DJI NAZA

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Odgovori
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

scrat napisal/-a:mogoče maš preveč PID-e nastavljene in ti ga zato vrže na stran pri pristanku.
Vse imam na 116, razen smer na 150. Model leti povtirnicah, res odlično. Pristanki pa v večini primerov vredu, razen, ko ga vrže okoli. Vedno ga v desno vrže. Bom še enkrat kalibrilal vse skupaj. Sej motoče je samo lomljenje propelerjev...
Upam, da danes zmontiram video.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Krist napisal/-a:
scrat napisal/-a:mogoče maš preveč PID-e nastavljene in ti ga zato vrže na stran pri pristanku.
Vse imam na 116, razen smer na 150. Model leti povtirnicah, res odlično. Pristanki pa v večini primerov vredu, razen, ko ga vrže okoli. Vedno ga v desno vrže. Bom še enkrat kalibrilal vse skupaj. Sej motoče je samo lomljenje propelerjev...
Upam, da danes zmontiram video.
Mislim, da sem ugotovil, kje je težava. Po pregledu video posnetkov, sem prišel do zaključka, da sem za to nenavadno početje sam kriv. Ko model pristane, avtomatično potegnem ročice, da ga deaktiviram. Ker model še ni trdno na tleh, razume krmilnik to kot ukaz in glede na to, da so odkloni na polno, malce znori. Pametno je tudi pristajat v atti ali manual načinu letenja, Nikakor pa ne v GPS atti, ker bi znal popravit položaj in narediti kak premet.
Bom še zadevo preveril na terenu, takoj ko bo vreme dopuščalo.
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a scrat »

Krist napisal/-a:
Krist napisal/-a:
scrat napisal/-a:mogoče maš preveč PID-e nastavljene in ti ga zato vrže na stran pri pristanku.
Vse imam na 116, razen smer na 150. Model leti povtirnicah, res odlično. Pristanki pa v večini primerov vredu, razen, ko ga vrže okoli. Vedno ga v desno vrže. Bom še enkrat kalibrilal vse skupaj. Sej motoče je samo lomljenje propelerjev...
Upam, da danes zmontiram video.
Mislim, da sem ugotovil, kje je težava. Po pregledu video posnetkov, sem prišel do zaključka, da sem za to nenavadno početje sam kriv. Ko model pristane, avtomatično potegnem ročice, da ga deaktiviram. Ker model še ni trdno na tleh, razume krmilnik to kot ukaz in glede na to, da so odkloni na polno, malce znori. Pametno je tudi pristajat v atti ali manual načinu letenja, Nikakor pa ne v GPS atti, ker bi znal popravit položaj in narediti kak premet.
Bom še zadevo preveril na terenu, takoj ko bo vreme dopuščalo.
Morda je to krivo. Javi, če boš ugotovil.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Ima kdo težave s GPS-om in go pro kamero? Na RCG forumu odkrivajo toplo vodo glede tega. Naj bi imel GPS težave z sprejemom in se nikakor ne postavi. Meni za sedaj deluje odlično, prvič traja slabe pol minute, potem pa le še nekaj sekund ob menjavi akumulatorja.
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a tintek »

Hja tudi sam imam včasih težave z Gps go pro sicer nimam ampak kdaj ko priklopim rabi lep čas da polovi satelite lahko tudi 5 minut, je pa res da živim v precej hribovitem svetu (v dolini).

Zanima me če ve kdo za kakšno alternativo originalnim dji motorjem, včeraj sem se spet mučil da sem pripravil nekaj propelerjev na 8mm, to sem rešil tako da sem naredil distančnike iz alu in potem povrtal v center, ampak to še vedno ni to, no zraven sem ugotovil da tudi sami motorji (brez propa) prinesejo doberšen del vibracij, saj so prestali že nekaj nesreč :-k

Kar sem gledal imajo motorji večina podpore le na 3s sam pa vozim na 4s.

