Splošna debata o multikopterjih

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Odgovori
IKE
Tekmovalec
Prispevkov: 354
Pridružen: 07 Jun 2005, 21:37
Kraj: Maribor

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a IKE »

dkulcar napisal/-a:@IKE
Za takšne stvari je super PlastiDip. Tudi za zaščito kamer FPV ga uporabljam.
Mat črna je doma ... jutri ga sprobam da vidim kako in kaj.
Bom na malo tršem papirju izrezal luknjico in skozi njo posprejal kontakte, vsakega posebaj, da ne pršim povsod okrog. Koliko nanosov narediš ?
Ma saj gre ... če ne po luftu pa po tleh.
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

IKE napisal/-a:
dkulcar napisal/-a:@IKE
Za takšne stvari je super PlastiDip. Tudi za zaščito kamer FPV ga uporabljam.
Mat črna je doma ... jutri ga sprobam da vidim kako in kaj.
Bom na malo tršem papirju izrezal luknjico in skozi njo posprejal kontakte, vsakega posebaj, da ne pršim povsod okrog. Koliko nanosov narediš ?
Ni potrebe po kompliciranju s pršenjem. S palčko kapneš kapljico pa je, boš videl gre zelo lepo.
LP David
IKE
Tekmovalec
Prispevkov: 354
Pridružen: 07 Jun 2005, 21:37
Kraj: Maribor

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a IKE »

Danes se je name obrnil nov multikopteraš, član foruma, ki je pred kratkim kupil rabljenega HobbyKing SK450. Menjal je motorje Emax MT2213 935KV in za njih kupil tudi originalne prope pri Almapeku. Zdaj pa k bistvi problema ... :o

V originalu je imel na Q450 prope 8x4,5 SF in Turnigy 110KV motorje in s tem kompletom letel normalno. Po menjavi motorjev in tudi ESC 4 v ena prav tako od Almapeka je probal z novimi propi 10x4,5. Multikopter takoj ko je dobrih 20 cm od tal zaniha, kot da je na gugalnici in nato naredi salto in se zvrne na hrbet.

Vse to bi še nekako razumel, da je skrivnost v nastavitvah. No ko mi je omenil zgoraj opisano, da z 8 col propi ( ki jih je polomil ) leti normalno nisem verjel, dokler nisem probal. Ker sem imel HK 8x4,5 SF komplet propov doma sva jih menjala in quad lje letel popolnoma mirno, le da zaradi majhnosti propov rabi za lebdenje večje obrate, drugače ne niha in je lepo miren in vodljiv !?

Ker sem ravno včeraj zvečer sestavil novega Q450 prav tako z KK2 ploščico in Emax 2213 935KV motrji za prijatelja, sem najprej z mojim quadom naredil kratek testni let s 3S 3000 baterijo in HK 10x4,5 SF propi. Model leti v nulo ... mirno in nasploh BP. Nato sva moje prope premontirala na njegovega Q450 in presenetljivo je bil model vozen !? Ne tako kot moj, vsekakor pa se ni pozibaval in je samo malo osciliral.

Nato sem njegove prope, ki sva jih pred tem delno zbalansirala ( prvi korak da stoji vertikalno, ker ni bilo več časa ) dal na moj Q450 in presenečen ugotovil, da moj quad skoraj ni vozen :o #-o

To mi nikakor ni jasno in ne razumem v čem je fora. Ne me razumet narobe, s temi original propi sem naletel kar nekaj ur na minih prvih Q450 in na xeksi a to danes me je res zbegalo. Pri ponovni premontaži propov, je z HK 10x4,5 propi letel spet popolnoma mirno.

Mi lahko kdo pojasni kaj je krivo ali kje iskati napako ?
Prope imam pri sebi in se bom jutri ponovno posvetil novim nastavitvam in probal umirit mojega Q450.
Javim če mi bo uspelo.
Ma saj gre ... če ne po luftu pa po tleh.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Če imaš android/ios telefon lahko naložiš aplikacijo ki meri tresljaje in daš telefon na roko quada(se razume da ne vzletaš z telefonom) in probaš z različnimi propelerji...

Ti propelerji rabijo malo obdelave saj so na njih ostanki litja, na spodnji ploskvi huba kjer se nasede na motor je ob straneh nekaj malega, potem na robu luknje(na zgornji strani) je isto od litja malo roba v sami luknji cca mm debelo(poglej z zadnje strani skozi propeler in boš videl) sam tako nebi opazil samo ko sem propeler natikal je šlo res na trdo v bistvu sem ga vrtel da sem ga privil na nastavek(sicer če bi potisnil bi tudi šlo) tako sem potem posnel samo tisti rob in propeler ima luft na nastavku(z eno plastjo papirja vmes lufta ni več). Lahko bi pustil samo zadeva ni enakomerno okoli luknje sčasoma bi se tisti ostanek zribal in sploh nebi vedel... Sam imam sicer 810kv motor in nima podolgovatega nastavka za propeler.. Možno tudi da sem preveč zakompliciral(se vidi kitajc je dal robo na tapočasno ladjo in je viška cajta) tako da ko bo v luftu bomo vidli kaj sem naredil.....
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
WaterBoy
Tekmovalec
Prispevkov: 286
Pridružen: 09 Nov 2007, 21:45
Kraj: Šoštanj

