Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Še malo gradnje iz garaže - torej izpod kolena mojstra.
Zaradi sneženja in drugih atmosferskih negativnosti nisem nič slikal. Danes pa se je prikazala možnost in evo jih slikce mislim. V gradnji nastajata dve gotici sicer bosta prosto po Prešernu (v tolerancah nekaj mm). Imata spodnji in zgornji del, krmili in kobilici. Na vrsti je vpetje jadra. Ta bodo vrteča.
LP Niko
Priponke
trenutno sta taki
trenutno sta taki
dvojÄŤici.jpg (57.99 KiB) Pogledano 5361 krat
nista povsem enaki, pa bosta
nista povsem enaki, pa bosta
ponovno.jpg (58.77 KiB) Pogledano 5361 krat
do prve bosta gotovi
do prve bosta gotovi
še zadnja.jpg (59.62 KiB) Pogledano 5361 krat
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a rock »

Zdravo Niko.... ti imaš vsaj že dve za v roke prijet, jaz sem še daleč :)

Sem imel nekaj časa in sem očistil ter spoliral orodje.... bolj ko sem glancal bolj me je imelo, da bi prvo že naslednji teden naredil. Vendar je konec heca doma in bom ostalo moral nadaljevati v delavnici, ki pa nima ogrevanja in moram ta probelm še rešit.... S tem projektom sem potrplenje moje drage spravil na rob izbruha. Da še vakumirko domov privlečem bo po moje mera polna in bom z orodjem in modelom na cesto letel... :D
Priponke
pogled v notranjost orodja za trup...
pogled v notranjost orodja za trup...
IMG_4432.JPG (117.99 KiB) Pogledano 5307 krat
kobilica
kobilica
IMG_4433.JPG (92.73 KiB) Pogledano 5307 krat
krmilo
krmilo
IMG_4434.JPG (87.08 KiB) Pogledano 5307 krat
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a brejker »

KAPO DOL!!! =D> =D> =D>

Prišel, videl, začel izdelovati jadrovje :wink:
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a rock »

Hvala RC-Ryder in Brejker za spodbudne besede......

rc-ryder.... modelov bo nastalo več. Že v familiji ostanejo štirje
brejker.... jadrovje, potrebno orodje za manjše kose setavljanke je v nastajanju...

Glede nadaljevanja na modelu.... seveda me je ornk firbec, če je orodje sploh OK. In nisem zdržal, ter sem spet žrtvoval nekaj nočnih ur.

Zažel sem s krmilom in kobilico.... sam proces in gradnja je skoraj enak krilu in meni zelo blizi. Zato tudi prva....

prva slika: Na CNC so rezkane sredice iz rohacella IG31.... še dobro,da raznih koncev, ki so se mi nabrali v preteklosti nisem nikoli vrgel proč... skoraj vsi mi bodo uporabni za ta mali modelčekm ki mi je s svojo velikostjo vsak dan bolj pri srcu.

druga slika: tkanina in sredica v kalupu za krmilo, pred zapiranjem

tretja slika: tkanina in redica v kalupu za kobilico, pred zapiranjem
Priponke
Na CNC so rezkane sredice iz rohacella IG31
Na CNC so rezkane sredice iz rohacella IG31
IMG_4464.JPG (127.37 KiB) Pogledano 5167 krat
druga slika: tkanina in sredica v kalupu za krmilo, pred zapiranjem
druga slika: tkanina in sredica v kalupu za krmilo, pred zapiranjem
IMG_4466.JPG (164.18 KiB) Pogledano 5167 krat
tretja slika: tkanina in redica v kalupu za kobilico, pred zapiranjem
tretja slika: tkanina in redica v kalupu za kobilico, pred zapiranjem
IMG_4465.JPG (142.54 KiB) Pogledano 5167 krat
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a rock »

