FILA II

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Odgovori
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

FILA II

Odgovor Napisal/-a lucky »

po dolgem času in veliko razmišljanja sem končno zrisal linije nove File. te so bolj prilagojene razmeram notranjh vod.
Priponke
DSCF2189.jpg
DSCF2189.jpg (176.3 KiB) Pogledano 7320 krat
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a lucky »

iz tega sta nastala že dva modela, oz dva trupa.

prvega sem malenkost zožil, saj volumni dovoljujejo malo igranja okoli potopitve pramca in krme....
Priponke
DSCF2194.jpg
DSCF2194.jpg (211.02 KiB) Pogledano 7317 krat
DSCF2195.jpg
DSCF2195.jpg (252.72 KiB) Pogledano 7317 krat
DSCF2196.jpg
DSCF2196.jpg (242.81 KiB) Pogledano 7317 krat
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a lucky »

drugi model je pa nekoliko širši, kar pomeni, da ima krivulja dna nekoliko manši radius.

druge lastnosti, ki jih ima model je tudi to, da bo pri trupu imel izredno široko kobilico in pa da bo skoraj celo krmilo gledalo iz krmnega zrcala.
Priponke
DSCF2191.jpg
DSCF2191.jpg (252.82 KiB) Pogledano 7316 krat
DSCF2192.jpg
DSCF2192.jpg (215.92 KiB) Pogledano 7316 krat
DSCF2193.jpg
DSCF2193.jpg (127.37 KiB) Pogledano 7316 krat
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
To moraš počet, ne pa samo avione lepit (hy).
Dobro bi bilo najti še kakšen konkurenčen model. Veliko uspeha.
LP Niko
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a lucky »

Niko, vse se dela.... pa sej vaši bodo še vedno dovolj konkurenčni :):):)
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a lucky »

Danes je bilo plovilo prvič preizkušeno v vodi in morem rečt, da ima ogromen potencijal... ter da je točno to kar sem želel doseči, da med vožnjo pramac gleda iz vode, zanimivo je to, da kljub krajši vodni linij model nima nič manjše hitrosti, kvečemu obratno.

preizkušena je bila skupaj z Erikovo barko in sicer je Erik še vedno malenkost hitrejši, ima pa malenkost slabši kot. Ker je preizkušanje potekalo po takem vetru, da je šlo vse skupaj bolj za preživetje na vodi kot pa dejansko jadranje bova, če bo vreme jutri še enkrat poskusila...

sicer model je zelo obetaven in kar zadeta oblika.. volumna ne na pramcu kljub da je ta sorazmerno ozek še za rezervo tako, da preden model postane podmornica, je treba kar nekaj sile...

skratka, hitrost je, kot prav tako, vodljivost tudi... bomo vidli kaj bodo regate rekle :)
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a lucky »

evo, pa še slikce......
Priponke
_MG_5513.jpg
_MG_5513.jpg (232.14 KiB) Pogledano 7066 krat
_MG_5515.jpg
_MG_5515.jpg (273.39 KiB) Pogledano 7066 krat
_MG_5517.jpg
_MG_5517.jpg (226.93 KiB) Pogledano 7066 krat
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a lucky »

pa še dve iz krme....

upam, da bo ratalo v kratkem tudi kakšno sliko modela v elementu narest.
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a lucky »

...
Priponke
_MG_5518.jpg
_MG_5518.jpg (200.03 KiB) Pogledano 7066 krat
_MG_5519.jpg
_MG_5519.jpg (181.79 KiB) Pogledano 7066 krat
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a lucky »

in evo še slike v elementu..... model je iz dneva v dan hitrejši..... in je že padla ideja, da bi naredili kalup....
Priponke
IMG_5547.jpg
IMG_5547.jpg (200.94 KiB) Pogledano 7045 krat
IMG_5550.jpg
IMG_5550.jpg (245.98 KiB) Pogledano 7045 krat
IMG_5556.jpg
IMG_5556.jpg (278.92 KiB) Pogledano 7045 krat
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a lucky »

