DJI NAZA

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Odgovori
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

#-o #-o #-o #-o #-o

1. Zadeva je res RTF. To je super (ali pa ne), ker ne rabiš znat čisto nič in že letiš.

2. Zadeva rabi servis na 50ur letenja po navodilih. Glede na to da računajo po 500eur za še tako mali feler, me zanima koliko bo cena za stvar, ki nebi bila potrebna, če bi frame bil OK. Pri vibracijah in dinamičnih obremenitvah ki se pojavljajo na framu že po par štartih, zaradi katerega večina ljudi piše priozvajalcu za manjavo itd. skoraj lahko trdim, da stvar ne bo dočakala 50 ur teh vibracij. Te vibracije utrjujejo material, plastika in karbon sta precej nehvaležna dinamičnim obremenitvam, da sploh ne govorim o motorju. ČISTO vsak, ki ima Inspire-ja - in poznam jih veliko, ima ta problem.
https://www.youtube.com/watch?v=d_oWuPj8Zrw

3. Kamera z gimblom je super, vse ostalo je šit. (ni šit napram Phantomu in ni šit če nimaš pojma o vsem skupaj). Škoda da je ne prodajajo posebej. Sicer bi lahko še zrihtali horizont drift.

4. Te ni niti malo trznilo, ko so začeli otroci "lovit zadevo"? Tko vsaj enmalo, da nebi sploh smel tam biti, ne s tem modelom, ne z nobenim drugim? Neglede na to ali je to prvi štart, ali je to 1000-štart in neglede na to koliko na stvar daš in posledično koliko znanja in izkušenj imaš?

Bodi pameten in ne izzivaj, sploh če so posnetki na koncu taki. Pojdi na morje in leti nad vodo, nikogar ne boš ogrožal, posnetke boš imel pa nore in take kot nihče drug. [-o<
Pa sploh tu ne želim šimfat tebe, tvojega letenja, odnosa do modelarstva in stvari.... želim te le PROSIT da paziš kaj delaš, ker lahko koga poškoduješ hitreje kot si misliš in polek velike kazni sebi lahko naložiš kazen s kakšno prepovedjo še drugim. Za takšne posnetke se pač ne splača letet nad otroki ane? Pojdi zjutraj tik pred sončnim vzhodom v hosto, pa boš mel TOP posnetke, če že elektronika naredi vse zate sama.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
sashs
Razpravljalec
Prispevkov: 119
Pridružen: 29 Avg 2013, 13:24

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a sashs »

Jure...

Ko semzacel tam leteti ni bilo nobenega... razen par smucarjev ampak to bi pomenilo da je 99% aereal videov pa naj bodo profi ali hobby na you tube ilegalnih in zivljensko nevarnih...sam pa ves da ce se z kopterjem pojavis na javnem mestu da se vedno najde par ljudi ki pride preblizu v tem primeru otroci ki smo jih seveda pregnali stran ob pristanku...

Glede servisov in frama bom porocal iz prVe roke... V sloveniji je po podatkih ki jih imam jas samo par inspireov.... In dejstvo je da pri masovnem proizvodu kot je phantom in inspire pride do napak... Cudno da noben od tvojih nezadovoljnih kolegov se ni vrnil inspirea...

Prvi rezervni deli so ze na voljo...

http://stein-webshop.de/Shop/advanced_s ... re&x=0&y=0

Glede servisa na 50 ur... Tud ostale kopterje bi bilo treba pregledat po nekem casu pa to noben ne pocne...

Jure sorry tud plod tvojega dela ni bulet proof sam ves da smo menjavali vijake na hexabee ker jih po dvakrat odtegovanju ni bilo mogoce vec uporabit...

Verjetno se spomnis glede tvojega nasveta glede nakupammotorjev in reglerjev... Multistar... Zadeva se tud po simon k ni prenesla sploh...

Zanimiv mije tud bil vedno tvoj odnos do dji produktov... Zato si vozil criusa z komentarjem da zadeva obvlada vse kar obvlada wookong le ta je 10 % cene nato si presaltal na wookong ker je to enostavno bilo to...moj x 12 ni letel samo za to ker je kombinacija reglerjev bila slaba po tvojem nasvetu.... in ker naza ni mogla regulirat take zverine enostavno ji ni bila kos...

