Splošna debata o multikopterjih

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Odgovori
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Še enkrat opozorim da je še 9 dni do izteka SKUPNEGA ZAVAROVANJA PROTI 3. OSEBI pri zavarovalnici Triglav. Tema se je prestavila na drug konec foruma, tako da je morda kdo ni opazil. Če kdo ni zavarovan, ima namen tekmovati v 250 kategoriji in podobno... je tole precej ugodna varjanta.
viewtopic.php?f=12&t=90960

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
VaZl
Tekmovalec
Prispevkov: 350
Pridružen: 17 Nov 2004, 18:07
Kraj: ex LJ; blizu Sl. Bistrica, pod Pohorjem :-)

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a VaZl »

Danes pa na soncu fino kurijo, a je imel kdo probleme z GPS?

LPZ
Priponke
noaa_kp_3d.gif
noaa_kp_3d.gif (10.82 KiB) Pogledano 9940 krat
Uporabniški avatar
galp
Tekmovalec
Prispevkov: 328
Pridružen: 16 Jan 2014, 19:02
Kraj: Novo mesto

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a galp »

Ima kdo skurjen naze32 pa ne ve kaj z njim? Bi bil zelo hvaležen, če ga ima kdo za odkup. :D
e.pavlin.si
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a bovi »

lahko ti pošljem ene dva.
Uporabniški avatar
WaterBoy
Tekmovalec
Prispevkov: 286
Pridružen: 09 Nov 2007, 21:45
Kraj: Šoštanj

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a WaterBoy »

Pozdravljeni

Imam eno vprašanje:

Na quadu imam te motorje: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... W_CCW.html ki imajo os posebaj oblikovano da se propelerji nan dobro vsedejo. Sedaj sem po lastni neumnosti naročil te propelerje saj sem mislil da so isti kot tisti ki pašejo gor: http://www.banggood.com/EMAX-1045-Prope ... 69290.html

Z največjim distančnikom se lepo vsedejo na najdebelejši del osi in ko jih zategnem z zatico se kar dobro držijo. Zanima me ali je dobro če letim z njimi ali naj naročam originalne propelerje (od mzakelja)

Hvala
LP
Uporabniški avatar
sucdejan
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 27 Jan 2010, 08:34
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a sucdejan »

Pozdravljeni,
na hexi imam trenutno dve bateriji. 6S napaja NAZO, 3S (3300 25C GensAce) pa gimbal in boscam 200mW. Po 10 minutah je v 3S še vedno 12.2V a mi pod to vrednostjo gimbal začne med letom trzati in obračati. Dokler je 3S popolnoma polna je vse lepo mirno. Kaj predlagate? Dam močnejšo=težjo baterijo ali gimbal priključim na 6S?
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a bovi »

12v ubec za gimbal, ki bo držal konstantno voltažo...
Uporabniški avatar
sucdejan
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 27 Jan 2010, 08:34
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a sucdejan »

bovi napisal/-a:12v ubec za gimbal, ki bo držal konstantno voltažo...
OK. Pustim gimbal na 3S-ki z UBECom? Ali ga dam na 6S? Da napajam FC na svoji bateriji se mi še vedno zdi dobra rešitev...
Uporabniški avatar
galp
Tekmovalec
Prispevkov: 328
Pridružen: 16 Jan 2014, 19:02
Kraj: Novo mesto

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a galp »

sucdejan napisal/-a:
bovi napisal/-a:12v ubec za gimbal, ki bo držal konstantno voltažo...
OK. Pustim gimbal na 3S-ki z UBECom? Ali ga dam na 6S? Da napajam FC na svoji bateriji se mi še vedno zdi dobra rešitev...
Daj na 6S z step down switcherjem saj imaš 1 baterijo manj. Ne pozabi na varovalke.
e.pavlin.si
Uporabniški avatar
galp
Tekmovalec
Prispevkov: 328
Pridružen: 16 Jan 2014, 19:02
Kraj: Novo mesto

