Footy: Cobra ali Ranger

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Odgovori
Borut Talian
Freak
Prispevkov: 914
Pridružen: 02 Dec 2004, 23:38
Kraj: Mlajtinci

Footy: Cobra ali Ranger

Odgovor Napisal/-a Borut Talian »

Malo sem pregledal Footy jadrnice. Narisal (prekopiral) Cobro in Ranger. Ranger, mislim, da ima nekaj podatkov več, zato je narisana malo dalje. Cobra pa mi je neznanka. Zanima me, katero priporočate, kakšno jadro za eno in drugo, kak servo, ...

Strokovnjake prosim za pomoč! Nima idej, kako se lotiti naprej? Hvala za pomoč!
Priponke
Cobra-B.pdf
(39.32 KiB) Prenešeno 240 krat
Ranger-B.pdf
(26.11 KiB) Prenešeno 233 krat
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Footy: Cobra ali Ranger

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Lepo, da se tudi ti zanimaš za footye. Pri nas ima največ izkušenj z njimi Spade (Erik) pa ti bo on kaj več napisal.
Tudi jaz imam namen zgraditi eno barčico. Včeraj smo imeli možnost preizkusiti njegove footye v Kosezah. Kaj več pa potem ni uspelo, ker nas je pregnalo vreme. So pa zanimive. Ne rabiš dosti vode niti vetra pa že pluje.
LP Niko
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Re: Footy: Cobra ali Ranger

Odgovor Napisal/-a Spade »

Zdravo,
glede teh dveh, oba modela sta iz delavnice bill-a hagerup-a, ranger je novejši. Razlika je v tem da je ranger ozji, in s tem boljse uravnotezen v orco, v krmo gre tudi vredu. kobra ima v krmo malo tezav,zaradi prenizkega premca.. ..ima pa več volumna, in dopušča več odstopanj pri gradnji.. ..obvezno poglej thread o rangeru(link poleg načrta na footy strani).. ..lani sem v italiji imel priloznost sprobat oba.. ..oba sta se peljala ok, ranger je malo hitrejsi na oko in se pelje cisto nevtralno, kobro pa malo vlece v veter, kot je vecini jadralcev vsec saj bere veter.. ..jadro kot je v načrtu je nekak smešno.. ..zelo se odpira(vantam).. ...in ko prideš na reful zgubiš dosti kota, ne dobis pa hitrosti.. ..jadro na kobri je bilo bolj tako kot moja jadra, in je delovalo boljše.
Um, sam sem ze razmisljal da bi naredil katero od billovih bark.. če bi izbiral, bi vzel kobro in ji povišal premec, (ce to naredis pazi na legalnost!), kobro pa zato ker sem s spade-om(starim footyem) ugotovil da ni vse majhna teža, ker taka barka trpi v valovih, in ne nosi veliko jader, velika jadra pa so dosti bolj prijazna do krmarja ko se veter spreminja saj hitreje povzamejo novi veter.
Če si še vedno v dilemi pa lahko zrtvujes 1 in pol ploščo balze in izdelas oba trupa.
za kobilico si najdi kak helikoptrski rotor(325), ker je zelo tog, inse ne rabisukvarjat z izdelavo kobilice.

Jadro hm.. ..bom skeniral moje aktualno jadro, in ga prilepim sem. moralo bi delovati tudi na teh barkah, sicer pa ima malo večjopovršino kot je mišljeno za billove modele.

servoti, jaz vozim 9g(2kg močne) za jadro in krmilo, za krmilo lahko mas tudi 4.5g.. ..ne uporabljaj standardnih ker so petkrat pretezki!, baterija 1s lipo(jaz mam 1000mah in drzi ene dva meseca ce vozim trikrat na teden po 1 uro pa pol), sprejemni pa nima vezek.
(=
lp

P.s JAz bi izbral model awk al pa supabug(http://www.sailfootyuk.com/index.html)
Borut Talian
Freak
Prispevkov: 914
Pridružen: 02 Dec 2004, 23:38
Kraj: Mlajtinci

Re: Footy: Cobra ali Ranger

Odgovor Napisal/-a Borut Talian »

Supabug

Nekako tako sem razumel. Jadro bi ti dal svoje, ali pa "original" - velikost?