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a WaterBoy »

Kakšno je pa mnenje o tem začetnem kompletu z hobby kinga?

http://www.youtube.com/watch?v=LQziOdwDB58
LP
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Glede na ceno niti ne neki hudo ceneje ravno gledam koliko sem dal
Q450 v3 okvir
4x hobbyking f30A
4x emax motorji z propelerji iz almapeka

Skupaj 114eur z poštninami(naročeno v manjših paketih pod 22eur). Manjka še kontrolna plošča, sprejemnik, baterija..Nekaj eur še nanesejo razni programatorji če ni koga v bližini..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
joemontana1234
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 19 Dec 2011, 09:11
Kraj: Ljubljana

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a joemontana1234 »

Pozdravljeni, sem čisti začetnik pri multikopterjih zato me zanima, če kupim tale kit DJI Flamewheel F450 ARF http://www.firstpersonview.co.uk/quadco ... 50-arf-kit, zraven pa dodam še KK2 kontorler ali bo to vredu?

LP
Igor
PussyG
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 02 Nov 2007, 16:04

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a PussyG »

Naceloma je v redu. Rabis pa se baterijo... Ceprav se dobijo tudi kopije tega okvirja in jim prav nic ne manjka. Ampak, ce si zacetnik bos najbolje naredil, ce vzames en preverjen, letec in ze sestavljen quad kot je npr. tale iz oglasov: viewtopic.php?f=10&t=87122
Za doticnega vem, da leti kot po maslu in z nakupom ne mores zgresit. :wink:
Uporabniški avatar
joemontana1234
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 19 Dec 2011, 09:11
Kraj: Ljubljana

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a joemontana1234 »

PussyG napisal/-a:Naceloma je v redu. Rabis pa se baterijo... Ceprav se dobijo tudi kopije tega okvirja in jim prav nic ne manjka. Ampak, ce si zacetnik bos najbolje naredil, ce vzames en preverjen, letec in ze sestavljen quad kot je npr. tale iz oglasov: viewtopic.php?f=10&t=87122
Za doticnega vem, da leti kot po maslu in z nakupom ne mores zgresit. :wink:
Baterij imam dovolj, kar se tiče tega je pa predrag. Če bi vzel ta kit kot sem rekel + kk2 me pride 150/160 EUR.

Hvala,
LP
PussyG
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 02 Nov 2007, 16:04

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a PussyG »

To imas pa dober popust, ker cena na tvojem linku je krepko visja ze brez postnine... Ce ga dobis za tak denar, samo vzemi... Pa veliko srece pri sestavljanju!
Uporabniški avatar
joemontana1234
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 19 Dec 2011, 09:11
Kraj: Ljubljana

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a joemontana1234 »

Ops ja malo višja je ampak se vedno ceneje :) Saj se še nisem odločil sploh kaj vzet, moram še malo raziskat pa mogoče še kakšno mnenje od koga.

LP
Uporabniški avatar
JureRacing
Razpravljalec
Prispevkov: 162
Pridružen: 17 Okt 2011, 18:22

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a JureRacing »

Pozdravljeni

Vem, da bi moral pisati v temo Multiwii HK board GPS, vendar ste tukaj bolj ažurni :=
Upam, da je tako vredu.

In sicer imam nekaj vprašanj.
Končno sem sestavil qauda s tem HK board s GPS-om

Sedaj zadeva je sprogramirana s 2.2 Multiwii FW
in sicer imam vprašanje glede nastavitev stikal.
Slika

s katero opcijo povem quadu kaj je domača lokacija.
in kje je RTH sprašujem pa, ker sem na večini posnetkov na youtube opazil, da imajo uporabniki različne možnosti predvsem opcija LEVEL, pri meni je ni.

lahko kako pomagate ?

Lep večer še naprej
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a scrat »

Pri tebi je LEVEL - ACC - sedaj je poimenovan ANGLE.

Najbolje, da daš gor mwii v2.3, ker ima kar nekaj bugov popravljenih. Plus uporabljal MultiWii Conf GUI, ki je napisan v JAVI in ne WinGUI.
PORTOS
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 01 Mar 2014, 16:46
Kraj: Kranj

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a PORTOS »

Tole zna biti zanimivo...

http://youtu.be/IK_-yTrwNtU

Lp, M
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Ima čisto slučajno kdo doma 3.5mm MP JET konektorje viška? Ravno 2 para mi manjkata :(

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
scorpioncek
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 21 Mar 2004, 23:10

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a scorpioncek »

Bom tukaj vprašal, da ne odpiram nove teme.

Prijatelj bi rad imel quada za snemanje. Go pro kamerco ima, pa bi rad še na ta način kaj posnel.

