Kako zgraditi jadrnico

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Odgovori
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Kako zgraditi jadrnico

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
V tej temi bi zbirali prispevke o gradnji jadrnic, ki bodo v pomoč sedanjim in bodočim graditeljem.
Prvi prispevek bo Lukov. Navodila za konstruiranje, kontrolo in detalji pri izdelavi trupa, jambora in jader.
http://www2.arnes.si/~cetim6/plans/jadrnica%20F5G.pdf
LP Niko
Uporabniški avatar
Peter Karner
Freak
Prispevkov: 558
Pridružen: 30 Mar 2008, 12:12
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Kako zgraditi jadrnico

Odgovor Napisal/-a Peter Karner »

Predstavitev dveh popularnih jadrnic si lahko pogledate na naslednji povezavi:
https://www.youtube.com/watch?v=D8kdpRtCru4
Uporabniški avatar
Iztok S.
Razpravljalec
Prispevkov: 74
Pridružen: 23 Nov 2004, 21:19
Kraj: Ljubljana & Trzin

Re: Kako zgraditi jadrnico

Odgovor Napisal/-a Iztok S. »

Pozdravljeni

Prebral sem objave na tej strani, vendar imam še kup vprašanj.
Po dolgih letih dokončujem jadrnico po načrtu Burja iz Tima. Trup je stekloplastičen dolžine 75cm, jambor bo visok 1m.
Iščem kakršnekoli podatke, da bi videl v katero kategorijo bo spadala in tehnične zahteve glede površine jader, višine jambora... da bi se lahko udeležil tudi kakšne regate.

Obstajajo kje načrti za jadra za F5G, načrti detaljev raznih rešitev krmila, snasti... ?
Kje nabavljate male dele kot so natezovalci in podobno?

Kje ponavadi plujete?
Kakšen je režim na Koseškem Bajerju za plovbo z RC jadrnico?
Ali je tudi za jadrnico potrebno imeti izpit za "brezpilotna plovila"? Me ne bi nič čudilo, če bi se kdaj na Koseškem bajerju kakšen pametnjakovič (tudi v uniformi) vtaknil v to.
Heliji: Futura-Royal competition, Futura-Trainer, Bell 47G indoor, Junior 50II (EXheli: Bell47II(1990), Kyosho xy)
Taxi II, asw-22, Jak55, Lupo, (Guppy v izdelavi), Discus, DC-3 (2,6m), ...jadrnica F5G v izdelavi
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Kako zgraditi jadrnico

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Jadrnica Burja - sicer je malo starejši model - spada v klaso F5G torej je edina omejitev dolžina trupa 75 cm. Ostalo kot je velikost jader, tip jader, dolžina kobilice, teža balasta in velikost krmila je prepuščeno lastniku. Ta klasa naj bi bila razvojna, zato ni ostalih omejitev.
Datumi regat za leto 2021 še niso določeni zaradi zadev z virusom. Bodo pa objavljeni tu na forumu.
Dele za opremo običajno izdelamo kar sami. Lahko pa pregledaš dosedanje prispevke in zastaviš vprašanja na katera običajno dobiš odgovor. Nekaj opreme se dobi tudi v naših in kitajskih modelarskih trgovinah. Preglej ponudbo in se odloči kaj ti bolj ustreza.
Na Kosezah je bil dogovor da je možno spuščat modele ob sredah in petkih po 15. uri. Upam, da je še tako.
Za jadrnice še ni bilo postavljenih pogojev za uporabo in upam, da jih tudi ne bo. To k sreči to ni model, ki bi lahko posegal v privatne zadeve in povzročil poškodbe ostalim.
LP Niko
Uporabniški avatar
Iztok S.
Razpravljalec
Prispevkov: 74
Pridružen: 23 Nov 2004, 21:19
Kraj: Ljubljana & Trzin

Re: Kako zgraditi jadrnico

Odgovor Napisal/-a Iztok S. »

Najlepša hvala za odgovor.
Včeraj sem se sprehodil okoli jezera in sem bil kar malo žalosten, ker še vedno niso zaščitili dela obale za ptice na način, da bi s kakšnimi grmovnicami ali ograjo preprečili dostop do brega za pse, uredili gnezdilnice za račke in pripravili suh pokrit plato za gnezdenje labodov. Sem namreč velik ljubitelj ptic. Nedolgo nazaj sem prebral je pes napadel loboda. Pravkar za menoj ob pisanju tega prispevka spita dve papigi nimfi. Ena je sama priletela na jadrnico medtem, ko sem zajtrkoval in ostala z nami. Tega je že več kot deset let. Tudi pluje z nami.

Nisem nek levak kar se jadranja tiče, ker sem že v osnovni šoli jadral na optimistu. Ko sem si uredil življenje sem kmalu kupil zapuščeno starejšo izredno lepo 12m jadrnico, katero sem pred mesecem dni po leto in pol trajajoči popolni prenovi zopet splovil. Ta prenova... je bila druga po prvi prenovi po nakupu 1998. Vse rešitve okoli snasti poznam v detalje. Morda je prav to krivo, da nikoli nisem dokončal modela kajti določene rešitve mi niso sedle. Do sedaj sem že našel nekaj zanimivih novih rešitev, ki so mi tudi konstrukcijsko všeč in jih bom predstavil v članku o gradnji mojega modela jadrnice Burja... pravzaprav dveh, saj ju delam vzporedno za bolj zanimivo jadranje in tekmovanje v dvoje. Nameravam z mojimi prijatelji zagretimi jadralci prirediti kakšno mini regatico, da si sedaj v času korona krize malce popestrimo kakšen dan.
LP Iztok
Heliji: Futura-Royal competition, Futura-Trainer, Bell 47G indoor, Junior 50II (EXheli: Bell47II(1990), Kyosho xy)
Taxi II, asw-22, Jak55, Lupo, (Guppy v izdelavi), Discus, DC-3 (2,6m), ...jadrnica F5G v izdelavi
Odgovori

Vrni se na Jadrnice