Priponko odstranil, da ne "zavaja".
Zadnjič spremenil Borut Talian, dne 06 Maj 2013, 17:05, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Re: Footy: Cobra ali Ranger

Odgovor Napisal/-a Spade »

No me veseli zagnanost :D
Pri supabugu bi jaz naredil vse po nacrtu, tudi stollery swingrig(original) bi obdrzal kr deluje dobro,uporablajo ga tut angleski ice modeli katere sm tut probal, vrjetno pa ves da je tak model zmagal goldcup lani(pa ce pogledas na sailfootyuk mas tutorial kak nardit tako jadro..)
Aha sodec po 3d-ju pa poglej krivuljo navpicne ploskve pri pramcu malo je ostra, upam da nebo tezav z oplatami ce bodo iz lesa (:
Drugace pa mislim da bos z supabugom se najbolj konkurencen uzmed vseh nacrtov na netu (:
Karkoli te se zanima sm tukaj :D
Borut Talian
Freak
Prispevkov: 914
Pridružen: 02 Dec 2004, 23:38
Kraj: Mlajtinci

Re: Footy: Cobra ali Ranger

Odgovor Napisal/-a Borut Talian »

Popravki, kot sem jih razumel. Niko pravi, da naj še porežem rob dna. Za koliko?
Priponke
Supabug2.pdf
(70.15 KiB) Prenešeno 217 krat
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Footy: Cobra ali Ranger

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Še malo mojega umevanja.
Oblika je v redu le prehodi med ploskvami naj bodo zaobljeni, ne ostri robovi kot so sedaj na risbah. Predvsem spredaj klun naj bo polkrožni in ne ploskev. Proti palubi naj se ta polmer povečuje. Ploskev kluna pod palubo naj ne bo čelna, saj je to potem oblika trajekta, ampak zaokrožena za manjši upor vode.
LP Niko
Borut Talian
Freak
Prispevkov: 914
Pridružen: 02 Dec 2004, 23:38
Kraj: Mlajtinci

Re: Footy: Cobra ali Ranger

Odgovor Napisal/-a Borut Talian »

Hm. Supabug je jadrnica z ostrimi robovi. Prav tako vidim, da so te jadrnice v glavnem bolj ostre, praktično škatle. So pa jadrnice tudi obdelana - "steklenke". Jasno, robove bi odbelal, a ne na veliko - spredaj in spodaj. Robova bi lahko "posnel" kot Rangerju (npr. 10-15 mm). Čisto okroglino pa ne vem, če bi delal? Potem se mi pojavijo konstrukcijski problemi, kot pri F5G, ali pa ...
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Re: Footy: Cobra ali Ranger

Odgovor Napisal/-a Spade »

Cuj ne prevec komplicirat, robove samo posnami..spredaj pa zaokrozi..
..pri footyih upor ni tolko pomemben ker mas vedno prevec "moči"na jadrih..
..fora je da ima trup vzdolzno in bocno stabilnost..(zato pa imajo vsi ang modeli zgoraj razsirjeno, in so siroki)
..predvsem pa vzdolzno da v krmo cim majn tunka premec..
..pomoje si glede risanja naredil kar si lahko, zdaj pa cim prej na vodo kr tam se vidi kaj dela kaj ne!
Footy pa tut ni tak zahtevn za izdelavo da bi se omejil na en model kot pri marbleheadu al meterci..
..jaz recimo vozim cetrto razlicico karota, peta pa caka na bulb in kobilico(sej ne da sem mel 4 barke ampak imam dve, ko ugotovim kaj lahko izbolsam pac naredim nov trup,...
krmilo, kobilica in rv pa podeduje naslednji)
Borut Talian
Freak
Prispevkov: 914
Pridružen: 02 Dec 2004, 23:38
Kraj: Mlajtinci

Re: Footy: Cobra ali Ranger

Odgovor Napisal/-a Borut Talian »

Imaš prav. Vendar, če ne veš, malo (mogoče preveč?) sprašuješ.

