Merjenje hitrosti

Gradnja in letenje DS modelov

Moderator: brejker

Odgovori
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Merjenje hitrosti

Odgovor Napisal/-a sasos »

Uauuuu, dobili smo lasten pododdelek =D>
Ker se ne znajdem preveč in vidim da novopečeni moderator pridno cepi staro temo, sem odprl kar novo, pa naj jo moderator prestavi, če se mu tako zdi bolje.


Po dolgem času sem našel dovolj časa, da sem izpopolnil merilne pripomočke. Nabavil sem nov GPS modul, ki deluje občutno bolje, kot stari. Stari se je izgubil najkasneje v drugem krogu, če je bila hitrost nad 150km/h - novi je v 3 urah letenja v petek in soboto nad Strmco deloval perfektno.
Poleg tega sem dokončal senzor za merjenje hitrosti preko pitojeve cevi. Tu se bom sicer verjetno moral še malo učiti, da ugotovim vse podrobnosti.

Spodaj je priložen graf enega izmed DS kroženj (24 krogov). Model je ojačan Piko, hitrost vetra je bila ~10m/s. Na Y osi je hitrost v km/h, na X je čas v sekundah.
Zanimivo je, da kjub temu, da GPS meri hitrost nad tlemi, pitojeva cev pa hitrost skozi zrak, so končne meritve med DSanjem zelo podobne. Razen nekateri maksi so z GPS višji (do 205km/h), kot s pitojevo cevjo (do 193km/h). Trenutno to pripisujem bočnemu drsenju letala, saj (posredno) pitojeva cev meri hitrost pravilno samo, če je pravokotno na zračni tok, v vseh odstopanjih so izmerjene hitrosti nižje od dejanskih.
GrafDS_21.4.12.jpg
GrafDS_21.4.12.jpg (29.04 KiB) Pogledano 11942 krat

Še pogled iz ptičje perspektive (Bolj je barva proti modri, nižja je (GPS) hitrost, bolj je proti rdeči, višja je hitrost):
ZemljevidDS21.4.12.jpg
ZemljevidDS21.4.12.jpg (48.14 KiB) Pogledano 11942 krat
Poleg tega sem Lojzo na dlančniku naučil, da mi vsak krog pove najvišjo doseženo hitrost v zadnjem krogu.
Zdaj samo še čakam na primerno Burjo, da zadevo preizkusim še na Vremščici in končno vem, pri čem sem.
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: Merjenje hitrosti

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Zanimivo =D> mogoče podatek ker gps modul uporabljaš?
Letel si na strmici za drevesi?




lp
www.okarbon.eu
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Merjenje hitrosti

Odgovor Napisal/-a sasos »

Modul je Mediatek PA6C.

Letel sem točno tam, kot je narisano na aerofoto posnetku. :)
Tukaj je še skoraj leto dni star video letenja na istem mestu.
V temi o Strmci je še nekaj fotk.
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Merjenje hitrosti

Odgovor Napisal/-a brejker »

Novo pečeni moderator se ima marsičesa še za naučiti kar se tiče zbiranja,združevanja,... bo počasi 8-[ Dokler se DSa bomo pridni! :D

GPS verjetno bere hitrost samo po horizontalni liniji? Odčitava tudi višino, da je rezultat realen (radar pištola)?
Ko se boš odločil za eno hitrost 205km/h ali 195km/h piši Mihu Holc, da bo 200tka official :D/ LINK.
Išče se alternativa kar se tiče določanja hitrosti modelov. Radar pištole stanejo od 700€ naprej :roll: GPS načina se ne poslužuje večina DS pilotov onkraj luže.

Če bi spisal kratek članek kakšen je tvoj GPSsetup (slike,linki,trgovine,...) bi bilo dobrodošlo.
www.okarbon.eu
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Merjenje hitrosti

Odgovor Napisal/-a sasos »

GPS meri samo hitrost nad tlemi in ne upošteva spremembe višine. Sicer meri tudi višino, a je ta meritev bistveno manj točna, kot je meritev geografske širine in dolžine, tako je ni smiselno upoštevati pri preračunavanju hitrosti.
Poleg tega sem pri zadnjemu letenju na Vremščici ponovno ugotovil, da se GPS pri hitrih krogih izgubi in je tako neuporaben.

