat nekje prebral da je treba lotati na Al, kar zna biti problem. To, da moram paziti da ne pregrejem vsega skupaj mi je jasno in ne bo problem, če bi šlo normalno kot pri bakru. Mogoče kak nasvet ali opozorilo? Tveganja so mi jasna.
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Tanki kabli na manjših akumulatorjih

Odgovor Napisal/-a mihah »

Če imaš možnost se oglasi osebno do 16h med tednom. Če nisi vešč spajkanja odsvetujem poseg. Sicer pa ni nič posebnega postopek, samo zaščitnega materiala je veliko (folija, tkanina, pena, vroče lepilo in kapton).
www.lipo.si
Godzila
Začetnik
Prispevkov: 47
Pridružen: 21 Jul 2012, 21:19
Kraj: Ljubljana

Re: Tanki kabli na manjših akumulatorjih

Odgovor Napisal/-a Godzila »

Ni bilo nekih težav, edino spajkalnik mora biti dovolj močan. Bal sem se samo, da bi rabil kake posebne paste ali cin. V tem primeru bi se res oglasil tam. Enkrat se moram tako ali tako, ker rabim akumulatorje za mikro helikopter. Kable sem zamenjal, uporabil sem kar 14AWG od nekega regulatorja. Edino te sem imel silikonske.

Še slabša slika, vmes nisem slikal. Zraven so položeni originalni kabli za primerjavo. Ni najlepše, bo pa delalo :P
gensace1300.jpg
gensace1300.jpg (36.76 KiB) Pogledano 3195 krat
Uporabniški avatar
nejc_l_m
Razpravljalec
Prispevkov: 115
Pridružen: 28 Dec 2011, 08:52
Kraj: Makole

Re: Tanki kabli na manjših akumulatorjih

Odgovor Napisal/-a nejc_l_m »

Imam 2 bareriji 3S 1000mA pa bi lahko bli res debelejši kabli.
Orginal je BEC prikluček nalotan ki sploh ni primeren za tokove 20A
Ko sem moj XT60 priključek naloto zgleda celo malo smešno.
Bomo vidli kolko bodo zdržale.
Odgovori

Vrni se na Gens ACE - LiPo akumulatorji