DJI NAZA

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Odgovori
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Večina regulatorjev ima 5V BEC, DJI naza pa ima med 4,8 in 5,5V. Če se ne motim, je celo stikalni regulatorj, kar je toliko slabše, če je izhod priklopljen na še en vir napajanja. Pasivni regulator napetosti nima teh težav, dokler je napetost v mejah tolerance. DJI regulatorji so OPTO, večina ostalih pa je z BEC-om, se pravi navaden 5V regulator ali celo dva vezana vsporedno, za večji izhodni tok. V navodilih lepo piše, le brati je treba.
Uporabniški avatar
solex
Razpravljalec
Prispevkov: 151
Pridružen: 16 Feb 2011, 21:49
Kraj: Maribor

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a solex »

Tega pa res nisem vedel............
Torej mi priporočaš da fizično izklopim tretjo žico,ki gre v Nazo ?
Ali bom moral radi tega še 1 x programirati Nazo?

hvala za odgovor in pomoč
v "luftu" še nobeden ni ostal....
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Samo odstraniš rdeče žice, ki gredo iz regulatorjev v NAZO. Če imaš originalne DJI regulatorje, potem pustiš, kot je.
Uporabniški avatar
solex
Razpravljalec
Prispevkov: 151
Pridružen: 16 Feb 2011, 21:49
Kraj: Maribor

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a solex »

Krist ....živjo (upam da si ti ) Srečno in Zdravo 2013

Ja še vedno imam tistega quadrokopterja ki sem ga od tebe kupil le da sem mu dodal DJ Nazo vse ostalo je tako ostalo....žal so se mi nogice polomile ker je prišla poleti trava med prstke pa sem zamenjal za sanke....

Na drugem večjem ( 73 cm) Quadrokopterju pa imam tudi Nazo in FlyFun 30 A ESC,ki so direktno priklopljeni na vhod Naze....do sedaj še nisem imel problemov pa sem poleti letel kar nekaj ur.....


Kaj mi svetuješ ?

lp
v "luftu" še nobeden ni ostal....
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

solex napisal/-a:Krist ....živjo (upam da si ti ) Srečno in Zdravo 2013

Ja še vedno imam tistega quadrokopterja ki sem ga od tebe kupil le da sem mu dodal DJ Nazo vse ostalo je tako ostalo....žal so se mi nogice polomile ker je prišla poleti trava med prstke pa sem zamenjal za sanke....

Na drugem večjem ( 73 cm) Quadrokopterju pa imam tudi Nazo in FlyFun 30 A ESC,ki so direktno priklopljeni na vhod Naze....do sedaj še nisem imel problemov pa sem poleti letel kar nekaj ur.....


Kaj mi svetuješ ?

lp
Enako!
Ja rdeče žice iz regulatorjev na nazo obvezno dol. DJI NAZA se napaja iz VU (škatlica z led diodo in usb konektorjem, tako da ne rabi drugega napajanja
Uporabniški avatar
solex
Razpravljalec
Prispevkov: 151
Pridružen: 16 Feb 2011, 21:49
Kraj: Maribor

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a solex »

OK.....na Quadrokopterju ali Hexacopterju ????????????????

lp
v "luftu" še nobeden ni ostal....
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Izjava, da sistem, kjer je nanj preklopljenih več napetostnih regulatorjev, že dlje časa deluje brez težav, nekako ni logičen, zato me je včeraj vprašanje napeljalo k razmišljanju o razlogih za to.

Če sta dva ali več napetostnih regulatorjev umerjeni na isto ciljno izhodno napetost, potem je nedvomno prisotna težava, ki sem jo opisal v mojem prispevku. V tem primeru pa NAZA VU po specifikacijah ustvarja višjo napetost od tiste, ki jo zagotavljajo napetostni regulatorji vgrajeni v krmilnike obratov, tu pa se zastavi vprašanje, kako na višjo napetost reagirajo njihovi senzorji. Upoštevajoč način delovanja, bi to moralo pomeniti, da so stikala v njih izklopljena, torej napetostni regulatorji ne proizvajajo izhodne napetosti, posledično pa je vseeno ali so ali niso + žile tudi fizično ločene.

Če zgornjo misel nadalje razvijemo, bi pomenilo, da bi le ti lahko prevzeli napajane v kolikor bi prišlo do odpovedi NAZA VU enote, saj bi takrat napetost padla. Ker bi se v tem primeru pojavila težava opisana v prvotnem prispevku o sovplivi več napetostnih regulatorjev, potem bi bilo potrebno odklopiti vse srednje žile podatkovno-energijskih kablov, razen ene. S tem bi si namreč ustvaril sistem, ki med običajnem delovanjem ni aktiven, v primeru odpovedi primarnega sistema napajanja pa bi to vlogo prevzel napetostni regulator iz krmilnika obratov, torej bi šlo za sistem z redundanco, ki je vedno zaželena.

Glede na to, da gre zgolj za teoretičen ekskurz, so mnenja zaželena.


