Dinamo DS

Gradnja in letenje DS modelov

Moderator: brejker

Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Dinamo DS

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Lep pozdrav!
Začel se projekt DS modela,katerega upam da bom pripeljal do konca :roll:.

Podatki:

KRILO:
-profil RG15
-enodelno krilo
-globina korena=200mm
-globina vrha=113mm
-razpon 1400mm
-površina=22 dm2

REP:
-V rep kot 110°
-površina=2.8 dm2=12.7% pov. krila

TRUP:
-dolžina 960mm
-pozitiv bo iz stirodurja,čez pride stekleni stunf+2 karbonska,nato pa se najbrš 50g steklena tkanina.

Predvidena masa končanega modela bo cca 1500g

lp simon
Priponke
din.JPG
din.JPG (16.4 KiB) Pogledano 11560 krat
zakaj dinamo? :)
zakaj dinamo? :)
di.jpg (57.58 KiB) Pogledano 11560 krat
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Tokrat sem začel pri repu,sredica je iz 3mm trde balze prušene v simetrično obliko.
Na prednji rob sem s pomočjo lepila v pršilki pritrdil pas karbonske tkanine,katero sem pred vakumeranjem prepojil z epoxijom.
Na balzo sem dal najprej 160g stekleno tkanino,karbon 160g nato pa še 50g stekleno tkanino -zgoraj in spodaj
Na zadnji rob sem položil roving.
Priponke
folije
folije
1.JPG (18.71 KiB) Pogledano 11510 krat
2.JPG
2.JPG (51.16 KiB) Pogledano 11510 krat
okoli sem polozil filc..
okoli sem polozil filc..
3.JPG (52.52 KiB) Pogledano 11510 krat
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Nasveti-komentarji zazeljeni


lp simon
Priponke
4.JPG
4.JPG (48.33 KiB) Pogledano 11509 krat
vakuuum
vakuuum
5.JPG (59.83 KiB) Pogledano 11509 krat
6.JPG
6.JPG (84.61 KiB) Pogledano 11509 krat
www.okarbon.eu
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Če še nimaš sredic raje vzemi SD 2030 ali RK 40. Oba sta precej boljša pri višjih hitrostih in predvsem trdnejša.
Čim bolj ignoriraj steklo in ga daj le kot dodatno povezavo karbonu, ki mora prevladovat.
Nosilec daj tak, da boš lahko sedel na krilo.
Za DS mora biti tudi na repu karbon pod kotom 45 sropinj in hudičevo dobro zlepi oba dela, ter ju po možnosti zlaminiraj na trup. Šment je v tem, da mora biti DS model težak, to pa pomeni hitre pristanke, navadno v robato pokrajino in rep mora to prenesti. (45 st. seveda zaradi torzije v letu.)
lp
Sašo
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Sredice so že naročene...
Nosilec bo prečno rezana 6mm balza+pasnice okoli 10-15 rovingov tex1600.
Na repu sem "ponucal" tole tkanino http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=87950
ki ni navadno pletena in je cel hudič narezat pod 45°,ampak me trdnost samih polovičk ne skrbi.
Teža polovičk na sliki je 80g :o :lol:


lp
www.okarbon.eu
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Kjer režeš najprej nalepi krep papir-tisti ličarski papirnat selotejp. Ko prepojiš tkanino počakaš kakih pet minut in nato papir lepo potegneš iz tkanine.
Balso daj raje 10 mm. Trdo bo mnogo bolj, težko pa skoraj enako.
Vsaj en roving daj med plankanjem tudi na "izlazno ivico", da boš lahko zbrusil v nulo.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

izlazna ivica? :lol: najbrš zadji rob?


lp
www.okarbon.eu
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ja, Včasih je bilo povsod od triglava do... uveljavljeno napadna ivica, izlazna ivica, kovit... in jaz sem nekje med včasih in danes. Slika
lp
Sašo
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

haha,sam da se razumemo.
10mm se mi zdi kar huda :roll: ,pa še to ali je lhko pasnica na sredini "zlomljena" ker gre krilo v stožec če ga gledamo čelno,ali je potrebno ze narediti pasnico z kotom?