Sledilo je zapiranje kalupov...... zelo enostaven proces... ki pa se je pri meni za nekaj minut spremenil v nočno moro.... kalupe bi naj zapiral s pomočjo vijakov, za katere sem že vse pripravil.... no, ko pa sem prvega dal notri, je sledilo neprijetno presenečenje da je prekratek za nekaj mm.... če je prvi, pomeni da so vsi :).... še sam ne morem verjet, da tega v vsem času nastajanja kalupov nisem preveril... bumber... po nekaj minutah sem se spomnil, da imam v delavnici spojke in da bo pač treba tja in tam zaključiti.... zanimiva selitev orodja ob 4 zjutraj...

prva slika: "zacvingano orodje".... te spojke sem že toliko pregonil, da mi gredo, kar na kozlanje in res upam, da na tem orodju prvič in zadjič... da bo pa dovolj toplno v sicer hladni delavnici, je pa moral poskrbeti radijatorček v ozadju...

druga slika: izdelka vzeta iz kalupa.... slika je zanimiva, ker lahko z njo odgovorim na vprašnja, ki sem jih prejel, zakaj so utori na kalupih..... v te utore steče odvečna smola in netočno odrezana tkanina, da lahko kalupe sploh pravilno zaprem in stisnem...

tretja slika: kobilica in krmilo obrezana in na grobo zbrušena.... teže, kobilica 52g in krmilo 6g
Priponke
"zacvingano orodje".... te spojke sem že toliko pregonil, da mi gredo, kar na kozlanje in res upam, da na tem orodju prvič in zadjič..
"zacvingano orodje".... te spojke sem že toliko pregonil, da mi gredo, kar na kozlanje in res upam, da na tem orodju prvič in zadjič..
IMG_4467.JPG (164.08 KiB) Pogledano 5164 krat
izdelka vzeta iz kalupa
izdelka vzeta iz kalupa
IMG_4469.JPG (52.58 KiB) Pogledano 5164 krat
kobilica in krmilo obrezana in na grobo zbrušena
kobilica in krmilo obrezana in na grobo zbrušena
IMG_4472.JPG (85.56 KiB) Pogledano 5164 krat
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a rock »

Z obema izdelkoma sem kar zadovoljen. Imata sicer nekaj manjših napak.... predvsem v krmilu sem pridelal nekaj mehurckov med slojem steklenke in karbona... mi kar da vretra ta textrem. Me pa drugače zanima kakšno sestavo tkanin uporabljate v kobilica....

Moja sestava v eni stranici..... 1x 25g/m2, steklo, 1x 60g/m2 textrem(pod 45), 2x 120g/m UD (enosmerec), 2x 120g/m UD (enosmerec pod 45, za vsakega obrnjena smer) in še 2x 120g/m UD (enosmerec).... enako se ponovi še v drugi stranici.

Teža same kobilici je precej ugodna, če jo primerjam s težami podobnih različnih prozvajalcev. Mi pa vseeno ne da miru, ker sem pričakoval res "desko", ki se ne bo popolnoma nič uklonila. Malo se.... želim si pa da se nebi popolnoma nič. Je pa res, da se pri končni teži modela okoli 1kg z balastom 650g verjetno to ne bo toliko upogibalo, kot če jo jaz v rokah.... naj še dodam, da sem se odločil za 6% profile na kobilici in je ta res tanka.... v najdebelejšem delu zgoraj 4.5mm in spodaj 3mm...
Priponke
končni "finiš" na kobilici.... na črnem je pa res ogledalo :)
končni "finiš" na kobilici.... na črnem je pa res ogledalo :)
IMG_4473.JPG (101.88 KiB) Pogledano 5142 krat
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a brejker »

To mi deli. Spreadtow!
Ma če odliješ še lupino iz textrema bo treba imeti na kosezah 18+ omejitev zaradi neprimerne vsebine mladoletnim. :wink: 2

Jaz imam kobilico iz balse oblečeno v eno lego 200g/m3 tkanine. Ud spredaj zadaj in po sredini.

Preizkusi tehniko s 2k PU peno. Poglej v DS sekciji gradnjo modela StormChaser.
Krilo z dvema legama stekla in kalup zalit s peno... ni popustilo na bench testu.
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

rock napisal/-a:Z obema izdelkoma sem kar zadovoljen.
A dej no ?

