DS - Dynamic soaring (No.1)

Gradnja in letenje DS modelov

Moderator: brejker

Zaklenjeno
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

DS - Dynamic soaring (No.1)

Odgovor Napisal/-a sasos »

A se pri nas kdo ukvarja s to zvrstjo letenja?
Če se, potem kje, s kakšnimi modeli in ostali detajli?

Jaz sem se nekaj trudil, a mi zaradi neprimernega pobočja do sedaj še ni uspelo.
Mogoče tudi sicer kakšne ideje, katero pobočje bi bilo primerno?

LP, Saso

P.S. Kdor ne ve, za kakšno jadranje se točno gre, si lahko prebere naprimer na http://www.dynamic-soaring.co.uk
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

Za tako vreme kot je na slikah, bo pa treba višje v hribe ali pa na strmo pobočje čakat močnega vetra :wink: Stvar je zanimiva, mogoče se pa začne tudi pri nas kaj dogajati...ali pa se že :P
LP
Aleš
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

A takele hribe misliš da se da pri nas najt
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

tereni za DS

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Kolikor sem jaz imel priliko videti razne filme z DS vsebino, sem prisel do spoznanja, da je DS mozno na terenih, kakor jih prikazuje spodnja slika.

A-majhen podolgovat punkelj v ravnini
B- stopnica ali terasa na pobocju
C-oster vrh hriba
D- ravnina ki na obali (morje/jezero...ipd) strmo pade dol
Priponke
DS-teren.jpg
DS-teren.jpg (18.83 KiB) Pogledano 23716 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Da bi se ustvarili pravi pogoji za DS, izrazita meja med zatisjem in "curkom" vetra nad njim, mora veter pihati z ravno pravilno hitrostjo.

Spodnja slika prikazuje tri jakosti vetra nad istim terenom.

Prvi primer:
Veter piha pocasi, in zrak se "preliva" apreko vrha po drugi strani navzdol

Drugi primer:
Veter piha hitro, in ker se "mu ne ljubi" slediti konture hriba, se zadaj zvrtinci

Tretji primer:
Veter piha s tako hitrostjo, da se na vrhu hriba "odlepi" od terena in ko se hoce zvrtinciti, je prvi rotor ze kar precej dalec za hribom. Med vrhom in prvim rotorjem, se ustvari "zatisje".

Verjetno ima vsak teren svoje posebnosti, zato bo treba kar veliko "dela na terenu" in morda mnogokrat tudi zaman, preden bomo v Sloveniji lahko kogarkoli napotili na pravi teren v danih meteoroloskih pogojih.

Da me ne bo kdo razumel narobe, to so le moja opazanja in razmisljanja o tem DS fenomenu, ki se mi je v glavi zlozilo skupaj, ko sem pregledal precej materiala iz interneta in poizkusil zdruziti s tistim, kar ze vem iz meteorologije in dosedanjih izkusenj v letenju.

LP Mitja
Priponke
veter.jpg
veter.jpg (37.45 KiB) Pogledano 23712 krat
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Mitja, kapo dol, tole si pa napisal in pokazal res neverjetno nazorno! Pohvale! Kar tako naprej!
www.lipo.si
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Me pa okoli pogojev za nastanek DS fenomena muči še ena misel, ki je do sedaj na netu še nisem zasledil.

Iz kakih predpostavk izhajam?
Znano je da se zračne gmote z različnimi stanji (temperatura, vlažnost, gostota…) nerade mešajo skupaj. Tako se naprimer Hladen zrak hladne fronte kot klin zabija pod topli zrak na katerega naleti med svojo potjo in ga potiska navzgor.

Poglejte spodnjo sliko:

Zamišljam si eno dolino med hribi, ki jo sonce iz kakršnegakoli razloga še ni segrel, (megla, oblaki, senca) zato je v njen nekakšna temperaturna inverzija, ki se konča na višini vrhov okoliških hribov.
Poglejmo pa pobočje in teren na levi strani skice. Je obsijana s soncem in recimo da je tam zrak toplejši od tistega v dolini na desni strani risbe.

Če bi veter pihal od leve na desno, bi ob prehodu levega vrha naletel na hladen zrak, in ker se ne bo hotel mešati s tem mirujočim hladnim zrakom, bo enostavno tekel vodoravno nad tem slojem.
In dobimo pogoje za Dinamično Jadranje (DS) …zgoraj veter, spodaj zatišje…

Mislim da bi tukaj kako pametno okoli tega lahko rekel tudi kak meteorolog…

Ali imamo kakega meteorologa med letalskimi modelarji???

