HexaBee / OctaBee / Minibee Aerial Photography platform

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Odgovori
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Živijo Jošt!

Pravzaprav vsem svojim kreacijam dodam neka izmišljena imena in pripadujoče logotipe (Sniper, Allstar, Emotion, Hexabee...) ker imam nekako občutek, da če tega ne naredim, stvar ni zaključena in popolna :).

V kolikor se bo izkazalo kaj povpraševanja, bom vsekakor razmislil v tej smeri, ali vsaj v smeri sodelovanja s kakšno od slovenskih trgovin s tovrstno opremo. Dokler pa povpraševanja ni, pa ostajam pri "hobi" projektu in predstavitvi gradnje in "softwareskih" veščin, za vse, ki jih to zanima, ali znanje potrebujejo za svojo gradnjo. Vse moje gradnje do sedaj so bile orientirane v to smer - smer k spodbujevanju kreativnosti in širjenju znanja, diskusiji kakšnih detajlov, rešitev... itd. :)

@sashs: :jumpjump: :jumpjump:
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
sashs
Razpravljalec
Prispevkov: 119
Pridružen: 29 Avg 2013, 13:24

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a sashs »

daj predstavi še oktobee :-({|=
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

OctaBee še pride na vrsto :) Ko dobim slike, jih seveda objavim in povem kako in kaj :)

Takole, tukaj pa bom še res na hitro, še hitreje kot je bila zgrajena, pokazal še eno gradnjo Hexabee-ja :). Ta gradnja je bil moja druga, in je šla veliko hitreje (v dveh dneh je bil iz nule leteč :) ), pa tudi nobenega vrtanja cevi, predelovanja ESC-jev ni... se pravi za vse tiste, ki se ne želite preveč spuščati v lotanje, je tole zelo dobra opcija. 8)

Torej, reglerjem poveznemo skupaj kable in jih pripravimo, da bodo zaviti (v cev :) ).
Slika
Spet so tukaj RCTimerjevi 40A 6s reglerji :) En je bil malo slabši, konektor za motor je bil hladno prilotan in je odletel ko sem se ga dotaknil. Po tem, sem stestiral še vse ostale reglerje ampak so bili OK :). Reglerje sem seveda takoj stestiral in skalibriral, tako da ni bilo kasneje kakšnih problemov.
Slika

OK, spet bomo na močnostne kable namestili konektorje, toliko da se kdaj lahko cel pogonski sklop vzame ven - če se rabi. Tokrat so vsi enaki :D
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Vse kar lotamo, naredimo kvalitetno.
Slika

Kabli bodo kar dolgi, kasneje povem zakaj :). Lepo jih pričvrstimo skupaj, ker bližje kot so skupaj, manj delajo problemov :).
Slika

In to je sedaj bistvo. Tam, kjer prilotamo "podaljšek" na regler (originalne kable), dodamo kondenzator, lepo + na + in - na -, izoliramo, zaščitimo in ojačamo z termoskrčko. Takole....
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Takole zgleda z reglerji :)
Slika

In še celotne "čreve" :)
Slika

No, pa k ostalemu :) takole se sestavi GPS-shield.
Slika

In takole zalota :) potem se samo še pobarva in zalota na GPS :)
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Na tej Hexi bodo uporabljeni Tarotovi 4114 320kv motorji (ca. 150gr), zato sem zanje pripravil prav posebne custom mounte, tako da omogočajo prepih in dobro trdnost.
Slika

Še posebej :)
Slika

Tole gre skupaj gor :)
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Lined up :)
Slika

Dva motorja sta druge barve, za spredaj :)
Slika

Motorji pridejo obrnjeni tako, da kabli gledajo proti sredini, obidejo cev in se prilotajo direktno na reglerje spodaj :) Precej clean izvedba, če kdo noče šarit po ESC-jih, nobenih lukenj v boomih, enostavno zamenljivi boomi...
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