=D> =D> =D>

Hvala za natančno objavljanje postopka!

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a rock »

"Brejker"..... trup ne bo iz textrema. Nimam dovolj velikega kosa na zalogi. V nakup pa nimam namena it..... Sem si pogledal tvojo izdelavo krila. Sicer samo zapis, ker slik ni več. Malo mi je dalo misliti, vendar bom za enkrat poizkusil še s tršo sredico. Za to kobilico, ki sem jo ravnokar naredil ni nobenega strahu, da ni dovolj močna oziroma, da bi se delaminirala. Moti me samo, da se malenkost upogne in menim, da se tudi to, da odpravit za minimalni prirastek teže, če sploh. V teh dneh sem zaprosil za vzorec najtršega rohacella IG110 in pa testni vzorec SPHERETEX tkanine... Oba bi zelo rad preizkusil za sredico.

Prva slika.... en test na hitro, da sem videl koliko se upogne kobilica pri obremenitvi s približno 650gramov... Ni nič znanstveni pristop in ko je vse v vodi tudi ni tako obremenjeno... Za moje oči je pa dovolj, da vidim koliko milimetrov se upogne.

"rc-rider"....
druga slika.... zaradi te neumnosti nisem ravno zadovoljen. Še bolj neumno se mi zdi, ko točno vem kdaj sem to pridelal... Tkanine prepajam zunaj na folijah in ne v kalupu. Ko to nato položim v kalup je potrebno vse dobro prevaljati, da grejo mehurji zraka ven.... do sem vse lepo in prav... vendar sem neki štrikal in prepojeno tkanino sem postrani položil v kalup... šel prevzdigniti in kar s prsti potapkal nazaj.... namesto da bi še enkrat vse lepo prevaljal.
Priponke
pri obremenitvi s približo 650 grami se upogne za 6mm
pri obremenitvi s približo 650 grami se upogne za 6mm
IMG_4476.JPG (107.95 KiB) Pogledano 5014 krat
zračni mehurji.... pridelani po neumnosti
zračni mehurji.... pridelani po neumnosti
IMG_4474.JPG (122.42 KiB) Pogledano 5014 krat
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Tudi meni kar ne da mira ta Gotica. Imela bo jadra na vrtiljak. Jambor je že, noter pa so že tudi jadra. Ta so po načrtu. So mi kar všeč. Žal je jadrovje (folija) prozorno, pa mi to ne odgovarja preveč. Bo mal sprejčka gor in se bo videlo na daleč. Še vedno nimam balasta, zato se je slikala s selotejpom. Všeč mi je tudi zgolj slučajno ujeto ozadje.
LP Niko
Priponke
po ogledu VOR gre takoj lažje naprej
po ogledu VOR gre takoj lažje naprej
do sedaj narejeno.jpg (34.51 KiB) Pogledano 4974 krat
zelo rada se slika
zelo rada se slika
še ena spomladanska.jpg (47.95 KiB) Pogledano 4974 krat
upam, da bo tudi na regatah pogled nanjo tak
upam, da bo tudi na regatah pogled nanjo tak
še s teretje strani.jpg (32.37 KiB) Pogledano 4974 krat
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a rock »

Je kar nekaj časa preteklo odkar sem naredil prvo kobilico in krmilo. Takoj potem sem upal, da bom naredil se prvi trup, pa mi zadnje tri tedne nikakor ne uspe najti en prosti dan, ki ga bo zahteval trup..... Vmes mi je dobavitel SPHERETEX tkanine dostavil še testni vzorec, da ga preizkusim za sredico na kobilici, pa mi tudi ta poizkus še ni usple.

Sem pa kakšno prosto uro vseeno namenil temu projektu, saj je še cel kup manjših stvari za naredit. Jamborji bodo iz SKY SHARK PT5 in SKY SHARK PT7 (odvisno od velikosoti riga) koničnih karbonskih cevk, ki so že prišle domov. Ravno tako so doma potrebne karbonske cevke za bume in dobil sem zagon, da izdelam povezavo med jamborjem in bumom. Lotil sem se povezave za B in C rig ki bosta klasične izvedbe. A rig bo swing.

