Splošna debata o multikopterjih

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Odgovori
Uporabniški avatar
nob
Freak
Prispevkov: 454
Pridružen: 05 Jun 2011, 09:46
Kraj: Cerkno
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a nob »

Bom kar vsakega posebej. :)
Nastavitve sem našel na spletu, pa bi rad še preveril pri lokalnih mojstrih. :) Torej, Brake = Off, Battery type = NiMh/NiCd, Cutoff mode = Reduce power, Cutoff threshold = Low, Startup mode = Normal, Timing = Medium.

Bo ok? Spodaj še slika manuala.
Priponke
Tunnigy esc back.jpg
Tunnigy esc back.jpg (65.21 KiB) Pogledano 2234 krat
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Bo dobro.

Ali si pomislil tudi na nekaj kar te opozori na prazne baterije
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
Uporabniški avatar
nob
Freak
Prispevkov: 454
Pridružen: 05 Jun 2011, 09:46
Kraj: Cerkno
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a nob »

nitrometan napisal/-a:Bo dobro.

Ali si pomislil tudi na nekaj kar te opozori na prazne baterije
Nisem. :oops: Hvala za opozorilo. Imam en piskač, škoda ker je za 3S. Tole bo čisto mini quad, tako da bo šel na 2s. Grem kar naročit en paket na HK. :)
Uporabniški avatar
nob
Freak
Prispevkov: 454
Pridružen: 05 Jun 2011, 09:46
Kraj: Cerkno
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a nob »

OK mojstri, rabil bi malce pomoči prosim. :)

Sestavljen imam tale kit s priporočeno opremo: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _KIT_.html
Ploščica ja v2.1. Flešal sem na Xcopter v4.7 s KKmulticopter Flash Tool.

Vse skupaj sem delal po tem tutorialu: http://www.rcexplorer.se/page14/kkguide ... quadx.html
Double checkal sem smeri vrtenja motorjev, CCW in CW propelerje. Kalibiral sem ESCje, preveril ostale zadeve opisane tam.

Težava je v tem, da ko zažen Quad in hočem vzleteti ga kar naenkrat obrne čez hrbet in ga vrže po tleh. Vse "pot-e" imam na 50%. Ko sem potem še malo testiral, sem dal plin na minimum in quad prijel v roke, in ko probam kako kontrirajo qyroti se motorji odzovejo z (po mojem mnenju) neprimerno visokimi obrati.

Kakšna pomoč kje bi lahko bila težava?

Hvala
Uporabniški avatar
Spidi_
Tekmovalec
Prispevkov: 295
Pridružen: 04 Avg 2007, 12:46
Kraj: Gorenjska :)

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a Spidi_ »

Mogoče reverse kakega gyrota? Jaz sem imel enak problem.
Uporabniški avatar
nob
Freak
Prispevkov: 454
Pridružen: 05 Jun 2011, 09:46
Kraj: Cerkno
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a nob »

Spidi_ napisal/-a:Mogoče reverse kakega gyrota? Jaz sem imel enak problem.
Hm, mislim da ko sem preverjal tole so bili vsi pravilno nastavljeni. Bom poizkusil. Hvala za nasvet.
matejmiklavc
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 01 Feb 2007, 18:13
Kraj: Koroška

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a matejmiklavc »

Zdravo!

Ali je kdo primerjal HK KK plošči v2.1 in v3.0 ali je med njima kakšna druga razlika kot pa to da ima v3.0 večji spominski čip? Katero se bolj splača vzet za izdelavo quad-a ali y6?
Uporabniški avatar
nob
Freak
Prispevkov: 454
Pridružen: 05 Jun 2011, 09:46
Kraj: Cerkno
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a nob »

matejmiklavc napisal/-a:Zdravo!

Ali je kdo primerjal HK KK plošči v2.1 in v3.0 ali je med njima kakšna druga razlika kot pa to da ima v3.0 večji spominski čip? Katero se bolj splača vzet za izdelavo quad-a ali y6?
Ja, edina razlika je večji spomin.

Še glede moje težave:

Torej, preveril sem ponovno vse zadeve. Torej vse smeri motorjev, da so na pravih motorjih pravi propelerji, preveril sem smer girotov in smeri oddajnika. Vse štima. Problem je še vedno prisoten. Opazil sem, da pri počasnem dodajanju plina, se kakšen motor v določeni poziciji ročke za plin vrti počasneje od ostalih treh. To verjetno ni ravno dobro? Ko premaknem ročico malce naprej se te razlike ne vidi več. ESCje sem kalibriral.

