Splošna debata o multikopterjih

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Odgovori
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Ne mešaj magnetnega in električnega polja... Ne se tudi preveč igrati s samimi barierami, saj če vplivaš na magnetno polje kablov, vplivaš tudi na magnetno polje zemlje, ki je relativno šibko, napram tistem od kablov. Polek tega se ti magnetno polje kablovja STALNO spreminja v odvisnosti od toka po vsakem od kablov. Pomeni da ti je edina opcija umaknit kompas, FC, ali kable :D

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
spikey
Tekmovalec
Prispevkov: 271
Pridružen: 23 Apr 2014, 13:50

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a spikey »

uf :oops:
bom kar cel 10DOF odmaknu, bo se najhitrej :D
tnx :)
Uporabniški avatar
galp
Tekmovalec
Prispevkov: 328
Pridružen: 16 Jan 2014, 19:02
Kraj: Novo mesto

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a galp »

JKSniper napisal/-a:Seveda se. Sicer niso krivi regulatorji, pač pa napajalni kabli. Precej velik tok, ki teče po njih ustvarja magentno polje, ki zmede kompas. Zato je potrebno kompas umakniti čimlje proč napajalnim kablom. Najbolj je uporabiti eksterni kompas (glej temo Hexabee).

Sicer teža/potisk ni tako zelo overpowered, vsi heavylifterji nenaloženi imajo takšno, ali še hujše razmerje :D Najhuje do sedaj je bilo 18kg vleka, 2.5kg mase :D, torej slabe 14% za hover :D Je pa to ponavadi treba korektirati že z PIDi.

LP!
Jure
Se mi je kar zdelo. Vidiš, či bi v šoli že vzeli to snov, bi vedel. Zaenkrat smo uspeli samo napisati naslov magnetizem. :(

KHM!!! ... to ni heavylifter... to je very professional aerial photography platform!
e.pavlin.si
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Balansiram motorje....

Zdaj sem zbalansiral z izolirnim trakom, toliko da sem določil pozicijo. Sedaj pa me zanima ali je priporočljivo namesto traka na notranjo stran med magneti dodati lepilo?
Ali kaj priporočate?
LP David
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a scrat »

dkulcar napisal/-a:Balansiram motorje....

Zdaj sem zbalansiral z izolirnim trakom, toliko da sem določil pozicijo. Sedaj pa me zanima ali je priporočljivo namesto traka na notranjo stran med magneti dodati lepilo?
Ali kaj priporočate?
Lahko tako narediš ja. Ali pa samo en prozoren selotejp zalepi na zunanjo stran. Odvisno pa je koliko je treba teže dodat.
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

4-6plasti 5x5mm izolirnega traka je treba nanesti.
Najlažje bom to naredil z dodajanjem sekundnega lepila med dva magneta. Je sekundno dovolj varno da se ne odlepi?
LP David
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Sicer nimam izkušenj ampak le v razmislek zato prosim za strokovno potrditev ali zavrnitev tega
Z nanašanjem lepila (topila) se lahko spremeni/oslabi materijal na tej točki. Beri nevarnost da poči.
Naprimer na varnostnih zadevah (čelade) je strogo prepovedano pisanje, lepljenje nalepk, itd prav iz tega vzroka. To smo imeli zadnjič pri varstvu pri delu

seveda govorim za propelerje
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

S56JSC napisal/-a: Naprimer na varnostnih zadevah (čelade) je strogo prepovedano pisanje, lepljenje nalepk, itd prav iz tega vzroka. To smo imeli zadnjič pri varstvu pri delu

seveda govorim za propelerje
Strogo prepovedano bi moralo biti nadpovprečno butastim varnostnim inženirjem karkoli predavati.
Če cepec loči samo ta črno, ta belo, ta dobro in ta slabo plastiko je zrel za kako drugo bolj primerno delovno mesto.
Najpomembnejša je prava kombinacija materiala in tipa topila v barvi oz. lepilu, ki ga nanašaš.
Na karbon-epoksi prop brez skrbi nalimaš karkoli, enako velja za PP in PA6 prope, pri ABS propih pa je treba biti malenkost bolj previden - a brez težav lahko uporabiš standardne lepilne trakove.

