Spet te vibracije...

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Uporabniški avatar
sucdejan
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 27 Jan 2010, 08:34
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a sucdejan »

Pozdravljeni,
na hexi imam težave z vibracijami na gimbalu med letom.
V mirovanju se gimbal lepo obnaša. Mehansko je skalibriran in PIDi (menda) sorazmerno dobro nastavljeni.
Mislim, da je glavni problem v konstrukciji. Gimbal in glavni akomulator sem montiral na dve karbonski cevi, ki sta s štirimi blažilci/gumicami pritrjena na spodnjo plato hexe.
Spredaj je gimbal spet vpet z damperji(blažilci), prav tako akomulator zadaj.
Med letom pride do majhnih tresljajev, ki se po celi teji konstrukciji prenaša in stopnjuje do gimbala. Je preveč "prožen", ročica je dolga in je vse kot na vzmeteh; če z roko potreseš kamero, ta zaniha in se počasi umiri (ko je hexa na tleh in ni na štromu). Ko je vse priključeno na napajanje, pa se taki tresljaji pogostoma ne umirijo, temveč pridejo v oscilacijo. Tako pride tudi med letom...

Vem, da gimbal ni bogvekakšne kvalitete in verjetno ne bom nikoli dobil popolnoma mirne posnetke..
Ima kdo kakšen predlog?

Morda, bi moral akomulator montirati na zgornjo plato hexe in zaradi tega premakniti elektroniko. Tako, bi lahko vpel gimbal na sredino spodnje plate. Na ta način bi pa akomulator bil (pre)blizu elektronike in bi ta lahko negativno vplivala na delovanje (nazo čimdlje stran od kablov, akomulatorjev in escjev).

Sem poskušal zamenjati damperje na gimbalu s tršimi, kar je sicer vidno omejilo vibracije, ampak še vedno premalo..
Priponke
02a.jpg
02a.jpg (227.45 KiB) Pogledano 5098 krat
01a.jpg
01a.jpg (163.46 KiB) Pogledano 5098 krat
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Pozdravljen!

Jaz bi ti predlagal kot si že sam napisal, akumulator na zgornjo ploščo, gimbal pa proti sredini. Prav tako moraš "trofit" ravno prave gumice za na gimbal. Ko boš to imel, rabiš pa nastavit pide V ZRAKU. ki so drugačni kot na tleh!

Verjetno čisto vsega ne boš dobil ven, ker je gimbal zelo "mehek", se pa splača poskusiti!


NAZA IN BATERIJA skupaj NI PROBLEM. Problem je KOMPAS in KABLI/BATERIJA. Pomeni GPS in KOMPAS na palčko tako kot imaš, je dovolj dolga da bo dovolj proč. Glavne napajalne kable lahko tudi daš čimbližje skupaj za čimmanj EMI. Tu ni težav :)


PS: premik baterije v center in na vrh, ter gimbal v center in spodaj bo tudi ugodno vplivalo na prop-wash vibracije, pa tudi manj vztrajnostnega momenta bo imela hexa po prečni osi, kar bo pomenilo tudi lažje letenje, manevriranje itd. Edina negativna stran bo, da bodo propelerji nekoliko prej v kadru.

Lep pozdrav,
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
sucdejan
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 27 Jan 2010, 08:34
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a sucdejan »

Jure, hvala za odgovor. :)
Akomulator bom nekako spravil na zgornjo plato hexe, gimbal pa spodaj kot si predlagal.
Nerodno je, ker je na sredini že NAZA, tako, kot DJI predlaga. Mislis, da bi bilo primerno, če akomulator (zaenkrat letim samo z enim $$$) spravim nad NAZO (kot kaže na fotki)?
Sicer moram NAZO premikati iz sredine ven..
Na fotki je gps/kompas 85mm višje od akomulatorja; je to še vedno dovolj?
Priponke
03.jpg
03.jpg (162.73 KiB) Pogledano 5057 krat
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a Krist »

Komot, uporabiš ustrezne najlon distančnike in si zmagal.
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Še lepše pa je če uspeš nazo skrit med obe plati, baterijo montiraš pa direktno na frame :)

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Akumulator.
Uporabniški avatar
AirKiller
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 29 Avg 2005, 19:58
Kraj: Nova Gorica

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a AirKiller »

Ni ena taka baterija malo premalo ? Meni so 2x 5000 6s postale premalo na takem okrivrju
o_O
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Zakaj? Čisto odvisno od želenega flight tima. Več baterij pomeni več štroma, hkrati pa večjo težo, kar doprinese manj dodatka h času letenja kot ena baterija sama, več filanja, višjo ceno, večjo obremenitev setupa, večjo težo vsega skupaj...