Najprej nekaj risanja...
Prva slika.... nekaj črt, za določitev osnovne velikosti in oblike, ter simulacijo kota buma. Sistem omogoča premikanje od 0 do 20 stopinj

Duga slika.... narisano potrebno orodje

Tretja slika.... orodje direkt izpod CNC rezkarja.... rezkano je v kerrock, ki mi enostanvo dostopen. Pri mizarjih se vedno kak odpadni kos najde...

Kak strojnik ali orodjar se mi naj ne smeji. Sem arhitekt, ki se gre orodjarja in verjetno tu pa tam kaj tudi ni čisto prav..... :D
Priponke
Prva slika.... nekaj črta, za določitev osnovne velikosti in oblike, ter simulacijo kota buma. Sistem omogoča premikanje od 0 do 20 stopinj
Prva slika.... nekaj črta, za določitev osnovne velikosti in oblike, ter simulacijo kota buma. Sistem omogoča premikanje od 0 do 20 stopinj
vang_01.jpg (74.04 KiB) Pogledano 4873 krat
narisano potrebno orodje
narisano potrebno orodje
vang_02.jpg (85.53 KiB) Pogledano 4873 krat
orodje direkt izpod CNC rezkarja
orodje direkt izpod CNC rezkarja
vang_03.JPG (101.77 KiB) Pogledano 4873 krat
Zadnjič spremenil rock, dne 15 Mar 2015, 01:47, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a rock »

prva slika... preizkus, če dodatni deli orodja pašejo v rezkan del....

druga slika... po poliranju in nanosu ločilca

tretja slika.... vse pripravljeno za pričetek z delom
Priponke
preizkus, če dodatni deli orodja pašejo v rezkan del....
preizkus, če dodatni deli orodja pašejo v rezkan del....
vang_04.JPG (85.29 KiB) Pogledano 4873 krat
po poliranju in nanosu ločilca
po poliranju in nanosu ločilca
vang_05.JPG (83.57 KiB) Pogledano 4873 krat
vse pripravljeno za pričetek z delom
vse pripravljeno za pričetek z delom
vang_06.JPG (150.58 KiB) Pogledano 4873 krat
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a rock »

V kalup je najprej položena 25gramska steklenka.... to dam vedno notri, kadar želim vidni karbon in delam brez vakuma z ročnim laminiranjem. Lep viden karbon, brez te steklenke je kar težko narediti brez vakuma.

prva slika.... sem zadnjič omenil, da tkanine prepajam na folijah. Tu se lepo vidi, kako enostavno mi je sedaj narezati in polagati tudi zelo mali kos karbona ne da mi vlakna letijo vsepovsod naokoli... samo ne pozabit povaljati položene tkanine. Mokra plus mokra tkanina ni druga, kot da je vmes veliko zraka, ki ga je potrebano z valjčkom spraviti ven, če ne gre vse skupaj v vakum.... pa še tam ne od vakuma pričakovat čudežev, če ne bo dobro prevaljano...

drug slika.... položene tkanine v kalup in na cevko, ki je velikosti končnih ležajev

tretja slika... vstavljene matice in ploščati kos, ki tvori odprtino, kjer bo vpet bum... vse ostalo je zalito z mešanico epoksija, bombža in carbonskega prahu (microbalon)
Priponke
prenos tkanine s folijo....
prenos tkanine s folijo....
vang_07.JPG (145.6 KiB) Pogledano 4874 krat
položene tkanine v kalup in na cevko, ki je velikosti končnih ležajev
položene tkanine v kalup in na cevko, ki je velikosti končnih ležajev
vang_08.JPG (152.96 KiB) Pogledano 4874 krat
vstavljene matice in ploščati kos, ki tvori odprtino, kjer bo vpet bum...
vstavljene matice in ploščati kos, ki tvori odprtino, kjer bo vpet bum...
vang_09.JPG (153.47 KiB) Pogledano 4874 krat
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a rock »

prva slika... zacvingano

druga slika.... po 24 urah vzeto narazen...