LP Mitja
Priponke
inverzija in DS.jpg
inverzija in DS.jpg (22.31 KiB) Pogledano 23694 krat
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a sasos »

MC GAYVER napisal/-a:A takele hribe misliš da se da pri nas najt
Mogoče ja. Ampak ni treba, da so ravno taki...tisti so idealni.
Čeprav za nekaj takih grebenov pri nas vem, a so daleč od mene, dostop pa je kaksne 3 ure peš.

@ultralajt
Za hitrost vetra ni take panike, čeprav seveda obstaja neka meja (podobno kot za običajno jadranje na pobočju). In že pri relativno šibkem vetru (sploh ob ostro odsekanem pobočju), je pri tleh šibkejši veter, kot na višini. Za DS namreč ni nujno, da je na eni strani "popolno zatišje", dovolj je že razlika v hitrosti vetra (seveda večja kot je razlika, več energije dobiš).

Kar se pa tiče slike z inverzijo v dolini, pa ni smiselno gledati iz take razdalje... Za DS rabis vsega nekaj deset metrov pobočja (po višini).
Za povrh pa če piha ustrezno močan veter, bo prevetril tudi dolino, tako da se taki pogoji že v osnovi ne morejo ustvariti.
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

Lep pozdravljen na forumu Sašo Š (predvidevam)

Sašo a si pizkusil že DS in kje
Predvidevam da naj bi tvoj model to prenesel (čeprav slišim da je pokojni) kajti stvari ki si jih počel z njim dokazujejo da se ga med letom ne da zlomit

lp
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Kar se pa tiče slike z inverzijo v dolini, pa ni smiselno gledati iz take razdalje... Za DS rabis vsega nekaj deset metrov pobočja (po višini).
Za povrh pa če piha ustrezno močan veter, bo prevetril tudi dolino, tako da se taki pogoji že v osnovi ne morejo ustvariti.
Si 100% za to tvojo trditev? Jaz sem samo na glas razmisljal o tej varianti.
Ustrezno primeren veter bo po tvoje prevetril tudi dolino, a po moje je ustrezen tisti veter, ki jo ne bo...mnenja so razlicna...vsekakor pa je to samo golo teoretiziranje.
LP Mitja
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Ampak me pa res zanima ali je kdo pri nas DS letenje že prakticiral?

Ali pa poznate koga ... ali pa koliko jih je poskušalo? Kakšne so dejanske praktične izkušnje?
www.lipo.si
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

mihah napisal/-a:Ampak me pa res zanima ali je kdo pri nas DS letenje že prakticiral?

Ali pa poznate koga ... ali pa koliko jih je poskušalo? Kakšne so dejanske praktične izkušnje?
Kolikor sem jaz slišal, so to:

- Rok B.
- Milan J.
- ????

No, kje ste tisti ki ste sprobali in rad bi da vsak ki je probal, napise koliko krogov mu je najvec uspelo narediti zaporedoma!!

LP Mitja (nikoli "okusil" DS)
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a rock »

Poskusil in poskušal, čez čas ko si naredim nov model nadaljujem....

Prvi poskusi....

Lokacija: KAL
Model: Caleb, http://www.modelflight.com.au/rc_model_ ... _caleb.htm
Največ število zavojev: 10+ koliko točno ne vem, ker modela nisem več obladal.

Hitrosti niso bile velike. Pa ravno takšne, da je že pokazalo vse šlamparije na modelu in mojo neizkušenost.

lp, rok
Uporabniški avatar
sharkpade
Tekmovalec
Prispevkov: 338
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:40
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a sharkpade »

A takele hribe misliš da se da pri nas najt
Tak hrib je naprimer Črna prst nad Bohinjsko Bistrico. Vendar je vsaj urca ali urca in pol hoje v strm klanec, tako da si čist zje...n ko prideš gor. Je pa na vrhu res čisto tak pa še vsaj 100m pobočja ima na eno stran.
Bom poiskušal kakšne slike najdit.

lp

miha
Vse je relativno :D
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

:D 3,14zda a so vsi naši hribi primerni za DS narejeni za fiizikalce (2uri 3ure 1,5ure hoda)

