Splošna debata o multikopterjih

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Odgovori
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Odvisno od velikosti propov. Ponavadi jih vzamem iz anglije.
Uporabniški avatar
nori-modelar
Profesor
Prispevkov: 1075
Pridružen: 07 Apr 2009, 10:08
Kraj: Slovej Gradec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a nori-modelar »

Waw =D> =D>

Zelo lepo!
LP, Timotej

SUBSCRIBE ---> https://www.youtube.com/channel/UC8nkCBAdDMwPn-ENDuHjC1A
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Odgovor Napisal/-a scrat »

V glavnem danes en *rek od letenja/lebdenja. Sploh se ni hotel umiriti. Pojma nimam kaj bi lahko bilo. Morda je kriv malo tudi software? Krist, kateri FW se ti je na KK multicopter najbolje obnesel?
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

scrat napisal/-a:V glavnem danes en *rek od letenja/lebdenja. Sploh se ni hotel umiriti. Pojma nimam kaj bi lahko bilo. Morda je kriv malo tudi software? Krist, kateri FW se ti je na KK multicopter najbolje obnesel?
Model moraš nastavit. Vse potenciometre daj na sredino, pa poleti. Potem pa malo dvigaš in spuščaš, pa opazuješ kako se odziva. Podobno je s ostalimi funkcijami. Če se "trese" med spuščanjem, malce obrni potenciometer proti minimumu. To počni, dokler ne bo šel model lepo dol, za ostale funkcije je postopek enak, malce ga migaj pa opazuj odzive modela.
Dodaj si še expo na vse funkcije ( izjema je gas), bi se moral model še malce umirit.

Jaz imam 2.0 na svoji plošči.

@nori-modelar
Hvala!
Moram še baker pojedkat, pa verjetno ga bom zelo na tanko pobarval na metalik sivo.

Še test stabilizacije kamere. Vse je samo sestavljeno na hitro. Oba servomotorja sta le ustavljena v odprtino in rokici malce priselotejpani na ogrodje nosilca kamere. To je test na 5V napajanju, delovna napetost teh servomotorjev bo med letom 8,4V.
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Lep okvir, tole je kar nekaj časa rezkalo ker je toliko odprtin. :)

Bolj pa me zanima delovanje stabilizacije z kamero, oziroma kako bo gladko premikanje glede na to da ni prenosov.
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Odgovor Napisal/-a scrat »

Krist napisal/-a:
scrat napisal/-a:V glavnem danes en *rek od letenja/lebdenja. Sploh se ni hotel umiriti. Pojma nimam kaj bi lahko bilo. Morda je kriv malo tudi software? Krist, kateri FW se ti je na KK multicopter najbolje obnesel?
Model moraš nastavit. Vse potenciometre daj na sredino, pa poleti. Potem pa malo dvigaš in spuščaš, pa opazuješ kako se odziva. Podobno je s ostalimi funkcijami. Če se "trese" med spuščanjem, malce obrni potenciometer proti minimumu. To počni, dokler ne bo šel model lepo dol, za ostale funkcije je postopek enak, malce ga migaj pa opazuj odzive modela.
Dodaj si še expo na vse funkcije ( izjema je gas), bi se moral model še malce umirit.

Jaz imam 2.0 na svoji plošči.

@nori-modelar
Hvala!
Moram še baker pojedkat, pa verjetno ga bom zelo na tanko pobarval na metalik sivo.

Še test stabilizacije kamere. Vse je samo sestavljeno na hitro. Oba servomotorja sta le ustavljena v odprtino in rokici malce priselotejpani na ogrodje nosilca kamere. To je test na 5V napajanju, delovna napetost teh servomotorjev bo med letom 8,4V.
Bom dal 2.0 gor pa, da vidimo razliko.

Kateri potenciometer misliš (pitch ali roll ali yaw) - Če se "trese" med spuščanjem, malce obrni potenciometer proti minimumu. To počni, dokler ne bo šel model lepo dol, za ostale funkcije je postopek enak, malce ga migaj pa opazuj odzive modela.

Drugače pa hvala za potrpežljivost pri porodnih krčih. Bom imel sigurno še vprašanj.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

@scrat
Vse tri vrti. Načeloma je za yaw treba mogoče malce čez pol dat, ostala dva pa med tretino in polovico. Samo z poizkušanjem boš vedel točen položaj. Za vsak model je drugače.

@Coil
Verjetno je res trajalo...
Za go pro sem dal direktno, ker ima večina tako rešeno. Za kak konkreten fotoaparat bi šel na prenose in več obratni potenciometer. Načeloma bi morali ti servomotorji delovati odlično.
Jure1981
Razpravljalec
Prispevkov: 62
Pridružen: 05 Mar 2009, 19:11
Kraj: Polzela

Odgovor Napisal/-a Jure1981 »

krist super okvir... bo na voljo morda kit komplet?

ravno narocam prope... kaksne naj vzamem za takle okvir? 10x4.5?

stabilizacija dela vrhunsko :)

katere servote si dal tule, da narocim se te..
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Bilo je bolj mišljeno, da me zanima kako bo delovalo... tudi sam načrtujem nekaj takega vendar sem že v štartu predvidel vsaj 2:1 na (pitchu) ter 3:1 na (rollu). Zato ker je 30° +- na nagibu kar precej in v normalnem letanju čisto dovolj.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Jure1981 napisal/-a:krist super okvir... bo na voljo morda kit komplet?

ravno narocam prope... kaksne naj vzamem za takle okvir? 10x4.5?

stabilizacija dela vrhunsko :)

katere servote si dal tule, da narocim se te..
Na temu se dela...
Jaz bom verjetno letel na 10x4,5" prope, edino pri motorjih še iščem tistega "pravega".

