Design

Letalne naprave z enim ali več rotorji na elektro pogon.

Moderatorji: Krist, SUKHOI

Odgovori
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Design

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Živjo!

Mene pa zanima, zakaj so multirotorji tako podobni enim žlehtnim izvenzemeljskim robotkom pajkovkega videza?

A se ne da narediti kaka preprosta pa vendar na oko lepa in elegantna zadeva, ki bi dajala videz očesu všečne letalne naprave?

Se bom moral spet usesti za računalnik, kot sm to storil v primeru paramotorja? ;) :D


Samo nekaj mojega glasnega razmišljanja....

LP Mitja
Uporabniški avatar
jannyy
Freak
Prispevkov: 918
Pridružen: 19 Jul 2006, 12:37
Kraj: koper-škofije

Odgovor Napisal/-a jannyy »

Moje mnenje je da se da narediti tudi zelo lep multirotor. Vendar ti gre potem več časa, denarja in še česa. Ker jaz kot začetnik si bom naredil quadcopter čimbolj enostaven. Zakaj ? Zato ker bom prvič sploh letel z tako zadevo in verjetno da se bo kakšna tudi razbila in potem nebi rad porabil xx dni za izgradnjo novega ampak bi kar v najkrajšem času sestavil novega. Če me bo pa zadeva navdušila in ko se bom navadu obvladovat zadevo v zraku pa si tudi želim oblikovati enega lepšega pa večjega za kak posnetek pa da tudi malo lepše zgleda v zraku.

Le moje mnenje. :roll:
"Na tisoč neumnih pride en moder in trije, ki se imajo za modre."
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Problem je težišče. Sicer je en model, ki malce iztopa iz tega mrtvila dizajnov, in sicer arduspider okvir. Drugače pa se vsi bolj poslužujejo preprostih rešitev, le redki radi zakomplicirajo zadeve.
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Mislim da je tako zaradi popravljanja, ko se zgodi nesreča, jaz zase vedno gledam da ga bom čim lažje popravil.

Seveda pa ne bi imel nič proti lepem dizaju, ki je tudi praktičen.
Uporabniški avatar
capo
Tekmovalec
Prispevkov: 356
Pridružen: 19 Sep 2005, 15:28
Kraj: okolica Domžal

Odgovor Napisal/-a capo »

glede na to, da sem imel priliko v živo videti mikrokopterja, kateri je kljub temu, da je imel enega izmed propor drugačne dimenzije kot ostale, letel kot po tirnicah in lebdel kot pribit

težišče gar ali dol-mislim, da bi tudi v obliki hruške ali pa česa drugega letel lepo

vsa poanta je v elektroniki

p.s. Coli-a si me moral zastrupiti s to zadevo? Že brskam po njihovi strani in preračunavam vrednost elektronskih komponent
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

capo napisal/-a:glede na to, da sem imel priliko v živo videti mikrokopterja, kateri je kljub temu, da je imel enega izmed propor drugačne dimenzije kot ostale, letel kot po tirnicah in lebdel kot pribit

težišče gar ali dol-mislim, da bi tudi v obliki hruške ali pa česa drugega letel lepo

vsa poanta je v elektroniki

p.s. Coli-a si me moral zastrupiti s to zadevo? Že brskam po njihovi strani in preračunavam vrednost elektronskih komponent
Načeloma letijo tudi ostali modeli tako, vsaj Open pilot in wii, pa tudi KK zmorejo to, da na eno stran obesiš baterijo, pa bo letel kot se šika. Sem pa na RCG naletel na komentar, da Holgerju model leti kot se šika, ostalim pa približno tako.
Sam mislim, da cena ni realna, s tem, da je še omejitev v radiju letenja s GPS prednastavljenimi točkami.

Moraš vedet, bolj kot je stvar simetrična, manj se matrajo motorji. Če ti zamakneš težišče, en motor ali celo več njih bolj švicajo in porabijo več dragocene energije. S tem trpi tudi odzivnost modela, ker ti nekateri motorji delujejo že v višjih obratih.
Modeli iz kalupov so redki, ker se cenovno ne izzide izdelava. Karbon ni ravno poceni, pa še kup drugih sestavin potegne izdelava takega modela. Razni ločilci, smole, orodje,...
Sam se ukvarjam še z idejo o V octocopterju v kalupih. Prvotno je bil hexa v glavi, ampak sem se malce premislil. Rad bi izkoristile headplay očala in ostalo opremo, ki me čaka doma.
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Letel sem že precej n-kopterjev in zaenkrat MK nima konkurence, niti blizu mu ni nič. Vsaj kar sem jaz probal. Je pa seveda cena temu primerna, samo žiroskopi ki jih uporablja MK stanejo 40€ po osi če kupiš samo čip.