tretja slika... ločilec je dobro opravil nalogo in vse kose orodja sem dobil z lahkoto ven... tudi cevko
Priponke
zacvingano....
zacvingano....
vang_10.JPG (134.49 KiB) Pogledano 4874 krat
in po 24 urah vzeto narazen...
in po 24 urah vzeto narazen...
vang_11.JPG (91.24 KiB) Pogledano 4874 krat
ločilec je dobro opravil nalogo in vse kose orodja sem dobil z lahkoto ven... tudi cevko
ločilec je dobro opravil nalogo in vse kose orodja sem dobil z lahkoto ven... tudi cevko
vang_12.JPG (63.43 KiB) Pogledano 4874 krat
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a rock »

Končni izdelek po pobrušenih robovih in z vstavljenimi ležaji.... teža tega koščka carbona z ležaji in s predolgom M3 vijakom je 5.3 grame (full zadovoljen). Majka še luknja za pritrditev buma in sam kos s katerim bo pritrjen bum... Sledi v naslednih dneh
Priponke
vang_13.JPG
vang_13.JPG (69.36 KiB) Pogledano 4874 krat
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Tudi pri meni se je nekaj premikalo in nastalo je tole:
Sedaj pa še eno.
LP Niko
Priponke
sedaj pa še v lavor vode
sedaj pa še v lavor vode
prva dokonÄŤana.jpg (49.79 KiB) Pogledano 4806 krat
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a rock »

Ne ravno planirana a dobrodošla selitev, ki se je iz planiranega enega tedna podaljšala v praktično ves mesec. Posledično sem nato na delu moral v en mesec sklačiti delo za dva meseca, da sem vse nadoknadil in pri vsem skupaj je nastala dva mesečna prisilna pauza za delo na modelu.
Mi je pa ta vikend vseeno uspelo narediti vsaj poskusni trup. Sam postopek izdelave še ni tisti po katerem želim izdelati ta model, je pa dovolj za testne variante in koncu koncev tudi eden od možnih načinov izdelave. Preizkusil pa sem vakumiranje in prešanje. Vsaka ima svoje prednosti in slabosti....

prva slika: priprava kalupov z ločilcem in testna varianta palube.... testna varianta palube je bila iz treh slojev 80g stekla in zelo "zalita" z epoksijem (epoksi je z oranžnim pigmentom). Izdelana brez prešanja ali vakumiranja..... rezultat...na občutek mi deluje mogoče celo preveč močna

druga slika: zalitje kalupa palube z modrinom..... iz modrina dobim nato "vložek", ki g potrebujem za vrianto izdelave s "prešanjem"

tretja slika: vložek iz modrina
Priponke
priprava kalupov z ločilcem in testna varianta palube
priprava kalupov z ločilcem in testna varianta palube
IMG_0422.JPG (114.61 KiB) Pogledano 4495 krat
zalitje kalupa palube z modrinom
zalitje kalupa palube z modrinom
IMG_0424.JPG (102.57 KiB) Pogledano 4495 krat
vložek iz modrina
vložek iz modrina
IMG_0474.JPG (105.29 KiB) Pogledano 4411 krat
Zadnjič spremenil rock, dne 18 Jun 2015, 11:22, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a rock »

prva slika: izdelava palube....laminat palube iz 25g stekla plus dva sloja 80g stekla.... dodana je še "abrajza".... epksi je z belim pigmentom

druga slika: vstavljen vložek iz modrina in sprešano

tretja slika: izpod preše
Priponke
laminat palube iz 25g stekla plus dva sloja 80g stekla.... dodanaje še "abrajza"
laminat palube iz 25g stekla plus dva sloja 80g stekla.... dodanaje še "abrajza"
IMG_0428.JPG (124 KiB) Pogledano 4494 krat
vstavljen vložek iz modrina in sprešano....
vstavljen vložek iz modrina in sprešano....
IMG_0445.JPG (126.27 KiB) Pogledano 4494 krat
izpod preše
izpod preše
IMG_0446.JPG (128.24 KiB) Pogledano 4494 krat
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a rock »

prva slika: odstranjen vložek iz modrina in abrajza.....

