DS POBOČJA

Gradnja in letenje DS modelov

Moderator: brejker

Odgovori
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

DS POBOČJA

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Lepo prosim, da napišete za DS primerna pobočja z kratkim opisom pod kakimi pogoji je DS mogoč.
Z malo sreče bomo na ta način lahko sestavili karto terenov, da bo v prihodnje lažje lovit pogoje. Mene ne moti, če date zraven še kak bližnji hrib z druge strani meje.



"Moji" tereni:

- Navrški vrh nad Črno. Dostop čez Heleno do Lenkota kjer je startni travnik.
Za DS primerni pogoji z vrtincem za hribom proti Peci so ob jugozahodniku in pomladi ob severo zahodniku dan ali dva pred slabim vremenom, ko priorje veter z Pece kot po skakalnici z zadnje strani hriba. Takrat je vrtinec točno nad Črno in zna biti udaren.

- Šumahov vrh nad Črno. Dostop po cesti do kmetije Šumah kjer je dobro startno mesto tudi za hudo obtežene modele. Ob lepem vremenu in severozahodniku je noro! Nekoč sem zlomil model, ko sem ga skušal dobiti na tla, tako je dvigalo.

- Smrekovec. Dostop iz Koroške ali Savinjske do koče na Smrekovcu, nato pol ure hoda na vrh. Večinoma se popoldan prikradejo oblaki, a kadar jih ni je čudovit hrib za vse vrste malce trdnejših jadralnih modelov. Vrtinec se pojavi v Koroško/Velenjski strani kadar pripiha iz Savinjske. Kateri veter je to bo verjetno bolj vedel Matej Rozman. Tudi, ko pripiha veter po grebenu z Raduhe se najdejo manjši tolažilni vrtinci na grebenu med Dolgo frato in terenom nad kočo. Zna biti, da se v tem primeru pojavi rotor v smeri Velenja, vendar tega še nikoli nisem preverjal.


- Peca. Dostop skoraj do koče. Potencialni hrib za DS, a še ne vem kam mora pihat. Dober dostop z kabinsko žičnico iz Pliberka, kar koristijo padalci. Mislim, da na Peci lahko zakuha iz vseh smeri, piha pa vsekakor VEDNO ob lepem vremenu in zagotovo se VEDNO najde rotor. Problem je le kamenje v travi pod vrhom.

- Olševa. Precej planinski dostop, a hrib ki na videz obeta.

- Raduha. Tudi planinski dostop, a z Savinjske VEDNO presneto vleče po južnem pobočju. Rahlo hazardersko DSanje, ker je na severni strani prepad in nad njim bi bilo treba vrtet. Letel sem že jadralne modele in dviga vsaj podobno kot Soriška.

- Uršlja. Zagotovo dobri DS pogoji, le močan TV oddajnik moti vse od RC naprav do variometrov pri jadralnih padalcih. Odsvetujem ker se znajo radio valovi grdo poigrat z modelom.

- Koralpe. Dosto preko Wolfsberga in dviga VEDNO ob lepem vremenu. Je skoraj osamelec in njegovo burno vetrno sliko gotovo poznajo smučarji, ki jih vedno konkretno napiha.
To je najbolj vetroven hrib kar jih poznam tja do Slovaško Ukrajinske meje. Veter je navadno konstanten.

- Weinebene. Sosed Koralp z podobnimi pogoji, le da je med Koroško in Štajersko sedlo in DSat bi se dalo na Koroškem.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: DS POBOČJA

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

raktivec napisal/-a:Lepo prosim, da napišete za DS primerna pobočja z kratkim opisom pod kakimi pogoji je DS mogoč.
Z malo sreče bomo na ta način lahko sestavili karto terenov, da bo v prihodnje lažje lovit pogoje. Mene ne moti, če date zraven še kak bližnji hrib z druge strani meje.



"Moji" tereni:





- Smrekovec. Dostop iz Koroške ali Savinjske do koče na Smrekovcu, nato pol ure hoda na vrh. Večinoma se popoldan prikradejo oblaki, a kadar jih ni je čudovit hrib za vse vrste malce trdnejših jadralnih modelov. Vrtinec se pojavi v Koroško/Velenjski strani kadar pripiha iz Savinjske. Kateri veter je to bo verjetno bolj vedel Matej Rozman. Tudi, ko pripiha veter po grebenu z Raduhe se najdejo manjši tolažilni vrtinci na grebenu med Dolgo frato in terenom nad kočo. Zna biti, da se v tem primeru pojavi rotor v smeri Velenja, vendar tega še nikoli nisem preverjal.

Po mojem bo za DS najboljši JZ-J, znalo pa bi biti tudi kaj iz severa, mogoče še bolje, ampak še nisem uspel poizkusiti.



raktivec napisal/-a:- Uršlja. Zagotovo dobri DS pogoji, le močan TV oddajnik moti vse od RC naprav do variometrov pri jadralnih padalcih. Odsvetujem ker se znajo radio valovi grdo poigrat z modelom.
Pred 15. leti letel tam gor brez vseh težav s komando staro ko zemlja, preden so bili vsi ti forumi in internet. Sploh nisem pomislil, da bi lahko oddajnik bil problematičen, in tudi ni bil. Letijo lahko pa tudi sekire ob minimalnih pogojih.
plp, Matej
Odgovori

Vrni se na DS Letenje