Gradnja Swing rigga za F5G z uporabo 3D tiska

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Odgovori
Uporabniški avatar
David K.
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 04 Jul 2010, 13:12
Kraj: Ljubljana

Gradnja Swing rigga za F5G z uporabo 3D tiska

Odgovor Napisal/-a David K. »

Zdravo, pred približno 10 leti sem od Nika dobil lupino F5G jadrnice namenjeno gradnji s swing riggom. Ker sem bil takrat premlad, da bi samostojno dokončal jadrnico, se je projekt ustavil in pristal na podstrešju. Sedaj, 10 let kasneje zaključujem študij strojništva, poleg tega pa imam vsakodnevno stik z "modernimi" tehnologijami (CNC, laserski razrez, 3D tisk) in menim, da je končno čas, da projekt dokončam. Ker še nikoli nisem izdelal jadrnice z vrtljivim jadrom oz. "swing riggom" imam nekaj vprašanj glede velikosti jader in dimenzij. Svoj rigg sem osnoval na jadru jadrnice Manta (https://rg-andy.blogspot.com/2019/04/ma ... -rigg.html), ki spada v kategorijo RG65, ki ima precej več omejitev glede velikosti jader in jamborja. Velikost jadra sem skaliral za 15%, saj je moja lupina 10cm daljša od lupine kategorije RG65. Zanima me mnenje o izvedbi konstrukcijskih detajov in dimenzijah jadra in jamborja. Deli v modri so izdelani na 3D tiskalniku, jadro pa se pritrdi s pomočjo 3D natisnjenih objemk, ki niso narisane na modelu, saj jih bom na končno pozicijo nastavil, ko se bom lotil dejanske gradnje. Prilagam še nekaj slik modela in osnovnih dimenzij:
screen1.jpg
screen1.jpg (16.52 KiB) Pogledano 2028 krat
screen2_dimenzije_glavno.jpg
screen2_dimenzije_glavno.jpg (26.23 KiB) Pogledano 2028 krat
screen3_dimenzije_floka.jpg
screen3_dimenzije_floka.jpg (19.23 KiB) Pogledano 2028 krat
Razdalja med veznim kosom buma in vrhom jamborja je enaka 116cm. Površina glavnega jadra znaša ~20dm^2, površina floka pa ~9.3dm^2

Zanima me torej, kje pritrditi sprednji bum (ne poznam slovenskega/jadrralskega izraza, kot sem raziskoval po drugih forumih je to približno na sprednji tretjini sprednjega buma), kakšna bi bila velikost in površina jader in jamborja, če želim jadrati v čimveč različnih pogojih (zavedam se, da bi potreboval več riggov, ki bi jih lahko menjal glede na jakost vetra, a bi vseeno začel z enim samim).

Teme, ki sem jih predhodno že pregledal so; Kako zgraditi jadrnico, F5G by breaker, Gradnja jadrnice s štiriletnikom. Nikjer žal niso podane dimenzije jader, kar najbrž pripomore k diverziteti jadrnic, vendar pa ne poda niti okvirne slike velikosti in dimenzij površin

Hvala vam vnaprej za vse nasvete!
Lp David
Uporabniški avatar
David K.
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 04 Jul 2010, 13:12
Kraj: Ljubljana

Re: Gradnja Swing rigga za F5G z uporabo 3D tiska

Odgovor Napisal/-a David K. »

Sem natisnil in probal dele. Ujem T-kosa je zelo tesen, zato ga bom najverjetneje segrel in ga nataknil le z nakrčenjem. Karbonska cev je na šivu za 0.1mm debelejša kot drugje zato imam občutek, da bo šlo celo brez lepila (bo praksa pokazala, če se bo jadro samo začelo vrteti okoli jambora :lol: . Deli so iz polne PLA plastike in delujejo dovolj močni. Test sprintanega vrha jambora je pokazal, da sem del zmodeliral prešibko, zato je v delu kos V2, ki bo imel na kritičnem mestu obremenitev drugače razporejeno.
natisnjeni_deli.jpg
natisnjeni_deli.jpg (51.73 KiB) Pogledano 1965 krat
screen4_zgoriV2.jpg
screen4_zgoriV2.jpg (18.77 KiB) Pogledano 1965 krat
screen5_detajli_spodi.jpg
screen5_detajli_spodi.jpg (25.71 KiB) Pogledano 1965 krat
Popravil sem tudi objemke, da so debelejše in imajo večjo luknjo za vrvi. Dorisal sem še dela zatič in spodnji čep. Zdej pa printat in upat, da se dobro natisne [-o<
Lp David
wince
Razpravljalec
Prispevkov: 106
Pridružen: 26 Maj 2003, 18:23
Kraj: Koper
Kontakt:

Re: Gradnja Swing rigga za F5G z uporabo 3D tiska

Odgovor Napisal/-a wince »

Za dele bi ti priporočal uporabo drugega filamenta, ASA, PETG ali ABS; navaden PLA se na soncu zmehča in deformira.

ASA in ABS lahko dodatno obdelaš z acetonom.
Helicopters can't fly; they're just so ugly the earth repels them...
Uporabniški avatar
David K.
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 04 Jul 2010, 13:12
Kraj: Ljubljana

Re: Gradnja Swing rigga za F5G z uporabo 3D tiska

Odgovor Napisal/-a David K. »

No, v preteklih treh tednih je bilo sicer več drugih obveznosti, nekaj časa pa sem vseeno posvetil tudi čolnu. Nastalo je še nekaj delov, uspel pa sem dobiti tudi iglični radialni ležaj za uležajenje jamborja.
@wince hvala za priporočilo glede materiala. Bom vseeno ostal pri PLA zaradi enostavnosti tiska, pa sporočim, kako se bo obneslo v praksi.
IMG_20201122_123205.jpg
IMG_20201122_123205.jpg (31 KiB) Pogledano 1727 krat
Materiala za jadra nisem želel naročati iz tujine, pa sem raje pobrskal po delavnici in pri sosedu tiskarju za kako tanko folijo. Jadro sem izdelal iz folije za laminacijo, ki sem jo zapognil po polovici, ker ima na eni strani lepilo, ki se toplotno aktivira. Ni lepo, kako se bodo vozila bomo videli, vsekakor pa bodo za prvi set jader dovolj dobra. Jadra nimam namena krojiti, saj ga bom v prihodnosti najverjetneje zamenjal.
IMG_20201122_132244.jpg
IMG_20201122_132244.jpg (33.33 KiB) Pogledano 1727 krat
Printani deli imajo zelo tesne ujeme, tako da sem se odločil kar za krčni nased (segrevanje z vžigalnikom dokler se ne razširi dovolj, da paše gor, ko se ohladi se pa tudi skrči) kar zaenkrat funkcionira dobro. Edino pri vstavljanju buma je bila luknja premajhna, zato mi je del počil in ga bom najverjetneje zamenjal (zaenkrat se napaka ne zdi kritična). V praksi se bo pokazalo, če bo potrebno kje dodati še kako kapljico sekundnega lepila, če se bodo deli premikali.
IMG_20201122_153544.jpg
IMG_20201122_153544.jpg (41.04 KiB) Pogledano 1727 krat
V nadaljevanju načrtujem jadro pritrditi na ogrodje, potem pa bo že čas, da z epoxijem popravim lupino, ki ima na robovih kar nekaj lukenj. Kdo ve, če se kje pri nas dobi vrvica, ki se uporablja za izdelavo riggov? Je to le močnejša šivalna nit iz najlona/poliamida/polietilena/poliestra?
Lp David
LucySun
Začetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: 01 Jul 2021, 08:27

Re: Gradnja Swing rigga za F5G z uporabo 3D tiska

Odgovor Napisal/-a LucySun »

Me zanima kako se obnesejo deli iz 3D tiska. Imaš že kaj izkušenj z njmi? Kako se obnesejo?

Tudi sam sem začel razmišljati, da bi za model uporabil 3d natisnjene kose.

Glede niti za rig pa priporočam trgovino KAMM v BTC imajo nit za šivanje jadr, ki je tanka, voskana in izredno močna.
Odgovori

Vrni se na Jadrnice