Moj hexabee je letel komaj po tem ko sem si sestavil setup ki je bil sproban na tujih forumih....in ker mi je zadeva bila enostavno prevelika sem si sestavil xugonga ki je kot hexabee zadnji setup letel vrhunsko...

Nikol nisem imel potrpljenja z gimbali in tud to je razlog da sem si kupil inspire

Razlog je tudi to da po hexabeju v varjanti hexa z criusom, po varjanti x12 z nazo in po varjanti hexabeja z 6 motorji in wookongu djs gimbalu na katerem je visel eosm, xugongu in se enem tarotu 650 sport ki bi moral nadomestiti xugonga enostavno nimam vec volje po lotanju in testiranju komponent

Mislim da imam tukaj z raznimi kombinacijami setupov zasilnimi pristanki in razlicnimi varjantami od quadra hexe in x12 dost izkusenj da vem kaj pomeni sestavljanje in ready to fly tud kr nekaj ur imam naletenih v vseh programih tako da se predobto zavedam kaj taka zverina lahko naredi...

Prav tako enostavno nimam vec casa se toliko ukvarjat z tem... Zato je inspire zame idealna varjanta...

Ne mores sodit po izkusnjah parih ljudi... Ce nisi probal sam... Tud nekaj mores vedet ce bi ti prodal toliko framov oziroma svojih izdelkov kot jih proda tarot ali dji bi se tudi nasli vmes izdelki ki so ponedeljkove proizvodnje to je vedno tako...

Jas imam do zdaj 8 letov za sabo zadeva leti vrhunsko frame je se vedno stabiln...propelerji sploh niso crap... Ceprav so plasticni so namrec dobro zbalansirani...

Meni je zadeva zaenkrat top...
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Sašo, seveda vem kako je z ljudmi. Neumni so, stojijo zaven, spodaj hodijo, celo čez stopijo, če jim pustiš. Zato pa moreš držat neko linijo med sabo in ljudmi, ljudi pustiš le za sebe, medtem ko imaš stvar pred sabo. Če se postaviš na sredo, bodo pač vsi zleteli skupaj. če bi želel delat dober posnetek smučišča, bi se postavil ob rob, letel ob robu steze po gozdu, nihče nebi prišel zraven, posnetek bi pa tudi bolje izgledal. Noben video ni ilegalen, so pa nevarne situacije, kjer so bili snemani. Hec je, da marsikaj sploh ni bilo posneto spontano, med ljudmi, ampak je bilo dogovorjeno, pod helikopterji ni žive duše, še avtomobila ne, posnetki pa super. Seveda govorim za profi uporabnike in to niso tisti s phantomi in ostalimi RTF zadevami. Tisti* letijo kjer jim paše, ker se niti ne zavedajo nevarnosti. Razen izjem*

Glede servisov niti ne rabiš poročati, imam že tri kolege, ki so prinesli dva inspireja sem, že imajo 10ur+ naletenih, en ga je dobil celo od DJI-ja že v začetku decembra, mesec preden je zadeva bila javna - in takrat sem stvar že držal v rokah. En je bil celo že v morju. Kamera preverjeno ne dela pod vodo ;). To kar se dogaja z njimi ni napaka, to je "feature". To je zato, da ljudje kupijo, dajo servisirat, upgradajo, itd. Saj se valda ne more zgodit taki firmi, da bi dali nestestiran produkt ven in bi bil fovš. Točno vedo kaj delajo, saj smo bili na vezi z njimi. Celo z tehnično ekipo, kjer so direktno povedali zakaj je vpetje propelerjev takšno kot je.

Servis na 50ur je treba naredit samo če kaj pleše, vibrira itd. - če se deli obrabljajo. Sicer se pa preverja stanje na vsako uro, dve letenja. Jaz osebno na 10 štartov preverim kablovje, vijake, antene, propelerje in ostalo. Tiste 15min časa ni prehudo, fino pa je, če veš kaj gledat in za to ne rabiš nič plačat. Servis na 50 ur je zato, ker je ciljna publika takšna, da je brez znanja in je pač treba strokovnjaka da pregleda in popravi. Tako kot pri avtu. Če bi avto sestavil sam, bi ga tut popravit in pregledat znal sam. To da nihče tega ne počne ne velja.

Ostalega sploh komentiral ne bom. Ne da se mi več pisat. Tule zgubljam že 40min za brezveze, da enemu nekaj dopovem.