Tak je pa princip merjenja s pitojevo cevjo: http://en.wikipedia.org/wiki/Pitot_tube


Moja telemetrija je izdelana po modelarsko, se pravi da sem sam sestavil ustrezna vezja, kot tudi spisal programsko opremo, tako bo z linki bolj težko :)

Zadnja verzija pošilja podatke na zemljo preko FrSky sprejemnika, kjer jih prikazuje dlančnik, ki deluje na Windows CE 4.2 ali novejše (oz. lahko tudi prenosnik na Windows XP ali novejše, čeprav ni ravno praktično). Zelo je uporabno, ker vsak krog sproti pove najvišjo hitrost, podatke pa tudi shranjuje za kasnejšo analizo. Vse skupaj še ni končano, ko (če) bo, bom objavil podrobnejši opis.

Zadnje letenja na Vremščici, z rdečo je TAS, z modro GSP, vsaka debela črta pomeni 50km/h:
Pospesevanje_17m_s.jpg
Pospesevanje_17m_s.jpg (39.75 KiB) Pogledano 11790 krat
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Merjenje hitrosti

Odgovor Napisal/-a sasos »

bray napisal/-a:
sasos napisal/-a:...
Ponovno se je izkazalo, da GPS ni najboljši način za merjenje hitrosti, saj se hitro "izgubi".
...
Lepo poročilo! =D>
Kako pa imaš nastavljen GPS, kje imaš montirano anteno, kako je s sprejemom? Beležiš tudi DOP (V,H,P)? Problem ni v samem GPS sistemu ampak v GPS modulu, ki ima vgrajeno "pamet", ki filtrira meritve. Ker je ta modul, ki ga uporabljaš namenjen komercialnim GPS napravam, kjer ni ravno običajno, da se nekdo vozi 300km/h v krogu z radijem 100m in se pri tem še dviga in spušča. ;) Rešitev je mogoče "custom" firmware, ki ga obljubljajo tudi za te module je pa vprašanje količin. Poizkusi srečo. Napiši jim za kaj uporabljaš njihov modul in mogoče dobiš kak bol uporaben firmware.
Bom kar tukaj odgovoril, ker se mi zdi, da odgovor bolj paše sem, kot pa v temo o Vremščici.

Kaj imaš točno v mislih z "nastavitvami GPS"? Antena je klasična, obrnjena navzgor, ko je letalo v pravem položaju, pokrita z GFK pokrovom. Pod anteno so servoti, blizu je baterija... Pri prejšnjem modulu sem jo dal tudi v zadnji del trupa, kjer vsaj 30cm ni ničesar prevodnega (razen lastnih kablov), pa rezultat ni bil nič boljši. Mogoče bi moral poizkusiti s helix anteno, ki ni tako polarizirana. Od začetka sem beležil tudi HDOP, FXA in VXA, ampak ni bilo kakšnega uporabnega učinka, razen to, da sem videl, da meritev ni pravilna oz. ima ogromno napako (kar lahko vidim že brez tega). Za povrh sedaj pošiljam podatke prek FrSky, ki ima relativno nizko hitrost prenosa, ki se z razdaljo še niža (trenutno pošiljam podatke še brez kompresije v ASCII formatu, v binarnem zapisu bo šlo skozi približno 100% več podatkov). Verjetno bom v model dal tudi SD kartico, kjer s količino podatkov ne bo težav.

Ne vem, kaj je običajno za te module...pri prejšnjem si lahko "nastavljal vse živo" (uBlox), pa je bil rezultat še bistveno slabši (ja pa res, da je bil modul nekaj let starejši...).
V bistvu so mi že naredili custom firmware :D, ampak zgolj v tem smislu, da je potem možno hitreje/enostavneje sprejemati podatke iz GPS modula v mikrokrmilnik. Na to varianto, da bi jim razložil še aplikacijo uporabe pa nisem pomislil. Čeprav malo dvomim, da se bo varianta z GPS izšla, zdaj niti ne čutim take potrebe, saj tudi vgradnja cevk ni toliko komplicirana.

Na ZS sem dobil tudi ta podatek:
Na rcgrupsih sem spraševal glede GPS zapisa pri DSu in pravijo, da začnejo Gsile motiti kvarce (al kar koli ima senzor v sebi) in zaradi tega so meritve"nerealne".
Mogoče kdo kaj več ve o tem? Absolutno točna ura je za GPS res predpogoj, tako da se mi vsaj v teoriji celo zdi verjetno...
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Merjenje hitrosti

Odgovor Napisal/-a brejker »

Gps in DS: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1639200
O kvarcih sem slišal "od kolega". Koliko drži vode ne vem.
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Merjenje hitrosti

Odgovor Napisal/-a brejker »