No, takole... skupaj hitro sestavimo frame. Ta proces je precej hiter :) Tokrat sem šel barvat boome pred vgradnjo. Prej sem jih seveda pobrusil, da barva bolje drži gor :)
Slika

Takole je pripravljen AIOP v2 na opravljanje naloge :)
Slika

No, pa že inštalirani motorji in potegnjeni kabli na sredino.
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Ah, še pomembna informacija... HexaBee je sedaj V2. Obrnil sem vijeke na centerplatu, tako da so kapice na vrhu. Tako je zdaj lepše, saj je na vrhu vse črno, funkciolnalnost pa je nespremenjena :)

Še ena pozerska :)
Slika
Takole grejo po novem kabli v boome. Kondenzatorji so lepo na varnem, v boomu pa je tudi višek kabla. To je namensko! Toliko ga je "preveč", da lahko boom na sredi odtegnemo in ga izvlečemo in na kablih prepognemo in celo hexo zložimo recimo za na letalo ali za na dopust. Vijakov sploh ni treba odviti do konca, le odtegnejo se, kar ni pretirano veliko dela, hkrati pa konstrukcija nima dodatne teže in zmanjšane trdnosti. Ni za vsak let to, ampak parkrat na leto pa gre BP :)
Slika

Toliko je viška kablov. Aja, tisti signalni kabli od reglerjev so podaljšani kar z eno žico, in sicer na signalu. Itak ni dobro delati toliko ground loopov zaradi motenj, plusov pa tako ne sme biti (oz. jih tako ni, ker so reglerji OPTO).
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

No, pa še tale ličen pokrovček, da se zapre in zaščiti kable na flight controlerju v sredi.
Slika

Takole izgleda končana sredina, le kable se še uredi in pritrdi z vezicami :)
Slika

Tale go-pro z gimbalom se kar zgubi na framu... kar pa je tudi ugodno zaradi izkoristkov in ostalega :)
Slika
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Takole, skupaj podatki:

AIOP v2 kontroler z MegaPirati 2.9.1 R8 (by Paku)
6x Rctimer 40A regler
6x Tarot 4114 320kv motorji, dva druge barve :P
13x5.5 propi (premajhni, vendar ti so bili kupljeni... z njimi leti na 50%)
6s 6000mah. Z večjimi propi bo dovolj za kakšne 17min. Velikost hexe je za 16" prope, ki so tudi optimum za te motorje po mojih preračunih :)
Slika

Pa še skupaj poziranje z mojo, ki je rahlo manjša :)
Slika

In še ena, za konec :).
Da povem bistvo -> zadeva je leteča v enem vikendu, z default PIDi, ki jih dobiš ko daš gor firmware, leti zelo dobro in okretno. Za GPS funkcije bom dodal še eksterni kompas, v Stabilize in Altitude hold pa leti enkratno že sedaj.
Slika

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
sashs
Razpravljalec
Prispevkov: 119
Pridružen: 29 Avg 2013, 13:24

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a sashs »

jure hvala

zadeVa je čist divja


prehajam iz dji phantoma , bil sem mnenja da znam letet

danes sem ugotovil da ne znam letet sploh...

tako da bo se veliko ucenja.... 8)

gimbal spravil v pogon sedaj dodam se fpv opremo ter upam da kompas pride do konca tedna in da bom lahko letel v gps nacinu ....

naj povem da je phantom proti temu res igraca...

imam prav strah pred zadevo... 8)
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a scrat »

sashs napisal/-a:jure hvala

zadeVa je čist divja


prehajam iz dji phantoma , bil sem mnenja da znam letet

danes sem ugotovil da ne znam letet sploh...

tako da bo se veliko ucenja.... 8)

gimbal spravil v pogon sedaj dodam se fpv opremo ter upam da kompas pride do konca tedna in da bom lahko letel v gps nacinu ....

naj povem da je phantom proti temu res igraca...