Lepo da si zadovoljen in da lahko zdaj letiš tako kot je treba. To je bistvo in tudi namen RTF zadev.

Čao!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Velika škoda, ker se ne dobi gimbala s kamero posebaj, ker se mi zadeva dopade. Sam model so mogoče zakomplicirali po nepotrebnem. Lahko bi bil lažji. Vsaj jaz tako vidim zadevo. Je pa posebnež in to se danes prodaja...
Uporabniški avatar
spikey
Tekmovalec
Prispevkov: 271
Pridružen: 23 Apr 2014, 13:50

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a spikey »

jest sm tut iskal, ker mi je vsec... edini dost podobn, pa NAJBRZ kvalitetn je od yuneeca
http://www.der-schweighofer.at/en/produ ... ery=yuneec
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Malo pomoči rabim.

Na quadu sem dodal težjo baterijo sedaj pa mi nekaj drifra po višini. Ko ga obrnem po YAWu zgubi višino. Katere nastavitve je treba spreminjati?
LP David
Uporabniški avatar
AirKiller
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 29 Avg 2005, 19:58
Kraj: Nova Gorica

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a AirKiller »

Ko se je meni spuscal ob pomiku yaw sem povecal "vertical " in je bilo ok.
o_O
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Ja se mi je zdelo da treba vertikal nastavljati. Ko sem se igral z nastavitvami je bila baterija že na limitu in ga je mogoče zato spuščalo ob hitrejših pomikih po YAWu. Je to sploh mogoče?
Z polno baterijo je vse delalo OK.

Kak mate nastavljene alarme za 4S lipo?
First Level imam na 14,8V/0,4V
Secound Level imam na 14,4V/0,4V

Je "Secound Level Protection" smiselno imeti vključen?
LP David
Uporabniški avatar
Serpente
Razpravljalec
Prispevkov: 126
Pridružen: 21 Mar 2008, 10:21
Kraj: Škofljica

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Serpente »

UUhhh, po pa parih letih zopet v svetu modelarstva. :D
Tokrat so me premamili multikopterji.
Imam SIS detach y6 copter, ki sem ga kupil od MarERemA.
Problem: ne znam ga kalibrirati. aileron mi ostane v maksimalnih položajih in nikakor ne gre na sredino. Kaj narobe delam oz ne delam?
Mogoče je problem, ker je MarERemA prej uporabljal Futabo, jaz pa imam Taranisa?
Še slikca(se opravičujem za večji format:
Slika
Uporabniški avatar
MarERemA
Razpravljalec
Prispevkov: 199
Pridružen: 21 Apr 2007, 19:38
Kraj: Menges

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a MarERemA »

Zdravo,

izgleda, da je s Taranisom treba malo "čarati" pri nastavitvah oz. kalibraciji...:

Tema na fpvlab:
http://fpvlab.com/forums/showthread.php ... elp!/page3

https://www.youtube.com/watch?v=4GM14UaCis4
Vidim, da je "U" v failsafe - tukaj je podobna težava:
https://www.youtube.com/watch?v=-gA5o_g4oW4

Lp,
Mare
Še vsak je prišel dol ;-)
Uporabniški avatar
Golobinho
Razpravljalec
Prispevkov: 120
Pridružen: 09 Jan 2009, 19:06

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Golobinho »

Pri Failsafe za taranisu je treba biti previden če ugasneš komando mora biti failsafe nastavljen tudi na reciverju!
Uporabniški avatar
Serpente
Razpravljalec
Prispevkov: 126
Pridružen: 21 Mar 2008, 10:21
Kraj: Škofljica

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Serpente »

No, pa smo zrihtal... y6 prvič 1m v zraku, danes ob 1h zjutraj v sobi :D ... seveda sem zbudil mojo boljšo polovico in otroka... ampak... se je splačalo :D
Hvala ti Mare, tvoji linki so mi ful pomagal.
Golobinho napisal/-a:Pri Failsafe za taranisu je treba biti previden če ugasneš komando mora biti failsafe nastavljen tudi na reciverju!
Kako pa to naredim?
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

"y6 prvič 1m v zraku, danes ob 1h zjutraj v sobi" prosim ne tega počet [-o< ker se lahko hitro naredi da ne boš samo zbudil družinskih članov pač pa imel nočni izlet..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a scrat »