Notri sta http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=87976 in http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=87981
Dobro je imeti še programator za njih, sicer ga lindiger nima, tako da poglej še malce drugje. Stane okoli 20€

@Coil
tole na video posnetku je test s polnimi odkloni servomotorja in največji hitrosti. Da se nastavit bistveno manjše odklone in tudi hitrost zmanjšat. Njihov 16mm servomotor sem imel prvič na tricopterju, delal kot ura, zelo natančen in močan.
Veš mogoče, kje kupiti jermenske komplete, ki jih uporabljajo za te namene?
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Jaz sem gledal zobniške prenose iz sevocity... Ne gre se za brzino, gre se za fino pomikanje brez da se vidi korake.

Uglavnem zanima me kako bo delovalo pri tebi, da vidim kaj se izplača za go pro. Za težje kamere vsekakor brez prenosov ne gre, če hočeš imeti lepo premikanje.
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Odgovor Napisal/-a scrat »

Sicer sem zadevo že nekaj vrtel ampak nisem videl razlike. Jutri probam še.

Drugače pa glede stabilizacije kamere...z er9x si lahko zelo lepo nastaviš počasno premikanje servo motorjev.
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Ah, ne gre se za to, da nebi mogel nastaviti počasnega premika, nima veze :D
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

scrat napisal/-a:Sicer sem zadevo že nekaj vrtel ampak nisem videl razlike. Jutri probam še.

Drugače pa glede stabilizacije kamere...z er9x si lahko zelo lepo nastaviš počasno premikanje servo motorjev.
To je res, ampak ti servomotorji imajo to možnost integrirano. Gre za natančnost in tekoče gibanje.
Uporabniški avatar
capo
Tekmovalec
Prispevkov: 356
Pridružen: 19 Sep 2005, 15:28
Kraj: okolica Domžal

Odgovor Napisal/-a capo »

evo ena možnost za gopro-čisto osnovna direktna

http://quadframe.com/collections/cm/products/g01k
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

To pa je že bolje in povsem sprejemljivo za lahke kamere, z položajem rokice lahko nastavljaš razmerje, ki je pri tem videu 1:2.1
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Bom še zrisal verzijo, ki je preko prenosa povezana. To mi ne bi smelo vzeti več kot dve urci dela.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Delno sestavljen.
Uporabniški avatar
nori-modelar
Profesor
Prispevkov: 1075
Pridružen: 07 Apr 2009, 10:08
Kraj: Slovej Gradec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a nori-modelar »

Zadaj boš imel baterijo ane?

Pa kolikor vidim spremenljivo težišče?


PS: Je že kdo lastnik tega?
Priponke
def.jpg
def.jpg (58.82 KiB) Pogledano 2788 krat
LP, Timotej

SUBSCRIBE ---> https://www.youtube.com/channel/UC8nkCBAdDMwPn-ENDuHjC1A
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a bovi »

jaz...
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

nori-modelar napisal/-a:Zadaj boš imel baterijo ane?

Pa kolikor vidim spremenljivo težišče?
Ja, lipo, ki ga lahko premikaš. Pa še dva nosilca, odvisno, kako želiš imeti lipo postavljen.
Če bi hotel imeti lipo zgoraj, preprosto zarotiram vse skupaj in imam lipo zgoraj
Uporabniški avatar
nori-modelar
Profesor
Prispevkov: 1075
Pridružen: 07 Apr 2009, 10:08
Kraj: Slovej Gradec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a nori-modelar »

@Bovi

Maš kakšne slikice? Kakšno imaš opremo?
Imam vse doma pa se mi ne lubi sestavit :)
LP, Timotej

SUBSCRIBE ---> https://www.youtube.com/channel/UC8nkCBAdDMwPn-ENDuHjC1A
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

nori-modelar napisal/-a:@Bovi

Maš kakšne slikice? Kakšno imaš opremo?
Imam vse doma pa se mi ne lubi sestavit :)
Če se ne motim, gredo na ta model 10g motorji s 2000KV, 6A turnigy regulatorji. Za lipo daš 460mAh 3S pa bo raketa.
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Bo treba kar malo večje motorje, ker je okvir kar težak.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Nekdo ga je v malih oglasih prodajal s tistimi motorji, sem pa tudi videl, da nekateri dajejo gor 15g motorje.

Imma pa zato jaz težave pri izbiri motorjev za moj model. Malo gledam te KEDA, ampak nikakor pravega izbrat. Računam, da mi ene 1100g vzletne mase ne uide, tako da se mi splih ne sanja, kaj izbrat.
Kaki predlogi?


Bom pa še malce okvir modificiral, da gredo gor 16mm boomi ( pa tudi kvadratni 10x10 in 15x15). Malo se bom še poigral s detaili okoli stabilizacije,...
Odgovori

Vrni se na Multirotorji