Vremščica DS

Gradnja in letenje DS modelov

Moderator: brejker

Uporabniški avatar
RomanM
Tekmovalec
Prispevkov: 394
Pridružen: 02 Maj 2001, 01:00
Kraj: Il._Bistrica

Odgovor Napisal/-a RomanM »

Krst hriba?
ne modela sem mislu s tapravimi pogoji +15m/s, sem se pa res malo nerodno izrazil :oops:


LP RomanM
KEEP AWAY FROM LAND
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a sasos »

V soboto in nedeljo sva z Boškotom testirala teren nad Strmco, obrnjen proti Burji. Dalo se je sicer leteti, ampak v DS smislu je bil rezultat enak 0.

V ponedeljek je burja nekoliko pojenjala in sem se odločil za preizkušeno Vremščico. Sicer je nekaj modelarjev reklo, da bi se kdaj pridružili, ampak nisem vedel kako bom s časom in obveščanje 5 minut pred odhodom ni bilo smiselno. Tako sem bil spet sam.
Veter je na začetku pihal 17m/s (merjeno nekaj 10 metrov nad pobočjem, po principu razlike med TAS (True Air Speed - prava hitrost letala v zraku) in GSP (Ground SPeed - hitrost nad tlemi). Princip merjenja je opisan v tej temi

Model je bil isti (Piko) kot pred ~pol leta, le z novim centroplanom, ki ga tokrat k sreči nisem razpolovil. Najvišja izmerjena hitrost je bila 279km/h, sicer pa je bilo kar nekaj krogov nad 260km/h. Zadeva je res nora :D.

Ponovno se je izkazalo, da GPS ni najboljši način za merjenje hitrosti, saj se hitro "izgubi". Na grafu je na Y osi hitrost (vsaka debela črta pomeni 50km/h), na X je čas. Z rdečo je TAS, z modro je GSP. Kjer je GSP enaka 0, GPS podatki niso veljavni (tudi nekaj meritev pred in za tem je vprašljivih). K sreči merjenje preko pitojeve cevi deluje odlično, lepo se vidi pospeševanje z vsakim krogom:
max_17m_s.jpg
max_17m_s.jpg (42.33 KiB) Pogledano 9070 krat

Eden od problemov Vremščice je, da se DSa in pristaja 250m stran od tam, kjer je možno model startati (se pravi pol km sprehoda med vsakim pristankom/startom). Tako sem 2x poizkusil start z elastiko - žal neuspešno in prišel do zaključka, da se je bolje sprehajati. Za ustrezno koncentracijo pri letenju bi si bolj želel največ 20 minutne lete.

Tako je do drugega starta minila ura in pol, veter pa se je zmanjšal na 12m/s. V zraku je bilo bistveno bolj mirno, tako sem pol ure vozil bolj penzionistično 120-180km/h:
Penzionisticno_12m_s.jpg
Penzionisticno_12m_s.jpg (50.32 KiB) Pogledano 9070 krat
Kljub temu, da je bila tudi po eni uri hitrost vetra enaka, je vseeno v kar nekaj krogih uspelo preseči 230km/h:
Hitreje_12m_s.jpg
Hitreje_12m_s.jpg (64.62 KiB) Pogledano 9070 krat
(na tem zadnjem grafu je še najbolj očitno, kako so GPS meritve neuporabne)
Uporabniški avatar
bray
Freak
Prispevkov: 927
Pridružen: 04 Maj 2006, 20:57
Kontakt:

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a bray »

sasos napisal/-a:...
Ponovno se je izkazalo, da GPS ni najboljši način za merjenje hitrosti, saj se hitro "izgubi".
...
Lepo poročilo! =D>
Kako pa imaš nastavljen GPS, kje imaš montirano anteno, kako je s sprejemom? Beležiš tudi DOP (V,H,P)? Problem ni v samem GPS sistemu ampak v GPS modulu, ki ima vgrajeno "pamet", ki filtrira meritve. Ker je ta modul, ki ga uporabljaš namenjen komercialnim GPS napravam, kjer ni ravno običajno, da se nekdo vozi 300km/h v krogu z radijem 100m in se pri tem še dviga in spušča. ;) Rešitev je mogoče "custom" firmware, ki ga obljubljajo tudi za te module je pa vprašanje količin. Poizkusi srečo. Napiši jim za kaj uporabljaš njihov modul in mogoče dobiš kak bol uporaben firmware.
I didn't know it was impossible when i did it!
http://www.sdgpslogger.com
http://bpp-blog.blogspot.com
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

