Smisel vztrajanja na svojem oz plavanja proti toku

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Odgovori
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Smisel vztrajanja na svojem oz plavanja proti toku

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

V žaru debate o spremembi pravil, se mi poraja vprašanje oz se to sprašujem že nekaj časa...

Zakaj vztrajati z nekimi svojimi pravili oz klaso zase, medtem ko samo pogledamo naokoli je to že vse urejeno in laufa(footy, rg65, IOM)..?

Ponavadi je kot razlog "pravila preveč omejujejo gradnjo",ja samo brez teh je klasa potem expert..
Ni ravno to za množico saj nimajo vsi znanja z načrtovanjem modelov oz želje po expert klasi...

Saj stanje trenutno je tako za nekoga ki vstopa
-f5g načrtov je za prste ene roke večina močno zastarelih(medtem ko na forumu se debatira o nekih hudih tehnikalijah)
-nakup neke lupine ki je spet glede na pravila zelo zadaj

Pa poglejmo klase čez živo mejo
-kupe dostopnih dobrih načrtov
-kupe lupin
-tisti ki želi čarati z trupom ima še vedno možnost, tisti ki ne pa se posluži z zgoraj navedenim
-kljub "zategnjenim pravilom" ne manjka jadralcev,druženja,tekmovalnosti

Samo v razmislek če je to res to, da ne bo gdo razumel da želim kaj slabega....
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: Smisel vztrajanja na svojem oz plavanja proti toku

Odgovor Napisal/-a lucky »

Sicer ne vem zakaj se je nova tema odprla, ampak ok....

ne vem iz kje je prišla ven ideja da želimo novo klaso, sicr če bi prebral oz. razumel zakaj se pravila spreminjajo bi na to drugače gledal, če si pa tudi ti gradil 900mm f5g barko, pol pa oprosti, razumem :):)
Trupom in kalupov je pri nas za našo klaso kar veliko....in tudo če je model zastarel, še zdaleč ne pomeni, da ni hiter...primer File, model ima kakšnih 12 let...pa še vedno gre, obstajajo pa še starejši uspešni modeli.
sicer po eno strani praviš, da so barke zastarele, po drugi si pa proti tehničnemu napredku klase in to takšen, ki je dostopen prav vsakemu.

paradox, ki si ga sam omenil poskušamo rešit z natančnejšim definiranjem pravil in to je to, nobene nove klase, nobenih plavajočih čudežev ne mislimo ustvariti...le definirati meje klase.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Smisel vztrajanja na svojem oz plavanja proti toku

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Nič bat ne delam 900mm barke, po pravici obiskal sem eno tekmo z kolegom in z modelom(iom na piki izpred let) izven f5g(ker je rečeno da se tudi za te najde čas vmes) pa me zaradi odnosa takrat malo odbija(sicer hvala nekaterim za pomoč) ob misli da bi še+čas..

Pač se mi zdi lažje skopirat nekaj kar je že dognano z dosti večjo izbiro modelov....

Ni mi za smetit temo z pravili o aktualni klasi+ nekako se ne tičeravno ker nisem aktivni tekmovalec..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: Smisel vztrajanja na svojem oz plavanja proti toku

Odgovor Napisal/-a lucky »

vsako mnenje šteje in je dobrodošlo....tekmovalec ali ne....:)

če te morda to prepriča ali vsaj približa k razmišljanju da bi se približal klasi:

tekmoval sem tako v M kot IOm klasi, v glavnem na mednarodnih regatah...samo tam je šele razlika....čeprav naj bi bili modeli isti....najhitrejši so kakšni bantok ali podobno...katere moreš kupit....sploh redkokateri tekmovalec si je model sam naredil....pa če ga greš sam delat, tam štejejo take malenkosti, da če ni model res 100% narejen in naštiman, ne prideš zraven.... pač tam zmaga tisti ki ima več denarja....in ja, res je dobiš načrte na netu, samo ne zadnjih bark....kar nekaj sezon stare...ampak sama barka ti nič ne pomeni, če ne več kako je z težišči, pa kje kaj pride....
da o pravilih ne govorimo, če je tukaj pomanjkajje tega jih je tam zelo preveč....pač ni sproščenega vzdušja....bolj kot ne tulijo in zmerjajo eden drugega in prav zaradi tega sem se odmaknil....