Se pa quad dobesedno prekucne nazaj. Če dodajam plin počasi ga začne prevešati nazaj, nakar ga zabriše po tleh. Ko sem enkrat dodal malo hitreje plin, ga je obrnilo direkt na hrbet. Dobro da imam varnostno kletko. :) Sem pa tudi že krstil (beri zlomil) svoj pri propeler. :whistle:
Uporabniški avatar
stranaboy
Razpravljalec
Prispevkov: 79
Pridružen: 26 Jan 2011, 16:57
Kraj: Vremska Dolina

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a stranaboy »

Si kalibriral reglerje posamezno ali vse skubaj z kk ploščico?
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a scrat »

nob napisal/-a:
matejmiklavc napisal/-a:Zdravo!

Ali je kdo primerjal HK KK plošči v2.1 in v3.0 ali je med njima kakšna druga razlika kot pa to da ima v3.0 večji spominski čip? Katero se bolj splača vzet za izdelavo quad-a ali y6?
Ja, edina razlika je večji spomin.

Še glede moje težave:

Torej, preveril sem ponovno vse zadeve. Torej vse smeri motorjev, da so na pravih motorjih pravi propelerji, preveril sem smer girotov in smeri oddajnika. Vse štima. Problem je še vedno prisoten. Opazil sem, da pri počasnem dodajanju plina, se kakšen motor v določeni poziciji ročke za plin vrti počasneje od ostalih treh. To verjetno ni ravno dobro? Ko premaknem ročico malce naprej se te razlike ne vidi več. ESCje sem kalibriral.

Se pa quad dobesedno prekucne nazaj. Če dodajam plin počasi ga začne prevešati nazaj, nakar ga zabriše po tleh. Ko sem enkrat dodal malo hitreje plin, ga je obrnilo direkt na hrbet. Dobro da imam varnostno kletko. :) Sem pa tudi že krstil (beri zlomil) svoj pri propeler. :whistle:

Pravilna povezava motorje za xcopter v4.7 je na strani:

http://www.rcgroups.com/forums/showpost ... stcount=73 in je drugačna od navodil na rcexplorer.se.

Zato se ti obrača najbrž. Poskusi pa javi.

Seveda moraš narediti še esc calibration. Pri tem FW-ju ti bo vedno en motor počasneje delal kot pa drugi trije. Meni je delal težave vedno motor #4. Samo natrimaj ga in bo letel lepo :).
Če boš imel ša kakšno težavo vprašaj, sem naredil doktorat KK boardov :)

Na linku preberi še kaj počnejo pot-i pri tem FW-ju.

Roll pot nastavlja P gain za roll in pitch. Pitch pot nastavlja I term na roll in pitch. Yaw pot nastavlja P gain za Yaw pot, I je pa zakodiran na neko vrednost. Kar pomeni, da nastavi Roll pot na vrednost, ko ti quad začne oscilirat in potem zmanjšaj malo Roll pot. Pitch pot - I nastavi tako, da quad ostane v takšni poziciji, kot si premaknil ročico.

Poglej še ta video - pravilne nastavitve P in I - od razvijalca tega v4.7 firmware-a.

http://www.youtube.com/watch?v=YNzqTGEl ... re=related
Uporabniški avatar
nob
Freak
Prispevkov: 454
Pridružen: 05 Jun 2011, 09:46
Kraj: Cerkno
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a nob »

Huh! Res imam napačno motorje razvrščene! Glej ga zlomka, sploh nisem opazil. Pa sem že bral tale post na RCgroups. Tisočkrat hvala scrat. Bom poizkusil (žal šele za vikend ko pridem domov) in bom poročal. Glede firmware-a, je kakšen boljši/ustreznejši mogoče, bolj primeren za začetnike mogoče? :oops:

Reglerje sem res "na roko" sprogramiral, z oddajnikom. Imam naročeno tudi kartico za programiranje, še čakam da pride.
Uporabniški avatar
Spidi_
Tekmovalec
Prispevkov: 295
Pridružen: 04 Avg 2007, 12:46
Kraj: Gorenjska :)

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a Spidi_ »

