Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Odgovori
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

Pozdravljeni,

temo multirotorji sem kar precej prebral, ampak je seveda možno, da se odgovor na moje vprašanje že nekje skriva, samo da ga jaz nisem našel.
Če je temu tako, se opravičujem in prosim za link na temo, kjer bom našel odgovor.
Znanja o multirotorjih nimam (še) skoraj nič, ampak ''kujem načrte za prihodnost'' :wink: in me nekaj zanima.

Torej, če prav razumem, je velik riziko na dronu, ki ima sprjemno oddajniški set 2,4Ghz, uporabljati kamero z vklopljenim 2,4GHz WiFijem, da bi si na ta način pridobil kvazi FPV in nadzorom nad kamero - snemaj, fotkaj, samo glej itd, ker tvegaš, da izgubiš nadzor.
Kolikor sem prebral, se to dogaja na tudi bolj renomiranih dronih, našel nemalo primerov pilotov, ki so svoje drone tako izgubili / razbili.
Zato marsikateri proizvajalec v manualu napiše, da se wifi funkcije kamere med letom ne sme uporabljati.

1. Koliko to drži? Ker če je temu res tako, potem bi vladal kaos, ker toliko stvari funkcionira na 2.4 GHz.

2. Recimo da je res veliko tveganje, ali je možno 5,8 GHz fpv set, recimo tale

https://www.aliexpress.com/store/produc ... 33505.html

uporabiti na klasični ala GoPro kameri?

3. Ali se na ta način pridobi polni nadzor nad kamero - ne samo za fpv, ampak tudi za osnovne ukaze, recimo posnemi fotografijo, začni snemat, ustavi snemanje.

Vem, da je enostaven odgovor ''Kupi dron, ki ima 5,8 GHz sprejemno oddajniški set.''

Ampak recimo, da imam možnost zelo poceni kupiti GPS dron z 2,4 Ghz, pri katerem me moti samo to dejstvo, da je zelo tvegano uporabiti wifi funkcijo kamere med letenjem in tako možnost vsaj kvazi fpv-ja odpade.

Dometa imam 500-1000m dovolj.
Do dirkanja mi ni, zato me kakšna sekunda laga ne bi motila.

Se opravičujem, če sem zastavil neumna vprašanja, obenem pa hvala v naprej za odgovore.
Uporabniški avatar
AirKiller
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 29 Avg 2005, 19:58
Kraj: Nova Gorica

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a AirKiller »

CE imas prizgan WIFI na gopro,.in letis rc na 2.4,..je to klic za katastrofo.Wifi goproja moti signal.Se gps na nazi zgubi satelite.Set iz linka ti omogoca SAMO prenos slike.Dron deluje na 2.4,..video pa na 5.8,.tako se ne motita med sabo.Gopro ni primeren za fpv,..ker ima "lag" ,.oziroma kasni slika preko fpv.
o_O
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

Hvala za odgovor.

Ali torej to pomeni, da ni rešitve, da bi pri takem dronu imel možnost:
- samo gledati, kje sem in se postaviti v željen položaj (z obračanjem drona, če mi gimbal tega ne omogoča)
- sprožiti začetek in konec snemanja
- posneti fotografijo z željenim kadrom - torej ''naciljati'' in sprožiti?

Kaj pa menjava kamere s setom 5,8 GHz - kamera, antena, sprejemnik in ustrezen kontroler, na katerega se povežem s telefonom / tablico ali zaslon s kontrolami (samo pogled, začetek/konec videa, posnemi fotografijo)?
Obstaja kaj takega?

Ali sem s tem ''obsojen'' na začetek snemanja videa na tleh in snemanja celega poleta in nobene druge možnosti?

