Multikopter & Heli FunFly srečanje Krtina 13.09.2015

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Odgovori
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Multikopter & Heli FunFly srečanje Krtina 13.09.2015

Odgovor Napisal/-a mihah »

Pozdravljeni !

V nedeljo 13.09.2015 bomo v Krtini pri Domzalah priredili tradicionalni piknik z druženjem pilotov helikopterjev in multikopterjev.

Letos bomo poskušali postaviti tudi progo za multikopterje velikosti 250 in podobne male frčače in izpeljati poskusno tekmovanje! Zato vabljeni vsi piloti in ostali navdušenci !

Začetek ob ca 10:00 in do mraka!

Za tiste ki se niste bili nikoli na nasi stezi v Krtini -tule se nahajamo!

Se vidimo! :jumpjump:

2014:
Slika
Slika
www.lipo.si
Uporabniški avatar
denys
Freak
Prispevkov: 681
Pridružen: 06 Jun 2007, 16:23
Kraj: Koper

Re: Multikopter & Heli FunFly srečanje Krtina 13.09.2015

Odgovor Napisal/-a denys »

Super srečanje in proga za quade.

En kratek posnetek ko sva vozila z Bovijem, če se ne motim, popoldan po tekmi.

https://www.youtube.com/watch?v=_EMLLe2dlLU
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Multikopter & Heli FunFly srečanje Krtina 13.09.2015

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Super posnetek in letenje! :)
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Multikopter & Heli FunFly srečanje Krtina 13.09.2015

Odgovor Napisal/-a mihah »

V nedeljo smo v klubu DMA Modra Ptica v Krtini priredili že tradicionalno letno druženje Heli & multikopter FunFfly. Andrej Jemec je poskrbel za organizacijo helikopterskega dela, pri multikopterjih pa je bilo v ospredju tekmovanje z malimi multikopterji velikosti 250 pod vodstvom moje malenkosti. Člani DMA Modra Ptica smo poskrbeli tudi za hladno pijačo in dobrote z žara. Nad obiskom gledalcev smo bili izredno zadovoljni :)

Pokomentiral bom dirkaški del:

Že popoldne v soboto je bila postavljena proga, ki so jo označevale zastave, ki jih je posodil Robert iz Onedrone.com. Idejo za postavitev je pripravil Boštjan - relativno tekoča, vendar tehnična proga. Že takoj v soboto je proga zahtevala prvo žrtev - Juretov izgubljeni sprejemnik v največji gošči v kanalu ob progi :(

Osnova je pravilnik X1 godronex.com , ki sem ga prevedel v slovenščino ->na voljo tukaj za dol potek v PDF.
V bistvu so pravila zelo preprosta, odprta, najboljše pri tem je, da lahko vsak tekmovalec ne samo sodeluje do konca tekme, ampak tudi zmaga. No, pri video oddajnikih smo še pustili odprto, da smo videli kako stvar funkcionira.

Pričakoval sem nekoliko večjo udeležbo med malimi frčači, vendar se je izkazalo (kot sem domneval) da bo s kanali na video frekvencah kar nekaj dela. 5 oz 6. jih je letelo na 5.8 GHz, Primož pa na 2.4 GHz. Močni 200 in 300mW (Immersion RC Vortex) so večkrat v bližini pilotov delali preglavice. Ampak smo na koncu dobro izpeljali brez menjav kanalov. Vsekakor pa bo potrebno v prihodnje naresti tako, kot imajo v tujini oz po pravilniku.

Takole je izgledalo v MHz brez pretiranih motenj:
Bostjan 5645
Jure 5705
Alan 5840
Primož 2400
Denis 5790
Tim 5925
Miha V. 5xxx

Pilote sem dal v dve skupini, leteli smo 2 poskusna leta, 2 kvalifikacije in 2 finalna leta. Upošteval se je rezultat boljšega leta.

Po kvalifikacijah - 5 krogov je izgledalo takole:

Primož 1:54
Boštjan 1:55
Denis 1:56
Tim 1:56.4
Alan 2:01
Jure 2:35

Kot se lahko na hitro vidi, prvi štirje v samo dobrih dveh sekundah! Obetal se je tesen finale! Pred finalom se je Timu polomil zvonček motorja, vendar je vztrajal, da bo poskusil leteti tudi finalne lete. Dogovor tekmovalcev - finale 6 krogov!

Po dveh napetih finalnih letih je končni rezultat izgledal takole:

Primož 2:09
Boštjan 2:11
Denis 2:13
Alan 2:17
Jure 2:57
Tim DNF
Vmes je izven konkurence letel tudi Miha V.

Zmagovalci so bili deležni praktičnih nagrad, ki sta jih prispevala LiPo.si in onedrone.com

Štopanje krogov - na mobitele, druga skupina. Sodeč po tesnih rezultatih bomo kmalu primorani razmišljati o transponderjih. :)

Kot opazovalec bi si upal še malo pokomentirati tehniko.