Reglerje sprogramirej še preko boarda.
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a scrat »

nob napisal/-a:Huh! Res imam napačno motorje razvrščene! Glej ga zlomka, sploh nisem opazil. Pa sem že bral tale post na RCgroups. Tisočkrat hvala scrat. Bom poizkusil (žal šele za vikend ko pridem domov) in bom poročal. Glede firmware-a, je kakšen boljši/ustreznejši mogoče, bolj primeren za začetnike mogoče? :oops:

Reglerje sem res "na roko" sprogramiral, z oddajnikom. Imam naročeno tudi kartico za programiranje, še čakam da pride.
Ta FW je najbol ustrezen za začetnike. Lažje ne gre :)

Sam uporabljam malo bolj zakomplicirano zadevo ampak še zdaleč ne tako, da začetnik ne bi vedel kako nastaviti. Torej zaenkrat ostani na v4.7x in si zmagu. Ko boš pa malo bolj znal leteti pa nadgradiš na takšnega kot imam jaz vendar boš moral kupiti seral enabled lcd 5 voltni od sparkfun-a, da boš lahko nastavil quada. Pri tem FW-ju ptem ne rabiš za vsako figo računalnika ampak vse delaš preko tega LCD-ja in komande :)
Uporabniški avatar
nob
Freak
Prispevkov: 454
Pridružen: 05 Jun 2011, 09:46
Kraj: Cerkno
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a nob »

No super, hvala za vse informacije.

Na tega mojega mini quadcopterja ne bom spravil prav veliko dodatne opreme. :) Hotel sem malce preizkusiti multirotorje, pa sem zagledal tale Turnigy micro frame na HK in zagrabil. Šele potem sem računal, da nisem prav poceni prišel skozi, čeprav gre za manjši quadcopter. Če mi bo dišalo, bom sestavil kaj večjega in bom potem malce eksperimentiral z opremo.
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a scrat »

Malo probaš in vidiš. Sploh teli boardi kot so iz Hk-ja in pa KK blackboard so se fajn za naučit, ker se ti ne poravnajo sami in morš skos delat z ročicami. Za začetek je brez veze kupovati board z accelerometri, gps-om in barometrom, ker to je samo potuha. Treba se je naučit letet in potem greš na boljše plate.

Na začetku se pa itak propi lomijo kot šibice :)
Uporabniški avatar
Spidi_
Tekmovalec
Prispevkov: 295
Pridružen: 04 Avg 2007, 12:46
Kraj: Gorenjska :)

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a Spidi_ »

scrat napisal/-a:Malo probaš in vidiš. Sploh teli boardi kot so iz Hk-ja in pa KK blackboard so se fajn za naučit, ker se ti ne poravnajo sami in morš skos delat z ročicami. Za začetek je brez veze kupovati board z accelerometri, gps-om in barometrom, ker to je samo potuha. Treba se je naučit letet in potem greš na boljše plate.

Na začetku se pa itak propi lomijo kot šibice :)
Ja propelerjev sem zamenjal že toliko da jih sproti komaj dobavljajo :) (malo heca, pa veliko resnice)
mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

Sam sem najprej imel hk kk board, vendar sem jim ga poslal nazaj ker je nekaj crknilo ( Krist je nato natuhtal da je atmelov čip ) in nato sem šel na kopijo kk blackboarda, kateri še sedaj špila in čaka da dobim robo za tricopter. Drugače pa kot je rekel pred menoj so to odlične plate za učit. Sam sem si nabavil 50 propov od hk in moram reči da na začetku niso zdržali 14 dni. No sedaj pa ni več take panike. Drugače pa NAZO kar hvaljo, sam imam sedaj FYETECH FY-90Q PRO QUAD , in deluje super. Edino zadnjič podrobil vse lagarje, oziroma zaribal, tako da iščem nove. Če kdo ve kje bi dobil kake pocen ležaje bi bil izredno zadovoljen. Ker pri nas so mi hoteli zaračunati 5€ po komadu, za motor sem dal pa 5.50€ :) Drugače pa ima sofwear za kk board dva moda. Prvi je stability in je za učenje, drugi je acro, kateri je za ljudi kateri radi letijo malo bolj extremno in kak loop nardijo ali kaka druga akrobacija.
Emax motorji | 2213 | 2216 | BL2822 .... ZS pa se zmenmo :)
Uporabniški avatar
nob
Freak
Prispevkov: 454
Pridružen: 05 Jun 2011, 09:46
Kraj: Cerkno
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a nob »

Uh, to pa nisem pričakoval da tako hitro gredo propelerji. #-o Jaz sem jih naročil vsega skupaj 12. :D No, saj bi lahko vedel, še vzletel nisem pa sem enega že zlomil. :)

Kar se boadov tiče, berem naj bi bili tile s HK čisto OK,so poceni in naj bi delali.