lp
www.okarbon.eu
legenda
Tekmovalec
Prispevkov: 285
Pridružen: 21 Nov 2004, 20:53
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a legenda »

modelarcina napisal/-a:Tokrat sem začel pri repu,sredica je iz 3mm trde balze prušene v simetrično obliko.
Na prednji rob sem s pomočjo lepila v pršilki pritrdil pas karbonske tkanine,katero sem pred vakumeranjem prepojil z epoxijom.
Na balzo sem dal najprej 160g stekleno tkanino,karbon 160g nato pa še 50g stekleno tkanino -zgoraj in spodaj
Na zadnji rob sem položil roving.
Katero lepilo v pršilki pa uporabljaš za pritrjevanje karbonske tkanine?
Ni težko uspeti. Razumeti zakaj je mnogo težje.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

modelarcina napisal/-a:haha,sam da se razumemo.
10mm se mi zdi kar huda :roll: ,pa še to ali je lhko pasnica na sredini "zlomljena" ker gre krilo v stožec če ga gledamo čelno,ali je potrebno ze narediti pasnico z kotom?

lp
Jaz z kontaktnim lepilom vlepim stojino v peno, po potrebi malce razširim kanal nad in pod njo za pasnico, namočim vse rovinge naenkrat z smolo in jih položim na stojino, ter zvakumiram skupaj z oplatami.
Pramene resnično dobro prepojim z epoxijem in jih nato zavijem v nekaj brisač, ter zvakumiram za 5 minut in nič več.
Nato stojino tanko premažem z epoxijem in dam gor to "pasnico".
Čez položim plank in v vrečko pod vakum. Če bo površina balse nad pasnico malce bunkasta se nič ne bat, odbrusi jo z grobim 80-100 papirjem v ravno površino, saj boš itak še enkrat laminiral čez.
Na tak način lahko lomiš krilo kolikokrat želiš in bo močno kot bi bilo ravno.

Pasnice se mi ne zdi dobro delat posebej. Na opisan način je precej lažje in močnejše.

Okrog 10 mm balse ne skrbi, daj jo not in bo tudi torzija boljša. Jaz raje uporabim čim bolj debelo sredico iz zelo lahke balse. Če vzameš tršo in tanjšo je večja nevarnost delaminacije in še nižja je, da dobiš dovolj velik kanal za pramena. V mehko balso se epoxi bolje vpije in ob krešu boš videl, da ne bo delaminiralo, temveč razcepilo balso, kar pomeni, da je bilo dobro izdelano.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

legenda napisal/-a: Katero lepilo v pršilki pa uporabljaš za pritrjevanje karbonske tkanine?
Uporabljava nekaj podobnega temu...
*Znamka je ista. Le slika je drugačna.
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a modelarcina »


Jaz z kontaktnim lepilom vlepim stojino v peno, po potrebi malce razširim kanal nad in pod njo za pasnico, namočim vse rovinge naenkrat z smolo in jih položim na stojino, ter zvakumiram skupaj z oplatami.
Pramene resnično dobro prepojim z epoxijem in jih nato zavijem v nekaj brisač, ter zvakumiram za 5 minut in nič več.
Nato stojino tanko premažem z epoxijem in dam gor to "pasnico".
Čez položim plank in v vrečko pod vakum. Če bo površina balse nad pasnico malce bunkasta se nič ne bat, odbrusi jo z grobim 80-100 papirjem v ravno površino, saj boš itak še enkrat laminiral čez.
Na tak način lahko lomiš krilo kolikokrat želiš in bo močno kot bi bilo ravno.



lp simon
Sepravi vlepim stojino,prepojim rovinge jih zvakumeram za 5min,nato premažem stojino in položim rovinge gor.Nato gor zvakumeram "oplato"sepravi samo folijo brez tkanin? Ko je suho ubrusim roving ga po potrebi pobrusim in pokitam,potem pa se enkrat zvakumeram skupaj z tkaninami?