Razen če resnično rabiš daljši flight time, v smislu par minut, potem OK, sicer je to totalni nesmisel. Raje pristat, zamenjat in na novo letet še z drugim packom, imaš od vsega skupaj več.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
sucdejan
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 27 Jan 2010, 08:34
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a sucdejan »

OK, akomulator nad MC NAZO, ker je med platama cel šop lepo skrbno z mrežico povitih kablov ;)
,ki peljejo do ESCjev. Ti so spodaj "zaščiteni" še z eno manjšo plato (tako jih ima hexa v bistvu 3).
Na to spodnjo bom danes na en način že poskušal fiksirati gimbal... Bom priložil fotko, če bo kdo imel še kakšen komentar oz. predlog.

Aja, glede akomulatorja pa razmišljam podobno kot Jure: "več baterij = več štroma = večja teža = večja obremenitev in manjši doprinos k času letenja".

Hvala vsem za predloge!!
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

-> akumulator <-

:D
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Asterisk
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 24 Feb 2015, 12:35

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a Asterisk »

Živijo!

Vidim da planiram skoraj isto postavitev, sam quad. enako, naročil sem 50 cm palici da bi dal spredaj gimbal, zadaj baterijo, pa se bojim da bo isto kot pri tebi glede vibracij. Prosim poročaj ko boš dobil miran posnetek.
Uporabniški avatar
sucdejan
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 27 Jan 2010, 08:34
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a sucdejan »

Gimbal sem montiral na spodnjo plato na sredino hexe. Vibracij je zdaj minimalno. :) Poskušal bom še z originalnimi "dumperji", ki sem jih dobil zdraven gimbala; mogoče bo boljše (z mojim gimbalom dvomim, da dobim boljše rezultate).
Uporabniški avatar
sucdejan
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 27 Jan 2010, 08:34
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a sucdejan »

Asterisk, koliko vibracij boš imel s podobnim setupom je odvisno predvsem od gimbala in kamere (teža). Na klasi 550 (DJI F550) mi gopro na malem gimbalu ni povzročal večjih težav..
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

To pa so super novice :) z dušilkami se še igraj, potem dalje pa s PIDi :)

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Asterisk
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 24 Feb 2015, 12:35

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a Asterisk »

Imam tarot fy650, dijagonala je zdaj okoli 70cm, ker imam 17 inčne prope. za gimbal sem se pravkar danes sprsil :) RCtimer ASP3 nex. kamera tudi upam nex 5n/r.
Uporabniški avatar
sucdejan
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 27 Jan 2010, 08:34
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a sucdejan »

Ja, gimbal je enak mojemu, in kot pravi Jure: "zelo mehek"..
Ko bo nekaj časa viška (verjetno več, kot si mislim ;)) se bom spustil v samogradnjo gimbala s karbonskimi in/ali alu cevmi.
Asterisk
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 24 Feb 2015, 12:35

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a Asterisk »

Praviš gimbal je zelo mehek, čeprav je iz alu? Kako ga moram pritrditi na quadu da je cim manj vibracij? Z unimi dumperji je slabo? kaj če bi dal 4 distančnike (kovinske) in direkt na spodnjo plato prišraufam?
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Moraš ujet točno določeno MEHKOBO za težo gimabal + fotiča... Težji je fotič, trše so dušilke.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
sucdejan
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 27 Jan 2010, 08:34
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a sucdejan »

Poskušaj na več načinov - ni druge rešitve; saj je vse odvisno od tvojega setupa cele mašine in njegove konstrukcije.
Testiraj z original dumperji in gimbal montiran togo, direkt na plato.
Sam sem poskušal še s štirimi tršimi M3 dumperji, ki sem jih nabavil nekje na ebayu, a so se mi par dni nazaj, ko sem zamenjeval plastične distančnike na spodnji plati kar odtrgali. Še dobro, da je bilo to na tleh. Vsekakor pazi, kaj staviš na model.
Zdaj imam z gimbalom na sredini original dumperje in se gimbal presenetljivo dobro obnaša!
markosini
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 15 Feb 2015, 11:47

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a markosini »

Če želiš popolnoma mirne posnetke uporabi pri obdelavi videa Warp Stabilizer v Adobe premieru. Zadeva deluje odlično.
https://www.youtube.com/watch?v=95kjl-GXOwY

Sicer ne vem kakšno kamero imaš in kako nanjo vplivajo vibracije, vendar iz svojih izkušenj vem, da na kvaliteto slike ne vplivajo samo vibracije. Imam gimbal Dys smart 3 in Gopro 4 kamero. Čeprav sem vibracije občutno zmanjšal sem na kameri še vedno imel valovanje slike in prečne črte. Valov in črt je bilo še več ob močni svetlobi. Rešitev je v ND filtru, ki ti blokira nekaj svetlobe. Ker na senzor kamere pride manj svetlobe je kamera prisiljena znižati hitrost zaklopa, kar vpliva na valove in črte.
Primer brez filtra in s filtrom:
https://www.youtube.com/watch?v=12psgQFBNbU

LP
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Temu se reče jello efekt in pove da imaš preveč vibracij na framu, hkrati pa napačno dušenje gimbala (vse se z dušenjem tudi ne da rešiti, pomembno je da že imaš frame trden, prope in motorje zbalancirane).