Kot rečeno, zamik kake pol sekunde ali sekunde me ne moti, za dirkanje in izživljanje adrenalina na ta način se (še :lol: ) ne navdušujem, imam druge stvari za to. :wink:

Poskusil sem že mnoge ključne besede na Googlu, pa ne najdem.
S'tan
Začetnik
Prispevkov: 36
Pridružen: 04 Okt 2017, 22:10

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a S'tan »

Split cam ti to omogoča. Moj je sicer malo starejši in ni prfekten, ti pa lahko potrdim da se da z zadevo komot letet in snemat. Nekaj takega recimo. Togglaš s switchem, ki ga nastaviš na komandi za snemanje on/off.

Drugače imaš pa razne goproje, mobiuse, sjcame in podobno ki jih pripneš na drone in delaš posnetke, za fpv imaš pa svojo dedicated kamero. Kaj ti na tem setupu ni všeč? :)
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

Nekako sem si predstavljal, da je najbolje, da gledam čez kamero, s katero nameravam narediti posnetek:
- vidim tisto, kar vidi ona
- naredim video tistega, kar se mi zdi zanimivo - če ne, pač samo gledam in si s tem pomagam pri orientaciji, kje sem
- naredim fotografijo kadra, ki ga vidi kamera - ko/če to želim

Tako pa očitno ni druge, kot dati na record in snemati cel polet.

Edino tole, za kar si mi dal link, je pa vredno razmisleka.
Na kakšen način se slika prenaša do tebe - ali je tisti WiFi modul 5,8 GHz?
Če ja, kako / s čim se povežeš na ta WiFi?
Ali je mogoče WiFi modul te kamere 2,4 GHz in se nanj povežeš s telefonom, tablico - samo potem je spet nevarnost motenj in strmoglavljenja?

Se opravičujem, rad bi razumel.

In še nekaj mi ni jasno: Zakaj igrača za 100€, s katero se učim sedaj - pa je 2.4GHz in je nanjo pripeta 2.4GHz Wifi kamera, na katero se preko namenske aplikacije povežen s telefonom, ne dela nobenih težav? Pa lahko samo gledam, snemam, fotografiram,... dron pa pri tem nima nobenih motenj?
Pri dronih za 300 ali 500€+ pa se tega ne sme - torej pripeti gor 2,4GHz WiFi kamero in se s telefonom povezati na ta WiFi?
Uporabniški avatar
AirKiller
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 29 Avg 2005, 19:58
Kraj: Nova Gorica

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a AirKiller »

Vse kar ti potrebujes je phantom 3.
o_O
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

Da je DJI phantom 3 prava mašina, ne dvomim. =D>
Ima sodelavec Phantoma 4 pro. Impresivno. =D>
Kar me pri DJI Phantom 3 moti je to, kar moti večino: Cena 700€ in naprej. [-X
S'tan
Začetnik
Prispevkov: 36
Pridružen: 04 Okt 2017, 22:10

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a S'tan »

Ko sem prvič začel namakati prste v FPV vode sem tudi sam hotel prenos direktno na tablico. Pa sem nabavil 5,8 receiver in EasyCap dongle. Malo sem bil jest noob, malo kitajski tech (po 2 tednih sem ugotovil, da mi niso poslali EasyCap ampak EasierCap) in sem obupal ter nabavil fpv screen. Glede na to da za to zapraviš...recimo 60-70€ (box goggles ali kak eachine screen) pomoje ni tak strošek da bi se splačalo zajebavat s 100 kabli in vmesniki, razen če te to veseli. Stroški so ko hočeš FatShark Dominator V3 z diversity modulom in hudimi antenami, tisto je pa kaj, ene 600€+?

Kaj pa letiš?
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

OK,

da popolnoma obelodanim.

Po smešni ceni imam možnost nabaviti tole:

http://www.lrp.cc/en/product/gravit-gps ... -gimbal-1/

In tukaj me najbolj moti, da ni fpv-ja in kot vsi ostali za svoje modele z 2.4GHz opozarjajo, da ne uporabljati WiFi na kameri med letom, ker lahko to povzroči motnje.

Kamera je torej tista, ki je priložena , baje da za ''samo HD'' zelo dobra.