pri nas je vse bolj na prijateljski ravni....tako pri izdelavi modelov kot med regatami.....pa če boš kdaj kakšen trup rabil, samo vprašaj na forumu, ziher se kakšen najde, ki ti ga odlije ali zrihta....nenazadnje se jih nekaj celo prodala....
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Smisel vztrajanja na svojem oz plavanja proti toku

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
To, da se nekaj dogaja je vsekakor zaželjeno. Kako to zagotoviti in uskladiti s pravilnikom pa je drug problem. Da o tem odloči več ljudi je po moje dobrodošlo. Žal pa smo dokaj zemljepisno narazen in zato debata poteka po forumu, kar je vsem dostopno. Upam, da bomo zadeve uredili do nove sezone.
Ena od mogočih rešitev je ta, da novo nastale jadrnice dobijo svoj prostor v novi skupini (podklasi).
Še malo zgodovine za podlago takim odločitvam:
Z jadrnicami se ukvarjam že kar nekaj let. Ker sem celinski človek sem se začel z njimi ukvarjati bolj pozno. Navdušila me je enostavnost gradnje in malo pravil. Pomembna je bila tudi možnost prevažanja. Seveda sem se navdušil tudi nad večjimi jadrnicami in "nabavil" M jadrnico. Z njo sem tudi tekmoval in tam doživel pre-tekmovalno vzdušje, ki mi z razliko od F5G regat ni bilo všeč. Drug problem pa je bilo prevažanje jadrnice, ki je dosti večja in mesta regat, ki so zahtevala celo večdnevno odsotnost. Tega žal nisem zmogel. Zato sem ostal v F5G in sem v tej klasi še vedno zadovoljen. Regate so po Sloveniji in kar dobro zasedene s seniorji, juniorjev pa je že manj, ko se je treba malo dlje peljati.
Seveda pa se trudim, da bi tudi v tej klasi pokazali napredek. Tako bi ustregli začetnikom in inovatorjem. Dogovor bo v kratkem.
LP Niko
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Re: Smisel vztrajanja na svojem oz plavanja proti toku

Odgovor Napisal/-a Spade »

no da še jaz primaknem svoj keks..

..bojim se da v sloveniji ni dovolj zagriženih tekmovalcev za obstoj kake hudo konkurenčne klase kot je IOM, M..

..sam bom delal letos svojo meterco, tak da mihec če te bo zanimal kak odlitek, bodo informacije tu na forumu v novi temi..

-vredno se mi pa zdi naredit kako rg65, ker za njo narediš samo večji rigg pa si konkurenčen v F5g vodah!, če pa te zanimajo tekme v tujini(kot mene) pa vržes gor rg rigg pa gres..

-če ti je všeč footy, ga naredi, vzame malo časa in je zabaven, če narediš par bark, povabiš par prijateljev. Jaz mam doma 4 delujoče barke, še 2 pa lahko z malo dela usposobim.. ..lahko imamo regate.. ..približno vem kje stojim na evropskem nivoju, tako da mas spet referenco :D +načrtov je obilo.

-če rabiš načrt za f5g.. ..ravno sem narisal en zelo težek model, skupne mase 3kg, sicer je še v razvoju, in bo hitra barka(kljub visoki teži, ima svoje adute :D
-če hočeš met lažji f5g model, ki ima velik potencial ti lahko pošljem enega v računalniški obliki, file je za program free!ship ki je zastonj, pa si sprintaš rebra itd.

-če rabiš odlitek imam kalup za zelo konkurencni evolution!

..f5g bo ostala, ker je usidrana v naši modelarski sceni, klasa je lepa in zanimiva,
..zaradi majhnosti(št udeleženih), bodo na vrhu te klase vedno posamezniki, katerim ni problem hodit po robu z inovacijami in poskusi.