Ko smo hodili v hribe so se iskali hribi za hodit

ko hočem letet iščem hrib za LETET ne za hodit

sigurno je kak dober DS hrib na pametnem "dosegu"

Jamnik nad Dražgošami je že tak
Če se kdo spomni kakega naj kar napiše bomo že šli pogledat :lol: :lol:
Uporabniški avatar
sharkpade
Tekmovalec
Prispevkov: 338
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:40
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a sharkpade »

3,14zda a so vsi naši hribi primerni za DS narejeni za fiizikalce (2uri 3ure 1,5ure hoda)
Bomo vsaj lahko rekli, da je modelarstvo še vedno šport :D :D :D :D :D .

lp

miha
Vse je relativno :D
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

:D me nič ne moti če bi pri napovedi poročil rekli " ŠPORT ŠAH IN MODELARSTVO"

Ravno sem kupil superge za šah pa bom moral investirati v gojzerje za modelarstvo :o
Uporabniški avatar
Matjaž_Černivc
Profesor
Prispevkov: 1260
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:04

Odgovor Napisal/-a Matjaž_Černivc »

Najprej pozdrav vsem!

MC GAYVER omenjal si Jamnik kot možno lokacijo, tudi meni je že prišel na misel. Ker pa ne vem veliko o DS, me zanima na katero stran pobočja (slemenitev je V-Z, navadno se leti na južnem pobočju, ki je bolj strm in gol skoral do vznožja) si mislil,da bi se dalo leteti in v kakšnem vetru?
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

Imam občutek, da je na Janmiku prekratek breg, da bi se na severni strani kaj takega pojavilo....bo verjetno treba višje v hribe....nekdo je omenjal Črno prst. Enkrat sem slučajno pešačil na vrh smučišča Soriška planina. Na južno stran je super pobočje (pogoji za letet), pa tudi daleč ni za pešačit....mislim na Mc Gayverja :wink: Bi znalo bit v redu......Poterm so še bregovi nad Jesenicami, naprej od Golice....slabo uro peš...ampak se splača....pivo v rukzak pa model na ramo:-)

LP
Aleš
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

Matjaž_Černivc napisal/-a:Najprej pozdrav vsem!

MC GAYVER omenjal si Jamnik kot možno lokacijo, tudi meni je že prišel na misel. Ker pa ne vem veliko o DS, me zanima na katero stran pobočja (slemenitev je V-Z, navadno se leti na južnem pobočju, ki je bolj strm in gol skoral do vznožja) si mislil,da bi se dalo leteti in v kakšnem vetru?

Torej kadar piha po golem pobočju mora bit idealno obratno pa najbž ne bi šlo ker tiste smreke spodaj že preveč razmečejo zrak

Kar se pa višine tiče mislim da sploh ni pomembna videl sem dober DS film kjer se je skoraj na ravnem vse skupaj še kako dogajalo :o
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Kar se pa višine tiče mislim da sploh ni pomembna videl sem dober DS film kjer se je skoraj na ravnem vse skupaj še kako dogajalo
Teren pod "A" na moji prvi skici....
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a rock »

En video z DS

Takih "placov" je v Sloveniji neskončno.....

http://www.f3x.de/images/videos/jens_298_cut.wmv

Se pravi samo en pogoj je za DS. Zdaj še vsem zanana štorija mirnega in gibajočega zraka.

Zdaj pa razmišljat kje vse boste lahko leteli, med tem časom bom pa poiskal video Jo Grinija, ko leti DS za planisko kočo.

Se pravi pogoji za DS so vsepovsod.... še na vrtu...
Uporabniški avatar
Bošti
Tekmovalec
Prispevkov: 214
Pridružen: 15 Nov 2004, 23:25
Kraj: Pokoše, na sončni strani Pohorja
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Bošti »

V Aufwindu sem videl en članek, kjer Jochen Reuter (kriv za SAL revolucijo) leti svojega DS Caracho-ta na rotorjih od dreves v ravnini :o špila

Lp, Boštjan
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a rock »

Bošti napisal/-a: leti svojega DS Caracho-ta na rotorjih od dreves v ravnini :o špila
Boštjan, škoda da ne vidiš videa........

lp, rok
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a rock »

Tako se pa štarta na takem "placu"

http://www.f3x.de/images/videos/flitsch ... .07.04.wmv

lp, rok
Zaklenjeno

Vrni se na DS Letenje