Predlog za spremembo pravilnika

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Zamenjava pravilinika da ali ne?

Da
6
75%
Ne
2
25%
 
Skupaj glasov: 8

Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2130
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Do vseh tekmovalcev v F5G bi bilo pošteno, da se ta izvedba 900 mm jadrnice najprej predstavi v ločeni skupini. Potem se bo videlo kako naprej.

LP,J.
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a Spade »

Am..
..v bistvu to nebi bilo potrebno, ker pravilnik ne zahteva da vsakdo predstavi nov model ki ga bo/je naredil.

In tak 900mm dolg model bi bil samo se en model razreda f5g, pac bi imel neko novost in sicer te dodatke, ki so postarem pravilniku sprejemljivi. 8)
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Kot jaz razumem star pravilnik in omenjene dodatke:

7.2. Največja dolžina trupa modela je 750 mm. Največja skupna dolžina plovila z vsemi
dodatki (kosnik, krmilo...) pa znaša 900 mm.

Trup naj bo dolg 750 mm, krmilo ima vrtišče v trupu, nadaljuje pa se lahko za krmo. Kosnik kot podaljšek nad palubo za vpetje floka, genove ali špinakerja ni v vodi. Skupna dolžina skrajnih točk od začetka kosnika do konca krmila pa naj ne bo nad 900 mm.

Bom skušal najti termin in mesto, ki bo ustrezalo Luki, Eriku, Ä�onu in meni, verjetno po GSM. Se še kdo zanima za sodelovanje?
Rezultati bodo na forumu.
LP Niko
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a lucky »

Očitno se je JozeS spravil na mene.... sem sicer zelo mirne narave, me pa dela to vseeno sitnega:

Tako JozeS zdaj pa svinčnik v roke in računat!!! če je zadaj spojler še ne pomeni, da je barka dejansko daljša.... vzeta je le kot primer možnosti gradnje spojlerja.....

Izvirni model, od katereha so bile dane začetne mere se je res nekoliko skrčil vendar: moj revolution JE V SKLADU Z TRENUTNIMI VELJAVNIMI PRAVILI...in kakorkoli se bo odločilo BO TUDI Z NASLEDNJIMI saj če bo zadaj spojler dovoljen še 5 cm, ga bom jaz dodal ker tega na moji barki še ni....kje jaz režem trup je pa moja stvar lahko ga 75cm lahko ga 72 ali pa 50cm.....pri meni več ziher ne bo: če pa že je, da se odloči, da more bit model največ dolg 75 cm....meni ne bo treba delat drugo barko....marsikomu pa ja....

Vsak ima svobodo si narest barko tako kot zna in tako kot mislil, da bo najhitrejša....če pride nekdo z slabšo barko na regato, ne pomeni, da se mu moremo ostali podredit in.... vedno sem bil pripravljen pomagat, svetovat, nikoli nisem nič skrival.... očitno JozeS se premalo poznava da bi tudi ti to vedel.....

Absolutno sem proti kakršni koli Expert klasi....ker je tako ali drugače že premalo tekmovalcev....
Priponke
_MG_8526.jpg
_MG_8526.jpg (80.06 KiB) Pogledano 4261 krat
_MG_8527.jpg
_MG_8527.jpg (70.3 KiB) Pogledano 4261 krat
_MG_8529.jpg
_MG_8529.jpg (61.9 KiB) Pogledano 4261 krat
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a lucky »

pa še konkretno spojler....
Priponke
_MG_8530.jpg
_MG_8530.jpg (87.29 KiB) Pogledano 4260 krat
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a lucky »

Z tem upam, da bodo vsi razumeli da Revolution, tako kot sem ga jaz naredil NI predolg ali kakršnokoli izven meril klase....vsaj v trenutni verziji ne....ga naredit točno 75 mi bo pa vzelo mogoče kakšno minuto dela.....

osebno meni bi najbolj odgovarjalo, da se pravila ne spreminjajo.... morda JozeS te bo to presenetilo samo z spreminjanjem pravil sebi škodim in ne koristim.....ker če bi pravila ostala taka bi naslednje leto vidli na vodi sledečo igračo:
Priponke
_MG_8533.jpg
_MG_8533.jpg (29.52 KiB) Pogledano 4256 krat
_MG_8534.jpg
_MG_8534.jpg (37.46 KiB) Pogledano 4256 krat
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a lucky »

trup je dolg sicer 74 cm.....ima pa nosilec krmila dolgega 14 cm....in nikjer v pravilih ne piše kako je lahko ta nosilec narejen....le da model z vsemi dodatki ne sne presegat 90cm....kako si jih kdo razlaga je pa njegova stvar....

tako da bi zdaj ko so vsa dejstva jasna in razlika ni narisana ampak poslikana bom še enkrat vprašal: ali ste za spremembo pravil? DA ali NE?