Kaj torej nabaviti, da bom imel vsaj soliden fpv 5.8GHz, ki bo koristil to kamero?
Seveda bi bil z namenskim fpv screenom, ki bi ga namestil na komando še bolj zadovoljen, kot pa da se ukvarjam z vmesniki, pretvorniki in dodatnim kablovjem.

Trenutno se učim na igrači, ki me čedalje bolj veseli:

http://www.lrp.cc/en/product/gravit-mon ... ction-cam/

Seveda nisem dal zanjo toliko, kot imajo ceno na uradni strani. :wink:

Čakam tudi na simulator, da se še bolj naučim.
Menim, da je dobro, da se prej naučim solidno pilotirat brez fpv-ja, ampak kasneje bi ga pa rad imel.

Hvala v naprej za odgovore.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a Krist »

mimixrv napisal/-a: 27 Nov 2017, 19:39 Da je DJI phantom 3 prava mašina, ne dvomim. =D>
Ima sodelavec Phantoma 4 pro. Impresivno. =D>
Kar me pri DJI Phantom 3 moti je to, kar moti večino: Cena 700€ in naprej. [-X
Cena je čisto uredu, pač za ta denar dobiš res najboljše v svetu multirotorjev. Govorim za aero fotografiranje. Vsi ostali ponujajo le približke, ki ne letijo niti približno tako dobro, kot dji.
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

Se strinjam.
Saj človek tudi ne razume, zakaj hudiča so BMW-ji in Mercedezi in Audiji tako dragi, ko pa ga imaš ali voziš, pa ti postane jasno.
Samo še vedno nimam 700€+, da bi jih namenil za to, imam pa priložnost zelo poceni dobiti recimo Golfa, pri katerem moram pač sklepati kompromise in tukaj poskušam dobiti odgovor, kako zadevo nadgraditi, da bi imel vsaj približek neke funkcije, ki jo Phantom 3 ima.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a Krist »

Poceni opcij ni, vsaj ne pri temu kar ti iščeš. Phantom standard 3 stane 400-500€
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

Kje pa se dobi za 500€? Mislim nov. Ker če je res 400 € kje nov, bi resno razmislil.

Na njihovi uradni strani je 499 $.
Potem še njihov DJI care (ne vem kaj je to?) 129 $
Poštnina, carina sigurno še 150€.
Pa smo tam.

Na evropskih ebay-ih ga ne najdem pod 670€ + poštnina iz Nemčije.
Rabljeni pa od 500€ naprej, če hočeš, da je brezhiben.
Pustimo sedaj variante ''vse je OK, samo tole in tole bi bilo potrebno...''.
Pri OneDrone je cena 600€.

Ko pa gledam tole:

viewtopic.php?f=135&t=94239

Resda se gre za Phantom 2, ampak da daš za nekaj 600€+, potem pa tak odnos...

Ali pa to:

viewtopic.php?f=135&t=93647

Ali pa to:

viewtopic.php?f=135&t=92166&hilit=dji+phantom

In na tujih forumih se še najde.

Lažje požrem, da mi nekdo ne nudi supporta in nič ne naredi, če za nakej plačam 100-150 € kot pa 600 €+.
Za 400€ bi pa že resno razmislil.

Še enkrat podarjam, tudi po mojem mnenju je DJI No.1.

Ampak pač drag.

Pač si ga ne more vsak privoščit. In dat 150 € samo za dodatno baterijo.
S'tan
Začetnik
Prispevkov: 36
Pridružen: 04 Okt 2017, 22:10

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a S'tan »

DJI care je kasko za nov drone.
DJI Care is a service plan that provides you with peace of mind, covering damage
to your DJI aircraft, gimbal or camera sustained during normal use.
During DJI Care’s period of validity, if accidental damage occurs during normal use,
repair fees and related costs will be covered by DJI.
http://www.bolha.com/hobi-zbirateljstvo ... ji+phantom

