Quadrocopter-za človeka v pomajšani verziji 1:3

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

dkavsek
Razpravljalec
Prispevkov: 59
Pridružen: 26 Sep 2011, 13:43
Kraj: Ivančna Gorica

Quadrocopter-za človeka v pomajšani verziji 1:3

Odgovor Napisal/-a dkavsek »


Pozdravljeni!

Odpiram novo temo za izdelek, ki ga po mojem mnenju še niste videli in bo moj končni izdelek za maturo. Imenoval se bo quadrocopter, ki bi bil namenjen za prevažanje ljudi (če bo projekt uspešen, ga bom povečal za 3x).

Najverjetneje bo grajen iz Al palic (paličasto ogrodje), ampak se bojim, da bo to malo pretežko. Zelo vesel bom kakšnega nasveta okoli izbire materiala za ta model.

Visok in širok bi bil približno 800 mm, globok pa 530mm.
Za propeler bi izbral 9x(5-7)", 3kraki. Seveda so bila tudi to samo predvidevanja. Tudi tukaj prosim za nasvete.


Motor bi bil:
U=22V
I=74A
P=1300W
850Kv
max:18800rpm
Vem, da taki motorji vlečeje veliko toka in s tem pokurijo hitro baterije vendar je moj cilj tudi, da vzdigne čim več dodatne teže.

Regulator ESC
22V
80/90A

Baterija 22V (verjetno bi imel 3 take pakete v modelu, če le ne bi bilo to prepretežko)
4500 mAh
35C/70C

KK/UAVX elektronika

Takoj na začetku pa se je pojavilo vprašanje, ali morajo biti vsi štirje rotorji enako oddaljeni od središča modela. Če kdo ve ta odgovor, prosim, da mi ga zaupa.

Prosil bi tudi, če ve kdo, kako bi čim bolj natančno izračunal potisk teh štirih motorjev. Hvala.

Hvala vsem, ki mi boste pomagali pri maturitetnem izdelku.
Priponke
Doc1.pdf
(50.03 KiB) Prenešeno 168 krat
Dobro se dobrim vrača.
LP
Domen
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Quadrocopter-za človeka v pomajšani verziji 1:3

Odgovor Napisal/-a brejker »

dkavsek napisal/-a: Hvala vsem, ki mi boste pomagali pri maturitetnem izdelku.
Lepo, da si se pridružil forumu.

Za pomoč pri projektu za prevoz človeka računaj na sponzorje, ki bodo to financirali :roll:
Glede, da si maturant verjetno nimaš ene par tisoč evrov v žepu, da bi bil zmožen sam kupiti opremo :lol: Ali pač? :oops:

Uspešnost takšnega projekta je odvisna od denarja in šele po tem pride na vrsto pridobljeno znanje graditeljstva.

Za obliko oz. za spodbudo poglej ta posnetka:
http://www.youtube.com/watch?v=Ef9kqkpXI_k
http://www.youtube.com/watch?v=q70tM5sD ... re=related

Kakor koli...

Vso srečo in LP
Zadnjič spremenil brejker, dne 26 Sep 2011, 15:52, skupaj popravljeno 2 krat.
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Hm, 9" propelerji se uporabljajo na pol kilski quadih. Mislim da bi moral gledat konkretno večje propelerje, da bi dobil kak konkreten potisk.
Fly it like you stole it!
dkavsek
Razpravljalec
Prispevkov: 59
Pridružen: 26 Sep 2011, 13:43
Kraj: Ivančna Gorica

Re: Quadrocopter-za človeka v pomajšani verziji 1:3

Odgovor Napisal/-a dkavsek »

brejker napisal/-a:
dkavsek napisal/-a: Hvala vsem, ki mi boste pomagali pri maturitetnem izdelku.
Lepo, da si se pridružil forumu.

