Bolj varno ARM-anje s Taranisi

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Odgovori
Uporabniški avatar
bizmar
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 11 Jul 2017, 19:20
Kraj: Ljubljana, Zalog
Kontakt:

Bolj varno ARM-anje s Taranisi

Odgovor Napisal/-a bizmar »

Evo, to je moj arming (a obstaja slo izraz?) proces. Ker so 5" copterji relativno nevarni, in ne bi rad, da se propelerji začnejo vrteti ko ga poberem, in ob istem času z roko dregnem eno stikalo na kontrolerju.

Z "bolj varnimi" nastavitvami moram 3 pozicijsko stikalo premakniti ravno prav hitro iz 1 na 3 pozicijo, in za tem še dvigniti dvo pozicijsko stikalo. Rezultat tega je, da se copter praktično ne da armati po nesreči. Postopek je dvostopenjski, ker pomeni, da se lahko arma in disarma zelo hitro, kar je dobro za pristanek in vzlet.

Nisem še rešil problema, da 3 pozicijsko stikalo dela v obe smeri. Hotel bi, da se sproži samo ko se prestavi 1-2-3 ne pa 3-2-3.
Še disclamer, ne pravim da je ta pristop najboljši, ampak jaz boljšega še nisem videl. Nisem programer, moje znanje logike je iz minecrafta. To je rezultat spreminjanja nastavitev dokler ni delalo več ali manj tako kot sem hotel. Seveda sem odprt za izboljšave.

Slike so iz Q X7 ampak bi moralo delati X9D in ostalih.

Rabimo 3 logična stikala.
Slika

Stikalo SA se mora premakniti preko sredinske pozicije in tam ostati za več kot 0,4 sek in manj kot 1,1 sek (te številke delajo zame, mogoče bo tebi všeč večje okno). Ob istem času more biti stikalo SF na spodnji poziciji, to prepreči ne nameravano armanje ko je stikalo SF dvignjeno in se tega ne zavedamo.
Slika

Ker se L07 sproži samo za moment ga z L08 "ujamemo" in zadržimo dokler se SA ne povrne na sredinsko pozicijo. In ob istem času preverimo da se je stikalo premaknilo dol in ne nazaj gor. (to je moment ko me začne bolet glava)
Slika

Dtuga stopnja. L08 mora biti sprožen, in z premikom stikala AF na gor armamo copter.
Slika

Zvočni opozorili, da vem kaj se dogaja.
Slika

Upam da komu pride prav. Na forumih sem nov, tako da je to nekako moj živijo. :)
-- Mark
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Bolj varno ARM-anje s Taranisi

Odgovor Napisal/-a Krist »

Jaz sem si nekaj podobnega naredil, ampak je zadeva rešena malce drugače. V prvi vrsti je varnost, v drugi pa funkcionalnost. Jaz imam na Horusu spredaj stikalo za throttle cut, ki “izklopi” gas. V bistvu da vrednost gasa na -98. Arm imam na 3 polnem stikalu. Disarm/acro/air mode. Kopter v osnovi ne bo znorel, tudi če je arman, dokler je throttle cut aktiven. Edino v air mode se motorji vrtijo, ampak tu ne morem nič naredit. Pač, dokler kopterja ne pipnem, ne bo znorel.
Druga funkcija pa je proženje štoparce preko gasa. Dokler je throttle cut aktiven in model ni arman, ne proži štoparice. Tudi če je arman, in ni throttle cut izklopljen, ne bo štoparica štartala. Seveda pod pogojem, da je gas najmanj na -97.
Se mi pa dopade tvoja ideja, kako prožiš. Bom se malce poigral s tem. Trenutno še raziskujem opentx.
Priponke
C4FFE63D-EF5F-4C3F-9157-46B446AB2E76.jpeg
C4FFE63D-EF5F-4C3F-9157-46B446AB2E76.jpeg (148.09 KiB) Pogledano 1364 krat
6FB8184F-7E94-48AA-8CED-474998632DA1.jpeg
6FB8184F-7E94-48AA-8CED-474998632DA1.jpeg (160.64 KiB) Pogledano 1364 krat
Odgovori

Vrni se na Multirotorji