Ko berem temo in gledam videe o DJI Nazi mi je sicer videti super zadeva, ampak se mi bodo morali tile multirotorji zelo prikupiti da bom dal 190€ za tole. :-s
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a Krist »

Vsak sistem je drugačen. Pri nazi je velik plus to, da je plug&play. KK in HK sta enostavni za nastavljanje. MWC ima kup možnosti, kot "veliki" za ceno parih €.
Sam sem začel s trikopterjem pred leti na žiroskope, trenutno pa imam CRIUS SE, KK 5.5 blackboard in DJI NAZA krmilnike. Po pravici povedano, je vseeno, kaj imaš, dokler obvladaš letenje. Za prve začetke priporočam kak simulator, potem pa polahko z modelom. Pazljivo z gasom, to niso letala ampak poskočne zverinice....
matejmiklavc
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 01 Feb 2007, 18:13
Kraj: Koroška

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a matejmiklavc »

Ali bi nekdo lahko napisal mere od HK kontrolne plošče? rabil bi mere od dolžine stranice ter razdaljo med luknjami da lahko začnem z načrtovanjem quada medtem ko je moja plošča na poti iz HK.

Hvala!
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a scrat »

Kokr vem ima ploščica 45mm med luknjami.
Uporabniški avatar
nob
Freak
Prispevkov: 454
Pridružen: 05 Jun 2011, 09:46
Kraj: Cerkno
Kontakt:

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a nob »

No, danes kot sem zamenjal razpored motorjev se je že takoj videlo da bo letelo. :) In je. =D>

Malo se moram še navaditi, ker nimam 100% kontrole nad njim. Nimam še občutka, da moram delati majhne pomike verjetno. Kolegu, ki že vozi helikopter, je šlo bolje od rok. :)

Sem imel tudi že prvo nesrečo z njim. :) Danes je vsake toliko kar precej zapihalo, in v enem takem momentu sem imel quad že precej visoko in mi ga je potegnilo z vetrom. Ker sem se ustrašil sem ga na trdo spustil s kar nekaj metrov mislim da, sicer v visoko travo in je ostal popolnoma nepoškodovan. Niti enega propelerja ni zlomilo. :) Verjetno se imam zahvaliti visoki travi in nizki teži quada.

Zdaj moram še malo poštudirati te nastavitve teh zadev "potov", zdaj letim na default nastavitvah. Ima kdo kakšen uporaben link o teh zadevah? Kaj je to P-term pa I-term? To sem prebral tukaj: http://www.rcgroups.com/forums/showpost ... stcount=73

scrat, ti si rekel da si skoraj doktoriral iz tega. Kje si črpal vire? :)
Uporabniški avatar
Spidi_
Tekmovalec
Prispevkov: 295
Pridružen: 04 Avg 2007, 12:46
Kraj: Gorenjska :)

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a Spidi_ »

Probaj s tem filmom:

http://www.youtube.com/watch?v=YNzqTGEl ... plpp_video

Se mi zdi da je kar dobro razloženo.
matejmiklavc
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 01 Feb 2007, 18:13
Kraj: Koroška

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a matejmiklavc »

Kakšne baterije uporabljate za svoje quade? Ali je 3s 20c 2200mah dovolj močna za quad v velikosti 550mm (home made varianta http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 550mm.html) Kakšen letalni čas je za pričakovati pri tej bateriji?

Oprema ki jo že imam na pošti:
Motorčki 2830-11
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=12921
Regulatorji Bluse series 30A
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oller.html
Kontrolna ploščica HK KK V2.1
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 68PA_.html

Lp!
mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Re: Splošna debata o multikopterjih

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

Sam uporabljam iste motorje in se obnesejo odlično. Vsaj kar sem jaz letel.
Emax motorji | 2213 | 2216 | BL2822 .... ZS pa se zmenmo :)
Odgovori

Vrni se na Multirotorji