Pridobitev hitrosti iz video posnetka.
Video gradivo: http://www.youtube.com/watch?v=AlZ7eOHz ... el&list=UL
V programu AdobePro sem "printscrenal" en "frame" in še enega kasneje.
Slike sem zlepil in sliko vnesel v AvtoCAD.
Sliko povečal na naravno velikost 1:1 (da meri razpon toliko kot mora)
Potegnil sem daljico med nosoma modela in jo skotiral.
Dimenzije in meritve se vidijo na sliki:
320.jpg
320.jpg (28.71 KiB) Pogledano 11634 krat
Končna hitrost cca. 320Km/h +- 10Km/h :wink:
Kakršen koli komentar na pridobitev hitrosti? Če ne..... Razglasimo uraden rekord! :D :D
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Merjenje hitrosti

Odgovor Napisal/-a mihah »

Čestitke! Grem popravit :D
www.lipo.si
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Merjenje hitrosti

Odgovor Napisal/-a sasos »

Ne pozabi, da moraš primerjati del modela, ki potuje v (točno) isti smeri, kot je usmerjen vektor hitrosti - se pravi izmeri dolžino trupa.
Če meriš razpon kril, je pravi rezultat samo v idealni poravnanosti modela, v vseh ostalih primerih je izračunana hitrost višja od dejanske (npr. pri nagibu modela 45 stopinj, je izračunana hitrost 43% višja od dejanske).
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Merjenje hitrosti

Odgovor Napisal/-a brejker »

sasos napisal/-a:Ne pozabi, da moraš primerjati del modela, ki potuje v (točno) isti smeri, kot je usmerjen vektor hitrosti - se pravi izmeri dolžino trupa.
Tako sem storil. Rezultat: 103m/s = 370Km/h ?
Priponke
Drawing1.jpg
Drawing1.jpg (14.89 KiB) Pogledano 11568 krat
www.okarbon.eu
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Merjenje hitrosti

Odgovor Napisal/-a sasos »

Tako bo prav =D>
Prej sem pozabil, da je lahko tudi pot modela nevzporedna s kamero, ne samo poravnanost kril, tako je lahko z merjenjem razpona kril ogromna napaka v obe smeri oz. je popolnoma brezpredmetna.
Pa verjetno si izmeril tudi na večih krogih oz. si izmeril tudi z uporabo manjkajočih 2 framov?

P.S.
Skoraj pozabil...kamera mora biti NUJNO pri miru (na stojalu)...če slediš modelu je lahko hitrost poljubna v obe smeri. Za približno oceno lahko uporabiš povprečenje skozi več krogov (to sem se naučil, ko sem sam delal meritve na ta način #-o ).
Ampak če je bila tako nenormalno visoka hitrost že pri tako šibkem vetru, potem tega ne bo problem ponoviti =D>
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Merjenje hitrosti

Odgovor Napisal/-a mihah »

Posnetek je vsekakor fascinanten nekaj krogov je bilo res hitrih. Kot sem že omenil izgleda da fanta nista več daleč od 400tke in da Velika planina nudi res dobre pogoje, kaj bo šele ko bo res trgalo? :o :o
www.lipo.si
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: Merjenje hitrosti

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Hvala fanta,treba bo čimprej dobiti radar kot pravi miha 400 ni daleč 458 je pa svetovni rekord v letečih krilih :D :o




lp Simon
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: Merjenje hitrosti

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Mogoče gdo ve kje bi najceneje prišel do radar pištole?



Simon
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
Primož1
Tekmovalec
Prispevkov: 259
Pridružen: 04 Avg 2009, 21:31
Kraj: Okolica Kranja

Re: Merjenje hitrosti

Odgovor Napisal/-a Primož1 »

Lp, Primož
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: Merjenje hitrosti

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Tale bushnell sicer zgleda O.K ampak čim se odaljiš na razdaljo 15-25m je konec zabave ostali stalker and co. pa se v večini začnejo pri 500eu #-o





lp simon
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Merjenje hitrosti

Odgovor Napisal/-a brejker »

Gledat je treba, da če se kupuje. Naj bo še nekaj rezerve, če bomo šli nekega dne preko 400milj/uro :roll:
Transmitter power 5mw (nominal)
Maximum Range: 1 mile for average auto
300 feet for baseballs)
Transmit Time:

4 1/2 hours
Speed Range: 5 - 600 mph
Stalker Solo2: http://www.stalkerradar.com/sportsradar/solo2.html
806$-Amazon

Ampak. Če en rekorderski model stane 350€ + . 800 za pištolo niti ni tako veliko :-k
www.okarbon.eu
Odgovori

Vrni se na DS Letenje