...
Priponke
IMG_5570.jpg
IMG_5570.jpg (229.99 KiB) Pogledano 7043 krat
IMG_5576.jpg
IMG_5576.jpg (234.2 KiB) Pogledano 7043 krat
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a lucky »

pa še kako leži model na vodi v skoraj brezveterju....
Priponke
IMG_5606.jpg
IMG_5606.jpg (138.04 KiB) Pogledano 7042 krat
IMG_5615.jpg
IMG_5615.jpg (194.6 KiB) Pogledano 7042 krat
Uporabniški avatar
REFLEX
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 08 Jun 2007, 21:10
Kraj: LJUBLJANA

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a REFLEX »

Moram priznat da je zelo všečna barka, ne dvomim v njene plovne sposobnosti =D> =D> =D>
L.P. Janko
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a lucky »

malo bo treba sicer še na setup-u delat ampak načeloma je to to.... za rešit so bolj "konfortne" zadeve kot pa kej resnega.... morda malo preveč vleče v veter, ni pa moteče, da se drugače to tudi dobro izkoristit. :)
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a Spade »

Hja barka gre.. ..izkorišča vsak centimeter svoje(relativno ozke) širine za ravnanje.
Težišče volumnov se z nagibom pomika naprej, premec zato sili iz vode(pa ne samo zato).. ..to pomaga pri agilnosti in hitrosti.

Barka je proti mojem evolutionu nevarno hitra. Tekma v Velenju bo zaradi te barke še bolj zanimiva. :D
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a lucky »

bomo vidli, kako se bo na regati obnesla, in če se bo še tukaj izkazala, gremo čez zimo delat kalup.

sicer zelo umirjen trup z lepimi, linijami ne zgleda nič posebnega, je pa v njemu vloženega veliko znanja in izkušenj. zanimivo mi je to, da rešitve, ki posamezno na drugih modelih ne delujejo, tukaj funkcjinonrajo odlično. npr:

-na videz ima model premalo volumna spredaj, in ga res nima veliko, vendar ga ima toliko, da se vodna liniia začne nekje 5cm za "nosom" in ga v rezervi še ogromno.

-zelo nazaj postavljena kobilica, pri določenih modelih naredi to, da se model težko vodi... vendar ta model ima kar lep handling, morda malček živčen zaradi neprimernega krmila... ampak to se da še rešit.

-gledano iz strani model ni pretirano potopljen v vodi in tudi v njej daje občutek izredno lahkega modela, vendar težo lepo skriva saj tehta dobrih 1650g.

-sama izgradnja je tudi zelo zstarela, lesene letvice, 80g tkanina čez in poliester. razen jamborja, drugje skoraj da ni karbona.

- jadro ni pretirano veliko, in je narejeno iz enega kosa, vendar omogoča take nastavitve, da se da iz njega res potegnit ven makslimalno in komplet rig tehta le 126g. z tem, da je slabih 80% njegove teže 10cm od palube.

no, z malo taktiziranja in zbranosti, mislim da bo Erik na regati imel kaj delat:)
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2131
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Lep in dovršen model.

Iz kakšnega materiala je jadro?

LP,J.
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a lucky »

Hvala,

jadro je iz tiskarske folije oz neke vrste majlarja.... se za to kar dobro obnese....
Surfer10
Razpravljalec
Prispevkov: 87
Pridružen: 15 Dec 2012, 10:47

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a Surfer10 »

lepa barka =D>
A si vodno linijo delal "kar tako na uč" ali si kaj z računalnikom simuliral obnašanje barke ?

lp




lucky napisal/-a:bomo vidli, kako se bo na regati obnesla, in če se bo še tukaj izkazala, gremo čez zimo delat kalup.

sicer zelo umirjen trup z lepimi, linijami ne zgleda nič posebnega, je pa v njemu vloženega veliko znanja in izkušenj. zanimivo mi je to, da rešitve, ki posamezno na drugih modelih ne delujejo, tukaj funkcjinonrajo odlično. npr:

-na videz ima model premalo volumna spredaj, in ga res nima veliko, vendar ga ima toliko, da se vodna liniia začne nekje 5cm za "nosom" in ga v rezervi še ogromno.

-zelo nazaj postavljena kobilica, pri določenih modelih naredi to, da se model težko vodi... vendar ta model ima kar lep handling, morda malček živčen zaradi neprimernega krmila... ampak to se da še rešit.

-gledano iz strani model ni pretirano potopljen v vodi in tudi v njej daje občutek izredno lahkega modela, vendar težo lepo skriva saj tehta dobrih 1650g.