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Zbalansiraj motorje. NMT motorji so še najbliže.

Jaz raje letim na 3S, ker so paketi smešno poceni. Če bi šel že na 4S, bi šel na motorje z nizkim KVin velikimi propelerji 14" in več.
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a tintek »

Verjamem da bi balansiranje motorjev delovalo, ampak izkušenj nimam niti z propi kaj šele z motorji :)

Razmišljam pa tudi sam da bi šel na 3s ker je baje tudi manj vibracij, izbira motorjev je večja teža baterij pa manjša. Imam le 3 pakete 2x 2650 in 1x 5000 tisto bi že prodal.

Zdajšnji motorji so 2212 920kv kakšne motorje goniš na 3s na tem frejmu Krist?
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
Gladiac
Profesor
Prispevkov: 1413
Pridružen: 15 Jun 2010, 16:47
Kraj: Smlednik

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Gladiac »

http://www.onedrone.com
http://www.okarbon.eu
http://www.kopterworx.com
http://www.lipo.si
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

tintek napisal/-a:Verjamem da bi balansiranje motorjev delovalo, ampak izkušenj nimam niti z propi kaj šele z motorji :)

Razmišljam pa tudi sam da bi šel na 3s ker je baje tudi manj vibracij, izbira motorjev je večja teža baterij pa manjša. Imam le 3 pakete 2x 2650 in 1x 5000 tisto bi že prodal.

Zdajšnji motorji so 2212 920kv kakšne motorje goniš na 3s na tem frejmu Krist?
Postopek je enostaven, malce pobrskaj po splošni debati, je nekaj video posnetkov.

Jaz imam vso opremo z modela, ki je bil pogrešan 5 mesecev. Keda 924KV, za normalno letenje je več kot dovolj. Če bi želel še malce več potiska, dam gor 11x4,5" propelerje in to je to. Model je dokaj lahek, izjema je okvir, ampak ti motorji so služili na 1500g modelu z večjimi propelerji, pa se je prav spodobno peljal.
Te imam trenutno
http://www.giantshark.co.uk/sale-keda-2 ... 04587.html

Če bi nove kupoval, bi dal te
http://www.giantshark.co.uk/keda-thumru ... 03675.html
Z 10x4,5 propelerji in 18A regulatorjem bi moralo lepo letet. Glede na to, da imaš 30A originalne DJI, ne rabiš kupovat regulatorjev.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Sej rešil težavo z prevračanjem. Danes sem pustil model da je malenkost hitreje pristal in počakal, da je krmilnik sam izklopil motorje, pa ni bilo nobenih težav. Očitno sem bil jaz takrat malce prehiter in je NAZA razumela to kot ukaz med letenjem in me ubogala...
Še nekaj fotografij iz Brežic.
G0010040.jpg
G0010051.jpg
G0010102.jpg
G0010108.jpg
Uporabniški avatar
urbyy
Razpravljalec
Prispevkov: 104
Pridružen: 24 Jun 2011, 17:31
Kraj: Novo mesto

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a urbyy »

Lepe slike, še lepši model :)
leti že leti, sm kako leti je zdej uprašanje :P
Uporabniški avatar
stranaboy
Razpravljalec
Prispevkov: 79
Pridružen: 26 Jan 2011, 16:57
Kraj: Vremska Dolina

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a stranaboy »

Po nekaj cca 20-tih poletih imam težave z NAZO oz. quadcopterjem.

Včeraj letim cca 8 min, ga pripeljem k meni, lebdim in naenkrat začne model malo vrteti po yaw-u. Z ročico sem ga hotel popraviti a quad se je nagnjil v levo, kot da bi odklopil leva motorja. Ko sem hitro spustil ročico se je quad stabiliziral in sem nahitro pristal. Vzetim še enkrat, enako.

Potem dam drugo baterijo in je delalo kot je moralo.