Za pomoč pri projektu za prevoz človeka računaj na sponzorje, ki bodo to financirali :roll:
Glede, da si maturant verjetno nimaš ene par tisoč evrov v žepu, da bi bil zmožen sam kupiti opremo :lol: Ali pač? :oops:

Uspešnost takšnega projekta je odvisna od denarja in šele po tem pride na vrsto pridobljeno znanje graditeljstva.

Za obliko oz. za spodbudo poglej ta posnetka:
http://www.youtube.com/watch?v=Ef9kqkpXI_k
http://www.youtube.com/watch?v=q70tM5sD ... re=related

Kakor koli...

Vso srečo in LP
Hvala za naslove, tega še nism vidu.
Ja, ciljam na sponzorje ...
Dobro se dobrim vrača.
LP
Domen
dkavsek
Razpravljalec
Prispevkov: 59
Pridružen: 26 Sep 2011, 13:43
Kraj: Ivančna Gorica

Odgovor Napisal/-a dkavsek »

T0RN4D0 napisal/-a:Hm, 9" propelerji se uporabljajo na pol kilski quadih. Mislim da bi moral gledat konkretno večje propelerje, da bi dobil kak konkreten potisk.

Živjo,
pa priporočaš 2 ali 3-krake propelerje?
Prosim za mnenje, kolikšne bi pa ti dal? (z lahkoto bi moral vzdigniti 5-6 kg+ t.i. človek, ki tehta 25kg na tem modelu, seveda pa to ni obvezno!)
Dobro se dobrim vrača.
LP
Domen
Uporabniški avatar
nori-modelar
Profesor
Prispevkov: 1075
Pridružen: 07 Apr 2009, 10:08
Kraj: Slovej Gradec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a nori-modelar »

Trikrake, najbolje bi bilo če bi najprej naredil model in ga potem povečal....

Do 9kg sem že videl posnetke radijsko vodenih quadrocopterjev, kaj več pa tudi ne :D
LP, Timotej

SUBSCRIBE ---> https://www.youtube.com/channel/UC8nkCBAdDMwPn-ENDuHjC1A
mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

A trikraki morji bit tud kontravrteči, al natakneš vse 4 iste ?
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Dober projekt, predvsem ambiciozen, vsaka čast =D>

Razmerje med RTF (ready to fly) težo in maksimalnim potiskom bi jaz gledal vsaj nekje okoli 4:5. Pri modelčku ki mora poleg sebe dvigniti še 25kg to ni malo

Predlagam da maketo še malo pomanjšaš

Za pogon bi ti predlagal trikrake propelerje z velikim premerom in malo manjšim korakom ker taki dajo več potiska kot pa končne hitrosti, kar pomeni tudi precej boljši izkoristek. Motorji bi morali biti nekaj bolj počasi vrtečega z veliko navora.

Propelerji pa morajo nujno biti kontra vrteči ne glede na število krakov
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
dkavsek
Razpravljalec
Prispevkov: 59
Pridružen: 26 Sep 2011, 13:43
Kraj: Ivančna Gorica

Odgovor Napisal/-a dkavsek »

nitrometan napisal/-a:Dober projekt, predvsem ambiciozen, vsaka čast =D>

Razmerje med RTF (ready to fly) težo in maksimalnim potiskom bi jaz gledal vsaj nekje okoli 4:5. Pri modelčku ki mora poleg sebe dvigniti še 25kg to ni malo

Predlagam da maketo še malo pomanjšaš

Za pogon bi ti predlagal trikrake propelerje z velikim premerom in malo manjšim korakom ker taki dajo več potiska kot pa končne hitrosti, kar pomeni tudi precej boljši izkoristek. Motorji bi morali biti nekaj bolj počasi vrtečega z veliko navora.

Propelerji pa morajo nujno biti kontra vrteči ne glede na število krakov
Pozdravljen,
hvala za nasvete, jih bom upošteval.
Mam pa še tri vprašanja: ali morajo biti propelerji enako oddaljeni od središča modela,
ali morajo biti vsi štirje propelerji kontravrteči,
in kaj meniš glede izbere materiala.