Koliko prostora moram narediti za rovinge,če jih bo prb. po 13 tex1600.
Sepravi 10mm stojina+1mm,2mm v višino?
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Danes sem naredil pante,zgoraj sem zbrusil z krožnim brusilnim diskom od dremla do karbona,spodaj pa pobrusil 2mm z šmerglom prav tako do karbona kot je priporočal reaktivec =D> .Zadeva deluje odlično!!


lp simon
Priponke
spodaj
spodaj
22.JPG (49.83 KiB) Pogledano 10895 krat
zgoraj
zgoraj
11.JPG (49.98 KiB) Pogledano 10895 krat
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Obrušeno truplo z izrezanim ležiščem krila.



lp simon
Priponke
trup.JPG
trup.JPG (65.93 KiB) Pogledano 10640 krat
www.okarbon.eu
razkent
Freak
Prispevkov: 909
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

Kakšno folijo in barvo uporabljaš za vakumiranje ?
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Folija je debela cca 0.4mm kupil v zorrotu v Domžalah http://www.pirs.si/Subject/Profile/4825 ... prodajalna
Barva je v spreju ampak sem narobe kupil #-o ,more bit akrilna!!!


lp
www.okarbon.eu
razkent
Freak
Prispevkov: 909
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

modelarcina napisal/-a:Folija je debela cca 0.4mm kupil v zorrotu v Domžalah http://www.pirs.si/Subject/Profile/4825 ... prodajalna
Barva je v spreju ampak sem narobe kupil #-o ,more bit akrilna!!!

lp
thnx
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Počasi napredujemo :roll:
Vlepil sem ojačitve pregiba z 10mm balze,treba še na fino pobrusit in pokitat.
Danes pa sem izdelal stojino iz 10mm balze in izrezal utor v sredico.
Mogoče gdo ve če bo 12 rovingov tex 1600 zadostovalo za pasnico 10x1.5mm ??




lp simon
Priponke
222.JPG
222.JPG (46.61 KiB) Pogledano 9851 krat
najman 30let star oblč,uporabna zadeva!!
najman 30let star oblč,uporabna zadeva!!
111.JPG (55.56 KiB) Pogledano 9851 krat
www.okarbon.eu
razkent
Freak
Prispevkov: 909
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

En roving tex 1600 ti da 1,5 do 2 mm2, odvisno od količine epoxija. Torej bo čez zadost, še ven bo gledalo. :wink:

Upoštevaj, da rabiš v korenu več nosilca kot na koncu. Na 1/2 dolžine krila je samo še približno 1/4 upogibne obremenitve. Torej je del rovingov lahko krajši.
razkent
Freak
Prispevkov: 909
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

raktivec napisal/-a: Jaz z kontaktnim lepilom vlepim stojino v peno, po potrebi malce razširim kanal nad in pod njo za pasnico, namočim vse rovinge naenkrat z smolo in jih položim na stojino, ter zvakumiram skupaj z oplatami.
Pramene resnično dobro prepojim z epoxijem in jih nato zavijem v nekaj brisač, ter zvakumiram za 5 minut in nič več.
Nato stojino tanko premažem z epoxijem in dam gor to "pasnico".
Čez položim plank in v vrečko pod vakum. Če bo površina balse nad pasnico malce bunkasta se nič ne bat, odbrusi jo z grobim 80-100 papirjem v ravno površino, saj boš itak še enkrat laminiral čez.
Na tak način lahko lomiš krilo kolikokrat želiš in bo močno kot bi bilo ravno.
Pasnice se mi ne zdi dobro delat posebej. Na opisan način je precej lažje in močnejše.