Danes grem prav tako letet, letim dokler ne zmanka baterije normalno. Potem zamenjam baterijo in že ko sem ga aktiviral so se motorji vrteli nekoliko hitreje kot ponavadi.

Potem z občutkom dodam gas da bom vzletel in model je v trenutku obrnilo na desno okoli. Probam še enkrat, enako. Potem ga aktiviram dodam malenkost gasa, probam komande in sem vzletel in letel dokler ni zmankalo baterije brez problemov. Ima kdo kako idejo kaj bi lahko bilo narobe.

Nekako sumim, da težavo povzročajo reglerji ko se malo segrejejo in jih potem polna baterija (4S) zmeša.

Reglerji so HK F-30A 2-4S simonK firmware.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Še enkrat skalibriraj enoto. Načeloma bi to moralo pomagat.
Aja, vsi trimi morajo biti v centru. Če si ga med letom trimal in na koncu pristal, pa pustil trimerje izven centra, ti je model ob menjavi lipo paketa ves čas med letom driftal (lahko tudi po smeri, kar je še najbolj moteče).
Uporabniški avatar
stranaboy
Razpravljalec
Prispevkov: 79
Pridružen: 26 Jan 2011, 16:57
Kraj: Vremska Dolina

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a stranaboy »

Kaj misliš z kalibriranjem?

Je res, v zraku sem ga malo natrimal po nagibu. Ampak ob menjavi lipota se ni počasi zvrnil, ampak se je obrnil v trenutku. Misliš da je to lahko zaradi trima?

Potem se naze sploh nesme trimat?
Uporabniški avatar
Drekavac
Tekmovalec
Prispevkov: 296
Pridružen: 01 Jun 2010, 13:23
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Drekavac »

Vsi ki uporabljate original motorje in reglerje, priporočam da pri vseh motorjih ponovno nalotate konektorje.
Nisem prvi in najbž ne zadnji, ki se mu je tole zgodilo:

http://www.youtube.com/watch?v=rFgbiKJHJLQ

Sem preizkušal nove lesene prope, quad zatrokiral in padel -> vsi štirje propi so za v kanto. #-o
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Drekavac napisal/-a:Vsi ki uporabljate original motorje in reglerje, priporočam da pri vseh motorjih ponovno nalotate konektorje.
Nisem prvi in najbž ne zadnji, ki se mu je tole zgodilo:

http://www.youtube.com/watch?v=rFgbiKJHJLQ

Sem preizkušal nove lesene prope, quad zatrokiral in padel -> vsi štirje propi so za v kanto. #-o
Sreča, da se je to zgodilo meter nad tlemi.
jaz sem danes tudi akrobatiral po tleh... 2 zlomljena propa. jaz imam bolj težave z dissarm funkcijo, cel dan letim normalno in pristajam BP, potem pa ponoči probam in ko grem v pristanek, takoj ko se model dotakne tal, dam ukaz dissarm in model začne noro premetavat po tleh, sreča, da sem bil 2m od njega.
Moram malce ojačat spodnjo ploščo, ker mi povzroča vibracije in kvari fotografije.
G0030477.jpg
G0030542.jpg
G0030608a.jpg
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a tintek »

Lepe slike Krist.

Tudi meni kamero precej vibrira ampak najbrž zato, ker niso nič balansirani propi in motorji, se moram malo pozanimat v tej smeri, kje bi blo najboljše začet?

Kako imate pa nastavljen voltage monitor ma kdo na 4s? Tole če prav razumem na prvi stopnji začne samo lukča utripati na drugi pa začne upadati moč?
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

tintek napisal/-a:Lepe slike Krist.

Tudi meni kamero precej vibrira ampak najbrž zato, ker niso nič balansirani propi in motorji, se moram malo pozanimat v tej smeri, kje bi blo najboljše začet?

