Jadrnica in morje

Debate o Jadrnicah ter opremi...

Moderatorji: John, Niko

Odgovori
Uporabniški avatar
Pastakl
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 23 Dec 2005, 20:16
Kraj: Vrhnika

Jadrnica in morje

Odgovor Napisal/-a Pastakl »

Pozdravljeni,

pred nekaj časa sem se zaradi študija preselil na obalo. In ker so tukajle dnevi malce "tužni", sem si omislil da bi bila morda dobra ideja imeti jadrnico za malo "modelarit" tukaj dol.
Sicer sem letalski modelar, jadrnic pa čisto nič ne poznam, tako da se vam bo morda zdelo vprašanje neumno ampak... no, vsi ne vemo.

Torej, ali je mogoče z modelom jadrati tudi na morju? V mislih imam model dolžine okrog enega metra. Vem da je treba imeti zaradi morske vode vse še bolje izolirano pa vendar... Ali je to sploh mogoče, in če je, kaj priporočate poznavalci?

LP
Aljaž
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Jadrnica in morje

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Ne le, da je mogoče, tudi tekmovanja z radijsko vodenimi modeli jadrnic se organizirajo na naši morski obali.
Tekmovalna razreda sta IOM in Marblehead (M), zato bi kazalo iskati nekaj v tem smislu.

LP
Alex
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Jadrnica in morje

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Jadranje na morju (tudi modelarsko) "je tisto pravo". To kar tebe zanima je klasa IOM - en meter. Takih je na morju kar nekaj.
Predlagam ti, da obiščeš klub Pirat med Bernardinom in pomorsko šolo in tam povprašaš za modelarje. Konkretno poišči Franka Jeličiča pa se z njim pogovori.
LP Niko
Uporabniški avatar
Pastakl
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 23 Dec 2005, 20:16
Kraj: Vrhnika

Re: Jadrnica in morje

Odgovor Napisal/-a Pastakl »

Ho, hvala za info!

Zdaj ko ste me malo usmerili (npr. da sploh vem kateri class gledati) sem tudi začel malo stikati po internetu...

Je pa sicer takole: študiram medicino na Rijeki (se pravi morje), zato imam bolj malo časa izdelovat (kljub temu da to rad počnem), ker sem čez teden na študiju. Tako da sem za začetek malo gledal izgotovljene komplete. Naj poudarim, da me za začetek zanima enostavno jadranje za sprostitev, ne tekmovalno. Od nekdaj so mi tudi všeč makete, tako da je mi je tale na povezavi zelo všeč.

Želel bi kakšno dodatno mnenje o dotičnem izdelku...

No, preden kamorkoli vržem svoj denar bom seveda še malo pregledal po internetu...

http://www.thundertiger.com/product/5546.html
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Jadrnica in morje

Odgovor Napisal/-a tornado »

Osebno ne poznam te jadrnice, niti nisem poznavalec jadrnic. Edino kar ti lahko pomagam je to, da ti povem, da so TT modeli zelo kvaliteni in lepo izdelani. Imel sem jadrnico TT Odyssey 2. To ni tekmovalna jadrnica, polna je detajlov pravega čolna. Predvidevam, da je ta ki jo gledaš prav takšna.
Kot je videti na video posnetku se kar lepo pelje.
http://www.youtube.com/watch?v=OSyMwqy-p9A
Lp Rado
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Re: Jadrnica in morje

Odgovor Napisal/-a Melly »

Aljaž, noben ti ne brani, da prideš letet na naše letališče... pa bodo dnevi manj "tužni".
Lahko pa se seveda pridružiš "mokrim" modelarjem.

http://www.kmtk.si/
lp Melly
Uporabniški avatar
Pastakl
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 23 Dec 2005, 20:16
Kraj: Vrhnika

Re: Jadrnica in morje

Odgovor Napisal/-a Pastakl »

@Melly, hvala za vabilo, ampak moja obala je žal,.. na Hrvaškem! :)
Uporabniški avatar
Spade
Tekmovalec
Prispevkov: 407
Pridružen: 28 Avg 2011, 19:39
Kraj: Where the snow is
Kontakt:

Re: Jadrnica in morje

Odgovor Napisal/-a Spade »

Pozdravljen, Jaz imam TT "kitajsko" jadrnico..
..res je zelo lepa jadrnica, kvaliteta trupa, kobilce, krmila, rigga je res vrhunska! problem so jadra.. ..flok je za silo ok, glavno jadro pa je katastrofa, ker cim malo bolj pihne, polovica jadra odpove.. ..lahko pa naredis novega iz tršega materiala kot je kimoto folija... ..original jadro ma sprednji rob raven.. ..more pa bit ukrivljen(10-12 mm odstopa na polovici višine)
..2. problem, sistem v jadrnici je na vinč, hitri vinči so dragi.. ..in če kapice(ki pride na boben)ne obrezes in popolnoma pravilno namestis pravilno maš lahko zmešnjavo v barki.. ..lahko pa se odlocis za "top-notch" RMG vinč..
..pripone ki so priložene so plastične.. ..ko sem vozil po močnem vetru sem rabil več tenzije na riggu.. ..in te so hitro popokale.. ..lahko se jih nadomesti z alu-l profilom.-..
..ko pa te težave odpraviš pa maš res super jadrnico :D , če pa bos kaj skakal v italijo pa se lahko udeležiš tudi kake tekme razreda AC100 ;)
Drugače pa bi ti sam priporočal f5g.. ..ker maš zelo ohlapen pravilnik in ce ti bo prides kadarkoli na tekmo.. ..in barko lahko popolnoma prilagodis potrebam..
..medtem ko si v tako dovršenem kitu omejen.

Lp
Odgovori

Vrni se na Jadrnice