Hvala za odgovore!
Dobro se dobrim vrača.
LP
Domen
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Eh ti bi 30kg rad dvignil s 5kW razporejenih na štiri 9" propelerje. Potem pa si verjetno predstavljaš da boš vse samo povečal trikrat in boš naložil človeka pa bo to to. =D>

Če hočeš letet s takšno težo vzemi motorje težke slabo kilo s kakšnih 150-200kV. Ena lepa izbira bi bili recimo Scorpion S5545, če bi jih lahko kje staknil. Gor obesiš ~30x12 propelerje in narediš en soliden 10 celični paket. Kakšnih 30Ah recimo. Pa ene zanesljive 100A regulatorje ki prenesejo 10 celic. Ali pa morda Scorpion 5535, teh ni težko dobiti, bi tudi zadostovali

Elektronika mora bit za takšno mašino seveda primerno zanesljiva in okvir kar precej trden, pilot mora seveda obvladat takšna plovila v nulo, pa še vedno bi predlagal da se opazovalci parkirajo za kakšno primerno debelo ograjo, ker ti 30" propeler pač mimogrede odbije glavo če gre kaj narobe.

Če ti je 500€ za motor preveč lahko poskusiš s kakšnim cenejšimi kitajci npr: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... Motor.html


Če misliš pa naredit full scale zadevo za prevažanje ljudi, potem pa srečno pri iskanju sponzorjev. Se bojim da je danes kar težko dobiti par 100k €, tudi če narediš quada ki dvigne 30kg za maturo. :lol:


Še odgovori: dva propelerja morata biti kontravrteča, ali pa obrneš dva motorja da gledata navzdol (torej dva vlečeta in dva potiskata).
Aluminij je OK. Najmanj komplikacij boš imel če bodo motorji enako oddaljeni, sicer pa si lahko razdalje poljubno zmišljuješ, samo izkoristek bo bolj slab.
Fly it like you stole it!
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

Še moje razmišljanje glede teže, ki jo model lahko dvigne.

Pri letalnih napravah s fiksnim krilom se sila vzgona pri enaki hitrosti veča s kvadratom razpetine krila. Trikrat večje letalo tako lahko pri enaki hitrosti v grobem nese 9 krat težji tovor (v grobem zato, ker se z večanjem globine krila spreminja Reynoldsovo število in s tem koeficient vzgona). Ponavadi večje letalo tudi hitreje leti, tako da se sila vzgona še poveča (zopet s kvadratom hitrosti).

Kako poteka skaliranje pri povečevanju propelerja mi ni povsem jasno, vendar sem prepričan da ne velja linearna povezava med velikostjo modela in koristnim tovorom, ki ga lahko nese.

Tudi kar se tiče mase "človeka" v merilu 1:3. Volumen (in s tem masa) se pri merilu 1:3 zmanjša za 27krat. To pomeni da je dovolj, ča model dvigne okoli 3 kg koristnega tovora (81 kg v merilu 1:1).

Prosim da ta razmišljanja ne vzameš kot dokončna, želel sem le opozoriti, da pri skaliranju ne smeš uporabiti linearnih povezav med vrednostmi.
LP
Janez
dkavsek
Razpravljalec
Prispevkov: 59
Pridružen: 26 Sep 2011, 13:43
Kraj: Ivančna Gorica

Odgovor Napisal/-a dkavsek »

T0RN4D0 napisal/-a:Eh ti bi 30kg rad dvignil s 5kW razporejenih na štiri 9" propelerje. Potem pa si verjetno predstavljaš da boš vse samo povečal trikrat in boš naložil človeka pa bo to to. =D>

Če hočeš letet s takšno težo vzemi motorje težke slabo kilo s kakšnih 150-200kV. Ena lepa izbira bi bili recimo Scorpion S5545, če bi jih lahko kje staknil. Gor obesiš ~30x12 propelerje in narediš en soliden 10 celični paket. Kakšnih 30Ah recimo. Pa ene zanesljive 100A regulatorje ki prenesejo 10 celic. Ali pa morda Scorpion 5535, teh ni težko dobiti, bi tudi zadostovali

Elektronika mora bit za takšno mašino seveda primerno zanesljiva in okvir kar precej trden, pilot mora seveda obvladat takšna plovila v nulo, pa še vedno bi predlagal da se opazovalci parkirajo za kakšno primerno debelo ograjo, ker ti 30" propeler pač mimogrede odbije glavo če gre kaj narobe.