Zmagovalec Primož - brezkompromisna tehnika - Blackout Mini H, Cobro 2204 2300 motorji, 4S 1800 40C Gens Ace. Žal (tudi po moji krivdi) je letel na 5045 propelerje, dan prej je poskusil na trokrake 5x3 propelerje in bil izredno zadovoljen.
Boštjan je s svojo gardo lahkih in kompaktih naprintanih "Bovi racerjev" sedaj tudi v različnih velikostih 180/210/225 na veliko experimentiral.. motorji 1306 so zmogli vrteti na 3S 1400mAh akumulatorje tudi za tiste dobre 2 minute trokrake 5x3 propelerje!
Presenečenje za moje pojme je bil Denis - Dys 1806 na 6x4.5 propelerje 3S 1300mAh in na CC3D na kitajskem frame-u! Denis je bil iz vožnje v vožnjo hitrejši. Verjamem da bo naslednjič krojil sam vrh.
Alan - v bistvu začetnik, vendar ne smemo pozabiti ozadja - eden najboljših F3P pilotov na svetu - se je znašel v tejle "noriji" z Vortexom na 4S Tattu 45C 1300mAh akumulatorji in 5x3 propelerji. Na momente zelo hitra vožnja vendar bo potrebno še nekaj kilometrine :-)
Jure - res začetnik je letel kot drugi z Bovi racerjem je kljub sobotnemu pripetljaju s TBS Geminijem v nedeljo na polno užival.
Tim - MXP250 na SS 2204 motorje in 3S ter 5x3 propih. Mladi tekmovalec z veliko potenciala se je do tehnične okvare boril z najboljšimi - res kapo dol - tega fanta s pravo tehniko/supportom bo v prihodnje težko premagati!

Tekmovalci so vztrajali ves dan na soncu, kapo dol, naslednjič vam bomo v Krtini privoščili senco. Proga je bila všeč prav vsem - hitra, primerna tudi za začetnike (Jure) , vendar če si hotel res leteti hitro zelo zahtevna. Prav tako imamo člani DMA Modra Ptica precej idej kako izboljšati varnost (mreža) in dvigniti kakovost tekmovanj v prihodnje... Tekmovalci si želijo definitivno še več takšnih tekem že med samim druženjem pa so se heli piloti preizkusili v FPV letenju.

Letos bomo skušali organizirati še en dirkaški vikend v oktobru, v 2016 je plan prvenstvo treh tekem z mednarodno udeležbo. Vsekakor pa se je Krtinsko vzletišče pokazalo kot izredno primerno za dirkanje in druženje.
Za zimo 2015/2016 bo potrebno v naših klubskih prostorih na Viru prirediti tudi kakšno predavanje na temo FPV, dirkanja in dirkalnih multikopterjev. Idej nam sigurno ne bo zmanjkalo :-)


Miha Holc

Še nekaj fotk: viewtopic.php?f=17&t=92399
https://www.dropbox.com/sc/mpckhadzqcq6 ... vocPbO5Jia
www.lipo.si
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Re: Multikopter & Heli FunFly srečanje Krtina 13.09.2015

Odgovor Napisal/-a bovi »

Ja, super druženje in akcija!
Sem bil po dveh dneh kar malo utrujen.

Glede na videno, predvsem na zanimanje za tovrstnim dogajanjem, se zadeva razvija.
V naslednjih mesecih bo kar nekaj novih pilotov :).
Pogrešam pa klapo iz dolenjske akcije, s katerimi smo imeli prijetno lanskoletno druženje.

Skratka, dogaja.
Mislim, da se bo v kratkem še kaj dogajalo, še letos seveda :).

Bo pa obvezno treba narediti sistem v naprej določenih frekvenc in uporaba levo in desno polarizeranih anten.
Uporabniški avatar
snoopy
Freak
Prispevkov: 788
Pridružen: 18 Avg 2007, 13:18
Kraj: Posavec

Re: Multikopter & Heli FunFly srečanje Krtina 13.09.2015

Odgovor Napisal/-a snoopy »

Ja, super je bilo, lepo druženje in za prvič dobro pripravljeno.
Pogrešal pa sem Dolenjčke (naslednjič upam da pridete s cvičkom, ostalo mamo mi) =; in Štajersko delegacijo pa tudi malo Gorenjcev..
Fajni piloti in dobra družba.