Depron je dovolj wasserdicht?
Priponke
Supabug-oblika-zg.JPG
Supabug-oblika-zg.JPG (57.45 KiB) Pogledano 5274 krat
Supabug-sp.JPG
Supabug-sp.JPG (49.44 KiB) Pogledano 5274 krat
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Re: Footy: Cobra ali Ranger

Odgovor Napisal/-a Spade »

no sej prav, boljše da vprašaš(=
depron je načeloma vaserdiht.. ...samo se pa takoj obtolče.. ..katastrofa za barke(patudi na letalih mi ni vsec).. ..prednost je to da lahko nardis nov trup v 20 min, ni treba cakat da se laminat posusi, ga obrezat, nalepit palubo, dolgocasa brusit kitat... ..ampak lahko hitro preizkusis novi trup, zato stollery uporablja ta črni correx(al kak se tocno rece).. ..ker je kot depron, le da ni tako ranljiv., jaz ga pa se pri nas v mb nisem zasledil, zagotovo pa je kje kajpodobnega (= ko ga najdem(polne pvcplošče so pre težke) pa takoj prešaltam iz deprona.
Borut Talian
Freak
Prispevkov: 914
Pridružen: 02 Dec 2004, 23:38
Kraj: Mlajtinci

Re: Footy: Cobra ali Ranger

Odgovor Napisal/-a Borut Talian »

2 vprašanji:
- Utež stoji original nekoliko gor. Je tako v redu?
- Kakšna velikost jadra se priporoča?
Priponke
Jadro-utez.JPG
Jadro-utez.JPG (18.45 KiB) Pogledano 5164 krat
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Re: Footy: Cobra ali Ranger

Odgovor Napisal/-a Spade »

zdravo, ja utež naj ima 2-3stopinje kota gor, ne več!
jadra..
...večina ima a rig okoli 1200-1300cm2, to jadro se uporavlja največ, čeprav mislim da imajo stollery designi a rig okoli 1500cm2?
no povprečje za tezje footye(400 in več gramov): A+(za lahki veter) 1500-1700cm2, A 1200-1300cm2, B 900-1000cm2, C 600-700cm2.. ..eni mamo pa tut d rigge za zelo mocen veter.

lp
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Re: Footy: Cobra ali Ranger

Odgovor Napisal/-a Spade »

bump bump, tu se ze kaj dogaja? :)
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Footy: Cobra ali Ranger

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Tale črna zadeva uporabljena na supabugu je koroplast(zgleda kot karton samo da je plastično)..

Kako je kaj z WICE iz te uk strani?
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Re: Footy: Cobra ali Ranger

Odgovor Napisal/-a Spade »

Supabug je super model, zasnovan kot ice, samo za enostavno izdelavo..
..wice, je hobby projekt Roba Wicea, bivšega prvaka iz footy gold cup-a.. ..gre za wooden ice(od tu wice, oblika trupa je identična)
model je kompliciran za izdelavo ker ima trup zelo ostre krivulje ki jih jetežko prekrit z letvicami..
..jadral naj bi tako kot ice, vendar z majn balasta(tezji trup).. ..kar pomeni slabse zmogljivosti v orco..

..ce bi jaz izbiral bi izbral supabug-a, ali pa awk-a, zaradi enostavne izdelave, in enakih zmogljivosti kot ice..
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Footy: Cobra ali Ranger

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Je gdo prerisoval rebra supabuga-pri 6 rebru je narisano čudno oz so 2 možni varianti?
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Odgovori

Vrni se na Jadrnice