-sama izgradnja je tudi zelo zstarela, lesene letvice, 80g tkanina čez in poliester. razen jamborja, drugje skoraj da ni karbona.

- jadro ni pretirano veliko, in je narejeno iz enega kosa, vendar omogoča take nastavitve, da se da iz njega res potegnit ven makslimalno in komplet rig tehta le 126g. z tem, da je slabih 80% njegove teže 10cm od palube.

no, z malo taktiziranja in zbranosti, mislim da bo Erik na regati imel kaj delat:)
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a lucky »

v bistvu je to plod dolgoletnih izkušenj, ni delano nič z računalnikom. je pa vseeno veliko znanja vloženega.

konkretno glede vodne linije in kako se jo po "naravni" metodi riše oz kako so nekoč prave barke risali, me je naučil en gospod še v osnovni šoli. rekel, je, da narava že ve kaj je najboljše, in krivulja, ki jo valovi ustvarjajo, jo najboljše uprizorimo tako, da rišemo po krivulji upognjene lesene letvice.
Surfer10
Razpravljalec
Prispevkov: 87
Pridružen: 15 Dec 2012, 10:47

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a Surfer10 »

Kako vpliva "precej" pomaknjena kobilica nazaj in kratka umočena površina (bok) pri orcanju (vidim, da je premec v zraku pri orci) na sam kot ?

Gre slabše v veter kot ozke jadrnice ?
A bi "hard chine" rob (vidim da imaš malenkost n nakazanega-zaobljenega) , če bi bil bolj izrazit kaj dodatnega po tvojem mnenju pridonesel ?


lucky napisal/-a:bomo vidli, kako se bo na regati obnesla, in če se bo še tukaj izkazala, gremo čez zimo delat kalup.

sicer zelo umirjen trup z lepimi, linijami ne zgleda nič posebnega, je pa v njemu vloženega veliko znanja in izkušenj. zanimivo mi je to, da rešitve, ki posamezno na drugih modelih ne delujejo, tukaj funkcjinonrajo odlično. npr:

-na videz ima model premalo volumna spredaj, in ga res nima veliko, vendar ga ima toliko, da se vodna liniia začne nekje 5cm za "nosom" in ga v rezervi še ogromno.

-zelo nazaj postavljena kobilica, pri določenih modelih naredi to, da se model težko vodi... vendar ta model ima kar lep handling, morda malček živčen zaradi neprimernega krmila... ampak to se da še rešit.

-gledano iz strani model ni pretirano potopljen v vodi in tudi v njej daje občutek izredno lahkega modela, vendar težo lepo skriva saj tehta dobrih 1650g.

-sama izgradnja je tudi zelo zstarela, lesene letvice, 80g tkanina čez in poliester. razen jamborja, drugje skoraj da ni karbona.

- jadro ni pretirano veliko, in je narejeno iz enega kosa, vendar omogoča take nastavitve, da se da iz njega res potegnit ven makslimalno in komplet rig tehta le 126g. z tem, da je slabih 80% njegove teže 10cm od palube.

no, z malo taktiziranja in zbranosti, mislim da bo Erik na regati imel kaj delat:)
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a lucky »

sej pravim, da bi moral model na regati preizkusit.... ker trenutno je bila preizkušena samo z erikovo brko.

ja, barka samo daje občuek da je široka v resnici je pa dokaj ozka, oz ima nekoliko "trikoten" trup tako, da v krmo ima v vodi dokaj malo preseka oz nekje toliko kot Nikotova barka, v orco pa izkoristi zgornjo širino trupa kot naslon. samo boki modela so dokaj ploščati in ko se nekako sile vetra in kobilice uravnovesijo začne model nekako "glisirati" po trupu.

da je kobilca tako nazaj je pa zato da lahko tudi samo težišÄ‡e jader nazaj pomaknem, in z tem omogočim premcu, da tudi dinamično sili iz vode... sej prav zanimivo je videt kako model pluje... pač val skoraj da preskoči oz. ozek presek pramca ga kar prebije, brez da bi model izgubljal hitrosti, kar se pogosto dogaja pri modelih, ki imajo pramac skozi potopljen.