imam prav strah pred zadevo... 8)
Strah mora biti vedno malo prisoten.
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Res je, sicer začneš delati bedarije in lahko se zgodi kaj neprijetnega. Neglede na velikost. Je pa čisto tako, da večja in močnejša kot je stvar, večjo škodo je sposobna naredit, a so performanci letenja toliko boljši in zmožnost nošenja več in večje opreme toliko večja, da je občutek res dober, ko letiš enkrat to stvar :D

Dva najboljša trenutka do sedaj:
- ko greš malo po zahodu letet, se dvigaš in dvigaš...in te naenkrat obsije sonce, ki je spodaj že zašlo :D Noro, in super lepo :)
- ko se pelješ okrog 70km/h cca. 2m visoko preko letališča točno po makedamski cesti in ga gledaš večinoma FPV, potem pa se pelješ mimo sebe in vidiš da si celo pot za sabo zakadil, ker je bila makedamska cesta suha. :D
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a Krist »

Jure, kako se obnesejo ti regulatorji na tarot motorjih? Imaš kaj težav i izgubo sinhronizacije med letom pri bolj agrezivnem letenju?
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Ne, popolnoma nobenega problema nisem zaznal, pa sem preizkušal komande do popolnega limita, tudi full gas in vse skupaj, in to na 13" propih in 6s, kjer bi se tovrstne težave zaradi obratov še najprej pokazale...

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
sashs
Razpravljalec
Prispevkov: 119
Pridružen: 29 Avg 2013, 13:24

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a sashs »

kdaj bos ze pokazal to tvojo okto..

jas sem jo videl

mi je kr zal da sva sestavljat hexo:)))



zgleda da boma se okto nardila spomladi...
Uporabniški avatar
AirLord
Tekmovalec
Prispevkov: 384
Pridružen: 20 Jan 2012, 19:30

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a AirLord »

Čestitke obema za krasne hexe. Nisem našel podatka (če sem zgrešil se opravičujem) o veličini.. je 900?

Jure kako se obnesejo ti "ala" T style 13X5,5 propi? Si jih vzel pri RC timerju ali kje drugje?

Lp
ZephyR clone FWP
Quad MV15 670 FP
Quad MV2 450 FP
QAV250 FP
ET gear: LoggerV3, OSD Pro, Guardian, Eagle eyes GS
RC link:FR Sky,2,4Ghz DHT-U
Video link: TS351+RC305, 5,8Ghz, 200mW,
FatShark base VG
SC2000 PZ0420
NEX-5N; MOBIUS
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

AirLord: Hvala! :) MAX premer tega modela je 1062mm s "stock" boomi. Se pa potem manjša po naslednjih kriterijih:
- naj bo tako majhen, da gre še v avto direktno, in ne manjši, če ni potrebe.
- naj vsaj bo tako velik, da bodo šli gor največji propi, ki jih misliš imet.

Tako da je moja hexa po premeru 910mm, ker gredo gor 14" propi MAX, od Sašota pa kakšne 960mm, saj bo gor imel 16" prope.

Jaz imam RC-Timer 12" prope sedaj, pa nisem najbolj navdušen. So ful mehki, nezbalancirani (ko jih dobiš) in veliko manjših napakic je po njih.
Potem sem gledal tele Tarotove "T-motor stil", zgledajo bolje, še vedno imajo precej napakic tu in tam, kako so zbalancirani nisem videl, so pa tudi podobno mehki kot RC-Timerjevi.
Gledal sem tudi RC Timer 15" prope "T-motor stil", ki pa zgledajo dosti bolje, so pa še zmerom mehki.
Jaz bom vglavnem zdaj po 20h+ naletenih šel na T-motorje, saj zadeva tako kul leti, da imam dovolj zaupanja da jih ne bom uničil. Nisem še niti enkrat pristal ali vzletel tako, da bi bilo kritično da vseka s kakim propom po tleh, pa sem vzletal že povsod živo, tudi iz ne-ravnih travnikov, pa ni težav.

No, kopijo T-motorjevih ima FOXTECH, ki so nekoliko cenejši, nisem pa še od nikogar videl komentarja na njih, tako da se ne upam iti na njih, glede na to da niso bistveno cenejši.