še primerjalna slika.....
Priponke
_MG_8536.jpg
_MG_8536.jpg (52.91 KiB) Pogledano 4254 krat
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2130
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Pozdravljeni,

do sedaj je bilo že veliko napisanega na to temo in na osnovi vsega povedanega "za in proti"
predlagam, da v prvilnik F5G poleg sedanjega razreda F5G jadrnic vpeljimo še razred F5G R(evolutin), ki bo odprt za novosti.

A) Za F5G ostane v veljavi, kot do sedaj:
Niko » 02 Jan 2014 22:03
7.2. Največja dolžina trupa modela je 750 mm. Največja skupna dolžina plovila z vsemi
dodatki (kosnik, krmilo...) pa znaša 900 mm.
Trup naj bo dolg 750 mm, krmilo ima vrtišče v trupu, nadaljuje pa se lahko za krmo. Kosnik kot podaljšek nad palubo za vpetje floka, genove ali špinakerja ni v vodi. Skupna dolžina skrajnih točk od začetka kosnika do konca krmila pa naj ne bo nad 900 mm.

B) Za F5G R(evolutin) se dovoli novosti in rešitve, ki bodo omogočale še več kreativnosti pri gradnji modelov.

TAKO BO ZADOŠČENO VSEM, TUDI INOVATROJEM, IN NA TEKMAH SE BO TOČNO VEDELO KAJ KAM SPADA.
Točkovanje za DP bo ločeno za F5G in F5G-R

LP, Jože
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!
Nisem tekmovalec z jadrnicami, vendar sem kar precej let sodeloval pri modelih čolnov.
Vem, kako se je začelo z praviniki in razširitvami v več kategorij. Tako smo dobili veliko kategorij, poslabšanje kvalitete, zmanjšanje števila tekmovalcev, je pa vsak od prisotnih tekmovalcev, tudi z enim krogom, odnesel pokal domov.
Pa brez zamere!

Peter
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a lucky »

že tako nas je malo, da bi razdeljevali v kategorije modele... raje se naredi en pravilnik, ki bo veljal za vse in bo vsem zadoščeno. iz vseh forumov je razbrati, da ko so se začele klase razbijat, je upadlo število tekmovalcev.....

JozeS, potemtakem lahko imam model dolg 900mm, krmilo bo v trupu ok, spoljer pa zadaj, dolg 15cm....iz napisanih pravil ni razvidno, da tega ne smeš imeti...to je pač "dodatek".

druga stvar "krmilo v trupu" moj model je dolg slabih 72cm in ima krmilo znotraj 75cm, čeprav je krmilo za krmnim zrcalom, tako napisano pol moj Revolution kljub temu da je z dolžino v skladu pravili glede dolžin, ne sne tekmovati?
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a lucky »

Sej, ne me slabo razumet, zato se tu pogovarjamo....vem kaj pravila pomenijo in ni dovolj da si nekdo v glavi naredi sliko kaj določeno pravilo pomeni... kot nacijonalni sodnik jadranja, sem sodil v glavnem mednarodne regate in vem na kaj vse se lahko nekdo obesi, zato težim k temu, da so pravila tako napisana, da ne bodo dvoumna....kot so zdaj:

glede kostnika ok, vse jasno....zadaj pa je še vedno prosto po prešernu.

Sicer se vpletamo okoli teh 5 cm za krmo, ko pa 10 cm višji jambor oz pravilno narejena jadra prinesejo modelu bistveno več....da ne omenjam sposobnost vožnje posameznika... tukaj je in bo verjetno še največja razlika.

Lahko rečem, da sem od samega začetka pri F5g še ko se je vozilo na čas....pač v določenem času, kdo je več krogov proge oz. in skozi aktivno spremljam razvoj modelov in prav ta razvoj je pripomogel do tega kjer smo danes...spodbuda graditeljev da naredijo nekaj kar mislijo, da bo hitro, najhitrejše... naši modeli se lahko postavijo v sam vrh modelarstva po uporabljenih tehnologijah....in do sem nas je pripeljalo prav to, da so vedno bili odprti za novosti.....in ne vidim zakaj bi se ta trend ustavil...

z uvedbo novega pravilnika, bi predvsem mlade spodbudili, da se lotijo takega modela...nenazadnje se tudi sam trudim delat atraktivne modele in jih ko ni regat, posojam šolam, da jih imajo razstavljene da se mladina navduši nad tem... ne vem če še kdo to dela...

nenazadnje bi togost pravilnika izničil trud, ki so ga nekateri do zdaj vlagali v razvoj klase... konkretno John in Niko.