=D>
www.okarbon.eu
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a sasos »

Gre danes kdo gor? Je bolj začetniški veter.
Uporabniški avatar
RomanM
Tekmovalec
Prispevkov: 394
Pridružen: 02 Maj 2001, 01:00
Kraj: Il._Bistrica

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a RomanM »

Danes sem se pridružu Sašotu na Vremščici, jaz sem samo malo peglal :D , on pa je tudi DS-jal. Nekaj malega sem tudi posnel.

http://www.youtube.com/watch?v=CHQfQ7x9 ... 1337978103

http://www.youtube.com/watch?v=qrWf4vUz ... 1337978103

http://www.youtube.com/watch?v=VreZAUgp ... 1337978103


LP RomanM
KEEP AWAY FROM LAND
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Recept za bikovsko krilo ze nastaja,da preseka tistole bukev.. :o :lol: :lol:
www.okarbon.eu
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a sasos »

Gre jutri kdo gor?
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a brejker »

IN ??? :)
www.okarbon.eu
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a sasos »

Jah...prav gužve ni bilo... :)
No, kogar ni bilo v ponedeljek, ni preveč zamudil - na tleh je bil veter 18m/s, sunki do 28, kar po izkušnjah pomeni, da je v zraku nekje med 25 in 30m/s. In to zvečer, ko se naj bi že precej umirilo. Zame preveč...


Je pa bilo zato toliko boljše včeraj - v zraku 17m/s, kasneje 14m/s. Čisto noro.

Krilo ali nekaj na krilu mi je zaflatralo pri 275km/h in k sreči ni nič razpadlo.
In to v 3 krogu, takrat ko je že manj pihalo (14m/s)! Na grafu se lepo vidi prvi/začetni krog pri 185, drugi je že pri 228 in tretji, ko je zaflatralo, je 275 km/h. Tam se tudi vidi nenaden padec hitrosti na 228 (sklepam, da med flatrom) in potem ponoven dvig na 272, ko se je flater umiril.
Takrat sem letel 500m naprej, kot ponavadi (ne ob bukvi, ampak blizu cerkve). Kroge sem delal precej večje, krilca/zakrilca sem imel bolj dvignjena, kot ponavadi.
(na grafu debele črte na y pomenijo 50km/h, na x pa čas 10 sekund)
posp.jpg
posp.jpg (12.83 KiB) Pogledano 8657 krat
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

No, da bo še v DS sekciji :lol:



Mogoče zgleda kot v Hitchcock-ovem filmu The Birds ... samo je bilo je le listje :lol:

Slika

Modelarčina ima posebno sposobnost .. gleda Rear Side, leti na Front Side :lol: :lol:

Slika

Ja teli listi so pošteno rezali po obrazu ](*,)

Slika

Moj Blizzard aka 'Čurčl' se je tudi poiskušal postavit proti vetru. Ampak kot je to že Helena Blagne storila ... Zaman-j :lol: :lol: lookout..trees :lol:

Slika



Še malo debate v zaveterju

Slika

En poseben pojav...dim iz fabrke nakazal rotor :lol:


Slika



pa še en video štartov :) planke http://youtu.be/mrvdygBXSoE


PS...za soboto so napovedani čudoviti pogoji na Vremščici, pa še frej sem :lol: ...a gre kdo?
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a ludwe »

JAAjst mnde.Se slišva ju3
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

No modelarčina se je tudi opogumil...
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a sasos »

Sem bil včeraj gor...žal komaj ob 16:30 in takrat se je baza že spustila na ~10m nad vrhom. Pihalo je 14m/s, DS hitrosti pa so bile samo do 180km/h, pa še to sem vozil del kroga po megli :lol: . Edini zanimiv del je bil, da nisem mogel nabrati višine za malo hitrejši 1. krog, tako je bil ta krog "lih za glih" in sem lahko opazoval, kako hitrost z vsakim krogom počasi narašča od 90 do 180 km/h.

Za sredo se mi je zdelo, da še preveč piha, čeprav se je potem izkazalo, da je bilo verjetno ravno prav.