Kaj pa kaj takega? 2 meseca star, v garanciji, nič za*ebavanja z dacarji na carini,.. Primerjava z Merci in BMWji je tudi kar na mestu, ker pri DJI glede na konkurenco lepo (pre)plačaš znamko. Ne vem koliko bi dal za budget phantoma, ki si ga linkal ampak za pošteno ceno...nevem, jest bi ga vzel, sploh če ga imaš voljo nadgrajevat.
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

Hmmmm... če bi bil namenjen dat toliko za dron, bi ga kupil.
Ta znesek pa klub temu precej presega tisto, kar sem se namenil dat za to.
Tisti LRP pa je precej pod tem zneskom.
V nekaj dneh se bom odločil.
Če bo še na voljo... Če ne, pač ne.
Mogoče bi še spustil za kakih 50€.

Še vedno prosim za predloge, kakšno opremo bi moral kupit, da bi si s kamero, ki je LRP-ju priložena, naredil fpv in s to isto kamero istočasno vsaj snemal, če že ne upravljal. Bolj kot pol sekunde laga mi je pomembno, da dobro vidim (če že ne full HD, vsaj HD - če je to možno):
- 5,8GHz sistem
- Kater oddajnik
- Kater sprejemnik
- Kater zaslon - očal (zaenkrat) nočem, ker (vsaj trenutno) mislim, da bi fpv uporabljal le, ko bi bil dron dlje od mene in ga ne vidim več dobro ali sploh ne.

Vsekakor bom treniral z igračo, ki jo imam in simulatorjem, ko ga dobim (je na poti iz USA).

Hvala za vse do sedaj.
Uporabniški avatar
AirKiller
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 29 Avg 2005, 19:58
Kraj: Nova Gorica

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a AirKiller »

Link fpv seta ki si ga omenil na zacetku bo zadostoval.Potrebujes se monitor ki te pride okoli 30eu.
o_O
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

Aha. Hvala.

Kaj pa bo v tem setu potem šibki člen, ki bo diktiral kvaliteto slike? Kamera sigurno ne. Gre se za SJ4000 WiFi.
- Oddajnik?
- Sprejemnik?
- Celoten set oddajnika in sprejemnika?
- Monitor (če sploh ima na ta set smisel priključiti monitor z neko hudo resolucijo)?

Hvala.
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Nič ne bo šibki člen.

Kamera daje ven analogni signal (600-700tvl?), ki bo šel preko videolinka in bo imel teh 600-700tvl in pol na ekran, ki tudi najbolje da ima recimo kakšne 800x600 al pa 800x480... :) in to je to :) Nobena stvar pretirano ne poslabša slike.

Če pa hočeš met HD prenos, pa kupi HD prenos, samo ne jamraj da je par sto evrov...

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

Jure in vsi ostali - hvala lepa.

Vseeno me pa še zanima, kako to, da 2.4 GHz igrače ne moti, da se s telefonom povežeš na njeno 2.4 GHz kamero in letiš, pri mnogo dražjih 2.4 GHz modelih pa vsi opozarjajo, da se to ne sme?
In kako to, da ob poplavi 2.4GHz digitalnih signalov potem ni kaosa?
Uporabniški avatar
AirKiller
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 29 Avg 2005, 19:58
Kraj: Nova Gorica

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a AirKiller »

Problem pri uporabi goproja na dronih je njegov wifi, kateri dela probleme .na kratko povedano smeti po celi frekvenci...
o_O
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

Aha, to bi lahko bilo, ker sem po tujih forumih zasledil največ težav z GoProji.
Verjetno s SJ4000 WiFi in podobnimi ni nič kaj boljše - skratka ni za tvegat.
ogblaz
Razpravljalec
Prispevkov: 160
Pridružen: 14 Dec 2015, 21:45
Kraj: Domžale

Re: Uporaba klasične ala GoPro kamere z 5,8 GHz fpv setom

Odgovor Napisal/-a ogblaz »

Xiaomiyi tudi moti. Sem šel v grmovje :)
Odgovori

Vrni se na Multirotorji