FPV sprejem

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Klavdij
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 08 Dec 2015, 17:00

FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a Klavdij »

Pozdravljeni,

Nabavil sem FATSHARK anteno, očala, po testiranju sem ugotovil da je sprejem slabši kot sem pričakoval. Je že kje kakšen članek kako bi moral najbolj optimalno nastaviti anteno, itd...da bo prenos najboljši?

lp
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Hja tukaj je ogromno spremenljivk... Na pamet težko ugotoviš zakaj stvar ne deluje kot si pričakoval. Bistveno pa je naslednje:

- Da imaš izbran prav kanal (enak na oddajniku kot sprejemniku!) Nekateri kanali so blizu, in sliko vseeno dobiš, sprejem pa je zelo slab.
- Da imaš enako polarizacijo in sučnost anten. Če imaš "palčke" imej na obeh koncih "palčke - dipol", če imaš cloverleaf, imej na obeh to in enako usmeritev.
- Da imaš čisto napajanje na oddajniku in sprejemniku -> če dobiš motnje na napajanju, se bodo prenesle dalje, občutljiva sta oba - oddajnik in sprejemnik.
- Da imaš antene proč od virov motenj in materialov, ki ne prepuščajo RF valov... Če imaš naprimer sprejemniško anteno blizu oddajnika (tudi če je FPV sprejemnik na 5.8, oddajnik v roki pa 2.4ghz) - se bosta nekoliko motila med sabo. Bližje sta, bolj se bosta motila.
- Da imaš dobre antene -> bolj kot oddajna moč vpliva na sprejem kvaliteta antene!
- Da imaš oddajnik dobro hlajen... mnogo oddajnikov začne zmanjševati moč, če se jim temperatura dvigne nad kritično. Če ni prepiha, se to lahko zgodi hitro.
- Seveda pa je potrebno preveriti tudi da oddajnik ali sprejemnik ni fuč... kar tudi ni tako velika redkost tukaj -> ko lahko zadevo uniči že če oddajnik prižgeš brez antene.

Najlažje je locirati napako tako da poskušaš različne sprejemnike/oddajnike/antene in vidiš kaj je boljše/slabše.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Klavdij
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 08 Dec 2015, 17:00

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a Klavdij »

Hvala za tako izčrpen odgovor. Meni sliko prikazuje, vendar ko se nekoliko quad oddalji (cca 20m) slika počasi peša. Mogoče bi moral anteno obrniti navzdol in jo preložiti na stran, proč od druge antene - v glavnem! Najverjetneje ta antena tudi ni najboljša in bi bila druga oblika veliko boljša...
Uporabniški avatar
MatejMusic
Freak
Prispevkov: 658
Pridružen: 06 Apr 2009, 14:53
Kraj: Cerklje

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a MatejMusic »

20m? Moč oddajnika je? 200mw oddajnik šprica 500m+, seveda s clowerleaf antenami zavisi od motenj.. Preveri povezave in spoje predvsem pa oddajni in sprejemni kanal in pa band.
Klavdij
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 08 Dec 2015, 17:00

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a Klavdij »

Transmitter Specs:
Input Voltage: 7~14.8v
consumption: 330mA @7.4V
Transmitting Power: 5mW
Antenna: 5.8GHz spironet
Dimensions: 55 x 26 x 11mm
Weight: 23g
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Živijo!

Ta video oddajnik ni namenjen letenju, temveč je namenjen kot relay med sprejemnikom na tleh in očali. Pomeni da sprejemnik (ki je lahko na 2.4ghz, 1.3ghz ali 5.8) in na kakšnem stativu, palici... oddaja preko tega videolinka kakšne 10-20m daleč do očal, ki tako ne potrebujejo kabla.

Z 5mW oddajnikom se pomojem ne da leteti, saj ima premalo moči.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Klavdij
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 08 Dec 2015, 17:00

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a Klavdij »

In kakšna bi bila najlažja rešitev, zamenjava antene oddajnika oz. celotnega sistema z boljšo močjo oddajanja?
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Samo videolink vzami močnejši. Naprimer kaj takšnega:
https://www.banggood.com/Eachine-TX526- ... 904201502Q

Ima 25/200/600mW na izbiro, deluje od 7-24V, in ima na izbiro 40 kanalov, pa še majhen je in -> znižan -> poceni :)

Če pa nimaš dobrih antenc pa še kupi zraven :)

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Klavdij
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 08 Dec 2015, 17:00

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a Klavdij »

Se pravi kar imam sedaj na quad-u(transmitter) lahko zamenjam z takšnim videolinkom? Drugo ostane isto?
p.s. Nov sem v temu, tko da je lahko kakšno vprašanje neumno:)
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Točno tako. Samo to rabiš menjat v quadu, ostalo vse ostane enako. Pogledaš pa lahko tudi če kdo kaj rabljenega prodaja pri nas.
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
MatejMusic
Freak
Prispevkov: 658
Pridružen: 06 Apr 2009, 14:53
Kraj: Cerklje

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a MatejMusic »

JKSniper napisal/-a:Točno tako. Samo to rabiš menjat v quadu, ostalo vse ostane enako. Pogledaš pa lahko tudi če kdo kaj rabljenega prodaja pri nas.
+1!
Klavdij
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 08 Dec 2015, 17:00

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a Klavdij »

Kako se pa poconnectat-a oddajnik in sprejemnik, ker nista original, je kaj posebnega?Mogoče v navodilih?...
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Nič, samo kanal izbereš na oddajniku in sprejemniku enak in bo delovalo :)
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
Rocher
Freak
Prispevkov: 511
Pridružen: 16 Sep 2013, 20:25
Kraj: Celje