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a galp »

bovi napisal/-a:lahko ti pošljem ene dva.
Hvala za ta dva kontrolerja! Po eni uri zafrkavanja se je plata končno vdala in sedaj deluje. :D

Kako pravzaprav popravim tole stvar? Najprej je potrebno precej potrpežljivosti in mirno roko, saj so komponente izredno majhne. Plato priključim na napajanje in pogledam ker del se greje. Ponavadi je to mikrokontroler ali pa senzorji/napajlni del za senzorje. Pri plati, ki mi jo je poslal Bovi so šus doživeli senzorji. Najprej sem izmeril napetost na izhodu napetostnega regulatorja za senzorje, ki je bila precej nižja od predvidene 3.3V. To lahko pomeni samo eno, regulator je preobremenjen, kar dokazuje tudi to, da se močno greje. Senzor po senzor sem odlotal iz plate in meril napajalno napetost in porabo. Ko sem odtranil mpu6050 in še en drug senzor (ne vem točno za kaj je), je bila na platki končno normalna poraba. Mpu6050 je bil torej skurjen. Nič hudega, saj mi je Bovi poslal, kar dve platki. Iz druge sem vzel mpu6050 in ga nalotal na prvotno. Stvar ni delala. Zgleda je bil tudi na drugi platki skurjen senzor. Nič hudega, bo pač treba pogledat v mojo zalogo senzorjev. Iz tam vzamem nov senzor, ga nalotam in platko priključim na pc. Zaženem cleanflight, nakar premikajoči graf pričara nasmešek na moj obraz. Senzor deluje in platka tudi. Tisti drugi senzor, ki sem ga odstranil pa ne bo bistvenega pomena. Najverjetneje je kak magnetometer, vendar ga na 250ki nimam kaj rabit. No tako. Plata obsojena na smeti je dobila novo življenje. Prilagam pa še par fotk za predstavo, kako majhno je vse skupaj. :D

Odspajkan mpu6050 iz stare plate. Del gre samo z vročim zrakom. Tečno ohišje.
Slika

Senzorja, oba skurjena.
Slika

Nov senzor nalotan na plato.
Slika

Tu je bil pa prej še en senzor, ki je bil prav tako skurjen in se je grel, zato sem ga odstranil.
Slika
e.pavlin.si
Uporabniški avatar
sucdejan
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 27 Jan 2010, 08:34
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a sucdejan »

galp napisal/-a:
sucdejan napisal/-a:
bovi napisal/-a:12v ubec za gimbal, ki bo držal konstantno voltažo...
OK. Pustim gimbal na 3S-ki z UBECom? Ali ga dam na 6S? Da napajam FC na svoji bateriji se mi še vedno zdi dobra rešitev...
Daj na 6S z step down switcherjem saj imaš 1 baterijo manj. Ne pozabi na varovalke.

Koliko ampersko varovalko dam med baterijo in regulatorjem? Mi lahko dopišeš kakšen link?
Kateri regulator je primernejši; 3A ali 5A?
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a bovi »

Gal, dobro si tole porihtal :)
Uporabniški avatar
galp
Tekmovalec
Prispevkov: 328
Pridružen: 16 Jan 2014, 19:02
Kraj: Novo mesto

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a galp »

sucdejan napisal/-a:
Koliko ampersko varovalko dam med baterijo in regulatorjem? Mi lahko dopišeš kakšen link?
Kateri regulator je primernejši; 3A ali 5A?
Regulator lahko daš tale. Dvomim, da gimbal žre več kot 5A. O tem bi vedel kaj več Jure. Varovalko pa daj recimo 4A. Pri switcherjih je vhodni tok = izhodnemu * razmerje napetosti. Torej če gre iz switcherja 12V in 5A, more iti v njega 24V in 2.5A, da moč ostane ista. Tu zraven so še izgube, in prideš nekje na 3A. Da se ti varovalka ne be skurila ob raznih sunkih pa je fajn, da je še malo močnejša. Če hočeš, ti jih lahko pošljem ene par, da boš sprobal. Uporablja pa se te cevne varovalke, ker so majhne.