če bi dodal kakšen živi rob, ne vem kaj bi točno naredil oz dosegel, ni bil pa namen tega na tem modelu narest oz. korisčat ker tudi ostri robovi na pravih barkah nimajo namena povečat kot barki oz ne direktno. tej so nastali bolj kot izhod v sili glede koriščanja pravil klase, kot pa da dejansko pomagajo v čemu....

moj model ima v eloti trup tako oblikovan, da funkcijonira kot tak oz da krma pomaga pramcu in obratno.... recimo pri Erikovem modelu ni tako, tam je filizofija popolnoma drugačna. Eriku dejansko v orco široka krma škodi. v krmo pa oz. z vetrom v bok pa koristi....pač ne delujeta tako vsklajeno kot pri mojem trupu.

moj model ima sicer nekoliko boljši kot kot Erik, vendar malenkost manjšo hitrost, če pa držim isti kot, je model isto hiter oz v določenih trenutkih celo hitrejši.... je pa res, da sem imel eno pošteno napako na jadrovju, pa jo nisem opazil... in sem moral prekrojit jadro tako, da bo zagotovo zdaj to tudi pri hitrosti in sploh pri kotu vidno...

je pa tudi res, da je erik model pošteno razvijal in dograjeval, predeloval, menjaval... moj model je šel v vodo z jamborjem ki ni bil njemu namenjen in ki je lepo plesal v kozarcu, pa je kljub temu šla kar dobro... pač verjetno nima vsega tega potencijala kolikor jo je imela Erikova barka na začetku je pa že tako dokaj dovršena.... to so pa pač izkušnje, ko veš kaj delaš in ko sam razviješ trup iz katerega veš kaj si želiš... evolution je pač meterski model odrezan na 75cm in to se mu tudi pozna....
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a Spade »

Surfer vedno je sto vprasanj kaj ono, kaj to, kaj se spremeni če...

..treba prit na regato pa bit prvic zadnji, drugč mogoče predzadnji in tako pocasi lezt do vrha.

Med borbami 1 na 1 ugotavljas razlike med barkami. In glede na te dopolnjujes svojo barko...


Konkretno moj evolution je sel skozi dosti sprememb tudi zaradi spremembe koncepta(najprej barka z dvema krmiloma, zdaj z enim, in kobilico pomaknjeno zelo nazaj).. ..kot je rekel Luka je zdaj bol ali majn dosegla svoj potencial in z rezultatom sem zadovoljen.
Bomo videli kaj se bo dogajalo jutri. 8)
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a lucky »

točno tako, kot je rekel Spade, treba je prit na regato in tam dejansko vidiš koliko je prakse v vsej tej teoriji... predvsem pa mislim, da še nihče ni nikomur odklonil pomoč, tako ali drugačno... in na regatah ali skoraj še boljše, na treningih se da marsikaj naučit, preizkusit, ugotovit,...

sam imam dva evolutiona in poznam tako prednosti, kot slabosti barke, in po moje bi se dalo še kej iz nje ven potegnit, sicer prej kot samo hitrost, bi se dalo kako malenkost za boljši kot narest, kar se same hitrosti tiče pa je itak že tako dovolj visoka, bomo vidli kaj bo pokazal moj drugi evolution, ko bo šel v vodo...
Surfer10
Razpravljalec
Prispevkov: 87
Pridružen: 15 Dec 2012, 10:47

Re: FILA II

Odgovor Napisal/-a Surfer10 »

ja, evo nažalost s sinom nekako ne uspeva priti na regate letos ... sin in hčerka imata tekme (atletika) skoraj vsak vikend in zadnji dve regati sta mi točno poklopili...
Mogoče kak privat match 1-na-1 ob vikendih, če bo kdo treniral v MB, pa priletimo tja iz MS :-k


Spade napisal/-a:Surfer vedno je sto vprasanj kaj ono, kaj to, kaj se spremeni če...

..treba prit na regato pa bit prvic zadnji, drugč mogoče predzadnji in tako pocasi lezt do vrha.

Med borbami 1 na 1 ugotavljas razlike med barkami. In glede na te dopolnjujes svojo barko...


Konkretno moj evolution je sel skozi dosti sprememb tudi zaradi spremembe koncepta(najprej barka z dvema krmiloma, zdaj z enim, in kobilico pomaknjeno zelo nazaj).. ..kot je rekel Luka je zdaj bol ali majn dosegla svoj potencial in z rezultatom sem zadovoljen.
Bomo videli kaj se bo dogajalo jutri. 8)
Odgovori

Vrni se na Jadrnice