Kdaj se gre jutri gor ? :lol:
Čeprav bom še razmislil, ker napoved ni ravno huda...
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Upam da čim kasneje. Grem šele zdaj spat :-)
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Ja no in smo šli.
Slika
Ja ni luna sonce za oblaki.(Saso zdaj najbrz tudi ti vidiš pege :D )
Za mojega sleepa je pihalo čisto preveč in sem samo malo popeglal po hribu .Tadej se je naletel kar nekaj dokler ni vsa konjenica "spustila dušo".Edini ki se je naletel je sasos ,ki je tudi odpeljal nekaj krogov ds-ja.Kolikšne so bile hitrosti nimam pojma,je pa iz hriba zgledalo dih jemajoče ,ko model izgine v dolino za drevo in z vsem šusom spet prileti iz nje.skratka se je splačalo pešačit cca pol ure v hrib kljub mrazu .
Slika
PS.Imam še slike vendar jih ne morem naložit na shrani .si -slike so prevelike :evil:
LPR
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Zame tokrat ponovno tehnično neuspešen, ampak super super.

Čeprav, sem šel 'prejšni dan spat' ob 7ih zjutri, sem ob 9ih že rezal uteži za Špico :lol: , ob 12ih pa odhod iz Lj.

Vreme se je pa žal šele lepo naredilo, ko sem že vso artilerijo polomil :lol: .. Špici se je v zraku razklenilo krilo, pa sej bil bolj trd pristanek .. posledično nalomljen bajonet
Čurčl aka Blizzard je pa ponovno v DS sekciji čez layer vetra nekako zakovitiral v tla :lol: ..ajej

Ja Ludwe..Photoskop pa mal zmanjši, če ga pa nimaš pa pojdi vsaj v slikarja in tam greš pod Image/ ...Strech/Skew pa mal zmanjši velikost

Samo piko in njegov pilot ga pa vedno zmagata :)
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Tadej a ti 90% časa "modelarjenja" režeš uteži? :lol: :lol: -
No sam sem tudi prišel ob 6tih domou samo z to razliko da meni ni prislo na misel "rezanje uteži" ob 9ih zjutraj ](*,) :D .
Ludwe daj se kaksen video objavi za lušte :-({|= pa da ocenimo hitrost :D


lp Simon
www.okarbon.eu
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a ludwe »

modelarcina napisal/-a:Tadej a ti 90% časa "modelarjenja" režeš uteži? :lol: :lol: -
No sam sem tudi prišel ob 6tih domou samo z to razliko da meni ni prislo na misel "rezanje uteži" ob 9ih zjutraj ](*,) :D .
Ludwe daj se kaksen video objavi za lušte :-({|= pa da ocenimo hitrost :D


lp Simon
Videa ni zakaj,zato ker z 300 mm objektivom nikakor nisem mogel dobit ostre slike(vse skupaj se je dogajalo preblizu).Ko sem se pa končno odpravil po tamal objektiv je bilo pa že vsega konec.Sem pač zaj... ker sem predolgo občudoval sasotovo kroženej za hribom-vsakič ko je zavil v dolino sem malo pozabil dihat. :D .Se bom drugič bolje pripravil.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a ludwe »

No evo si me prepričal
Slika
Tako moraš bit oblečen za take pogoje
Slika
Slika
Dol
Slika
Ker je za ene brez ovir čist brez veze si jih omislijo ,da ni preveč na izi :o
Slika
No ja mal zalepiš pa bo še za enkrat
LPR
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Ubogi čurčl, nikoli ne pride cel iz hriba :lol:
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a sasos »

Hvala za slike.
Hitrosti so bile nizke - večinoma okrog 180km/h, samo en krog prek 220.
Sicer potem, ko so Zaunkonig, ludwe in predvsem oblaki odšli, je šlo malo hitreje (večinoma okrog 220), ker sem lahko delal večje kroge
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Jutri se znava s Tadejem gor narisat.. :D
www.okarbon.eu
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Kdaj pa ,Da vem douge gate iz omare potegnt :D .Bi šel jest tud mogoče gor.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Vremščica

Odgovor Napisal/-a sasos »

Zveni zabavno...tudi jaz prinesem sanke :D

P.S. Iz doline bo kar dolga za pešačit....
Odgovori

Vrni se na DS Letenje