Načrti za jadrnice

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Odgovori
Maj
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 01 Jan 2015, 18:14
Kraj: Litija

Načrti za jadrnice

Odgovor Napisal/-a Maj »

Zdrravo!

Sem nov na forumu in imam že nekaj izkušenj z modelarstvom. Hotel sem se lotiti modela jadrnice, prebrskal sem že kar nekaj strani, vendar nisem našel nobenega načrta. Če ima kdo načrt za jadrnico ki ni preveč zapleten, in da ga bom lahko razumel, bi mu bil hvaležen če bi jih delil.

Hvala že za v naprej!

LP Maj
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Načrti za jadrnice

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Nisi navedel kako veliko (katero klaso) jadrnice bi delal. Lahko ti pošljem načrt bolj enostavne jadrnice G velikosti - dolžina trupa 75 cm. Lahko jo opremiš tudi z vodenjem pa bo F5G. Ima rebra, ki jih prekriješ z vezano ploščo in balso. Lahko narediš klasična jadra ali pa vrteča. Sporoči.
LP Niko
Maj
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 01 Jan 2015, 18:14
Kraj: Litija

Re: Načrti za jadrnice

Odgovor Napisal/-a Maj »

Na tem območju se še zelenec tako da nevem katere klase so... za začetek bi kaj enostavnejšega mogoče bi poizskusil z velikostjo G kot ste predlagali.

LP Maj
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Re: Načrti za jadrnice

Odgovor Napisal/-a Spade »

Danes bom pa jaz nesramen, nič osebnega ampak v bistvu še nihče, ki je spraševal za načrte nakoncu ni naredil barke.
Sklepam da si mlajši, kot jaz, torej otrok interneta.
Obstaja t.i. google:
https://www.google.si/search?q=modelarj ... elarji.com
google
google..
http://www.velarc.net/plantas_eng.htm
probaj še googlat ;)
Načrtov je ogromno.

Ne poznam te, nevem ali bi rad v gradil ali bi rad vozil(kaj od tega bi raje).
Neglede na to je moje priporočilo da se oglasiš na kakšni tekmi(vrjemi da te bomo veseli, ti dali kak krog z katerim od naših modelov), ali pa kupiš rabljeno f5g jadrnico. :)
Maj
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 01 Jan 2015, 18:14
Kraj: Litija

Re: Načrti za jadrnice

Odgovor Napisal/-a Maj »

žiujo! Odločil sem se da bi naredil F5G iz lesa z vrtljivimi jadri. ali bi mi lahko kdo posredoval načrte za jadrnico. Hvala :D

LP Maj
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Načrti za jadrnice

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Maj napisal/-a:žiujo! Odločil sem se da bi naredil F5G iz lesa z vrtljivimi jadri. ali bi mi lahko kdo posredoval načrte za jadrnico. Hvala :D

LP Maj
Bolje, kot da se vnaprej odločiš za nek konkreten tip jadrnice, najprej preglej čim več načrtov (ali opise-prikaze gradenj na forumih), pa se potem odloči za konkretnega, saj boš tako lažje ugotovil, kaj bi bilo primerno glede na tvoje rokodelske spretnosti. Kaj ti na primer koristi načrt, ki je optimiran za laserski izrez ("puzzle" z ogromno peresi in utori, ki se morajo natančno ujemati eden z drugim), ti pa se boš mučil z modelarsko rezljačo... ali obratno. Načrt naj bo usklajen z načinom gradnje, ki ti bo najbolj ustrezal.

Za prvi model je najbolj primerno, da se izbere preprosta "lupina" in sicer taka, ki jo sestavlja nekaj reber, kobilica spodaj po sredini, vzdolžne letvice na vogalih, ter vse skupaj pokrito s tanko vezano ploščo, balzo ali furnirjem. Pobrušeno in polakirano.
Oblike, ki so ovalne, so bolj komplicirane za izdelavo in zahtevajo od graditelja že nekaj predhodnih izkušenj, če hočemo, da bo narejeno kot se šika.

"oglata" in za izdelavo preprosta oblika:
Slika

Kadar je lupina zaobljena, pa se mora pokrivati s tankimi trakci balze, ki morajo tesno nalegati eden ob rugega. Bolj ko gre prekrivanje trupa proti koncu, več je treba prilagajati te trakce. Nato sledi kar precej brušenja in potem še kitanje ter prekrivanje s steklenim laminatom, pa spet kitanje in brušenje ter barvanje. To pa je za začetnika lahko prava packarija in izdelek ne more biti ne vem kako dober.
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: Načrti za jadrnice

Odgovor Napisal/-a lucky »

za prvi model ti toplo priporočam, da najdeš kje kako odlito lupino iz plastike in iz te faze naprej gradiš... sam sicer delam prototipe iz lesa, in kljub temu, da zgleda enostavno, ni vedno tako... pa če ti uspe trup narest, kje je pol še vse ostalo.... sicer pa ne vem koliko imaš dejansko izkušenj z modeli in kaj si do sedaj podobnega sestavil, to bi pokazal česa si sposoben, bi veliko pripomoglo da ti lahko bolj natančno pomagamo...
Odgovori

Vrni se na Jadrnice