druga slika: vmes sem naredil še obe polovici tupa v sestavi laminata 25g steklo plus dva sloja 80g stekla.... čez dodana abrajza in brisačke za vpoj odvečnega epoksija

tretja slika: odpiranje vakum vreče
Priponke
odstranjen vložek iz modrina in abrajza.....
odstranjen vložek iz modrina in abrajza.....
IMG_0447.JPG (123.7 KiB) Pogledano 4493 krat
vmes sem naredil še obe polovici tupa v sestavi laminata 25g steklo plus dva sloja 80g stekla.... čez dodana abrajza in brisačke za vpoj odvečnega epoksija
vmes sem naredil še obe polovici tupa v sestavi laminata 25g steklo plus dva sloja 80g stekla.... čez dodana abrajza in brisačke za vpoj odvečnega epoksija
IMG_0427.JPG (149.86 KiB) Pogledano 4493 krat
odpiranje vakum vreče
odpiranje vakum vreče
IMG_0448.JPG (134.62 KiB) Pogledano 4493 krat
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a rock »

prva slika: odstranitev sloja abrajze.... lamanita je kar precej "suh".... bo potreben test, če ni tole porozno... :D :-k je pa res, da je na pogled bolj kot ne tako suh samo zadnji sloj 80g stekla

druga slika: obrezane polovici trupa in pripravljene za spajanje

tretja slika: obrezana paluba in pripravljena za spajanje
Priponke
odstranitev sloja abrajze.... lamanita je kar precej "suh".... bo potreben test, če ni tole porozno :)
odstranitev sloja abrajze.... lamanita je kar precej "suh".... bo potreben test, če ni tole porozno :)
IMG_0449.JPG (108.62 KiB) Pogledano 4493 krat
obrezane polovici trupa in pripravljene za spajanje
obrezane polovici trupa in pripravljene za spajanje
IMG_0452.JPG (103.23 KiB) Pogledano 4493 krat
obrezana paluba in pripravljena za spajanje
obrezana paluba in pripravljena za spajanje
IMG_0453.JPG (119.67 KiB) Pogledano 4492 krat
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a rock »

prva slika: priprava tkanine za spoje..... je iz sloja 160gramske steklenke.... prepojeno je na pvc foliji in dodana je abrajza s katero prenašam trak na okoli in ga tudi enostvneje položim na samo mesto spoja

druga slika: enostaven razrez v tanjše trake

tretja slika: zapiranje prvega šiva.... druga dva se potem polagata v zaprtem kalupu...
Priponke
priprava tkanine za spoje..... je iz sloja 160gramske steklenke.... prepojeno je na pvc foliji in dodana je abrajza s katero prenašam trak na okoli in ga tudi enostvneje položim na samo mesto spoja
priprava tkanine za spoje..... je iz sloja 160gramske steklenke.... prepojeno je na pvc foliji in dodana je abrajza s katero prenašam trak na okoli in ga tudi enostvneje položim na samo mesto spoja
IMG_0454.JPG (99.04 KiB) Pogledano 4492 krat
enostaven razrez v tanjše trake
enostaven razrez v tanjše trake
IMG_0455.JPG (107.19 KiB) Pogledano 4492 krat
zapiranje prvega šiva.... druga dva se potem v zaprtem kalupu...
zapiranje prvega šiva.... druga dva se potem v zaprtem kalupu...
IMG_0456.JPG (109.3 KiB) Pogledano 4492 krat
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a rock »

prva slika: pogled na vse zaprte spoje

druga slika: odpiranje kalupa....