Serpente napisal/-a:No, pa smo zrihtal... y6 prvič 1m v zraku, danes ob 1h zjutraj v sobi :D ... seveda sem zbudil mojo boljšo polovico in otroka... ampak... se je splačalo :D
Hvala ti Mare, tvoji linki so mi ful pomagal.
Golobinho napisal/-a:Pri Failsafe za taranisu je treba biti previden če ugasneš komando mora biti failsafe nastavljen tudi na reciverju!
Kako pa to naredim?
To sm tudi jaz naredil ob 2:00 zjutraj, ko sem dokončal 250 klaso...treba je blo probat :) K sreči se ni noben zbudil.
Uporabniški avatar
Serpente
Razpravljalec
Prispevkov: 126
Pridružen: 21 Mar 2008, 10:21
Kraj: Škofljica

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Serpente »

mihec87 napisal/-a:"y6 prvič 1m v zraku, danes ob 1h zjutraj v sobi" prosim ne tega počet [-o< ker se lahko hitro naredi da ne boš samo zbudil družinskih članov pač pa imel nočni izlet..
To imaš prav, samo kaj, ko mi hudič ni dal miru. :-k

Nooo, a ve kdo kako se nastavi failsafe na reciverju?
Uporabniški avatar
modelarr
Freak
Prispevkov: 491
Pridružen: 06 Feb 2010, 13:22
Kraj: Kočevje

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a modelarr »

Pravkar sem tudi sam sestavil in stestiral svoj quad z nazo v2.
Ne morem verjeti kako zlahka je leteti tak model, res pa je , da je v manual kar precej živčen. Me ne moti.
Škoda edino da ni v attitude načinu malce bolj okreten.
Nisem preizkusil še failsafe funkcije, ker mi je led utripal 2x zelena in 1x rdeča (6satelitov- je to dovolj?).
Nastavil sem tudi failsafe funkcijo če izgubim signal, pri kateri mi gre throtle na 50.
Ali moram tudi če dam ročno s stikalom v failsafe tudi nastavit da gre throtle na 50? Ali ga sam zadržim tam?
na satelite sem čakal okoli 4min. Je to dovolj. Bi moral čakati dlje?
Kr neki !!
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

modelarr napisal/-a:Pravkar sem tudi sam sestavil in stestiral svoj quad z nazo v2.
Ne morem verjeti kako zlahka je leteti tak model, res pa je , da je v manual kar precej živčen. Me ne moti.
Škoda edino da ni v attitude načinu malce bolj okreten.
Nisem preizkusil še failsafe funkcije, ker mi je led utripal 2x zelena in 1x rdeča (6satelitov- je to dovolj?).
Nastavil sem tudi failsafe funkcijo če izgubim signal, pri kateri mi gre throtle na 50.
Ali moram tudi če dam ročno s stikalom v failsafe tudi nastavit da gre throtle na 50? Ali ga sam zadržim tam?
na satelite sem čakal okoli 4min. Je to dovolj. Bi moral čakati dlje?
Odvisno od lokacije. Meni ponavadi najde 6+ satelitov v manj kot 1 minuti. Mora samo zelena utripat in tudi kompas hitro utripne nekajkrat, šele takrat ti bo RTH deloval, drugače je verjetnost za fly away zelo velika.
Uporabniški avatar
modelarr
Freak
Prispevkov: 491
Pridružen: 06 Feb 2010, 13:22
Kraj: Kočevje

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a modelarr »

Zakaj pa pri meni toliko časa traja pridobivanje satelitov?
Morda je samo prvič tako. Jaz bom itak letel samo okoli našega letališča in se bo potem prej povezal.
In ne vem zakaj vedno led utripne najprej 2x zeleno?
Tudi če dam vse ročke v nevtralo se nič ne spremeni.
Kr neki !!
Gabrioly
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 04 Feb 2007, 20:33

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Gabrioly »

Za kompas nastavitve si preglej to stran za magnetni odklon na lokaciji kjer letiš in vnesi v NAZA Asist. pravilni odklon v kalibraciji kompasa.