Kdor hoče prodret v tujino.. ..ga pa nihče ne zavira, problem je samo pomankanje izkušenejših modelarjev v bližini.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Smisel vztrajanja na svojem oz plavanja proti toku

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

O tem govorim ponudb za odlitek trupa je v tej temi parkrat, načrt 1 delno 2(ponujena)...
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Re: Smisel vztrajanja na svojem oz plavanja proti toku

Odgovor Napisal/-a Spade »

Aha, vztrajas da ni nacrtov in odlitkov? :-k
Pa mas interes nardit kak model?
Ce tako ti ponudim kakega mojih designov, na racunalniku mam cel kup razlicnih bark od ozkih do sirokih, tezkih do lahkih..
..za sibek in mocen veter, pa kompromise..
Povej zelje, bom objavil rebra s par potrebnimi podatki pa veselo na delo :P
victoor
Začetnik
Prispevkov: 18
Pridružen: 29 Avg 2010, 08:54

Re: Smisel vztrajanja na svojem oz plavanja proti toku

Odgovor Napisal/-a victoor »

Moj prvi post, če ne forum spremljam že nekaj časa in gradim jadrnico slovenka. A ne bi bilo bolje da bi bila samo ena vrsta jadrnice pa tudi če je evolution ali revolution ali kar je torej vse enake pa naj se pokaže voznik ....
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Smisel vztrajanja na svojem oz plavanja proti toku

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Odlitkov je dovolj zgleda...Vsake toliko gdo izrazil željo po načrtu..Gre se zato da na forumu ni nekega kompletnega načrta trup+jadra za nekoga ki želi vstop v to kategorijo..

Modelov narejenih zase imam dovolj(iom, napol rg65) še tisti so več na suhem kot pa v vodi, kje so šele tekme...
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: Smisel vztrajanja na svojem oz plavanja proti toku

Odgovor Napisal/-a lucky »

sej glih ta svoboda pri konstruiranju je čar te klase....IOM ali Rg65 res ni težko izdelat, ker vse piše, vse je omejeno oz se dela po nekem kalupu, ki pa več kot toliko ne dopušča inovacji....F5G ima pa to prednost, da ti hihče ne bo šel merit višino jamborja, površino jader, materjal gradnje...skratka lahko nekdo ki ima vsaj malo smisla naredi svoj model.... zrihta si odlitek in pol je to to... ostalo sam po občutko naredi.

zdaj če tega občutka ni, se ga pa pač z z prakso dobi....bil sem na regatah IOM kjer jadralci niso znali jadra nastavit....če je pa slučajno vrvica iz vinča padla, pa so spakirali barko in šli domov....ker je tam večina takih, ki barko kupi narejeno....ampak to zame ni modelarstvo.

če je to tok, sem zagotovo prvi ki plava proti.
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Smisel vztrajanja na svojem oz plavanja proti toku

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Še malo mojega umovanja (dobronamerno):
ko se za nekaj navdušiš hočeš biti tudi vsaj malo "dober". To pa je v večini primerov težko. Pač še ne znaš, ne veš kje so cake, nisi dovolj upeljan. Jadranje solo dokaj hitro postane dolgočasno. Tudi brez boj je vse enostavno. Treba je vozit na boje in primerjati svoje vožnje z drugimi. Spoznati je treba vplive in posledice tega in onega. Celo "poznavanje terena" je lahko prednost.
Tako nekatere jadralce prehitro mine navdušenje, zamenjajo klaso s tako, kjer je manj jadralcev, ali pa jih sploh ni. Tukaj se potem začenjajo modifikacije, novosti in spremembe. Če imamo možnost tudi lastno konstruiranje. Treba je poskušati, poskušati in poskušati in nastane nekaj uporabnega. Seveda to potem ostali samo kopirajo, pa vendar je napredek. Vsekakor nismo vsi enaki in prav je tako. Je pa dobro, da smo s svojim delom in "uspehom" zadovoljni in tako radi hodimo na regate, kjer se poleg tekme tudi družimo.
Iz izkušenj: včasih ti tok pomaga, včasih pa te potiska nazaj.
LP Niko
Odgovori

Vrni se na Jadrnice