Dolžina trupa, naj bo oz more bit 75.
kostnik je dobro definiran.

glede zadnjega dela bi pa napisal takole:
-dovoljeni so dodatki za krmo vendar skupna dolžina trupa z dodatki ne sme presegat 800mm ( se pavi, da je lahko model krajši, in ima dodatek do določene mere lahko samo krmilo, lahko spojler, lahko karkoli,.... le da ostane znotraj teh meja....).

in zakaj to! ker to ni tak poseg, ki zahteva novi model....lahko se starejšim da novo življenje....ker zna vsak to naredit in ker je to v sami filozofiji klase da se spodbuja inovativnost.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Dolžina enostavno škatla dolga 75cm-trup more po dolžini iti v njo..
Slika
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a lucky »

Jaz sem načeloma tudi za to....čeprav ega ne podpiram, ker glih v teh malenkostih se da marsikoga pritegnit h gradnji modela...morda novega.

Torej trup naj ima 75cm, skupaj z odbojnikom....to bi bilo zanimivo na regato videt....ko večina bark nebi šla v škatlo :):)

realno gledano, že vsak si svojo barko meri na "oko" in ta pravilnik bi naredil samo to, da bi to na "oko" legaliziral.
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a Spade »

Torej trup naj ima 75cm, skupaj z odbojnikom....to bi bilo zanimivo na regato videt....ko večina bark nebi šla v škatlo :)
Haha, to ^^bi blo zanimivo videt :)


Nevem zakaj se sicer se vedno zaletavamo v ta "tocno 75cm more bit", ko pa bi taka skatla pometala vn barke ki so daljse kot 75 cm..
..nekje zogarj smo se pa strinjali da obstojecih bark nocemo in ne smemo pometat iz klase #-o

:)
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Lahko je tudi 80cm oz xy dolga škatla(ker zgleda je z dolžinam barke kot na divjem zahodu trenutno)..Samo ideja če je želja po spojlerju oz nekem nosilcu krmila se naredi trup Acm ter Bcm spojlerja oz da skupaj ne presegata te xy dolžine, tisti ki nima želje po njemu pa naredi trup xy dolžine..Kosnik če se ne motim je tako odstranljiv(karbonski špic na sliki od lucky če se ne motim) kot tak ne vpliva na dolžino barke v vodi..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
sinus
Začetnik
Prispevkov: 33
Pridružen: 01 Okt 2009, 11:15
Kraj: ljubljana

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a sinus »

Kljub odporom, je skrajni čas, če mislimo resno na tekmovanjih, da začnemo upoštevati osnovna tekmovalna pravila jadranja. Torej sem za uvedbo mednarodnega pravilnika o jadranju z rv jadrnicami.
Uporabniški avatar
sinus
Začetnik
Prispevkov: 33
Pridružen: 01 Okt 2009, 11:15
Kraj: ljubljana

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a sinus »

Da nujno.
Uporabniški avatar
sinus
Začetnik
Prispevkov: 33
Pridružen: 01 Okt 2009, 11:15
Kraj: ljubljana

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a sinus »

Dragi Luka. Da si sodnik pri regatah z velikimi jadrnicami kapo dol.Tudi jaz sem za posodobitev pravilnika na tekmovalnih regatah z rv jadrnicami bilo katere klase.Glede dolžine plovila pri F5G, pa se s predlogi tvojih dodatkov na krmi ne strinjam. Dodatek kosnik je bil mišljen za razvoj klase -(Ä‘enaker).Če imaš ti na plovilu-trupu krajšo vodno linijo kod 75 cm ne glede na obtežitev je to tvoj problem. Primer moj Alingi, ki ima vodno linijo 68 cm. Predlagal si gibljivo kobilico " ock key", je bil tvoj predlog v konstrukcijskem pravilniku ,za razvoj klase sprejet.Ampak od tega nisi nič realiziral. Nakladanja pa je na tem forumu tako ali tako preveč.Oprosti če sem te prizadel Peter.
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a lucky »

Peter, nisem razumel smisel tvojega posta, in ne razumem zakaj sem ali z čim sem te lahko razjezil.

