Moj prvi dron

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Yayo
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 25 Maj 2017, 19:12

Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a Yayo »

Živjo, sem nov na forumu pa bi rad vprašal eno vprašanje:

3D sprintal sem si dron, skoraj vse potrebne dele kupil na Banggoodu in ga sestavil. Zataknilo pa se mi je pri programiranju, pri zavihku "Receiver", ker se mi je Yaw pojavil pod AUX1, Pitch pa pod AUX2, ostalo pa se sploh ne premakne. Imam TX Spektrum DX5e, RX AR600 in Naze32, če kaj pomaga. #-o
artmanlinux
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 28 Mar 2016, 15:54

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a artmanlinux »

Oj, kako si pa ti zvezal reciver z Naze32 vsak kanal posebej (PWM). Ker kolikor sem gledal tale AR600 nima ibusa ali s busa.
Iz reciverja greš in vlečeš na CH1 iz reciverja na CH1 na flightcontrolerju ina tako dalje za CH2, CH3, itd.. po sliki. Slika je NAZE32 rev6. Pol pa nastaviš kanale v programu. Kaj uporabljaš. Betaflight, Cleanflight ali kaj starejšega Openpilot,...
lp
Priponke
Naze36Pini.jpg
Naze36Pini.jpg (79.67 KiB) Pogledano 5809 krat
Yayo
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 25 Maj 2017, 19:12

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a Yayo »

Uporabljam Cleanflight, zvezal pa sem takole: kakor vidiš pri naze32 so prve tri žičke ena minus, ena plus in ena signal(vse te grejo v AUX1), potem pa še tri sledeče signal(modra, rumena, zelena), ki ki grejo po v GEAR, RUDD in ELEV, dve signal pa ostaneta. Kako pa nastaviš kanale v programu? Hvala, lp
Priponke
IMG_2439 x.jpg
IMG_2439 x.jpg (38.49 KiB) Pogledano 5787 krat
artmanlinux
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 28 Mar 2016, 15:54

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a artmanlinux »

Oj , nimaš pravilno zvezano. Na reciverju začni z THRO kanalom, tu vključi tisto trojno (črna,rdeča,bela), nato pa enojne AILE, ELEV, RUDD, GEAR, AUX1, Probaj enojne dati po vrsti nato kot pridejo ven iz flight controler priključka. BIND/DATA pa pusti pri miru ker se uporablja za bindat na oddajnik. Ne vem točno vrstnega reda ker uporabljam drug sistem, Lux fc in flysky ibus ena žica za vse kanale. V reciver tabu preveriš, če se vsi kanali odzivajo na komando tudi če se ne odziva pravi kanal, samo da se v cleanflightu pa zamenjaš vrstni red. Tam kjer piše Channel map in je notri vnešeno - EATR1234 -Vrstni red kako FC prepozna komande - tukaj pomenijo črke E - ELEVATOR , A - AILERON, T - THROTLLE , R- RUDDER in 1234 pomenijo dodatni kanali (stikala gumbi) na komandi. Na novo vpišeš svoj vrstni red črk zamenjaš jih med seboj in vedno klikneš save, ter preveriš če se sedaj pravilno odzivajo glede na željeno komando. Poglej si tale video: https://www.youtube.com/watch?v=v_0lf1u3F3A
lp
Yayo
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 25 Maj 2017, 19:12

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a Yayo »

Hvala za vse, sem probal ampak je še vedno isto. Je to potem problem sprejemnik? #-o
Lahko pa je tudi plata, ker sem probal tudi z drugim dalincem in sprejemnikom. Sem pa tudi že bootal plato. Potem pa naložil file "cleanflight 2.0.2 NAZE.hex" preko Demonstrator GUI", bi moral kaj drugega?
Hvala. lp
artmanlinux
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 28 Mar 2016, 15:54

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a artmanlinux »

Katero FC plato imaš ti točno? Naze32 ne najdem na netu take podobne tvoji!
Yayo
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 25 Maj 2017, 19:12

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a Yayo »

Poglej na banggood Naze32 Acro 6 DOF : https://www.banggood.com/Upgrade-NAZE32 ... mds=search
artmanlinux
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 28 Mar 2016, 15:54

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a artmanlinux »

Sm najdu ti maš F3 FlightControler, če sodim po slikah https://www.banggood.com/Upgrade-NAZE32 ... 10232.html. A je pravi?
Če je moraš instalirat CleanFlight ali BetaFlight verzijo SPRACINGF3.
Zvezano maš pa pravilno. V zavihku Configuration v CleanFlightu moraš izbrati Reciver Mode - označiš tam - PWM (one chanel per wire), pa mora delati!! Dej probaj pa sporoč!
Drgač pa BetaFlight je zakon na mojem Lux-u dela noro, pa ni težek za uporabljat.
lp
artmanlinux
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 28 Mar 2016, 15:54

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a artmanlinux »

Yayo napisal/-a:Poglej na banggood Naze32 Acro 6 DOF : https://www.banggood.com/Upgrade-NAZE32 ... mds=search


to ni naze32 instaliraj CleanFlight za SPRACINGF3
ogblaz
Razpravljalec
Prispevkov: 160
Pridružen: 14 Dec 2015, 21:45
Kraj: Domžale