Slika

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Pozdrav
Se pravi da lahko balamsiram propelerje z kaplico sekundnega lepila. Imam pa emaxove propelerje. Plastika ne vem pa katera
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a Krist »

S56JSC napisal/-a:Pozdrav
Se pravi da lahko balamsiram propelerje z kaplico sekundnega lepila. Imam pa emaxove propelerje. Plastika ne vem pa katera
Raje brusi, je hitreje in bolj natančno. Pri lepilu ga je hitro preveč pa še kvari profil propelerja
Uporabniški avatar
WaterBoy
Tekmovalec
Prispevkov: 286
Pridružen: 09 Nov 2007, 21:45
Kraj: Šoštanj

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a WaterBoy »

Nekaj mi ne gre v glavo in bi prosil koga če mi lahko razloži. Uporabil sem novo ploščico od tega quada: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... rsion.html

Jo premeril in je bilo vse vredu. Gor prispajkam ESC-ja in napajalni kabel, priklopim vse gor in grem še enkrat meriti in mi sedaj inštrument kaže da je prevodno med + in -.

Sedaj pa ne vem zakaj bi to bilo to. Ima mogoče kdo razlago?

Hvala
LP
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

+ in - imaš sedaj povezan preko kondenzatorjev v ESCjih.
Verjetno bo po dolgem času (ko se kondenzatorji napolnijo z merilnim tokom inštrumenta) tudi meritev prevodnosti padla na 0.
LP
Janez
Uporabniški avatar
WaterBoy
Tekmovalec
Prispevkov: 286
Pridružen: 09 Nov 2007, 21:45
Kraj: Šoštanj

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a WaterBoy »

Hvala za pomoč. Deluje tako kot mora :) Še eno vprašanje: kolega ima JJRC H8C, jaz imam pa željo da bi to kamero dal na svoj quad. Problem nastane samo v tem ker ne vem kako bi vklopil kamero da začne snemati. NE potrebujem vklaplanja preko komande, samo da začne smemati. Gre se za to kamero:
http://www.banggood.com/JJRC-H8C-RC-Qua ... 54650.html
LP
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

To kamero imam jaz na svojem RTF quardu. Kvaliteta je na nivoju cene....
Zna delati slike in snemati. Kako se jo požene pa res nebi vedel. Verjetno je v ozadju kak zelo enostaven protokol (zaporedje pulzov)
Če še vztrajaš da bi jo imel jo lahko priklopim na osciloskop in pogledam protokol.
Uporabniški avatar
WaterBoy
Tekmovalec
Prispevkov: 286
Pridružen: 09 Nov 2007, 21:45
Kraj: Šoštanj

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a WaterBoy »

Hvala, ni se treba truditi. Je danes drugi kolega kupil goproja in bomo z njemu raje snemali :)
LP
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Ima kdo APM 2.6 ?
Sam počasi končujem moj quard. Čakam edino na 2x20cm 10AWG kabla (pozabili name in so ga šele sedaj poslali iz HK :roll: ) ter nekaj konektorjev za priklop FPV.
Kakorkoli že zadeva je zrela za v zrak. Nastavitve kompasa in pospeškometra sem izvedel. ESCje kalibriral, ampak PIDi.. Bi pa raje to nastavil z nekom, ki ve kako to gre.
Sicer pa mi lahko kdo razloži kaj pomenijo različni tipi
Acro mode - predpostavljam da je vse skupaj bolj okretno in hitro
Altitude Hold Mode - drži višino ampak premiki so možni?
Auto Mode - ???
Circle Mode - krožni prelet??
Drift Mode - ????
Guided Mode - ????
PosHold Mode - drži pozicijo in višino?
RTL Mode - ???
Simple and Super Simple Modes - ???
Sport Mode - ????
Stabilize Mode - ????
Land Mode - ????
Loiter Mode - ????
Position Mode - ????
Uporabniški avatar
galp
Tekmovalec
Prispevkov: 328
Pridružen: 16 Jan 2014, 19:02
Kraj: Novo mesto

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a galp »

S56JSC napisal/-a:Ima kdo APM 2.6 ?
Sam počasi končujem moj quard. Čakam edino na 2x20cm 10AWG kabla (pozabili name in so ga šele sedaj poslali iz HK :roll: ) ter nekaj konektorjev za priklop FPV.
Kakorkoli že zadeva je zrela za v zrak. Nastavitve kompasa in pospeškometra sem izvedel. ESCje kalibriral, ampak PIDi.. Bi pa raje to nastavil z nekom, ki ve kako to gre.
Sicer pa mi lahko kdo razloži kaj pomenijo različni tipi
Acro mode - predpostavljam da je vse skupaj bolj okretno in hitro
Altitude Hold Mode - drži višino ampak premiki so možni?
Auto Mode - ???
Circle Mode - krožni prelet??
Drift Mode - ????
Guided Mode - ????
PosHold Mode - drži pozicijo in višino?
RTL Mode - ???
Simple and Super Simple Modes - ???
Sport Mode - ????
Stabilize Mode - ????
Land Mode - ????
Loiter Mode - ????
Position Mode - ????