Sploh se mi ne zdi primerno da mene napadaš, ker se marsikaj dobrega za klaso naredil..., delal pramodele, in jih šenkaval, nekaj trupov sem celo brezplačno raztalal, mislim, da si celo ti za enega zaprosil in dobil, nekoč sem celo skripto naredil kako se dela modele z detajli jadrovja in ostalimi malenkosti na barki, osem let sem na svoje stroške, prevozne in materjala vodil modelarski krožek v našem klubu tako, da nekaj sem za klaso le naredil.

Glede pomične kobilice, o temo smo se menili in model je bil realiziran že preden si ti sploh začel jadrat....še ko smo tekmovali na prosti spust, sem imel model z nagibno kobilico, ki je tisto leto na 45-spustih osvojila 43 prvih mest in dva druga. Ne spomnem se imena, vendar lastnik rumene file katero sem mu jo prodal dve leti nazaj ima v sebi sistem za nagib kobilice, le da tega ne on ne uporablja. Zakaj do zdaj ni bilo narejenega modela pa sebe vprašaj, in ne mene....ker če bi pripel na regato z tako barko, bi verjetno bil ti prvi in najbolj glasen. pa edini res ne želim bit, raje se imam lepo, kot pa da je model hiter.
pa preberi prosim še enkrat poste od začetka....ali vsaj tretjo stran še enkrat, pogovarjamo se, da bi pravila tako prilagodili, da se nebi polavljale 900mm dolge barke ker tako, kot je zdaj napisano, pravila to dovoljujejo.

sem pa vsekakor za to, da se začnejo regate sodit.....če poznaš koga ki bi lahko, kar povej....jaz žal ne poznam nobenega. predlagal pa sem da se morebitni spori rešujejo po regati, saj se točno ve, če te kdo pri boji stisne v njo kdo je kriv ali če se ti v bok zaleti... pol če takega za tisti tek diskvalificiraš, če se to naslednjo regato ponovi, bo sam naredil penal, in priznal napako, ker je to še vedo boljše kot diskvalifikacija. Povem pa takoj, da bo to znalo tudi slabo voljo med tekmovalce prinest....kar je seveda logična posledica izvajanja kiregakoli zakona, ne samo pri jadranju.
Uporabniški avatar
sinus
Začetnik
Prispevkov: 33
Pridružen: 01 Okt 2009, 11:15
Kraj: ljubljana

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a sinus »

Luka! Očitno si preobčutljiv, ali pa si se ogradil s preveč zaslugami. Jaz te nisem napadel. Povedal sem samo svoje mnenje o jadralnem pravilniku in krmnem spojlerju. Res je ;podaril si mi lupino F5G in 50m dakron vrvice 0,35mm-še enkrat hvala. Ampak takrat sem ti hotel to plačati. Potem pa še to. Svojo mladost sem preživel na Bledu. Ko sem bil star 12let, sem zgadil smerno stabilno jadrnico iz smrekovega ploha,dolžine 100cm x30cm.Ploh sem izdolbil tako,da so bile stene tanke 5mm, zaprl z vezano ploščo.Premazal sem jo z katranom,ker je bil najbol pri roki. Imela je klasična jadra spreda pa še štirikotno jadro za smer. Na 2 regatah od blejskega otoka do cilja v Zaki je izmed 5 jadrnic dvakrat zmagala.Ampak to je bilo že davnega leta 1961, ko si bil ti še v plenicah.Pustimo to stat. SE NE MISLIM Z NOBENIM VEČ PREPIRATI.
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: Predlog za spremembo pravilnika

Odgovor Napisal/-a lucky »

Peter, sej ne, nisem preobčutljiv...ne bom pa nikakor dovolil, da se mi reče, da nakladam in da nisem nič naredil... mislim da to nebi nihče, ki ima vsaj malo samospoštovanja dopustil.

Kar se tiče raznih dodatko, sej daleč od tega da sem jaz karkoli želel...isto kot ti sem predlagal...glavni cilj je bil ta, da se prepreči, da se začnejo delat modeli, z vodno linijo dolgo 900mm. in to je to.
mislim, da je bilo včerajšnje srečanje zelo uspešno za nadaljni razvoj klase oz. da bodo vsi zadovoljni z sprejetimi spremembami.
Odgovori

Vrni se na Jadrnice