PS: Mitja komaj čakam da narediš še quada ali kaj podobnega, mogoče imaš ti kakšno (out of the box) rešitev.
Uporabniški avatar
carcar
Profesor
Prispevkov: 1045
Pridružen: 28 Avg 2005, 08:48

Odgovor Napisal/-a carcar »

Coil napisal/-a:Mislim da je tako zaradi popravljanja, ko se zgodi nesreča, jaz zase vedno gledam da ga bom čim lažje popravil.
Heh, potem se bo moj še lomil, čeprav je pri Kristu držalo tudi ob kakšnem padcu; mogoče 2-3 kapljice sekundarja pa je bilo vse na mestu :lol:

lp
_____a.k.a @ Moderator Modeli iz penastih materialov____
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Ena od mojih idej za x quada je bila model v obliki črke K.
Ostali modeli nenavadnih obik pa so zgolj preproste skice na listkih in v glavi.
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1078
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Design

Odgovor Napisal/-a miharix »

Ultralajt napisal/-a:A se ne da narediti kaka preprosta pa vendar na oko lepa in elegantna zadeva, ki bi dajala videz očesu všečne letalne naprave?
Kaj pa ena zanimiva kabinica?
Preprosta, Elegantna
Sicer ni n kopter je pa tudi zanimive oblike
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
denys
Freak
Prispevkov: 681
Pridružen: 06 Jun 2007, 16:23
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a denys »

Ta japonski je zakon za videt. Kolikor vidim ima samo en propeler in krmilne površine, kot letalo. Slabo se vidi na posnetku ampak izgleda tako.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Design

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

miharix napisal/-a:Kaj pa ena zanimiva kabinica?
Preprosta, Elegantna
Moja zasnova oblike trikopterja bo temejila na obliki trupa paramotorja, ki sem ga zrisal enkrat lani v jeseni) le da bo spredaj namesto motorja prostor za FPV opremo. Konzoli za prednja motorja bi bili malce daljši in pomaknjeni malenkost bolj naprej, (to kar je na spodji sliki nosilec vpetja vrvic parafoila) tretji motor pa bi bil postavljen na vrhu smernika.
Slika

miharix napisal/-a:Sicer ni n kopter je pa tudi zanimive oblike
Tole sem videl na wimp.com in sem dobil navdih za moj monokopter.
Narejen bi bil iz karbonskih palic in sytexa. Sicer ne okrogel, ampak paraboličen..križna konstrukcija.

Ampak, vse je še oddaljeno, ker imajo drugi projekti večje prioritete.

Mitja
Uporabniški avatar
carcar
Profesor
Prispevkov: 1045
Pridružen: 28 Avg 2005, 08:48

Re: Design

Odgovor Napisal/-a carcar »

miharix napisal/-a:
Ultralajt napisal/-a:A se ne da narediti kaka preprosta pa vendar na oko lepa in elegantna zadeva, ki bi dajala videz očesu všečne letalne naprave?
Kaj pa ena zanimiva kabinica?
Preprosta, Elegantna
Sicer ni n kopter je pa tudi zanimive oblike
Tut tega se da "skrešat" :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=F5iZDSZG ... re=related
_____a.k.a @ Moderator Modeli iz penastih materialov____
Uporabniški avatar
capo
Tekmovalec
Prispevkov: 356
Pridružen: 19 Sep 2005, 15:28
Kraj: okolica Domžal

Odgovor Napisal/-a capo »

glede designa sem malo razmišljal, da bi se čez zimo lotil izdelave nekaj podobnega:

http://www.youtube.com/watch?v=i2ofi_tk ... dded#at=74

le da bi jaz izdela Y konfiguracijo in bi v rep scale ohišja dodal motor

za ohišje bi pa nekaj takega izbral:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _heli.html

kjer bi bil v nosu ohišja še prostor za kamero.

Bomo videli, kaj bo čas prinesel.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

....
Odgovori

Vrni se na Multirotorji