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a ogblaz »

manjkata ti še se mi zdi da 2 kanala, katera moraš dat na konektor na kontra stran platke, pwm je hudič in rab en kup kablovja...
se ne spomnim več kako točno sem imel, vendar sem 100% da sem rabil 2 kabla dat na drugo stran.
Yayo
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 25 Maj 2017, 19:12

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a Yayo »

Ko si napisal naj označim PWM, no to sem že.
artmanlinux
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 28 Mar 2016, 15:54

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a artmanlinux »

Kateri kanali ti pa delajo?
Yayo
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 25 Maj 2017, 19:12

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a Yayo »

ogblaz napisal/-a:manjkata ti še se mi zdi da 2 kanala, katera moraš dat na konektor na kontra stran platke, pwm je hudič in rab en kup kablovja...
se ne spomnim več kako točno sem imel, vendar sem 100% da sem rabil 2 kabla dat na drugo stran.
Prosim, če tole podrobneje razložiš. Hvala :)
Yayo
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 25 Maj 2017, 19:12

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a Yayo »

artmanlinux napisal/-a:Kateri kanali ti pa delajo?
Nič mi ne dela, vse je tako, kot v mojem 1. sporočilu. Lp
Yayo
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 25 Maj 2017, 19:12

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a Yayo »

ogblaz napisal/-a:manjkata ti še se mi zdi da 2 kanala, katera moraš dat na konektor na kontra stran platke, pwm je hudič in rab en kup kablovja...
se ne spomnim več kako točno sem imel, vendar sem 100% da sem rabil 2 kabla dat na drugo stran.
Katero plato pa si imel. Lp
artmanlinux
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 28 Mar 2016, 15:54

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a artmanlinux »

V telem videu je odgovor https://www.youtube.com/watch?v=-eAeA5McNi4# od 1 minute naprej, potem pa mora delat če boš tko naredu? sporoči
artmanlinux
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 28 Mar 2016, 15:54

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a artmanlinux »

Še diagram povezave.
lp
Priponke
Pwm.jpg
Pwm.jpg (29.26 KiB) Pogledano 5749 krat
Yayo
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 25 Maj 2017, 19:12

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a Yayo »

Delaaaaaaaaa!!! Hvala
artmanlinux
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 28 Mar 2016, 15:54

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a artmanlinux »

Super... 😃 Kateri frame si pa natisnu?
Yayo
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 25 Maj 2017, 19:12

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a Yayo »

Firefly Pro iz Thingiverse-ja.

Rabiš frame?
Yayo
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 25 Maj 2017, 19:12

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a Yayo »

Zakaj, ko je dron disarman motorčki čisto malo vrtijo (sploh se ne lepo, tako kot ko daš čisto malo komando)? #-o

Pa še, je kaj narobe, če namesto teh priporočenih propelerjev (https://www.banggood.com/2-Pairs-DALPRO ... ?rmmds=buy), uporabiš te (https://www.banggood.com/Tarot-5045-Pro ... mds=search).
artmanlinux
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 28 Mar 2016, 15:54

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a artmanlinux »

Oj, to je verjetno problem oneshota125. Preden se igraš v CleanFlightu ODSTRANI PROPELERJE. V configuration meniju imaš za nastavitev min Throttle, max Throttle , min Command. To zadnjo moraš znižati za toliko da se ti motorji ne bodo vrteli ko imaš disarman quad se pravi probaj malo pod 1000 in shrani(jaz imam na 950).Na spodnji sliki lahko pogledaš kako imam jaz nastavljeno, sem imel isti problem. Ko pa armaš quad se ti morajo pa motorji lepo vrteti brez zaustavljanja in trzanja, da dobiš to vrednost greš v meni Motors (Z ODSTRANJENIMI PROPELERJI, potrditi moraš varnostno opozorilo in priklopiti baterijo) in tam preko Master sliderja počasi dviguješ obrate, da dobiš minimalno vrednost pri kateri se ti motorji še lepo vrtijo in ne trzajo. To bo verjetno tam okoli 1050 -1100 (pri meni je 1050), in potem to vrednost vpišeš v Configuration meni pod Minimum Throttle (glej sliko) in sedaj ko armaš quad se ti bodo propi začeli vrteti z močjo nastavljene vrednosti. PAZI NA OSEBNO VARNOST DELAJ BREZ PROPELERJEV.

lp
Priponke
EscNastavitevOnShot125.jpg
EscNastavitevOnShot125.jpg (19.35 KiB) Pogledano 5645 krat
artmanlinux
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 28 Mar 2016, 15:54

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a artmanlinux »

Kar se tiče pa ropelerjev pa ni sile lahko zamenjaš vendar boš imel verjetno pri 3 krakih manjši potisk ker so 5x30 dvokraki pa 5x45, probaj pa boš videl.
Katere motorje in ESC-je pa imaš?
lp
Yayo
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 25 Maj 2017, 19:12

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a Yayo »

ESCji so 20A, motorji pa E-max 2300kV. Hvala za tisto zgoraj. Lp :wink:
artmanlinux
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 28 Mar 2016, 15:54

Re: Moj prvi dron

Odgovor Napisal/-a artmanlinux »

A je kej bolje?
Odgovori

Vrni se na Multirotorji