Veselo branje ti želim. :D
e.pavlin.si
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Hvala Gal
Lahko bi se sam potrudil ](*,) ](*,)
Ali je kdo na volji, da bi skupaj spravili skupaj prvi let in nastavili vse parametre? Kolikor vidim ima APM tudi auto turning sistem. Ampak malo avtomatiki osebno ne zaupam ravno najbolj
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

Jaz sem APM avtomatsko nastavljanje PID-ov preizkusil na APM-Plane - in deluje.
Narediti moram še manual fine tuning ker glede na navodila avtomatika nastavi vrednosti precej konzervativno - so pa dobro izhodišče.
LP
Janez
Thomza
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 13 Dec 2014, 09:04

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a Thomza »

Zdravo

Jest mam pa eno težavo. Sestavu sm moj prvi quad. Zadeva sicer leti ampak mam problem sploh da se mi en od motorjev zažene. Čist na random včasih zavrti včasih ne. Nardi kake pol obrata ob tem pa spušča čudne zvoke. Probal sem tut z drugim motorjem in isto. To pomeni da je ESC fuč al se da kej narest ?

https://www.youtube.com/watch?v=hSxFwh_ ... e=youtu.be

Hvala
lp
mihaval
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 15 Okt 2007, 21:08

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a mihaval »

Thomza napisal/-a:Zdravo

Jest mam pa eno težavo. Sestavu sm moj prvi quad. Zadeva sicer leti ampak mam problem sploh da se mi en od motorjev zažene. Čist na random včasih zavrti včasih ne. Nardi kake pol obrata ob tem pa spušča čudne zvoke. Probal sem tut z drugim motorjem in isto. To pomeni da je ESC fuč al se da kej narest ?

https://www.youtube.com/watch?v=hSxFwh_ ... e=youtu.be

Hvala
lp
Preveri ce so spoji ok. Ce imas priklopljen samo signal, daj se gnd zraven. Probaj. Ce bo isto, zamenjaj povezavo na fc z drugim escjem (samo za test!) . Ce bo isti esc delal probleme, potem je verjetno v njemu problem. Kaksni escji pa so? Flashani? Pwm rate? Dela ce ga priklopis direkt na sprejemnik?
Thomza
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 13 Dec 2014, 09:04

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a Thomza »

ESCji so Multistar 20A stock fw. Ta k dela težave je edini k je z gnd in signalom povezan.
Ga bom prvo probu kr direkt sprejemnik prklopt.
Uporabniški avatar
FastOne
Freak
Prispevkov: 686
Pridružen: 06 Maj 2007, 20:10
Kraj: M. Sobota

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a FastOne »

Thomza napisal/-a:ESCji so Multistar 20A stock fw. Ta k dela težave je edini k je z gnd in signalom povezan.
Ga bom prvo probu kr direkt sprejemnik prklopt.
Čisto mimogrede, imam točno te ESCje, sem jih sprobal sicer samo na mizi s sevo testerjem, popolnoma leni, neodzivni na hitre spremembe. Ko sem naložil simonk FW so 5x bolj odzivni!

lpm
Thomza
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 13 Dec 2014, 09:04

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a Thomza »

FastOne ja sm že hotu flešnt sam pol sm bral polno komenratjov kako se je pokadil iz ESCjev tko da sm mal cviknu. Sam pomoje bom vseen probu :)
Uporabniški avatar
FastOne
Freak
Prispevkov: 686
Pridružen: 06 Maj 2007, 20:10
Kraj: M. Sobota

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a FastOne »

Thomza napisal/-a:FastOne ja sm že hotu flešnt sam pol sm bral polno komenratjov kako se je pokadil iz ESCjev tko da sm mal cviknu. Sam pomoje bom vseen probu :)
Res obstajajo trije tipi teh esc z različnimi FW. Ko testiraš, moraš imeti omejen vir toka, če ne dela ok, samo naložiš drug fw in se nič ne pokadi. Na mojih dela "kda" FW.

lpm
Odgovori

Vrni se na Multirotorji