LP
Alex
Uporabniški avatar
solex
Razpravljalec
Prispevkov: 151
Pridružen: 16 Feb 2011, 21:49
Kraj: Maribor

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a solex »

Ufffffffffffffff............ to pa je že doktorska disertacija ki pa je jaz žal ne razumem (sem pač le hobby modelar).
Ti meni raje po domače napiši ali naj na večjem Quadrokopterju fizično ločim vse rdeče žičke ali samo 3 ?
Do sedaj nisem imel problemov niti 1 x....pa sem ga kar gnal ....motorji hladni,kabli hladni ....dviganje in spuščanje normalno pri temp.20 C letim cca.8 min.z baterijo 3 S 2800 MhA

lp

p.s.
bi pa kupil še eno NAZA (lahko je rabljena ampak delujoča) ker jih trenutno ni na zalogi

prosim za odgovor
v "luftu" še nobeden ni ostal....
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

VU enota ne služi zgolj napajanju, ampak je tudi komunikacija z računalnikom in led dioda prikazuje status krmilnika NAZA. Se pravi lipo alarm, vse napake, če pride do njih in fazo leta (atti, atti GPS, inteligent orientation control).
Sam vedno odklopim pluse z regulatorjev. Izjema so druge kontrolne plošče, ki se napajajo iz regulatorjev. Tam pustim le en plus, ker je poraba teh plošč minimalna, sprejemnik pa tudi ni potraten. Prav tako ni potrebno peljati vseh minusev, sploh v primeru napajanja iz enega akumulatorja. Tako in tako so regulatorji že povezani med seboj, samo še na kontrolno ploščo in sprejemnik je potrebno peljat minus.
Uporabniški avatar
solex
Razpravljalec
Prispevkov: 151
Pridružen: 16 Feb 2011, 21:49
Kraj: Maribor

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a solex »

Krist hvala za podrobno pojasnilo.................če bom še kaj potreboval se že vnaprej zahvaljujem

Lp
v "luftu" še nobeden ni ostal....
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a tintek »

Pozdravljeni!

Včeraj mi je poštar končno prinesel frame Q450 iz Hobbykinga (NL), tako da sem včeraj in danes stvar že pognal v zrak,sprva sem mislil, da bo stvar bolj zamudna ampak je sama sestava precej hitra.

Sicer na prvi pogled zgleda čista kopija dji F450 temu ni tako, roke se malenkost razlikujejo od originala plošče pa delujejo skoraj enako.

Prva stvar ki me je zmotila pri kopiji ki sicer stane le 19$ je to, da je baker odstopil četudi sem spajkal z 150W spajkalnikom da sem bil hiter kar se da, sem ob testu če dobro drži z malo sile odtrgal baker iz plošče.
Problem sem rešil tako da sem malo naprej proti centru odstranil zaščitni premaz in prispajkal.

Druga stvar pa je da na zgornji plošči kjer je 16 vijakov skoraj polovica od teh ni pasala saj so luknje križale, stvar se seveda reši brez posebnih težav vendar bi ta problem tudi proizvajalec lahko kaj hitro odpravil.

Zaenkrat sem stvar testiral v hiši in leti lepo kot kaže so vse komponente nepoškodovane [-o<

Še nekaj slik:
Tako je izgledalo po trku, odlomilo konce dveh rok, zlomilo nosilec gps-a a poškodovan je bil le en prop :)
Slika

Vsebina kitajskega kompleta Q450:
Slika

Komponente pripravljene za sestavo:
Slika

Slika

Slika

Vse štima:
Slika

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Lahko prosim narediš primerjavo originalnega in kloniranega okvirja? Predvsem me zanima sama fleksibilnost okvirja in ujemanje lukenj z originalnim okvirjem.
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a tintek »

Ja kot sem rekel roke so zelo podbone le luknje za kable pri motorjih so malo drugače postavljene tudi kakšna ojačitev je malo drugačna in pa komplet so malo tanjše če jih gledamo iz strani.
Medtem pa bi lahko rekli da so plošče popolnoma identične razen napisov DJI, vse luknje so na enkaih mestih (razen kar kitajcem križa) tako da naj bi vse pasalo sem ter tja.

flexibilnost okvirja pa hm tako po občutku ne bi opazil razlike.

Zgornja plošča se popolnoma ujema:
Slika

Opazimo le da baker nima ravnih linij, ampak malo "trokira" radius:
Slika


Sem danes kar malo letel z HK wing kamero na čelu, zadeva leti zelo lepo če ne lepše kot pred nesrečo :) malenkost težav sem imel z gps-om le ta mi je šele po kakšnih 5min vožnje zaznal dovolj satelitov da je bil uporaben (2x zelena lučka) najbrž je problem dolina v kateri živim...