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a Rocher »

Kupi si kaj takšnega, pa bo mir v hiši. Oddajnik ima RP-SMA konektor, preveri ali uporabljaš enak konektor. Jaz sem si na oddajniški modul dodal še hladilnik. Imaš v EU skladišču in doma v 5 dneh.

https://www.banggood.com/Eachine-ET200R ... mds=search

lp
*LOSi 8ight 2.0 EU - Novarossi*
*LOSi Tenacity DB PRO*
*HPi SavageX 4.6*
*AXiAL SCX10ii Trail Honcho*
*LOSi Mini T 2.0*
*Custom brushless whoop 65mm*
*TBS Source One*
*FlyFish Volador Vx3*
Klavdij
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 08 Dec 2015, 17:00

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a Klavdij »

Zakaj pa je original transmiter, tako slab in ga sploh ne moreš uporabljat?oz. samo za cca 10m?
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

JKSniper napisal/-a:Živijo!

Ta video oddajnik ni namenjen letenju, temveč je namenjen kot relay med sprejemnikom na tleh in očali. Pomeni da sprejemnik (ki je lahko na 2.4ghz, 1.3ghz ali 5.8) in na kakšnem stativu, palici... oddaja preko tega videolinka kakšne 10-20m daleč do očal, ki tako ne potrebujejo kabla.

Z 5mW oddajnikom se pomojem ne da leteti, saj ima premalo moči.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
ls-210
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 10 Feb 2016, 11:38
Kraj: Prekmurje

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a ls-210 »

Jaz sem na svojem prvem quadu uporabljal FatShark 25mW 7ch 5.8GHz CE Certified Video Transmitter With NexwaveRF https://hobbyking.com/en_us/fatshark-25 ... averf.html
V kolikor ni bilo vmes nobenih ovir (dreves, hiš,...) sem imel ok sliko tja do 500m, če so pa bile vmes ovire pa je kar hitro zmanjkalo slike. :oops:
Uporabljal sem ga pa samo zato, ker sem ga dobil skupaj z očali v paketu. Je pa možno z originalnim lepo leteti, v kolikor je 25mW, za 5mW verzijo pa nebi vedel, ker nimam izkušenj.
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Ja, 25mW je super za dirke, kjer tekmuje veliko tekmovalcev hkrati. za vse ostalo je tu 200 in 600mw :) 5mw je samo relay za nekaj deset metrov :)

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Klavdij
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 08 Dec 2015, 17:00

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a Klavdij »

Aha super. Zdej sem naročil:
https://www.banggood.com/Eachine-TX526- ... 904201502Q

Zdej bo najverjetneje problem doseg RC radio?Koliko se pa s tem lahko igram?:)

lp
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Odvisno od anten, montaže, ostalih motenj v okolici in na quadu, sprejemu... in tudi od nastavitve moči. Z 600mW lahko nese dlje kot RC komanda :)

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
MatejMusic
Freak
Prispevkov: 658
Pridružen: 06 Apr 2009, 14:53
Kraj: Cerklje

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a MatejMusic »

Klavdij napisal/-a:Aha super. Zdej sem naročil:
https://www.banggood.com/Eachine-TX526- ... 904201502Q

Zdej bo najverjetneje problem doseg RC radio?Koliko se pa s tem lahko igram?:)

lp

Če imaš klasičen oddajnik kateri oddaja na 2,4Ghz ne bo problema, bo prej video zasnežen ratov...
Klavdij
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 08 Dec 2015, 17:00

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a Klavdij »

Z zgoraj kupljeno TX526 napravico imam problem. Slike na očalih ne vidim. Tx se vklopi,se pravi napajanje dela. Nastavil sem 1kanal, 25mW,bandA (5865M).Iz Tx imam žice gnd,audio,video,gnd, 7-24v.Na zadnja dva vklopim napajanje iz lipo baterije.audio pustim prazen.ostala dva gresta pa na kamero. Manjka napajanje kamere ali je kaj drugega narobe?
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Živijo!

1. Preveri da imaš oddajnik res na 25mW nastavljen,to je 1 črtica. Ko pride nov je na prikazu "0" to je izklopljeno oddajanje.
2. Preveri povezave. Videooddajnik ima 3 kable: VIDEO, + in GND (tisti zraven plusa) - to verjetno imaš, glede na to da imaš prikaz na ekrančku.
Kamera ima 3 kable: VIDEO (ki gre na VIDEO na vtx) + in GND (ki gre na baterijo oz. neko napajanje primerno).

Samo to dvoje je lahko :)

PS: Katero kamero imaš?

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Klavdij
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 08 Dec 2015, 17:00

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a Klavdij »

Pozdravljen,

Oddajnik je nastavljen, ker utripa kanal 1, A-band in črtica. Torej je v spominu.Uporabljam kamero fat shark CMOS 700V2(vid., gnd, +5V). Ko priklopim očala se mi vklopijo...ko preklapljam med kanali, nekateri so čisto(brez slike), "ostali imajo mravljince":)...
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: FPV sprejem

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Potem je težava v video kablu ali napajanju kamere. Videolink dela kot mora.

Ali imaš priklopljeno kamero z:

GND, 5V (to lahko recimo dobiš iz sprejemnika kar s servo konektorjem) in VIDEO direkt na VIDEO od TX?

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Odgovori

Vrni se na Multirotorji