Pravila vožnje jadrnic

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Odgovori

Kaj meniš o pravilih plovbe jadrnic?

Pravila so potrebna in jih bom upošteval
9
75%
Pravil ni treba pri jadrnicah
1
8%
Dosedanja pravila so mi bolj všeč
0
Brez glasov
Pravila so zapletena in jih ne razumem
1
8%
Pravil ne bom upošteval
0
Brez glasov
Vseeno mi je, ÄŤe so pravila ali ne
1
8%
 
Skupaj glasov: 12

Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Pravila vožnje jadrnic

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Vsako tekmovanje ima neka pravila - tako tudi vožnje jadrnic. Ta pravila obstajajo, le da jih mi (še) premalo poznamo.
Ker je letošnje sezone konec in bomo nadaljevali v 2014 letu je sedaj priložnost za dogovor kako naprej. Prosim vse jadralce (in ostale navdušence), da si ogledajo pravila v priponki in dahnejo v anketi (ne pred oltarjem) svoje mnenje.

Argumenti ZA pravila:
- uspešnejše vožnje tistega, ki upošteva pravila
- preprečevanje neugodnim zapletom med jadranjem
- lažje razsojanje kdo je storil napako
- obvezno poznavanje pravil v večjih razredih jadrnic (IOM in M)

Argumenti PROTI pravilom:
- neizkušenost mladih jadralcev
- zapletena pravila in ugotavljanje "uzd"
- v danih trenutkih (predvsem v brezvetrju) ni mogoče krmariti jadrnico v skladu s pravili

Argumenti za sedanje stanje:
- regate potekajo brez "hudih" zapletov
- držimo se pravila "ne zaletavaj se"
- nimamo "kvalificiranega" sodnika, ki bi razsojal na regatah
- sedaj poteka debata med jadralci kaj je kdo storil prav ali narobe in kaj bi moral storiti
- smo umirjena družba, ki se pozna med sabo in tudi zato ni težav
- tudi pri trkih ni materialne škode

Letos spomladi nam je Franko pripravil osnutek osnovnih pravil, s katerimi bi spoznali to tematiko in vpogled v tekmovanja velikih jadrnic. Tam je to še bolj razvejano, tako da so za nas nastala OSNOVNA PRAVILA. Res je, da iz klase F5G redko kdo prestopi v višjo klaso, pa upam, da se bo tudi to zgodilo.

Imeli smo že več idej kako regatati:
- se naučiti pravila in jih upoštevati
- upoštevati desno pravilo (to počnemo sedaj)
- voziti brez pravil

V smislu napredka pripišite svoja mnenja in predloge.
LP Niko
Priponke
Microsoft Word - Pravila voĹľnje jadrnic.pdf
Preglejte in povejte
(40.68 KiB) Prenešeno 106 krat
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Re: Pravila vožnje jadrnic

Odgovor Napisal/-a Spade »

Zdravo,
pravila pravila pravila.. ..me vesili da imamo temo kjer lahko o njih debatiramo.

Niko po moje se priložene zbirke pravil velja držati, ker so v njej najpomembnejša pravila jasno razložena.

Jaz bi pa še dodal:
-barka med manevrom nima prednosti
-prepovedal dotik boje, v kolikor ta ni bil prisiljen(s strani drugega tekmovalca)
-poganjanje jadrnice z krmilom je prepovedano; tega bi definiral kot hitro zaporedno premikanje krmila čez sredino(hitro premikanje od sredine na eno stran je pomoč pri manevru, npr v brezvetrju)
-uvedel bi kazen enega kroga torej obrat od vetra in obrat v veter ali v obratnem zaporedju(ker nimamo sodnika se je treba zmenit kako in kdo to kazen izreče)

-proga predlagal bi drugo obliko proge(npr palico s tremi krogi, ali pa neke vrste krožni trapez)
problem trikotne proge je ta da čim veter ne piha vzdolž proge vozime bočno na veter(kar se je zgodilo letos kar nekaj krat), in ko se zgodi to vodilni le povečuje svojo prednost in še vsa taktika odpade.
če veter slučajno piha iz prave smeri pa po kratki orci vsa taktika spet odpade ker ima tekmovalec zacrtano pot, ce bi pa vozili pravo krmo bi bilo vec taktike ker veter sigurno ni enakomeren po obeh straneh proge.
Predlagam palico, ker ta proga zahteva majn boj in jo lahko dokaj hitro prilagajamo glede na veter, tako bi poskrbeli da tekmovalci lahko izberejo levo ali desno stran proge v vseh fazah plova, omogočili bi da se jadrnice razidejo in križajo večkrat, to pa bi zagotovo naše jadranje popestrilo.
Marsikdo od jadralcev, ki vozijo velike barke mi je rekel eh vi modelarji vozite neko smešno progo, tudi tekmovalci na footygoldcup(ki ne vozijo samo footyev ampak tudi meterce, rg65 in m) so me čudno gledali ko smo se pogovarjali o modelarskem jadranju v naših državah in sem omenil da vozimo trikotnik.

z zgoraj naštetimi dodatki/spremembami bi po pravilih naše jadranje na državnem nivoju približali jadranju v tujini in na svetovnem nivoju, in tako pripravili vse ki imamo interes zapluti v mednarodne vode ali pa se preselit na velike barke, da ta korak storimo brez težav.
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Re: Pravila vožnje jadrnic

Odgovor Napisal/-a Spade »

Zdravo,
Pametno bi bilo to temo nadaljevat...
Zakaj ni bilo nobenega komentarja? Kritike? Predloga?
V anketi je 8 glasov... ..tema je imela 131 ogledov, vsi niso bli jadralci, vec kot 8 jih je blo pa ziher!

Res je da ta tema ni tak zanimiva kot katera o dejanskih barkah. Ampak je pomembna za razvoj klase in jadralcev ve njej.

Po moje, bi mogli nasa pravila uskladit za aktualnimi mednarodnimi, seveda v poenostavljeni obliki.
Organizirat bi bilo treba regato ali dve več.. ..in se držati ideje da usposobimo mladino za prestop na "višje" klase.
Poglejte hrvate, cela banda dobrih jadralcev se je nasla v metercah in večina jih je zacela na njihovi g70 klasi.
S tem pa ne mislim da moramo zapustit F5g klaso, ker je ta zelo zanimiva in omogoca ogromno inovacij!

Čim prej se bomo strinjali s pravili in dopolnili ze obstojeci pravilink toliko vec casa lahko vlozimo v idelavo hitrejsih bark in treniranje.

Lp Erik
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Re: Pravila vožnje jadrnic

Odgovor Napisal/-a lucky »

Se strinjam Spade.....sej malo se tudi sam počutim krivega ker še nisem naredil oblubljenega....in sicer narisal osnovna pavila do konca....

ampak, mene so naučili da pri jadnranju obstaja samo eno in edino pravilo, ki te pripelje do zmage če ga upoštevaš....vedno se moraš postavit med bojo in drugim. če ti to pozicijo raza ubranit do konca regate, si zmagal :):)
kako to dosežt....ja, to pa zahteva da dobro obvladaš vsa ostala pravila :):):)
Odgovori

Vrni se na Jadrnice