Kateri dron priporočate za fotografiranje nepremičnin

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Odgovori
Blond
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 02 Sep 2014, 20:22
Kraj: Maribor
Kontakt:

Kateri dron priporočate za fotografiranje nepremičnin

Odgovor Napisal/-a Blond »

Pozdravljeni.

Malo me vaše mnenje zanima.
Za potrebe fotografiranja nepremičnin bi imel en manjši quadcopter, ki je sposoben narediti relativno dobro fotografijo nepremičnine (hiše z zemljiščem, njive, parcele,...)

Moj doma narejen je za te zadeve sicer dober a je prevelik (neroden) za dnevne transporte v avtu, FPV monitor na stojalu, .... več dela, da ga v luft spravim kot pa, da potem naredim 5 slik.

Torej kaj narediti, kupiti da bo zadeva majhna, lahko prenosna a kljub temu sposobna nositi kolikor toliko sposobno kamero/fotoaparat z gimbalom.
Baterija je pomojem 10min čist dovolj.

Prosim za vaša mnenja/predloge

LP
www.galea.si
Od ust do ust, od priporočila do priporočila... že 11 let uspešno.
Galea vse za vaše nepremičnine, prodaja, oddaja, obnova, prodajni postopki, cenitve, ...
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Kateri dron priporočate za fotografiranje nepremičnin

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Živijo!

Za fotografijo nepremičnin je slikanje z dronom zelo komplicirano po trenutni zakonodaji. Najprej potrebuješ imet opravljen izpit in izdano dovoljenje, ker je letenje v naselju (bližje kot 150m stavbam) dovoljeno šele v C ali D kategoriji (se mi zdi, da potrebuješ zaprosit še za neko dodatno dovoljenje prav za to, kljub izpolnjevanju C/D), moraš imeti letalnik z vsaj 6/8 motorji, padalom itd. itd. Ni nemogoče, je pa zelo zakomplicirano.

Rešitev bi bila letenje z velikim zoom fotoaparatom vsaj 150m stran od hiše (pride vpoštev samo če tam ni drugih stavb) in samo dovoljenje za kategorijo B. V vsakem primeru rabiš izpit, ker opravljaš dejavnost. Kazni so visoke že za fizične osebe, če pa delaš to za kakšno nepremičninsko agencijo pa lahko pravna oseba dobi še zraven bistveno višjo. Za hobi mislim da ni težav, takoj ko pa se gre za neko konkurenco nekomu, pa ljudje baje prijavljajo, agencija pa že na podlagi slik izstavi kazen in če nimaš prijavljenega leta v njihovem registru, sploh ne moreš izpodbijat tega. Kazen te lahko pa doleti tudi z do dveletnim zamikom.

Ne želim izpasti tečen in ne vem ali to vse že poznate, vem samo da marsikdo tega še ne ve in se potem pizdi vsepovprek, ko se je pa sprejemal zakon in klicarilo na agencijo če so nori, delale peticije in vse ostalo, ga pa ni bilo zraven.

Lep pozdrav,
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Blond
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 02 Sep 2014, 20:22
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Kateri dron priporočate za fotografiranje nepremičnin

Odgovor Napisal/-a Blond »

Vse to vem "na približno" in vedel sem, da se bo na vprašanje razvila takšna debata.

Še vedno sem mnenja, čeprav je neskladen z zakonodajo, da na svoji parceli okoli svoje hiše lahko letam s čim želim. Če bom padel bom padel na svojo hišo/glavo. Dovolj je biti 15m visoko nad hišo za dober posnetek. Ne bom fotografiral celih vasi in naselil. To je naredil že google.

Še vedno pa bom občasno svojega spustil v luft in iskal nekaj manjšega s kolikor toliko sposobno kamerco.

Hvala in LP
www.galea.si
Od ust do ust, od priporočila do priporočila... že 11 let uspešno.
Galea vse za vaše nepremičnine, prodaja, oddaja, obnova, prodajni postopki, cenitve, ...
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Kateri dron priporočate za fotografiranje nepremičnin

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Seveda, zračni prostor je od vseh, tako da lahko brez težave letaš nad svojo in tudi tujimi hišami. Še več, slikaš lahko svojo in tuje, vse dokler javno ne objaviš posnetkov, ki bi vsebovali tuje osebne podatke (registrska, obraz, hišna št.) drugih. Ker je pa zračni prostor od vseh, se rabiš držat pravil, ki veljajo za uporabo zračnega prostora. Za hobi, dokler ne narediš sranja (=komu padeš na avto, pred avto...), ali te kdo ne prijavi, ni problema sploh. So pa ljudje dandanes že tako nestrpni (laična javnost), da je zadnjič ena gospa prijavila celo gospoda, ki mu je na TRAVNIKU, padel dol model. WTF? Kot da je to kaj nenavadnega, kaznivega, čudnega, prepovedanega?

Za komercialno dejavnost je pa drugačna logika pač. Tukaj se gre za namen pridobitne dejavnosti, bodisi direktno preko fotografij, bodisi preko reklame itd. in zato je potrebno naredit izpit, s katerim dokažeš da poznaš pravila letenja in obnašanja v zračnem prostoru, hkrati pa delaš prijave letov in se s tem zavaruješ, da če te nekdo prijavi na podlagi slik ali na licu mesta, da ni nobenega problema. To je minimalno kar moreš pač za to da delaš vložit, izpit ne stane veliko, prijava leta pa nič, nekaj stane obvezno zavarovanje, ki potem tudi (edino v tem primeru da je vse legalno), krije škodo, ki bi lahko nastala.