tretja slika: tudi v predelu palube je skočila brez problemov iz kalupa....
Priponke
pogled na vse zaprte spoje
pogled na vse zaprte spoje
IMG_0458.JPG (50.72 KiB) Pogledano 4491 krat
odpiranje kalupa....
odpiranje kalupa....
IMG_0464.JPG (124.13 KiB) Pogledano 4491 krat
tudi v predelu palube je skočila brez problemov iz kalupa....
tudi v predelu palube je skočila brez problemov iz kalupa....
IMG_0465.JPG (119.99 KiB) Pogledano 4491 krat
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a rock »

pogledi na prvi trup iz kalupa...... teža 84gramov

Pri pregledu laminata od zunaj.... vsaj na pogled prvi sloj iz 25gramske steklenke ni porozen. Je pa sam trup na otip kar precej mehak. Vendar sem mnenja, da se bo vse skupaj stabiliziralo z dodatki "nožnice" za kobilico, sistema krmila, mizice servov in še kakšne malekosti.

Na samem trupu se tu in tam najde tudi kaka "sled" meželjenega "mehurčka", tako, da bo potrebno še tudi kako kitanje in barvanje... .sicer nekaj na kar sem upal da bom lahko izpustil :oops:
Priponke
IMG_0469.JPG
IMG_0469.JPG (137.44 KiB) Pogledano 4490 krat
IMG_0470.JPG
IMG_0470.JPG (132.49 KiB) Pogledano 4490 krat
IMG_0471.JPG
IMG_0471.JPG (116.03 KiB) Pogledano 4490 krat
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a rock »

steklen trup sem preizkusil in nadaljujem se s poizkusum iz karbonom....

tudi samo izdelavo sem malo spremnil in se spodji polovici trupa združil, tako da je spodji del trupa v enem kosu in brez siva.

prva slika: položeno 25g steklo in dva sloja 93g karbona

druga slika: na notranji strani sem dodal se sloh 25g stekla.... v glavnem je karbon v tako malem kalupu in s krivuljami v vseh smereh zelo zelo težko razvaljati.... tako da se luknjicam med prameni za enkrat še ne znam drugače izogniti kot da jih zatesnim s steklom in epoksije.

tretja slika: dodan je še sloj abrajze in sloj brisačke..... sem se pa kar namučil zatesniti vrečo.... vendar za naslednjič že vem kako se bolje pripraviti.
Priponke
25gramska steklena, dva sloja 93gramskega karbona in se notri sloj 25gramskega stekla
25gramska steklena, dva sloja 93gramskega karbona in se notri sloj 25gramskega stekla
IMG_0475.JPG (128.36 KiB) Pogledano 4418 krat
na notranji strani sem iz varnosti (poroznost karbona) dodal se sloj 25g stekla
na notranji strani sem iz varnosti (poroznost karbona) dodal se sloj 25g stekla
IMG_0477.JPG (136.26 KiB) Pogledano 4418 krat
in v vakum..... sem se kar namučil zatesniti vrečo...
in v vakum..... sem se kar namučil zatesniti vrečo...
IMG_0478.JPG (156.01 KiB) Pogledano 4418 krat
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja 65 cm jadrnice Goth

Odgovor Napisal/-a rock »

prva slika:..... trup iz vakuma in odstranjena abrajza

druga slika:... Še paluba izpod preše..... z rezultati preše sem zaenkrat bolj zadovoljen kot z vakumom.

tretja slika:... rezultat je dobesedno brez napak
Priponke
trup iz vakuma in odstranjena abrajza
trup iz vakuma in odstranjena abrajza
IMG_0489.JPG (91.15 KiB) Pogledano 4417 krat
še paluba izpod preše..... sem čedalje bolj zadovoljen s prešanjem.... zaenkrat bolj kot z vakumom
še paluba izpod preše..... sem čedalje bolj zadovoljen s prešanjem.... zaenkrat bolj kot z vakumom
IMG_0492.JPG (146.91 KiB) Pogledano 4417 krat
rezultat je dobesedno brez napak
rezultat je dobesedno brez napak
IMG_0494.JPG (104.14 KiB) Pogledano 4417 krat
Odgovori

Vrni se na Jadrnice