Horizontalne črte v pasovih se pojavijo od prekrivanja sonca z enim od propelerjev.

Daljšanje časa sicer pomaga, ne pa vedno in ne zanesljivo - Slika je lahko zaradi tega manj detajlna, zabrisana, neostra.

WARP je ZADNJA in skrajna metoda reševanja vibracij in nepravilnosti, ko res ne uspeš uspešno odpravit problema kljub vsem trudu oz. ko bi bilo to predrago (recimo trši frame, boljši propi, dobro vpetje...).

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
sucdejan
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 27 Jan 2010, 08:34
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a sucdejan »

markosini napisal/-a:Če želiš popolnoma mirne posnetke uporabi pri obdelavi videa Warp Stabilizer v Adobe premieru. Zadeva deluje odlično.
https://www.youtube.com/watch?v=95kjl-GXOwY

Sicer ne vem kakšno kamero imaš in kako nanjo vplivajo vibracije, vendar iz svojih izkušenj vem, da na kvaliteto slike ne vplivajo samo vibracije. Imam gimbal Dys smart 3 in Gopro 4 kamero. Čeprav sem vibracije občutno zmanjšal sem na kameri še vedno imel valovanje slike in prečne črte. Valov in črt je bilo še več ob močni svetlobi. Rešitev je v ND filtru, ki ti blokira nekaj svetlobe. Ker na senzor kamere pride manj svetlobe je kamera prisiljena znižati hitrost zaklopa, kar vpliva na valove in črte.
Primer brez filtra in s filtrom:
https://www.youtube.com/watch?v=12psgQFBNbU

LP
Adobov warp stab., mercalli in ostali softwerski stabilizatorji so res zadnja resitev za mirno sliko na videu. Potrudi se zmanjsati vibracije ze med snemanjem in ce se le da, izklopi avtomatiko na kamerci.
Asterisk
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 24 Feb 2015, 12:35

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a Asterisk »

sucdejan napisal/-a:
markosini napisal/-a:Če želiš popolnoma mirne posnetke uporabi pri obdelavi videa Warp Stabilizer v Adobe premieru. Zadeva deluje odlično.
https://www.youtube.com/watch?v=95kjl-GXOwY

Sicer ne vem kakšno kamero imaš in kako nanjo vplivajo vibracije, vendar iz svojih izkušenj vem, da na kvaliteto slike ne vplivajo samo vibracije. Imam gimbal Dys smart 3 in Gopro 4 kamero. Čeprav sem vibracije občutno zmanjšal sem na kameri še vedno imel valovanje slike in prečne črte. Valov in črt je bilo še več ob močni svetlobi. Rešitev je v ND filtru, ki ti blokira nekaj svetlobe. Ker na senzor kamere pride manj svetlobe je kamera prisiljena znižati hitrost zaklopa, kar vpliva na valove in črte.
Primer brez filtra in s filtrom:
https://www.youtube.com/watch?v=12psgQFBNbU

LP
Adobov warp stab., mercalli in ostali softwerski stabilizatorji so res zadnja resitev za mirno sliko na videu. Potrudi se zmanjsati vibracije ze med snemanjem in ce se le da, izklopi avtomatiko na kamerci.

Ses trinjam, adobe warp samo če RES ne gre. Sem se igral nakar sem kupil prave zadeve. :)
markosini
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 15 Feb 2015, 11:47

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a markosini »

Bil sem prepiričan, da sem v sprejemljivi meri odpravil vibracije vendar ugotavljam, da temu ni tako. Imam frame fy 690s in 13x5,5 velike karbonske propelerje. Opazil sem, da ko se z veliko hitrostjo dvigam vibracije zginejo (motorji se vrtijo zelo hitro) in video na gopro postane popolnoma brez tresljajev. Pri počasnem vodoravnem letenju je hitrost motorjev manjša in spet se pojavi tresenje na videu. Izgleda kot, da pri nižjih vrtljajih pridem v neko resonanco. Sedaj me pa zanima, če bi zamenjal propelerje za manjše (11" ali 12") in pitch 4 ali 4,5 ali bi to kaj pomagalo?
PS: propelerji so zbalansirani z DU-BRO Tru-Spin balanserjem

LP
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Spet te vibracije...

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Torej je možno da je bodisi frame premehek ali pa imaš razbalancirane motorje (ne prope).

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Odgovori

Vrni se na Multirotorji