Ker je veliko ljudi v preteklosti pred zakonom veliko investiralo v to opremo (tudi ne-modelarjev za biznis) in je prišel zakon in si bodisi zato ker se jim ni dalo delat izpita (ni big deal), bodisi ker želijo nekaj za kar rabiš izpolnjevat kako dodatno zadevo in se jim ne ljubi, ostali brez povrnitve investicije. Nekateri so delali "na črno", pa so jih potem nahitro usekali z kaznimi po prstih, in od tegobe ker so plačali 400-1000e ali več kazni, zdaj iščejo javne objave slik, posnetkov in vsega živega in prijavljajo še druge. Kolega, ki ima izpit in veliko leti pravi, da ima že na vsake par letov neko prijavo, na vsake par letov pride policija, češ da so jo poklicali sosedi anonimno itd. Tako da pač fino se je zavedat, da lahko fašeš konkretno kazen kot fizična oseba, sploh pa kot pravna oseba, če stvari nimaš poštimanih, ni pa razloga, da jih nebi poštimal. Problem je tudi v tem, da lahko kazen fašeš za nazaj in da za razliko od drugih prekrškov, tukaj oni ne rabijo dokazovat če si ti res kriv, ampak rabiš ti dokazat, da nisi. In že avtomatsko če manjka prijava na tisti lokaciji ob tistem terminu, si kriv.

Sicer se ne spoznam na vso zakonodajo v detajle, ker se s tem ukvarjam za hobi, pa še to praktično nič več oz. 99% manj kot sem se PRED uvedbo zakonodaje, prav tako je šlo veliko las ko sem klical na agencijo, talal okrog peticije itd. da se je vsaj modelarje izključilo iz zakonodaje in ne mislim vsega tega tukaj ponavljat zakaj in kako in kaj je nevarno in kaj ni in zakaj je kaj. Tako pač je, to je dejstvo. Vsak se odloči po svoje ali bo reskiral ali ne, jaz si ne upam, glede na to da je bilo že nekaj takih ki so slikali nepremičnine in so fasali kazni za nazaj, ker so bile slike javno objavljene na portalih, pa raje opozorim.

Sicer pa da odgovorim na vprašanje - osebno bi izbral nekega mavica ali kakšen podoben jajček, nekaj čimmanjšega in nevpadljivega, čimtišjega in črnega, zaradi očitnih vzrokov. V kolikor se želiš pa zaščitit (iz odgovora sodeč ne), pa nekaj kar ima zoom. DJI ima zoom kamere in delujejo preverjeno dobro. Da se iz 150m od hiše in 150m višine lepo poslikati hišo in parcelo.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Blond
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 02 Sep 2014, 20:22
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Kateri dron priporočate za fotografiranje nepremičnin

Odgovor Napisal/-a Blond »

Hvala za izčrpen odgovor.

V vsem ti dam prav le na jajc mi gre ta naša takšnaindrugačna zakonodaja, ki je na koncu kr nekaj.
Enako letim danes kot sem včeraj in kot bom jutri.
Začel sem s hobijem in danes to vključujem v posel. Svoj. Ne prodajam ampak dvigujem svojo storitev na štengo višje.

Ne govorim, da ne bom tudi papirnato tega uredil a v tem trenutku enostavno nimam ne časa in ne volje za to.
Če bo potrebno bom tudi naredil ta izpit saj teh <200 EUR ni pes.

Pa smo spet offtopic.

Tale Mavic mi je zanimiv, bom ga poskušal kje videt v živo "ob delu".
www.galea.si
Od ust do ust, od priporočila do priporočila... že 11 let uspešno.
Galea vse za vaše nepremičnine, prodaja, oddaja, obnova, prodajni postopki, cenitve, ...
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Kateri dron priporočate za fotografiranje nepremičnin

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Žal je tako... takrat smo dajali vse od sebe, se pizdili, klicali, in poskušali narediti vse. Izvzeli so modelarje v veliki meri, ostalo se je prekopiralo precej od Nemcev, Avstrijcev in Hrvatov. Dodatna skrb je to, da kmalu pride EASA - evropski pravilnik, ki bo uskladil pravilnike preko vseh držav, kar pomeni da morda tudi če dobiš dovoljenje, izpit, dron ki sme leteti sredi mesta itd. - to ni nujno da bo dovolj za EASO in bo treba dodati kakšne sisteme itd.

Mislim da vse totalno pizdi ta zakon, in mene osebno še toliko bolj, ko kljub investiranim 2000+ur v razvoj tehnike in 10000+eur, ko sedaj praktično ne letim več...

V glavnem, vseeno svetujem da se naredi po regelcih, ker so potem polek mirne vesti tudi druge bonitete, sploh če se to uporablja za posel in predstavlja neko dodano vrednost in hkrati nevarnost da bi konkurenca, ki je že dobila po prstih, želela namerno škodovati.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Odgovori

Vrni se na Multirotorji