Kako imate pa nastavljen voltage monitor ma kdo na 4s? Tole če prav razumem na prvi stopnji začne samo lukča utripati na drugi pa začne upadati moč?
Jaz sem imel težave z motorji. 8 ležajev hin od počivanja zunaj. Pa tudi sama spodnja plata mi je povzročala veliko vibracij, sploh, ko sem dal kamero pod nji na nosilček. Sedaj z novimi ležaji je model tišji.

http://www.youtube.com/watch?v=skFhlYeo-1k
http://www.youtube.com/watch?v=2S0ae1A0gAw
http://www.youtube.com/watch?v=PqtUSSdf8b4
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Pred tedni sem naložil SimonK FW na blue line 12A regulatorje. Motorji so odzivni, čisto druga pesem. Sem pa imel na prvem poletu strmoglavljenje. Sicer sem pustil vse nastavitve na nazi, kot sem jih imel pred posegom. Ko sem vzletel in se počasi premikal, je bilo vse uredu, ko pa sem naredil zavoj in dodal plin, da bi model pospešil, je po parih metrih zgledalo, kot da bi izgubil kontrolo. obrnilo ga je v stran in priletel je pod kotom nekje 30° v sneg. K sreči nič škode. Bi se to lahko zgodilo zaradi regulatorjev in mogoče prenizkih nastavitev gainov v naza asistantu? Od takrat nisem letel, ker ne bi rad ostal brez modela.
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a scrat »

Dvigni gaine. Je pa lahko tezava z regulatorji. Si probal na suho brez propelerjev dodajat gas in odvzemat na hitro in potem vidis ali delujejo?
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

scrat napisal/-a:Dvigni gaine. Je pa lahko tezava z regulatorji. Si probal na suho brez propelerjev dodajat gas in odvzemat na hitro in potem vidis ali delujejo?
Brez delujejo kot treba. Bom probal s tovarniškimi nastavitvami gainov.
Sem pa enemu od motorjev zamenjal rotor, ki je bil malenkost jajčast. Slučajno sem imel en motor na zalogi že nekaj let. Sem pregledal oba in sta bila identična.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Še enkrat sem skalibriral regulatorje, gaine dvignil na 150 v atti in 160 v manual načinu. Dokler letim model počasi, brez hitrih gibov, je uredu, ko pa ga malce pospešim, pa omahne. Nekaj sekund pred padcem sem ga namerno pozibaval po nagibu, na koncu pa je samo omahnil nazaj, kot da bi izklopil zadnja motorja. Čudno mi je, da je model pred posodobitvijo FW letel kot se šika, sedaj pa pada kot popipsana mušica z neba. Suhi test je pokazal, da so motorji zelo odzivni po plinu in noben se ni izklopil.
Še video: https://www.youtube.com/watch?v=cm-b2WQwqbs

Sem naročil mystery 20A za vsaki primer, ker bi rad še letel s tem modelom, te regulatorje pa bom zmontiral na prvotni okvir KX-2 Dragon, kjer so vedno delovali BP, pa še nosileca za novo platko ne rabim spreminjat.
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a tintek »

Hm torej si nalagal nov softwere na nazo? kaj pa starejšo verzijo bi še dobil nazaj? kakšne so sploh razlike, sam namreč nič ne posodabljam zadeve.
Pa o original reglerjih si kaj razmišljal so sicer malenkost dražji vendar so 30A in meni delujejo več kot super.

Sam pa sem včeraj dobil set boljših Graupner-jevih propov danes pa še mašinco za balansiranje, zdaj e pa zanima kater način se najbolje obnese, videl sem da nekateri dodajajo selotejp, drugi ca tretji pa brusijo, ta se mi zdi še najboljša rešitev.
Laser pa še čakam iz čine.

LP

Slika
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: DJI NAZA

Odgovor Napisal/-a Krist »

Regulatorji so posodobljeni. Na nazi je fw 2.02, zadnji s katerim sem že letel vsaj mesec dni.
Jaz raje brusim. Brusi le po zadnji strani propelerjev.
Odgovori

Vrni se na Multirotorji