Če ti je 500€ za motor preveč lahko poskusiš s kakšnim cenejšimi kitajci npr: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... Motor.html


Če misliš pa naredit full scale zadevo za prevažanje ljudi, potem pa srečno pri iskanju sponzorjev. Se bojim da je danes kar težko dobiti par 100k €, tudi če narediš quada ki dvigne 30kg za maturo. :lol:


Še odgovori: dva propelerja morata biti kontravrteča, ali pa obrneš dva motorja da gledata navzdol (torej dva vlečeta in dva potiskata).
Aluminij je OK. Najmanj komplikacij boš imel če bodo motorji enako oddaljeni, sicer pa si lahko razdalje poljubno zmišljuješ, samo izkoristek bo bolj slab.
Pozdravljen,
hvala za vse napotke in nasvete.
Dobro se dobrim vrača.
LP
Domen
dkavsek
Razpravljalec
Prispevkov: 59
Pridružen: 26 Sep 2011, 13:43
Kraj: Ivančna Gorica

Odgovor Napisal/-a dkavsek »

LangusJ napisal/-a:Še moje razmišljanje glede teže, ki jo model lahko dvigne.

Pri letalnih napravah s fiksnim krilom se sila vzgona pri enaki hitrosti veča s kvadratom razpetine krila. Trikrat večje letalo tako lahko pri enaki hitrosti v grobem nese 9 krat težji tovor (v grobem zato, ker se z večanjem globine krila spreminja Reynoldsovo število in s tem koeficient vzgona). Ponavadi večje letalo tudi hitreje leti, tako da se sila vzgona še poveča (zopet s kvadratom hitrosti).

Kako poteka skaliranje pri povečevanju propelerja mi ni povsem jasno, vendar sem prepričan da ne velja linearna povezava med velikostjo modela in koristnim tovorom, ki ga lahko nese.

Tudi kar se tiče mase "človeka" v merilu 1:3. Volumen (in s tem masa) se pri merilu 1:3 zmanjša za 27krat. To pomeni da je dovolj, ča model dvigne okoli 3 kg koristnega tovora (81 kg v merilu 1:1).

Prosim da ta razmišljanja ne vzameš kot dokončna, želel sem le opozoriti, da pri skaliranju ne smeš uporabiti linearnih povezav med vrednostmi.
Pozdravljen,
hvala za nasvete.
Dobro se dobrim vrača.
LP
Domen
dkavsek
Razpravljalec
Prispevkov: 59
Pridružen: 26 Sep 2011, 13:43
Kraj: Ivančna Gorica

Odgovor Napisal/-a dkavsek »

Pozdravljeni,

zanima me tudi, kaj porečete na "potisno turbino iz karbona ali steklenih vlaken.
Se splača izvesti to?

Risal bi v programu PRO ENGINEER za risanje modelov. Bom lahko malo lepše narisal in skotiral ta model, ter ga narisal iz palic (paličasto ogrodje) v tem programu? Ker v sedanjem je to skoraj nemogoče izvesti.

Hvala za odgovore.
Dobro se dobrim vrača.
LP
Domen
Uporabniški avatar
ok11
Freak
Prispevkov: 888
Pridružen: 25 Feb 2008, 20:53
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a ok11 »

Lep dan Franc
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

dkavsek napisal/-a:Pozdravljeni,

zanima me tudi, kaj porečete na "potisno turbino iz karbona ali steklenih vlaken.
Se splača izvesti to?