Aja, ima pa Sašo zdaj neke Paddle prope :D Morem v živo videt kak zgledajo, oblika mi je sicer boljša tista klasična, baje pa da jih priporočajo predvsem za pancake motorje (verjetno za manjše obrate?).

Sašo, vrži slikco sem gor, da pokažeš nove sablje :D

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
AirLord
Tekmovalec
Prispevkov: 384
Pridružen: 20 Jan 2012, 19:30

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a AirLord »

Uf prave zverine :D hvala za info.

Ja jaz sem jih 13x5,5 za svojo hexo od Tarota nabavil pri Trotu. Jih pa še čakam in je zdaj že 1 mesec pa jih kar ni in ni... sem pa že pri tarotu vzel 8x4 cfk prope za mali quad pa so na izgled in končni finiš OK so pa razštelani do amena in sem porabil kar nekaj časa, da sem jih spravil v red pa še ni tako kot bi moralo biti...tako, da čakam kaj dobim oz. kakšne bodo te 13, ko pridejo. Imam pa na hexi packakes motorje premera 50mm 530KV od RC Timerja.
Propi od RC Timerja mi niso všeč imel sem 10x5 pa sem imel same probleme z njimi tako, da se ne upam naročit pri njih pa še z njihovim supportom sem imel težave (v smislu totalnega ignoriranja težave pa so nastale zaradi njihove napake in manjkajoče robe) in se jih bom v bodoče do nadalnjega izogibal.
Sem gledal tudi na Ebayu, da bi jih vzel (sicer cena ni bistveno boljša kot pri Tarotu) pa sem se odločil, da raje ne...si pa mislim, da je to vse ena in ista pašta za ta denar, in je od enega in istega proizvajalca pri vseh teh ponudnikih...

Hvala še enkrat in lp
ZephyR clone FWP
Quad MV15 670 FP
Quad MV2 450 FP
QAV250 FP
ET gear: LoggerV3, OSD Pro, Guardian, Eagle eyes GS
RC link:FR Sky,2,4Ghz DHT-U
Video link: TS351+RC305, 5,8Ghz, 200mW,
FatShark base VG
SC2000 PZ0420
NEX-5N; MOBIUS
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

No saj, fino bi bilo morda naredit kakšno temo o tehle propih, da bi se malo opisalo, poslikali ko jih dobimo, pa da se preveri balans in glasnost. Pa če je mogoča tudi kaka primerjava s starimi, drugimi, novimi... tolk da ima človek malo občutka kaj naj kupi, da se ne opeče. Takole preko neta je mariskaj težko kupit in dejansko vzameš z zaprtimi očmi ter upaš na najbolje. Z T-motorjevimi računam da ko jih dobim bo vse vredu in bodo top, če je že cena top...

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a Krist »

Jaz imam ene prope 16x5" iz ebaja, pa delujejo konkretno močni pa tudi dokaj zbalansirani so prišli.
PussyG
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 02 Nov 2007, 16:04

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a PussyG »

Uporabniški avatar
AirLord
Tekmovalec
Prispevkov: 384
Pridružen: 20 Jan 2012, 19:30

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a AirLord »

Krist napisal/-a:Jaz imam ene prope 16x5" iz ebaja, pa delujejo konkretno močni pa tudi dokaj zbalansirani so prišli.
Krist,

lahko pripneš kakšen link kje si jih vzel. Hvala.
ZephyR clone FWP
Quad MV15 670 FP
Quad MV2 450 FP
QAV250 FP
ET gear: LoggerV3, OSD Pro, Guardian, Eagle eyes GS
RC link:FR Sky,2,4Ghz DHT-U
Video link: TS351+RC305, 5,8Ghz, 200mW,
FatShark base VG
SC2000 PZ0420
NEX-5N; MOBIUS
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: HexaBee / OctaBee - frame kit

Odgovor Napisal/-a Krist »

Odgovori

Vrni se na Multirotorji