Na kameri pa je bilo zaznati tresljaje, katere so najverjetneje povzročali propi, saj še vedno ne vem kako bi luknjo povrtal na 8mm v popoln center, sovražim DJI motorje ker resnično lahko pritrdiš le njihove in graupner prope zaradi 8mm osi :evil:

Tako da če ima kdo kakšno idejo kako povrtati luknje [-o<

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

http://flyduino.net/9x47-Propeller-Set- ... -and-2-CCW
Če so ti uredu velikosti, bi bili ti primerni. Sam imam 11x4,7" in imajo 7,7mm luknjo na spodnji strani in z vrha 6,25mm. Komot povrtaš na 8mm, je dovolj mesa okoli.
Druga varianta je struženje nastavka na manjši premer.
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a tintek »

Saj mase je tudi pri telih iz HK-ja dovolj ampak je problem dobiti center, zdaj sem tuhtal da bi naredil kovinski distančnik tam kjer je luknja 9mm za vstavljanje distančnikov, potem pa lepo nastavil na 8mm rezkar ter zalavfal in poglobil.

Imam pa še nekaj propov original dji ampak so taveliki mislim da 10Xxx bom probal kako bo z tistimi, ko pa se malo naučim pa tako pridejo na vrsto graupnerjevi 9x5 kateri mislim da že imajo 6/8 luknjo.

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Pri mojem okvirju isti simptomi z luknjami v zgornji plošči... Drugače pa je tiskano vezje kvalitetno. Z 80W spajkalno postajo se je vse zaspajkalo brez težav. Danes ga verjetno spravim v zrak.

image.jpg
Uporabniški avatar
Drekavac
Tekmovalec
Prispevkov: 296
Pridružen: 01 Jun 2010, 13:23
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Drekavac »

Tintek, absolutno nabavi Graupnerje, to je povsem druga dimenzija. Kar naenkrat quad postane miren, posnetki pa veliko boljši. =D>

Aja, 9x5 nimajo 8mm lukenj, tako da jih bo treba povrtat. Jaz uporabljam 10x5 na 450 okvirju, na 3S.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Moj skoraj sestavljen. En od regulatorjev mi še nagaja. Sicer da motor zvok, ko pa ga hočem zagnat, mi samo trza. Pri enem je bila prekinjena vez, tako da sem zadevo popravil. Tega pa bom moral jutri temeljito premerit in pogledat pod lupo.
IMG_1038.jpg
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a scrat »

Krist napisal/-a:Moj skoraj sestavljen. En od regulatorjev mi še nagaja. Sicer da motor zvok, ko pa ga hočem zagnat, mi samo trza. Pri enem je bila prekinjena vez, tako da sem zadevo popravil. Tega pa bom moral jutri temeljito premerit in pogledat pod lupo.
IMG_1038.jpg
Kam boš pa baterijo dal Krist?

Pa kaj maš to za ene regulatorje?
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

scrat napisal/-a:
Krist napisal/-a:Moj skoraj sestavljen. En od regulatorjev mi še nagaja. Sicer da motor zvok, ko pa ga hočem zagnat, mi samo trza. Pri enem je bila prekinjena vez, tako da sem zadevo popravil. Tega pa bom moral jutri temeljito premerit in pogledat pod lupo.
IMG_1038.jpg
Kam boš pa baterijo dal Krist?

Pa kaj maš to za ene regulatorje?
Baterija spodaj, moram se nalepit jezke in trak. Regulatorji so hobbyking 12A blue line. Če imaš viška, se priporočam...
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a scrat »

Nimam viška ESC-jev. Žal.
Uporabniški avatar
Drekavac
Tekmovalec
Prispevkov: 296
Pridružen: 01 Jun 2010, 13:23
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Drekavac »

Jaz jih imam 5, novih, še nikoli uporabljenih.
Tri še original zapakirane, dva pa samo prerezana vrečka, vse ostalo nedotaknjeno.
:wink:
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Na koncu sem moral premaknit GPS, ker mi ni uspelo nikakor pritrditi akumulatorja pod model. Sem pa namesto vijakov za centralni del uporabil vijake od motorjev in pritrdil GPS kar preko istih lukenj kot je pritrjen levi zadnji krak.
GPS je zakon. Sem probal letenje v vseh fazah, samo letenje v inteligent modu je malce težje, sploh, če se ti sanja, kako se leti multirotorje. Je pa zabavno. GPS je super, škoda, ker ga nisem imel že prej. FS dela super, model leti na domačo pozicijo in pristane bolje, kot bi to sam naredil. Falil je manj kot meter točko vzleta, glede na to, da je bil veter, je rezultat odličen.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Model leti super, edino imam težave pri pristankih. Se komu dogaja, da ko se model dotakne tal malce hitreje (še vedno nežen pristanek), da ga meče v eno stran? Meni ga skoraj v polovici primerov obrne in ostanem brez propelerja. Premet je zelo hiter.
IMG_1052.jpg
IMG_1053.jpg
IMG_1056.jpg
IMG_1057.jpg
IMG_1058.jpg
G0010054.jpg
G0010097.jpg
G0010136.jpg
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a scrat »

mogoče maš preveč PID-e nastavljene in ti ga zato vrže na stran pri pristanku.
Odgovori

Vrni se na Multirotorji