Slika
e.pavlin.si
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Jaz dajem na vse NEKRITIČNE elemente (= ledice, napajanje gimbala, videolinke... ) varovalke, tako da ob morebitnem kratkem stiku na kakšni večji žili odpove varovalka in ne celoten sistem. Direktno vezan imam samo FC in reglerje + motorje ter sprejemnik preko FC. Preko FC tudi nič druga ne napajam, iz varnostnih razlogov.

Kar se tiče gimbala ima porabo zelo zelo zelo majhno :D pri 3s je to ponavadi daleč pod 2A v špicah, v povprečju 0.5-1A, pa ne govorim sploh o najmanjšem gimblu. Govorim za precej konkreten gimbal. Jasno se da varovalka pred "step down" in tudi pred slip-ring, če imaš le tega. Čimbližje razvejišču pač. Jaz dam 2A varovalko, kar pomeni pri 6s potem da pusti nekje 4A na 12V liniji. Kar je dovolj za gimbal, sprejemnik, videolink na gimblu in ostale bedarije na gimblu.

Pri teh stvareh, sploh če so večje, težje in drage + nevarne... se splača res maksimalno potruditi kar se tiče varnosti in same napeljave kablov... saj lahko malenkost reši kompletno stvar. Tudi sam uporabljam varovalke kot jo je prilepil galp, pa nosilec za te varovalke :).

Za gimbal priporočam 2A buck step-down, ki se ga da "našravfat" na želeno voltažo katero potem drži neglede na to kaka je napetost lipota.

Lep pozdrav,
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
sucdejan
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 27 Jan 2010, 08:34
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a sucdejan »

Galp in Jure hvala za odgovor..
Jure, mi lahko sporočiš link do "2A buck step-down"?
Torej, lahko dam gimbal in videolink skupaj na eno varovalko in step-down ali je boljše, če sta vsak po svoje?
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Tale stvar je napol zastojn in deluje super, je malo večja, zdrži pa toliko kot je napisano. Jaz da dam v skrčko in obvezno pred priklopom nastavim izhod, ker ko ga dobiš je čisto na random, in ponavadi precej višje od tega kar želiš met.
http://www.ebay.co.uk/itm/5pcs-LM2596S- ... 20e0c81282

Jaz napajam vse za step-downom. Razlog je v tem da mi videolink itak deluje samo do 3s, kar je ravno idealno, saj napajam gimbal na 12.5V oz. nekje tu (optimum za gimbal :P). Varovalko pa pred step-downom.

Če bi mel kakšne motnje na sliki zaradi step-downa moreš dati filter ali pa napajati pred njim na višji voltaži, če seveda to prenese :).

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

sucdejan napisal/-a:Galp in Jure hvala za odgovor..
Jure, mi lahko sporočiš link do "2A buck step-down"?
Torej, lahko dam gimbal in videolink skupaj na eno varovalko in step-down ali je boljše, če sta vsak po svoje?
Mislim, da imam nekje en tak regulator. Cena pivo.
Uporabniški avatar
Rocher
Freak
Prispevkov: 511
Pridružen: 16 Sep 2013, 20:25
Kraj: Celje

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a Rocher »

Sicer nisem zasledil dosti debat na temo karbonskih propelerjev, a vseeno. Zanima me ali ima kdo spodnje propelerje na DJI style motorjih (920-930kV 2213) gnane na 3S. Kako je z balansiranjem in kako se obnesejo pri dvigu? Kako je z vibracijami? Iščem namreč ene vrste propelerjev za pravo ceno in dokaj zadovoljivo kvaliteto/trdoto saj mi zdajšnji HK plastični vnašajo dosti vibracij kljub temu da so zbalansirani. Gre za primer motorja z 7mm osjo in 8mm stopničko (EMAX).
Mogoče kdo priporoča kaj podobnega v tem rangu, Graupnerjevi propelerji so trenutno overkill.