http://www.magnetic-declination.com/

Kompas je važen za ATTI mode za GPS RTH in IOC Home lock rabis vse satelite ( brez rdeče lučke). Na signal vpliva vse od vremena bližina kablov, itd. Poskusi še to ko ga dvigneš vsaj za 10m ali ti takrat preneha utripati rdeča. Če Ja potem pomeni, da mesto ( zemlja) s katerega vzletaš vsebije veliko železja EM pa to ...
Gabrioly
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 04 Feb 2007, 20:33

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Gabrioly »

Aja pa še to nauči se NAZA Dance - kalibracija na prostem predno vzletiš.

https://www.youtube.com/watch?v=Pek6WmU7ZKk
Gabrioly
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 04 Feb 2007, 20:33

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Gabrioly »

Serpente napisal/-a:No, pa smo zrihtal... y6 prvič 1m v zraku, danes ob 1h zjutraj v sobi :D ... seveda sem zbudil mojo boljšo polovico in otroka... ampak... se je splačalo :D
Hvala ti Mare, tvoji linki so mi ful pomagal.
Golobinho napisal/-a:Pri Failsafe za taranisu je treba biti previden če ugasneš komando mora biti failsafe nastavljen tudi na reciverju!
Kako pa to naredim?
Odvisno za kdaj. A ko ugasneš komando oziroma si izven dometa ali pa ga ročno sprožiš na komandi preko swiča.
Uporabniški avatar
MarERemA
Razpravljalec
Prispevkov: 199
Pridružen: 21 Apr 2007, 19:38
Kraj: Menges

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a MarERemA »

Gabrioly napisal/-a:Za kompas nastavitve si preglej to stran za magnetni odklon na lokaciji kjer letiš in vnesi v NAZA Asist. pravilni odklon v kalibraciji kompasa.

http://www.magnetic-declination.com/

Kompas je važen za ATTI mode za GPS RTH in IOC Home lock rabis vse satelite ( brez rdeče lučke). Na signal vpliva vse od vremena bližina kablov, itd. Poskusi še to ko ga dvigneš vsaj za 10m ali ti takrat preneha utripati rdeča. Če Ja potem pomeni, da mesto ( zemlja) s katerega vzletaš vsebije veliko železja EM pa to ...
Kje v Naza asistu pa lahko vnašaš deklinacijo?
Če prav vem, je edino, kar lahko vneseš glede GPS-a, podatek o oddaljenosti antene od težišča oz. Naze.

Fino je, da pred vzletom počakaš, da si Naza s pomočjo GPS-a zapomni začetno pozicijo. Ko je satelitov dovolj in ko je začetna pozicija "posneta", ledica utripa zeleno. Ko preneha, lahko vzletiš.

Če ne počakaš na potrditev začetne pozicije, naza ne ve, kam se vrniti v primeru izgube signala...
Potem se lahko dogajajo razni "fly awayi" in podobne anomalije.
Še vsak je prišel dol ;-)
Gabrioly
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 04 Feb 2007, 20:33

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Gabrioly »

Gabrioly
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 04 Feb 2007, 20:33

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Gabrioly »

Mene te barve na LED monitorju mal hecajo. Nemorem razločit kdaj utripa zelena in kdaj rumena ( barvna slepota). Bi blo bolje če bi bila katera od teh dveh recimo modra.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Gabrioly napisal/-a:Za kompas nastavitve si preglej to stran za magnetni odklon na lokaciji kjer letiš in vnesi v NAZA Asist. pravilni odklon v kalibraciji kompasa.

http://www.magnetic-declination.com/

Kompas je važen za ATTI mode za GPS RTH in IOC Home lock rabis vse satelite ( brez rdeče lučke). Na signal vpliva vse od vremena bližina kablov, itd. Poskusi še to ko ga dvigneš vsaj za 10m ali ti takrat preneha utripati rdeča. Če Ja potem pomeni, da mesto ( zemlja) s katerega vzletaš vsebije veliko železja EM pa to ...
Pri nazi ni kaj nastavljat odklona. Samo paziš, da je puščica na GPS-u poravnana s smerjo leta in prvič kalibriraš kompas. Potem pa ko greš letet, prvo priklopiš napajanje in čakaš, dokler ti ne najde dovolj satelitov in ne začne hitro utripat zelena, kar pomeni, da je lokacija home in smer shranjena. Vzlet pred tem bi bil samomorilsko dejanje in potem se dogajajo flyawayi in podobne reči...
Odgovori

Vrni se na Multirotorji