Risal bi v programu PRO ENGINEER za risanje modelov. Bom lahko malo lepše narisal in skotiral ta model, ter ga narisal iz palic (paličasto ogrodje) v tem programu? Ker v sedanjem je to skoraj nemogoče izvesti.

Hvala za odgovore.
Da bi uporabil EDF "turbine" je slaba ideja, ker imaš spet primer majhnega ventilatorja z velikim korakom, ki omogoča visoke pretočne hitrosti zraka in precej manj potiska medtem, kot sem pa že prej omenil potrebuješ veliko potiska in malo zračne hitrosti. Pomisli na fiziko: MOČ = SILA * HITROST, hitrosti pa za dviganje uteži ne rabiš :wink:

Sicer sam za 3D modeliranje uporabljam SolidWorks ampak ne vidim razloga zakaj ProEngineer ne bi bil dovolj dober
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
dkavsek
Razpravljalec
Prispevkov: 59
Pridružen: 26 Sep 2011, 13:43
Kraj: Ivančna Gorica

Odgovor Napisal/-a dkavsek »

Aha, kako pa bi jst lahko še na drugačen način zaščitil ta propeler, ker bistvo modela je tudi, da je "varen" (v smislu da ti propeler ne more odrezati kakšen del telesa).
Dobro se dobrim vrača.
LP
Domen
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Slika
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9304
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

www.lipo.si
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

hehe. Temu kitajcu je pa varnost na prvem mestu. :)
Futaba 12FG & Taranis Q X7
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Ok, tisti kitajc je bil kar velik optimist in tista naprava nikakor ni varna :lol: :lol: :lol:

Po drugi strani pa vsaj delno pokaže koncept: kovinski obroč okoli propelerjev, se prav neko ohišje.

Še kot ideja: ne vem sicer kako bi se to obneslo ampak mogoče bi lahko skombiniral 2 propelerja na en motor, s čimer bi prihranil na diametru rotorjev.
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
dkavsek
Razpravljalec
Prispevkov: 59
Pridružen: 26 Sep 2011, 13:43
Kraj: Ivančna Gorica

Odgovor Napisal/-a dkavsek »

Ja najverjetneje bom kar izdelal karbonski val okoli propelerja. Tako bo najlažje in najučinkovitejše.

http://www.youtube.com/watch?v=OM7HHB51 ... re=related

Ja tudi jaz sem dobil po tem posnetku
idejo, da bi dal dva propelerja.

Če kdo ve kaj več o tem, prosim za nasvete.
Dobro se dobrim vrača.
LP
Domen
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Mislil sem dva propelerja ki se skupaj vrtita na eni gredi naprimer dva tri kraka propelerja ki bi bila kot en šest krak propeler samo kot sem že rekel ne vem kako dobro bi se to odneslo v praksi.

p.s.: Steklena vlakna so sicer malo težja in šibkejša kot karbonska ampak so zato veliko cenejša.
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
dkavsek
Razpravljalec
Prispevkov: 59
Pridružen: 26 Sep 2011, 13:43
Kraj: Ivančna Gorica

Odgovor Napisal/-a dkavsek »

Sem tudi jaz tako mislil ...
Sem že neke poskuse delal kakšna dva meseca nazaj, pa sem imel prešvoh motor oz. prevelke propelerje, tako da končnega rezultata nimam.
Sicer pa kolikor vidim na posnetku, se eden propeler vrti v levo drugi v desno (potem eden potiska drugi pa vleče?)

Razmišljam tudi o steklenih vlaknih, če bom dobil kakšnega sponzorja da bo kaj primaknil bo verjetno karbon, drugače steklena vlakna.
Dobro se dobrim vrača.
LP
Domen
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

dkavsek napisal/-a:... potem eden potiska drugi pa vleče?
Potiska ali vleče je vprašanje tega, iz kje gledaš, oba pa delata isto, v različne smeri se pa vrtita z namenom da se njuna momenta izničita tako da se letalo ne vrti kar samo od sebe :)
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
Odgovori

Vrni se na Multirotorji