Vprašal me je za nasvet, pa nisem dovolj izkušen da bi mu dal konkreten odgovor.
Vem le da mu poceni okvirjev nebi priporočal.

Kaj bi vi svetovali?

Navaden quad z gimbalom spodaj, ali kakšna izpeljanka H quada ali deatcat frame ali....

Cenovno gledamo za vse komplet okoli 1k€ ali manj.
Pač neka minimalna konfiguracija, da bo frame koliko toliko zdržljiv pa da ne bo problemov z motorji in plopelerji kar se tiče vibracij itd....
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

1K eur multirotor za gopro je nesmisel...quad 450 ipd.. bp nese gopro cenovni rang 200-500eur(odvisno a je rtf,samogradnja)
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
scorpioncek
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 21 Mar 2004, 23:10

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a scorpioncek »

Toliko je cena za vse komplet (multirotor, baterije, komanda, gimbal)

Ja nek 450 frame samo vprašanje kakšen, da bi bil posnetek čim lepši
mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

Posnetek bo čimlepši kot praviš ko bo letenje v nulo. Do tedaj pa ti vsi gimbali in še tako draga oprema ne pomeni nič.
Drugače pa vzami hexo frame in dodaj spodaj brezkrtačni gimbal in bo to to. Potem pa samo vadit letenje.
Regulatorje vzameš 30A , okvir za hexo ti lahko zreže nekdo ( dinko ,... )sredino in nosilce motorjev, palice vzameš iz alu 10x10 ali karbon, za kontroler daš multiwii ali še boljše apm, NAZO, gimbale pa tudi režejo fantje tukaj na forumu tako da ne bi smel biti problem. Motorje lahko dobiš pri meni, prope pa vzameš graupner ali testiraš z priloženimi k motorjem, vendar kasneje ti priporočam graupner.
Emax motorji | 2213 | 2216 | BL2822 .... ZS pa se zmenmo :)
scorpioncek
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 21 Mar 2004, 23:10

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a scorpioncek »

Hexo priporočaš zakaj?

Je bolj mirna/stabilna/lažja za letet od quada?

Imaš katere malo boljše motorje in regulatorje? Lahko na ZS

Je že kdo tukaj kaj kupoval?

http://quadframe.com/collections/quadcopter-frames
mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

Gre se zato da ti hexa nese več tovora od quadcopterja. Imaš pa seveda 2 motorja in regulatorja več. Tako se ti podaljša čas letenja. Mirno letenje pa je predvsem odvisno od kvalitete kontrolne ploščice. Če je pravilno nastavljena ( pidi ) potem bo letela skoraj vsaka ploščica. Izpostavil sem multiwii zato ker so enostavne, delujejo super in so predvsem poceni. Motorje lahko dobiš pri meni, za modelarje je popust, regulatorje pa vzameš na hk, magari plave HK 30A pa boš imel več kot dosti. Nato ti jih nekdo ( lahko tudi jaz ) flashnem na simonk softwear in to je to. Frame pa ti priporočam da se lotiš v samogradnji, saj boš znal tudi popraviti potem, pa še točno boš vedel zaradi kosov, saj lahko kombiniraš in ti ni treba čakat na kineze. Kot sem rekel kontaktiraj Dinka na zs pa se zmenita za en frejm, ti bo znal svetovati.
Emax motorji | 2213 | 2216 | BL2822 .... ZS pa se zmenmo :)
[psyho]
Tekmovalec
Prispevkov: 263
Pridružen: 15 Okt 2008, 20:14

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a [psyho] »

Prodajam Zenmuse H3-2D za GoPro če koga zanima.
realtek12
Začetnik
Prispevkov: 50
Pridružen: 29 Sep 2013, 21:16

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a realtek12 »

Zdarvo ! Imam en problem in sicer,ko sem danes probav zleteti z quatom mi je zacel desni zadnji motor cukati al kak bi reko. Ko dam minimalni gas gre normalno pol pa pri vecem pa zacne cukat mislim da je kriv esc. Sreca da sem model primo drugace bi se zagotovo prvrnil.
Je imel gdo isti problem.
Hvala za pomoc.

Lp matej :)
scorpioncek
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 21 Mar 2004, 23:10

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a scorpioncek »

Kolega še išče varianto

Tole sta dve za katere je zagret:
quad
http://electronicarc.com/catalogo/produ ... 2f3045decd

hexa
http://electronicarc.com/catalogo/produ ... 2f3045decd

za začetek in učenje ter snemanje z goprojem

zanima me mnenje ali quad ali hexa, razlika v ceni ni velika?
kaj ima naza lite manj od navadne naze kar bi začetnik pogrešal?
Mix
Razpravljalec
Prispevkov: 53
Pridružen: 18 Nov 2013, 18:08

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a Mix »

Snemanje z goprojem vam priporočam da vzamete phantom 2ko in z gimbalom 3d in je okoli 700 brez DDV, to je dobra cena in to je to.
Odgovori

Vrni se na Multirotorji