En posnetek, samo kar je s tal je samo s telefonom.. ;(

https://www.youtube.com/watch?v=OHZsufjS10s
vaja dela mojstra..
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Multikopter & Heli FunFly srečanje Krtina 13.09.2015

Odgovor Napisal/-a scrat »

A so bili tekmovalci na 4S in 3S v istih skupinah...ali pa na propih 5x3 ali pa 6x4?
mihaval
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 15 Okt 2007, 21:08

Re: Multikopter & Heli FunFly srečanje Krtina 13.09.2015

Odgovor Napisal/-a mihaval »

scrat napisal/-a:A so bili tekmovalci na 4S in 3S v istih skupinah...ali pa na propih 5x3 ali pa 6x4?
Vsi skupaj, mesano.
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Multikopter & Heli FunFly srečanje Krtina 13.09.2015

Odgovor Napisal/-a scrat »

Sj zdj k je blo tko za "zabavo" je ok. Sam vseen 4S pa 3S ne gre skupi. Vem, da je tehnika vazna...ampak na ravnini si pa mrzu pomoje.
mihaval
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 15 Okt 2007, 21:08

Re: Multikopter & Heli FunFly srečanje Krtina 13.09.2015

Odgovor Napisal/-a mihaval »

scrat napisal/-a:Sj zdj k je blo tko za "zabavo" je ok. Sam vseen 4S pa 3S ne gre skupi. Vem, da je tehnika vazna...ampak na ravnini si pa mrzu pomoje.
Jaz mislim da 3s z 1806 motorji si se konkurencen, z 1804 pa ne ravno. Ce bi gledal samo ravnino, seveda. Ampak dajmo raje dirkat, sam da gre! :)
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Re: Multikopter & Heli FunFly srečanje Krtina 13.09.2015

Odgovor Napisal/-a mihah »

Letelo je 6 tekmovalcev. Vsak je uporabljal svoj quad na 3 ali 4S, propelerje dvo ali trokrake 3 do 6 col premera. Pravila so odprta in omejujejo samo velikost letalnika do 330mm. Boštjan mi je po tekmi poslal tudi skoraj enaka pravila - http://www.jurassic-rotor-team.com/en/reglement-fpv/

Kaj je bilo najbolj važno?

Na koncu so vsi šli domov z nasmeškom in komaj čakajo novo tekmo! :whistle: :D Interes je tudi s sosednje Avstrije in tudi Hrvaške! 8)
www.lipo.si
mihaval
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 15 Okt 2007, 21:08

Re: Multikopter & Heli FunFly srečanje Krtina 13.09.2015

Odgovor Napisal/-a mihaval »

mihah napisal/-a: Na koncu so vsi šli domov z nasmeškom in komaj čakajo novo tekmo!
Da, da in da!
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Multikopter & Heli FunFly srečanje Krtina 13.09.2015

Odgovor Napisal/-a scrat »

Mal heca: Mihax2 aj' mrs :D unicla sta me....sem za nasmesek v tem vedno bol zamorjenem svetu.
Uporabniški avatar
snoopy
Freak
Prispevkov: 788
Pridružen: 18 Avg 2007, 13:18
Kraj: Posavec

Re: Multikopter & Heli FunFly srečanje Krtina 13.09.2015

Odgovor Napisal/-a snoopy »

Tako je Miha in mihaval!

Scrat, s tem, da je bila proga tako tehnična kot tudi brzinska je bila moč skoraj zanemarljiva glede na spretnost. Bovi recimo s 3S in mislim da 5x4 ali 5x3 nas je recimo v prvih kvalifikacija vse nabrisou. Jest pa Alan sva sicer imela 4s in 5x4 prope gor, samo tudi če bi imel 6x4.5 in 4s nisi nič naredil ker je bilo ovinkov ravno prav in to si lahko enako obvozil s 3 ali 4s. Glede na hitrostno ravnino pa si ga malo nažgal in to je to...
Razlika je bila 1. do 3. mesta po 2 sekundi, Denis in Boštjan sta imela oba na 3s. Jaz o 6x4,5 propih sploh razmišljal nisem ker ti sploh nebi bili primerni za to vrsto proge.

Najbolj zanimivo pa je bilo to, da se o tem tam sploh nismo pogovarjali a je to Ok ali ni. Pač dirkaš in to je to. Ko odvoziš krog ti je takoj jasno v katero kategorijo spadaš.

LP
vaja dela mojstra..
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Re: Multikopter & Heli FunFly srečanje Krtina 13.09.2015

Odgovor Napisal/-a bovi »

jaz in Phoinix sva imela 1306 motorje...
Uporabniški avatar
badi1
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 18 Apr 2009, 10:03
Kraj: Braslovče

Re: Multikopter & Heli FunFly srečanje Krtina 13.09.2015

Odgovor Napisal/-a badi1 »

Ej fantje dober ste tole zrihtal , sem šel čist slinast nazaj domov :D . Bote mogl naslednjič še eno amater tekmo zrihtat :wink: vi ste čist prevč profiji zame , dober da še nisem imel porihtane 250 pa prakse še manjka mogoče pa naslednjič če bom pridno vadil :lol:
Odgovori

Vrni se na Multirotorji