Slika

http://hobbyking.com/hobbyking/store/__ ... pair_.html

Hvala za vse nasvete!

lp
*LOSi 8ight 2.0 EU - Novarossi*
*LOSi Tenacity DB PRO*
*HPi SavageX 4.6*
*AXiAL SCX10ii Trail Honcho*
*LOSi Mini T 2.0*
*Custom brushless whoop 65mm*
*TBS Source One*
*FlyFish Volador Vx3*
goloband
Razpravljalec
Prispevkov: 128
Pridružen: 15 Jan 2011, 13:11
Kraj: Žalec

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a goloband »

Jaz bi pa imel takšen gimbal kontroler, ki očitno deluje odlično.Morda kdo ve, kje se ga da kupiti :D :lol: :wink:


https://video-vie1-1.xx.fbcdn.net/hvide ... e=55DC9D56
LP ANDREJ
Uporabniški avatar
FRIC
Razpravljalec
Prispevkov: 64
Pridružen: 10 Dec 2005, 20:14
Kraj: MEDVODE

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a FRIC »

Dron LILY, ki ti sledi.

Spet ena zanimiva pogruntavščina na področju dronov.

https://www.lily.camera/
benjaminjurgec
Začetnik
Prispevkov: 14
Pridružen: 29 Jul 2015, 15:18
Kraj: PREDDVOR

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a benjaminjurgec »

Pozdravljeni
Prosim ce mi lahko ker poaga sestavu sem multikopter pa nam naze32 in mam velik problem.

Naze32 priklopim ma računalnik mi motorcki lepo zalaufajo če priklopim pa sprejemnim pa nocejo in sem pol porajtau v programu tam ki preveris komande da mi delajo cist kontra in me zanima če ker ve kje jih jest lahko prestavim v programu.

Lp beno
mihaval
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 15 Okt 2007, 21:08

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a mihaval »

benjaminjurgec napisal/-a:Pozdravljeni
Prosim ce mi lahko ker poaga sestavu sem multikopter pa nam naze32 in mam velik problem.

Naze32 priklopim ma računalnik mi motorcki lepo zalaufajo če priklopim pa sprejemnim pa nocejo in sem pol porajtau v programu tam ki preveris komande da mi delajo cist kontra in me zanima če ker ve kje jih jest lahko prestavim v programu.

Lp beno
Zivjo!

Malo napisi kaj konkretno deluje "kontra" in kako se vse skupaj odvija. Morda moras zamenjati samo vrstni red kanalov sprejemnika. Povej tudi kaksen firmware uporabljas (CleanFlight, BaseFlight). Oba imata t.i. channel map, kjer lahko nastavis vrstni red kanalov AETR1234, RETA1234, itd. "Obicajno" imamo pri nas AETR1234 (se pravi, kanal 1 je eleron, 2 je visina, 3 je motor, 4 je smer).

Miha
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Na quadu z NAZO in HK F-30A regulatorji flešanimi na SK, mi sprednji desni motor nekoliko zaostaja.
Pri startu je to lahko usodno, če ga z komando ne poravnam, saj ga potegne na eno stran.
Ko je quad v zraku in mu dam poln gas se vidi, da motor zaostaja in je celoten quad malenkost nagnjen.

Je za to kriv regulator ali motor?
LP David
Dremzi1
Začetnik
Prispevkov: 39
Pridružen: 20 Sep 2009, 20:36
Kraj: Šentvid pri Stični

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a Dremzi1 »

Kalibriraj vse esc-je naenkrat
realtek12
Začetnik
Prispevkov: 50
Pridružen: 29 Sep 2013, 21:16

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a realtek12 »

dkulcar napisal/-a:Na quadu z NAZO in HK F-30A regulatorji flešanimi na SK, mi sprednji desni motor nekoliko zaostaja.
Pri startu je to lahko usodno, če ga z komando ne poravnam, saj ga potegne na eno stran.
Ko je quad v zraku in mu dam poln gas se vidi, da motor zaostaja in je celoten quad malenkost nagnjen.

Je za to kriv regulator ali motor?
definitivno so regulatorji, jaz sem imel podoben primer pol sem še jih enx flešal pa je zadeva špilala tako je treba
Odgovori

Vrni se na Multirotorji