Okrog 10 mm balse ne skrbi, daj jo not in bo tudi torzija boljša. Jaz raje uporabim čim bolj debelo sredico iz zelo lahke balse. Če vzameš tršo in tanjšo je večja nevarnost delaminacije in še nižja je, da dobiš dovolj velik kanal za pramena. V mehko balso se epoxi bolje vpije in ob krešu boš videl, da ne bo delaminiralo, temveč razcepilo balso, kar pomeni, da je bilo dobro izdelano.
A to pomeni, da vakumiraš tkanino čez krilo, ko je že zlepljeno iz več segmentov, lomljeno ? Kako to izvedeš ?
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

[quote="razkent"
A to pomeni, da vakumiraš tkanino čez krilo, ko je že zlepljeno iz več segmentov, lomljeno ? Kako to izvedeš ?[/quote]

Lažje kot razložim. Tudi elipso se da lepo zvakumirat.Slika

Načeloma se izogibam laminiranja direkt na stiropor ali stirodur, ker se na tak način izgubi veliko dobrih lastnosti laminata. Pena je namreč premehka in se upogiba pod laminatom, kar ni ravno najbolje. Navadno na sredico najprej zvakumiram 1-1,5 mm mehko balso, pod katero dam eno plast tkanine, nosilec, nalepim nosno letev in vse skupaj zbrusim. Nato dam čez vrhnji laminat in dobim trdnost podobno ali boljšo krilu iz kalupov. Za slednjim zaostaja v glavnem le po natančnosti izdelave.

Če paziš kako delaš dobiš z oplato iz balse ter tkanine približno enako maso kot z oplato iz tkanine, ampak trdnost je nekaj povsem drugega. Predvsem tako krilo bolje prenaša torzijo.

Poizkusil sem tudi že z balso direkt na peno, brez laminata in lepljeno z mitopurjem. Pasnico iz karbona sem vlepil naknadno v izrezkan utor in potem čez vse skupaj plankal z karbonom. To se je lepo obneslo pri pilonu, ki nikakor ne zaflatra, tudi pri okrog štirikrat po sto km/h je krilo čisto mirno. (Po zvoku in vodljivosti sodeč, vidiš ga itak ne.)
lp
Sašo
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Hvala ti razkent.
Danes sem spravil trup pod vakum..
Obrušen pozitiv iz stirodura sem oblekel z lepilnim trakom in nanj prepojil stekleni štunf.Ko je bilo suho sem ga pobrusil,da bo sloj karbona bolje "prijel",
stekleni štunf sem dal predvsem za to da mi vakum nebi pokrivil trupa :nene:.
Najprej sem na "špico" pritrdil 2 konca 200g karbon tkanine in nato položil še 2 sloja čez cel trup pod 45°.
Trup sem obložil z abrajzo in dvema slojema brisačk,lahko bi bila kakšna več :roll:




lp simon
Priponke
prvi sloj pritjen  z lepilom v pršilki
prvi sloj pritjen z lepilom v pršilki
t3.JPG (46.92 KiB) Pogledano 10491 krat
črnina
črnina
t2.JPG (97.3 KiB) Pogledano 10491 krat
štumf
štumf
t1.JPG (58.05 KiB) Pogledano 10491 krat
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

vakum.. :)
Priponke
t4.JPG
t4.JPG (64.01 KiB) Pogledano 10492 krat
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Trup sem zdrusil in prekital z epoxy-jem kjer je bilo potrebno,epoxy-ju sem dodal kar karbonski prah ki je nastal ob brušenju.
Bilo je nekaj gub,katerih bi se verjetno izognil če bi uporabil kuhinsko folijo ki se dobro prilagaja oblikam :roll:

Naj trup pobrusim na fino in prevlečem z epoxy-jom ali naj natapkam še eno prast 50g steklenke,jo obrusim in nato premažem?
Kakšen nasvet?


lp simon
www.okarbon.eu
Odgovori

Vrni se na DS Letenje